Product SiteDocumentation Site

Fedora 11

Informacje o wydaniu

Informacje o wydaniu Fedora 11

Logo

Dale Bewley

Virtualization 

Paul Frields

Przegląd 

Chitlesh Goorah

Electronic Design Automation 

Kevin Kofler

Pulpit 

Rüdiger Landmann

Instalacja 

Ryan Lerch

Xorg 

John McDonough

Amatorskie radio, narzędzia programistyczne 

Dominik Mierzejewski

Naukowe/techniczne 

David Nalley

File Systems 

Zachary Oglesby

Multimedia 

Jens Petersen

Umiędzynaradawianie, Haskell 

Rahul Sundaram

Linux Kernel 

Miloslav Trmac

Instalator 

Karsten Wade

Jądro 

informacja prawna

Copyright © 2009 Fedora Documentation Project.
The text of and illustrations in this document are licensed by Red Hat under a Creative Commons Attribution–Share Alike 3.0 Unported license ("CC-BY-SA"). An explanation of CC-BY-SA is available at http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/. The original authors of this document, and Red Hat, designate the Fedora Project as the "Attribution Party" for purposes of CC-BY-SA. In accordance with CC-BY-SA, if you distribute this document or an adaptation of it, you must provide the URL for the original version.
Red Hat, as the licensor of this document, waives the right to enforce, and agrees not to assert, Section 4d of CC-BY-SA to the fullest extent permitted by applicable law.
Red Hat, Red Hat Enterprise Linux, the Shadowman logo, JBoss, MetaMatrix, Fedora, the Infinity Logo, and RHCE are trademarks of Red Hat, Inc., registered in the United States and other countries.
For guidelines on the permitted uses of the Fedora trademarks, refer to https://fedoraproject.org/wiki/Legal:Trademark_guidelines.
Linux® is the registered trademark of Linus Torvalds in the United States and other countries.
All other trademarks are the property of their respective owners.
Abstrakt
Ten dokument przedstawia szczegóły informacji o wydaniu Fedory 11.

1. Witaj w Fedorze 11
1.1. Przegląd Fedory 11
1.2. Wymagania sprzętowe
1.3. Witaj w Fedorze
1.4. Częste błędy
1.5. Opinie
2. Informacje o instalacji
2.1. Instalacja w trybie tekstowym
2.2. Informacje o aktualizacji
2.3. Menu startowe
2.4. Zaktualizowano plik boot.iso
3. Informacje specyficzne dla różnych architektur
3.1. Specyficzne informacje o x86 dla Fedory
4. Zmiany w Fedorze dla użytkowników środowisk graficznych
4.1. Pulpit Fedory
4.2. Sieć
4.3. Drukowanie
4.4. Obsługa języków międzynarodowych
4.5. Multimedia
4.6. Gry i rozrywka
4.7. Obrazy Live Fedory
5. Zmiany w Fedorze dla administratorów systemów
5.1. Uruchamianie Fedory 11
5.2. Bezpieczeństwo
5.3. Virtualization
5.4. Serwery WWW i zawartości
5.5. Serwery pocztowe
5.6. Serwery baz danych
5.7. Serwery plików
5.8. Samba (zgodność z Windows)
5.9. Demony systemowe
5.10. File Systems
5.11. System X Window (grafika)
5.12. Infrastruktura klastra HA
6. Zmiany w Fedorze dla programistów
6.1. Programowanie
6.2. Czas uruchamiania
6.3. Narzędzia
6.4. Java
6.5. Eclipse
6.6. Haskell
6.7. Oprogramowanie wbudowane
6.8. Zgodność wsteczna
6.9. Linux Kernel
7. Zmiany w Fedorze dla specyficznych odbiorców
7.1. Co nowego w nauce i matematyce
7.2. Electronic Design Automation
7.3. Co nowego dla amatorskich radiooperatorów
A. Informacje o legalności
A.1. Licencja
A.2. Znaki handlowe
A.3. Zewnętrzne odniesienia
A.4. Eksport
A.5. Informacje o legalności
A.6. Więcej informacji
B. Historia wersji

1. Witaj w Fedorze 11

1.1. Przegląd Fedory 11

Jak zawsze Fedora kontynuuje rozwijanie (http://www.fedoraproject.org/wiki/Red_Hat_contributions) i integrowanie najnowszego wolnego oprogramowania i oprogramowania open source (http://www.fedoraproject.org/wiki/Features). Następne sekcje dostarczają ogólny przegląd głównych zmian od ostatniego wydania Fedory. Aby dowiedzieć się więcej o funkcjach zawartych w Fedorze 11, zobacz ich indywidualne strony wiki, które zawierają szczegółowe informacje o celach i postępie funkcji:
W trakcie cyklu wydawniczego przeprowadzono wywiady z programistami odpowiedzialnymi za kluczowe funkcje, którzy je omawiają:
Główne nowe funkcje w Fedorze 11:
  • Automatyczna instalacja czcionek i programów dostarczających obsługę typów MIME - PackageKit został wprowadzony w Fedorze 9 jako aplikacja dla użytkowników do zarządzania oprogramowaniem dla wielu dystrybucji. Możliwości przez niego dostarczane dzięki integracji z pulpitem stały się bardziej widoczne w Fedorze 10, gdzie dostarcza automatyczną instalację kodeków. Teraz w Fedorze 11 PackageKit rozszerza tę funkcjonalność na możliwość automatycznego instalowania czcionek wymaganych do wyświetlenia i modyfikowania dokumentów. Zawiera także możliwość instalacji programów dostarczających obsługę określonych typów zawartości w razie potrzeby. Część pracy jest w dalszym ciągu kończona, aby dostarczyć automatyczne instalowanie aplikacji.
  • Kontrola głośności - obecnie osoby używające Fedory musiały przejść przez wiele poziomów mikserów w różnych aplikacjach, aby właściwie ustawić źródła dźwięku. Wszystkie one były wyświetlane w kontroli głośności na pulpicie, co znacznie utrudniało wrażenia użytkowników. PulseAudio umożliwia nam ujednolicenie kontroli głośności w jednym interfejsie, co ułatwia ustawianie dźwięku.
  • Ustawianie trybu na kartach firm Intel, ATI i Nvidia - Fedora 10 dostarczała pierwsze korki funkcji używania ustawiania trybu w jądrze (KMS) przez główną dystrybucję, aby przyspieszyć uruchamianie graficzne. Zaznaczyliśmy wtedy, że dodamy lepszą obsługę kart graficznych w dalszym czasie. KMS działał tylko na niektórych kartach firmy ATI. W Fedorze 11 zostało to rozszerzone na wiele więcej katy graficznych, w tym firm Intel i Nvidia, a także innych kart firmy ATI. Mimo że nie jest to jeszcze całkowicie zakończone, znacząco zwiększyliśmy zakres obsługiwanych kart przez funkcję KMS, a dodamy jeszcze więcej.
  • Odczytywanie linii papilarnych - wiele pracy włożono w ułatwienie używania czytników linii papilarnych jako mechanizmu uwierzytelniania. Obecnie używanie czytników linii papilarnych jest odrobinę bolesne, a instalowanie/używanie fprint i jego modułu PAM może zająć więcej czasu niż to powinno być konieczne. Celem tej funkcji jest ułatwienie tego procesu, dostarczając wszystkie wymagane fragmenty w Fedorze, razem z dobrze zintegrowaną konfiguracją. Aby włączyć tę funkcję, użytkownik musi zarejestrować swoje linie papilarne w systemie jako część tworzenia konta użytkownika. Po tym można łatwo logować się i uwierzytelniać używając prostego przeciągnięcia palcem. Znacznie upraszcza to jeden element zarządzania tożsamościami i jest wielkim krokiem w ewolucji pulpitu Linuksa.
  • System metody wejścia iBus - iBus został przepisany w C i jest nową domyślną metodą wejścia dla języków azjatyckich. Umożliwia dynamiczne dodawanie i usuwanie metod wejścia w czasie sesji środowiska graficznego. Obsługuje język chiński (pinyin, libchewing, tablice), języki indyjskie (m17n), język japoński (anthy), język koreański (libhangul) i wiele więcej. W dalszym ciągu brakuje kilku funkcji w porównaniu do SCIM, więc przetestowanie jest mocno zalecane, a zgłaszanie problemów i sugestii ulepszeń jest mile widziane.
  • Presto - normalnie kiedy aktualizujesz pakiet w Fedorze, pobierać cały nowy pakiet. Zazwyczaj (zwłaszcza w przypadku większych pakietów) większość właściwych danych w zaktualizowanym pakiecie jest taka sama jak w oryginalnym, ale wciąż musisz pobrać pełny pakiet. Presto umożliwia pobranie różnicy (nazwanej delta) między zainstalowanym pakietem a tym, do którego aktualizujesz. Może to zmniejszyć rozmiar pobierania o 60% – 80%. Nie jest domyślnie włączone w tym wydaniu. Aby użyć tej funkcji, musisz zainstalować wtyczkę yum-presto za pomocą polecenia yum install yum-presto.
    Aby dowiedzieć się więcej, zobacz stronę wiki Presto
Inne nowe funkcje w tym wydaniu:
  • System plików ext4 - system plików ext3 pozostaje dojrzałym standardem w Linuksie od długiego czasu. System plików ext4 jest jego główną aktualizacją, która posiada ulepszony projekt, jeszcze lepszą wydajność i stabilność, obsługę o wiele większych pamięci masowych i bardzo szybie sprawdzanie systemu plików i usuwanie plików. Jest teraz domyślnym systemem plików dla nowych instalacji.
  • Ulepszona konsola wirtualna - w Fedorze 10 i wcześniejszych konsola gości wirtualnych była ograniczona do rozdzielczości ekranu 800x600. W Fedorze 11 celem jest posiadanie domyślnego ekranu o rozdzielczości co najmniej 1024x768. Nowe instalacje Fedory 11 dostarczają możliwość użycia innych urządzeń interfejsów w gościach wirtualnych, na przykład tabletu USB, który gość automatycznie wykryje i skonfiguruje. Wynikiem jest wskaźnik myszy, który podąża za wskaźnikiem lokalnego klienta w skali jeden do jednego, a także dostarczenie rozszerzonych możliwości.
  • MinGW (kompilator skrośny Windows) - Fedora 11 dostarcza MinGW, środowisko programistyczne dla użytkowników Fedory, którzy chcą skompilować skrośnie swoje programy do uruchamiania w Windows bez konieczności używania Windows. W przeszłości programiści musieli przeportować i skompilować wszystkie wymagane biblioteki i narzędzia, a ten duży wysiłek musiał być powtarzany wielokrotnie. MinGW eliminuje potrzebę dwukrotnej pracy programistów aplikacji przez dostarczenie wielu bibliotek i narzędzi programistycznych już przeportowanych dla środowiska kompilatora skrośnego. Programiści nie muszą sami ponownie kompilować stosu aplikacji, zamiast tego koncentrując się tylko na zmianach wymaganych przez ich aplikacje.
Funkcje Fedory 11 znajdujące się na stronie listy funkcji:

1.2. Wymagania sprzętowe

1.2.1. Wymagania procesora i pamięci dla architektur PPC

  • Minimalny procesor: PowerPC G3/POWER3
  • Fedora 11 obsługuje tylko generację "New World" Power Macintoshy Apple'a, dostarczanych od około 1999 roku. Mimo, że komputery "Old World" powinny działać, wymagają specjalnego programu startowego, który nie jest dołączony do dystrybucji Fedory. Fedorę zainstalowano i przetestowana także na komputerach POWER5 i POWER6.
  • Fedora 11 obsługuje komputery pSeries i Cell.
  • Fedora 11 obsługuje także Sony PlayStation 3, Genesi Pegasos II i Efika.
  • Fedora 11 zawiera obsługę sprzętu komputerów P.A. Semiconductor "Electra".
  • Fedora 11 obsługuje także stacje robocze powerstation firmy Terrasoft Solutions.
  • Zalecane dla trybu tekstowego: G3 233 MHz bądź lepszy, 128 MB RAM.
  • Zalecane dla trybu graficznego: G3 400 MHz bądź lepszy, 256 MB RAM.

1.2.2. Wymagania procesora i pamięci dla architektur x86

Następujące specyfikacje procesorów używają terminologii Intela. Inne procesory, takie jak AMD, Cyrix i VIA, które są z nimi zgodne i odpowiadają procesorom Intela także mogą być używane w Fedorze. Fedora 11 wymaga procesora Intel Pentium lub lepszego, a jest zoptymalizowana dla procesorów Pentium 4 i późniejszych.
  • Zalecane dla trybu tekstowego: klasa Pentium 200 MHz lub lepszy
  • Zalecane dla trybu graficznego: Pentium II 400 MHz lub lepszy
  • Minimum pamięci RAM dla trybu tekstowego: 128 MB
  • Minimum pamięci RAM dla trybu graficznego: 192 MB
  • Zalecana pamięć RAM dla trybu graficznego: 256 MB

1.2.3. Wymagania procesora i pamięci dla architektur x86_64

  • Minimum pamięci RAM dla trybu tekstowego: 256 MB
  • Minimum pamięci RAM dla trybu graficznego: 384 MB
  • Zalecana pamięć RAM dla trybu graficznego: 512 MB

1.2.4. Wymagania przestrzeni na dysku twardym dla wszystkich architektur

Wszystkie pakiety mogą zajmować ponad 9 GB miejsca na dysku. Ostateczny rozmiar jest określany przez instalowany obraz i pakiety wybrane podczas instalacji. Dodatkowa przestrzeń dyskowa jest wymagana podczas instalacji do obsługiwania środowiska instalacyjnego. Ta dodatkowa przestrzeń dyskowa odpowiada rozmiarowi pliku /Fedora/base/stage2.img (na pierwszej płyty instalacyjnej) plus rozmiar plików w /var/lib/rpm na zainstalowanym systemie.
W warunkach praktycznych dodatkowe wymagania przestrzeni dyskowej mogą wahać się od tak małych jak 90 MB dla minimalnej instalacji, do tak dużych jak dodatkowe 175 MB dla większych instalacji.
Dodatkowe miejsce jest wymagane również dla jakichkolwiek danych użytkownika, oraz przynajmniej 5% wolnego miejsca powinno być zachowane dla prawidłowego działania systemu.

1.3. Witaj w Fedorze

Fedora jest opartym na Linuksie systemem operacyjnym, który używa najnowszego wolnego oprogramowania i oprogramowania open source. Fedorę można zawsze używać, modyfikować i rozprowadzać bez żadnych kosztów. Jest budowana przez ludzi z całego świata, którzy pracują razem jako społeczność: Projekt Fedora. Projekt Fedora jest otwarty, a każdy może do niego dołączyć. Projekt Fedora wychodzi ci naprzeciw, dostarczając najlepsze wolne, otwarte oprogramowanie i zawartość.

Notatka

Odwiedź http://docs.fedoraproject.org/release-notes/, aby zobaczyć najnowsze informacje o wydaniu Fedory, zwłaszcza jeśli przeprowadzasz aktualizację. Jeśli migrujesz z wydania Fedory starszego niż poprzednie, powinieneś zobaczyć starsze informacje o wydaniu, aby dowiedzieć się więcej.
Możesz pomóc społeczności Projektu Fedora w kontynuowaniu ulepszania Fedory zgłaszając raporty błędów i prośby o ulepszenia. Odwiedź http://fedoraproject.org/wiki/Bugs_and_feature_requests, aby dowiedzieć się więcej o zgłaszanie błędów i nowych funkcji. Dziękujemy ci za twoje uczestnictwo.
Aby znaleźć więcej ogólnych informacji o Fedorze, odwiedź następujące strony WWW:

1.4. Częste błędy

Nie ma oprogramowania bez żadnych błędów. Jedną z przewag wolnego oprogramowania i oprogramowania open source jest możliwość zgłaszania błędów, pomagając w naprawianiu i ulepszaniu oprogramowania, którego używasz.
Lista najczęstszych błędów jest tworzona dla każdego wydania przez Projekt Fedora. To dobre miejsce na początek, jeśli masz jakieś problemy, które mogą być błędem w oprogramowaniu:

1.5. Opinie

Dziękujemy ci za czas poświęcony na zgłaszanie komentarzy, sugestii oraz błędów społeczności Fedory. Robiąc to, pomagasz w ulepszaniu Fedory, Linuksa oraz wolnego oprogramowania na całym świecie.

1.5.1. Zgłaszanie opinii o oprogramowaniu Fedory

Aby zgłosić opinię o oprogramowaniu Fedory lub innych elementach systemu, odwiedź http://fedoraproject.org/wiki/Bugs_and_feature_requests. Lista najczęściej zgłaszanych i znanych problemów jest dostępna na http://fedoraproject.org/wiki/Common_F11_bugs.

1.5.2. Zgłaszanie opinii o informacjach o wydaniu

Jeśli uważasz, że te informacje o wydaniu mogłyby być w jakikolwiek sposób ulepszone, możesz wysłać swoją opinię bezpośrednio do autorów treści. To kilka sposobów zrobienia tego (w preferowanej kolejności):