initCommon(); $template->displayHeader(); ?>

7. Co nowego dla programistów

7.1. Czas uruchamiania

7.1.1. Powiązania Pythona dla NSS

Powiązania Pythona dla NSS/NSPR umożliwiają programom Pythona używanie bibliotek kryptograficznych NSS dla SSL/TLS i zarządzania certyfikatami PKI. Pakiet python-nss dostarcza powiązania Pythona dla bibliotek NSS i NSPR.

Usługi bezpieczeństwa sieciowego (NSS) są zestawem bibliotek obsługujących aplikacje klienckie i serwerowe. Aplikacje zbudowane za pomocą NSS mogą obsługiwać SSL v2 i v3, TLS, PKCS #5, PKCS #7, PKCS #11, PKCS #12, S/MIME, certyfikaty X.509 v3 i inne standardy bezpieczeństwa. NSS otrzymało certyfikat FIPS 140 od NIST.

7.2. Java

7.2.1. Najlepsza wolna implementacja Javy

Fedora zawiera wiele najlepszych wolnych implementacji Javy(TM), uzyskanych dzięki aktywnemu przyjmowaniu integracji innowacyjnych technologii tworzonych przez Fedorę i innych w ramach wspólnych projektów. Implementacje zintegrowane z Fedorą są oparte na OpenJDK (http://openjdk.java.net/) i projekcie integracji z dystrybucjami GNU/Linuksa IcedTea (http://icedtea.classpath.org/) oraz oparta na alternatywach takich jak Kompilator Javy GNU (GCJ - http://gcc.gnu.org/java i bibliotekach klas rdzenia GNU Classpath (http://www.gnu.org/software/classpath/). Wszystkie innowacje Fedory są przekazywane do wspólnych projektów, aby uzyskać możliwie najszerszą implementację technologii w ogólnych implementacjach Javy.

Implementacja OpenJDK 6 dołączona do Fedory 10 używa kompilatora maszyny wirtualnej HotSpot na x86, x86_64 i SPARC. Na PowerPC (PPC) używa interpretera zero, który jest wolniejszy. Na wszystkich architekturach dołączona jest alternatywna implementacja oparta na GCJ i GNU Classpath, która umożliwia wcześniejszą kompilację, aby tworzyć natywne pliki binarne.

Pliki binarne Fedory dla wybranych architektur (obecnie tylko x86 i x86_64, oparte na OpenJDK) zostały przetestowane przez Zestaw zgodności Javy przez Red Hata, aby zagwarantować 100% zgodność ze specyfikacją Javy (JDK 1.6 w tym momencie).

7.2.2. Obsługa apletów Javy i aplikacji Web Start

W Fedorze 10 gcjwebplugin został zastąpiony przez IcedTeaPlugin, który uruchamia niezaufane aplety bezpiecznie w przeglądarce WWW i działa na każdej architekturze. Możesz zobaczyć, która wtyczka apletu jest zainstalowana, wpisując about:plugins w Firefoksie. Nowa wtyczka dodaje obsługę mostka JavaScriptu (LiveConnect), której brakowało we wcześniejszych wersjach. Aby dowiedzieć się więcej o mostku kod bajtowy-JavaScript (LiveConnect), zobacz to zgłoszenie błędu:

https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=304021

Opinie na temat polityki bezpieczeństwa są mile widziane. Jeśli podejrzewasz, że polityka może być zbyt restrykcyjna, aby umożliwić uruchamianie niektórych apletów, postępuj zgodnie z tą procedurą:

  • Wykonaj polecenie firefox -g w oknie terminala, aby zobaczyć, co jest ograniczane.

  • Następnie nadaj uprawnienie w pliku /usr/lib/jvm/java-1.6.0-openjdk-1.6.0.0/jre/lib/security/java.policy.

  • Zgłoś raport błędu, aby wyjątek został dołączony do pakietu polityki bezpieczeństwa. Przechowywanie tych wyjątków w pakiecie umożliwia administratorom uniknięcie modyfikowania pliku polityki w przyszłości.

Eksperymentalna obsługa Web Startu (javaws) przez NetX została dodana do repozytorium IcedTea. Kiedy plik Protokołu uruchamiania sieci Javy (.jnlp) jest zagnieżdżony na stronie WWW, można go otworzyć za pomocą Web Startu IcedTea (/usr/bin/javaws). Aby dowiedzieć się więcej o NetX, zobacz:

http://jnlp.sourceforge.net/

7.2.3. Nowa integracja z innymi technologiami Fedory

Przez projekt IcedTea OpenJDK zostało zintegrowane z kilkoma nowymi technologiami, które także są częścią Fedory 10.

7.2.3.1. Integracja z VisualVM przez strukturę NetBeans

VisualVM (jvisualvm) dostarcza graficzny przegląd wszystkich lokalnie i zdalnie uruchomionych aplikacji Javy, pozwalając na monitorowanie wszystkich uruchomionych wątków, klas i obiektów przydzielonych przez aplikacje poprzez wykonywanie zrzutów wątków, stosów i innych lekkich narzędzi profilowania.

7.2.3.2. Integracja PulseAudio z javax.sound

Integracja z PulseAudio dostarcza wszystkie zalety PulseAudio każdej aplikacji używającej pakietu javax.sound.

7.2.3.3. Integracja z Mozilla Rhino - JavaScript

Rhino jest implementacją JavaScriptu w czystej Javie od Mozilli, dostarczającą łatwe mieszanie Javy i JavaScriptu dla programistów używających pakietu javax.script.

7.2.3.4. Inne ulepszenia

Poza tym w Fedorze 10 kryptografia Javy (javax.crypto) jest w pełni wspierana, bez żadnych ograniczeń (regionalnych).

7.2.4. Fedora i JPackage

Fedora 10 zawiera wiele pakietów pochodzących z Projektu JPackage.

http://jpackage.org

Niektóre z tych pakietów są w Fedorze zmodyfikowane tak, aby usunąć zależności od oprogramowania własnościowego i używać możliwości wcześniejszego skompilowania GCJ. Używaj repozytoriów Fedory, aby aktualizować te pakiety lub repozytorium JPackage dla pakietów nie dostarczanych przez Fedorę. Odwiedź stronę WWW JPackage, aby dowiedzieć się więcej o tym projekcie i oprogramowaniu, które dostarcza.

[Warning] Mieszanie Pakietów z Fedory i JPackage

Sprawdź zgodność pakietów, zanim zainstalujesz oprogramowanie zarówno z repozytoriów Fedory, jak i JPackage na tym samym systemie. Niezgodne pakiety mogą spowodować złożone problemy.

7.2.5. Uwaga podczas aktualizowania z Fedory 8 - OpenJDK zastąpiło IcedTea

Od Fedory 9 pakiety o nazwie java-1.7.0-icedtea* w Fedorze 8 zostały zmienione na java-1.6.0-openjdk*. Pakiety IcedTea w Fedorze 8 śledziły niestabilną gałąź OpenJDK 7, a pakiety java-1.6.0-openjdk* śledzą stabilną gałąź OpenJDK 6. Wszystkie źródła IcedTea są zawarte w SRPM-ie java-1.6.0-openjdk.

Jeśli aktualizujesz z systemu opartego na Fedorze 8, który wciąż ma zainstalowane IcedTea, zmiana pakietów nie nastąpi automatycznie. Pakiety związane z IcedTea oparte na OpenJDK 7 muszą zostać najpierw usunięte, zanim nowe pakiety OpenJDK 6 zostaną zainstalowane.

      su -c 'yum erase java-1.7.0-icedtea{,-plugin}' su -c 'yum install java-1.6.0-openjdk{,-plugin}'
    

Aktualizowanie z Fedory 9 nie wymaga specjalnych działań.

7.3. Narzędzia

Ta sekcja omawia różne narzędzia i funkcje programistyczne.

7.3.1. Eclipse

To wydanie Fedory zawiera Eclipse Fedory, oparte na SDK Eclipse w wersji 3.4. Strona nowości w serii wydań 3.4:

http://help.eclipse.org/stable/index.jsp?topic=/org.eclipse.platform.doc.user/whatsNew/platform_whatsnew.html

Dostępne są także informacje o wydaniu 3.4.

http://www.eclipse.org/eclipse/development/readme_eclipse_3.4.html

Niektóre z ważnych nowych funkcji 3.4 to wiele ulepszeń obsługi zakładek, łatwiejsze wyszukiwanie i instalowanie wtyczek i dodatkowa pomoc przy refaktoryzacji kodu.

7.3.1.1. Dodatkowe wtyczki

To wydanie Fedory zawiera wtyczki do programowania w C/C++ (eclipse-cdt), modyfikowania plików spec RPM-ów (eclipse-rpm-editor), programowania w PHP (eclipse-phpeclipse), używania Subversion (eclipse-subclipse), SELinuksa (eclipse-slide i eclipse-setools), testowania wyrażeń regularnych (eclipse-quickrex), programowania w Fortranie (eclipse-photran), integracji z Bugzillą (eclipse-mylyn), używania Gita (eclipse-egit), programowania w Perlu (eclipse-epic), używania Checkstyle (eclipse-checkstyle) i programowania w Pythonie (eclipse-pydev).

7.3.1.2. Tłumaczenia od projektu Babel - eclipse-nls

To wydanie zawiera także pakiety językowe Babel, dostarczające tłumaczenia Eclipse i wtyczek Eclipse na wiele języków. Zauważ, że tłumaczenia na niektóre języki są jeszcze niekompletne, tak więc nawet instalując tłumaczenia, nadal wiele testów będzie w języku angielskim. Projekt Babel przyjmuje nowych członków, jeśli chcesz pomóc im w tłumaczeniu.

http://www.eclipse.org/babel/

7.3.1.3. Aktualizowanie z Fedory 9

Użytkownicy aktualizujący z Eclipse 3.3 muszą migrować wszystkie wtyczki zainstalowane z innych źródeł niż z RPM-ów. Najłatwiej jest je zainstalować ponownie. Jeśli jesteś programistą wtyczek, zobacz "Przewodnik migrowania wtyczek":

http://help.eclipse.org/ganymede/nav/2_3

7.3.2. Emacs

Fedora 10 zawiera Emacsa 22.2.

Oprócz wielu poprawek błędów, Emacs 22.2 zawiera nową obsługę systemów kontroli wersji Bazaar, Mercurial, Monotone i Git, nowe główne tryby modyfikowania plików stylów CSS, Vera, Verilog i BibTeX oraz ulepszoną obsługę przewijania w trybie obrazu.

Aby zobaczyć szczegółowy opis zmian, zobacz nowości w wydaniu Emacsa (http://www.gnu.org/software/emacs/NEWS.22.2).

7.3.3. Zbiór kompilatorów GCC

To wydanie Fedory zostało zbudowane za pomocą GCC 4.3.2, które jest dołączone do dystrybucji.

Aby dowiedzieć się więcej o GCC 4.3, zobacz:

http://gcc.gnu.org/gcc-4.3/

7.3.3.1. Ulepszenia specyficzne dla platform
7.3.3.1.1. IA-32 x86-64

Zmiany ABI

  • Zaczynając od GCC 4.3.1, zmienne dziesiętnych liczb zmiennoprzecinkowych są przybliżane do ich naturalnych granic podczas przekazywania na stos dla i386.

Zmiany w wierszu poleceń

  • Zaczynając od GCC 4.3.1, opcja -mcld została dodana, aby automatycznie tworzyć instrukcję cld w prologu funkcji, które używają instrukcji łańcuchów. Ta opcja jest używana dla zgodności wstecznej na niektórych systemach operacyjnych i może zostać domyślnie włączona dla 32 bitowej architektury x86 przez skonfigurowanie GCC za pomocą opcji "configure" --enable-cld.

7.3.4. Ulepszona obsługa Haskella

Fedora 10 wprowadza lepszą obsługę Haskella. Dzięki nowemu zestawu wytycznych tworzenia pakietów i narzędzi, niezwykle łatwo jest dodać obsługę każdego programu Haskell używającego kompilatora Haskella Glasgow. Tworzenie i rozwijanie pakietów, podnoszenie jakości narzędzi Fedory i parę innych rzeczy jeszcze nigdy nie było tak prostych. Obsługa Haskella ciągle się polepsza, a wprowadzanych jest coraz więcej bibliotek.

Tworzenie pakietów jest dość proste. Haskell dostarcza już infrastrukturę do kompilowania i ciągłego rozwijania pakietów. Ustawianie pakietu dla Fedory zajmuje bardzo mało czasu, co oznacza, że kod działający w Haskellu działa także na Fedorze.

Fedora dostarcza także narzędzia do wdrażania pakietów na poziomie "enterprise". Wraz z dołączeniem Haskella do Fedory, programiści uzyskali możliwość pisania aplikacji na poziomie "enterprise" w języku Haskell mając pewność, że ich kod może być używany w Fedorze.

https://fedoraproject.org/wiki/Features/GoodHaskellSupport

7.3.5. Rozszerzona obsługa obiektowego języka CAML OCaml

Fedora 10 zawiera zaawansowany język programowania OCaml 3.10.2 i wiele pakietów z niego korzystających:

http://cocan.org/getting_started_with_ocaml_on_red_hat_and_fedora#Package_status

OCaml był dostępny jako aktualizacja dla Fedory 9, nie w początkowym wydaniu.

7.3.6. NetBeans

To wydanie Fedory zawiera IDE NetBeans w wersji 6.1. IDE NetBeans to Zintegrowane środowisko programistyczne (IDE) dla Javy, C/C++, Ruby, PHP itp. Domyślna konfiguracja IDE NetBeans (konfiguracja IDE Javy SE) obsługuje programowanie na platformie Java w Edycji standardowej (Java SE), w tym rozwijanie modułów dla Platformy NetBeans.

IDE NetBeans jest systemem modularnym i zawiera możliwość aktualizowania i instalowania wtyczek. Dostępny jest szeroki wybór wtyczek dla IDE NetBeans, dostarczanych przez członków społeczności i firmy trzecie.

7.3.6.1. Zasoby NetBeans

7.3.7. Infrastruktura AMQP

Pakiet infrastruktury AMQP jest podzestawem Red Hat Enterprise MRG. Umożliwia tworzenie skalowalnych, międzyoperacyjnych i wysokowydajnych aplikacji klasy enterprise.

Składa się z następujących części.

  • Serwer/broker wiadomości AMQP (wersja protokołu 0-10)

  • Powiązania klienta dla C++, Pythona i Javy (używając interfejsu JMS)

  • Zestaw narzędzi konfiguracji/zarządzania interfejsu wiersza poleceń

  • Wysokowydajne, asynchroniczne przechowywanie wiadomości dla trwałych wiadomości i konfiguracji wiadomości.

7.3.7.1. Zasoby AMQP

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź poniższe zasoby.

7.3.8. Narzędzia budowania przyrządów

Przyrządy do wcześniej zainstalowane i skonfigurowane obrazy systemu. Ten pakiet zawiera narzędzia i metadane ułatwiające ISV, programistom, dostawcom OEM itp. tworzenie i wdrażanie przyrządów wirtualnych. Dwa składniki tej funkcji to ACT (Narzędzie tworzenia przyrządów) i AOS (System operacyjny przyrządów). Zainstaluj pakiet appliance-tools za pomocą Dodaj/usuń oprogramowanie lub yum.

7.3.8.1. Narzędzie tworzenia przyrządów

Narzędzie tworzenia przyrządów jest narzędziem tworzącym obrazy przyrządów z plików kickstart. To narzędzie używa API narzędzia do tworzenia Live CD oraz łat do niego, które umożliwiają tworzenie obrazów dysków z wieloma partycjami. Te obrazy dysków mogą być uruchamiane w kontenerze wirtualnym, takim jak Xen, KVM i VMware. To narzędzie jest zawarte w pakiecie appliance-tools. Ten pakiet zawiera narzędzia do budowania obrazów przyrządów na systemach opartych na Fedorze, w tym systemach pochodnych, takich jak RHEL, CentOS i inne.

7.3.8.2. System operacyjny przyrządów

System operacyjny przyrządów jest przeskalowaną w dół wersją Fedory z małymi wymaganiami sprzętowymi. Zawiera tylko pakiety niezbędne do uruchomienia przyrządu. Sprzęt obsługiwany przez ten obraz Fedory jest ograniczony, skupiony na kontenerach wirtualnych, takich jak KVM czy VMware. Celem jest stworzenie podstawy, na której programiści mogą tworzyć swoje aplikacje, instalując tylko pakiety wymagane przez ich oprogramowanie.

7.3.8.3. Zasoby narzędzi budowania przyrządów

Strona Projektu narzędzia przyrządów: http://thincrust.net/

7.4. Jądro Linux

[Tip] Przestarzała zawartość?

Ta zawartość może być przestarzała, nie została zaktualizowana od informacji o wydaniu Fedory 9.

Ta sekcja omawia zmiany oraz ważne informacje dotyczące jądra opartego na wersji2.6.27 w Fedorze 10.

7.4.1. Wersja

Fedora może zawierać dodatkowe łaty ulepszające jądro, rozwiązujące błędy lub zawierające dodatkowe funkcje. Z tego powodu jądro Fedory może nie być identyczne jak tak zwane jądro waniliowe ze strony WWW kernel.org:

http://www.kernel.org/

Aby otrzymać listę tych łat, pobierz źródłowy pakiet RPM i wykonaj następujące polecenie:

      rpm -qpl kernel-<version>.src.rpm
    

7.4.2. Dziennik zmian

Aby otrzymać dziennik zmian w pakiecie, wykonaj następujące polecenie:

      rpm -q --changelog kernel-<version>
    

Jeśli potrzebujesz przyjaznej dla użytkownika wersji dziennika zmian, odwiedź http://wiki.kernelnewbies.org/LinuxChanges. Krótka i pełna lista zmian jądra jest dostępna z http://kernel.org/git. Wersja jądra Fedory jest oparta na drzewie Linusa.

Zmiany zastosowane w wersji Fedory są dostępne z http://cvs.fedoraproject.org .

7.4.3. Warianty jądra

Fedora 10 zawiera następujące kompilacje jądra:

  • Natywne jądro do użycia w większości systemów. Skonfigurowane źródła są dostępne w pakiecie kernel-devel.

  • kernel-PAE do użycia w 32 bitowych systemach x86 z więcej niż 4 GB RAM-u lub z procesorami, które posiadają funkcję NX ("No eXecute"). To jądro obsługuje zarówno systemy jednoprocesorowe, jak i wieloprocesorowe. Skonfigurowane źródła są dostępne w pakiecie kernel-PAE-devel.

  • Jądro do debugowania, używane do debugowania niektórych problemów jądra. Skonfigurowane źródła są dostępne w pakiecie kernel-debug-devel.

Możesz zainstalować nagłówki jądra dla wszystkich wariantów w tym samym czasie. Pliki te są instalowane w drzewie /usr/src/kernels/<wersja>[-PAE|-xen|-kdump]-<architektura>/. Użyj następującego polecenia:

      su -c 'yum install kernel{,-PAE,-xen,-kdump}-devel'
    

Wybierz jeden lub więcej z tych wariantów, oddzielonych przecinkami, bez spacji. Podaj hasło roota, kiedy zostaniesz o nie poproszony.

[Note] Jądro x86 zawiera Kdump

Jądra x86_64 oraz i686 może być teraz przenoszone, więc funkcjonalność Kdump jest dołączona. PPC64 nadal wymaga oddzielnego jądra Kdump.

[Note] Jądro zawiera funkcje parawirtualizacji

Jądra x86_64 i i686 zawierają obsługę paravirt_ops i nie wymagają już oddzielnego jądra do uruchamiania w nadzorcy Xen. Aby dowiedzieć się więcej, zobacz Section 8.3.1, “Ujednolicony obraz jądra”.

[Note] Domyślne jądro dostarcza SMP

Nie ma oddzielnego jądra SMP dostępnego dla Fedory na i386, x86_64 oraz ppc64. Obsługa wielu procesorów jest dostarczane przez natywne jądro.

[Note] Obsługa jądra dla PowerPC

W Fedorze nie ma obsługi Xena lub Kdump dla architektury PowerPC. 32 bitowe PowerPC wciąż posiada oddzielne jądro SMP.

7.4.4. Przygotowanie do programowania jądra

Fedora 10 nie zawiera pakietu kernel-source dostarczanego w poprzednich wersjach, ponieważ teraz aby budować zewnętrzne moduły wymagany jest tylko pakiet kernel-devel. Skonfigurowane źródła są dostępne, jak opisano w Section 7.4.3, “Warianty jądra”.

[Important] Budowanie własnego jądra

Aby dowiedzieć się więcej o programowaniu jądra i pracy z własnymi jądrami, zobacz http://fedoraproject.org/wiki/Building_a_custom_kernel

7.4.5. Zgłaszanie błędów

Odwiedź http://kernel.org/pub/linux/docs/lkml/reporting-bugs.html, aby uzyskać informacje na temat zgłaszania błędów w jądrze Linux. Możesz użyć również http://bugzilla.redhat.com do zgłaszania błędów specyficznych dla Fedory.

7.5. Oprogramowanie wbudowane

Fedora 10 zawiera wiele pakietów wspierających programowanie aplikacji wbudowanych na wielu platformach docelowych. Zapewniają szerokie wsparcie AVR i związanych z nią części, a także mikroukładów PIC. Dodatkowo są pakiety wspierające programowanie na starszych, mniej popularnych częściach, jakich jak Z80, 8051 i innych. Aby uzyskać bardziej kompletny opis zobacz http://fedoraproject.org/wiki/Packages_For_Embedded_Development.

7.5.1. avr-binutils

To wydanie zawiera wersję 2.18 pakietu avr-binutils. Poza dużą liczbą poprawek błędów to wydanie zawiera nowe narzędzie, windmc, aby dostarczyć kompilator komunikatów zgodny z Windows.

7.5.2. dfu-programmer

W Fedorze 10 dołączona jest wersja 0.4.6 pakietu dfu-programmer. Programy startowe 4k oraz eeprom-flash i eeprom-dump są teraz obsługiwane. Informacje o wydaniu oraz forum tej wersji można znaleźć na http://dfu-programmer.sourceforge.net/.

7.5.3. gputils

Pakiet gputils został zaktualizowany do wersji 0.13.6, która zawiera obsługę wielu procesorów PIC18, a także obsługę nowego formatu plików mikroukładów COFF. Szczegóły znajdują się na stronie http://gputils.sourceforge.net/.

7.5.4. piklab

Fedora 10 zawiera wersję 3.5.10 popularnego IDE piklab. Ta wersja obsługuje debugery wewnątrz obwodów mikroukładów ICD2 i PICkit, a także wiele innych ulepszeń. piklab obsługuje teraz następujące zestawy narzędzi: gputils, C30 i C18, PICC, JAL, BoostC, CCS, MPC i CC5X. Wiele zestawów narzędzi używa plików wykonywalnych Windows przez Wine. Zobacz http://piklab.sourceforge.net/, aby uzyskać szczegóły.

Zauważ, że nazwy plików wykonywalnych dla sdcc zostały zmienione (zobacz poniżej). Ponieważ piklab nie dostarcza konfigurowania nazw plików wykonywalnych, ale dostarcza konfigurowanie ścieżek, użytkownik piklab/sdcc powinien skopiować pliki zaczynające się od sdcc- z /usr/bin do /usr/local/bin i dostosować ścieżki w piklab, zanim ten problem zostanie rozwiązany.

[Note] Nazwy folderów Windows

Mikroukłady mają tendencję do zajmowania dużej przestrzeni w swoich domyślnych folderach instalacji. Skonfigurowanie tych ścieżek w piklab może być trochę utrudnione, więc użytkownik dwóch systemów może wybrać skopiowanie plików do drzewa /usr/local, zamiast po prostu zamontować dysk Windows i bezpośrednio odnosić pliki w instalacji mikroukładów. To wpływa nie tylko na pliki wykonywalne, ale także na skrypty konsolidatora, nagłówki i biblioteki.

7.5.5. sdcc

Wersja 2.8.0 Kompilatora C dla małych urządzeń jest dołączona do Fedory 10. Ta wersja oferuje liczne ulepszenia wersji z Fedory 9. Niektóre z tych zmian spowodują zmiany w kodzie źródłowym, więc użytkownicy powinni dokładnie przejrzeć podręcznik sdcc dla ich platformy docelowej. Dodatkowo z powody kilku konfliktów, wszystkie nazwy plików wykonywalnych zostały poprzedzone przedrostkiem sdcc-, co będzie wymagało zmian w plikach make. Zobacz stronę sdcc na http://sdcc.sourceforge.net/, aby uzyskać szczegóły.

7.6. Platforma programistyczna i biblioteki KDE 3

Fedora zawiera teraz KDE 4 i nie oferuje już KDE 3 jako pełnego środowiska graficznego. Fedora dostarcza następujące pakiety bibliotek KDE 3.5, aby uruchamiać i budować wiele istniejących aplikacji KDE 3:

  • qt3, qt3-devel (i inne pakiety qt3-*): Qt 3.3.8b

  • kdelibs3, kdelibs3-devel: biblioteki KDE 3

  • kdebase3, kdebase3-pim-ioslaves, kdebase3-devel: najważniejsze pliki KDE 3 wymagane przez niektóre aplikacje

Co więcej, pakiet KDE 4 kdebase-runtime, który dostarcza khelpcenter, ustawia także khelpcenter jako usługę dla aplikacji KDE 3, więc pomoc w aplikacjach KDE 3 działa. Wersja KDE 3 khelpcenter nie jest już dostarczana, a w zamian jest używana wersja KDE 4.

Te pakiety zostały tak zaprojektowane, aby były:

  • zgodne z Standardem hierarchii systemu plików (FHS) oraz

  • mogły zostać bezpiecznie instalowane równolegle do KDE 4, w tym pakiety -devel.

Aby to osiągnąć, członkowie SIG KDE Fedory wprowadzili dwie zmiany do pakietów kdelibs-devel KDE 4:

  • Dowiązania symboliczne są instalowane do /usr/lib/kde4/devel lub /usr/lib64/kde4/devel, w zależności od architektury systemu.

  • Narzędzia kconfig_compiler i makekdewidgets zostały nazwane kconfig_compiler4 oraz makekdewidgets4.

Te zmiany powinny być całkowicie niewidoczne dla większości aplikacji KDE 4, które używają cmake do budowania, ponieważ na FindKDE4Internal.cmake została nałożona łata, która odpowiada tym zmianom. SIG KDE zmienił to, aby w KDE 4 kdelibs-devel KDE 4 zamiast z kdelibs3-devel, ponieważ KDE 4 przechowuje te położenia w centralnym miejscu, a aplikacje KDE 3 zwykle zawierają trwale zapisane w kodzie kopie ścieżek wyszukiwania bibliotek i nazwy wykonywalne.

Zauważ, że kdebase3 nie zawiera:

  • Całkowitego środowiska graficznego KDE 3 (obszar roboczy), który mógłby być używany zamiast KDE 4. W zasadzie wersje KDE 3 KWin, KDesktop, Kickera, KSplash i KControl nie są dołączone.

  • Wersji KDE 3 aplikacji kdebase, takich jak Konqueror i KWrite, ponieważ znajdują się także w wersji KDE 4 i mogłyby być w konflikcie z nimi.

  • Biblioteki libkdecorations wymaganej przez dekoracje okien KWin 3, ponieważ nie mogą one być używane w wersji KDE 4 KWin.

  • Biblioteki libkickermain wymaganej przez niektóre aplety Kickera, ponieważ w Fedorze 10 nie ma Kickera, więc jego aplety nie mogłyby być używane.

[Notatka] Tworzenie nowych programów w przestarzałym API nie jest zalecane.

Podobnie jak z każdą wstecznie zgodną biblioteką, tworzenie nowego oprogramowania używając przestarzałego interfejsu nie jest zalecane.

displayFooter('$Date: 2009/02/26 02:30:39 $'); ?>