initCommon(); $template->displayHeader(); ?>

15. Bezpečnosť

[Tip] Najnovšie poznámky k vydaniu na webe

Poznámky k vydaniu mohli byť doplnené. Ich aktuálne vydanie nájdete na

http://docs.fedoraproject.org/release-notes/

Táto sekcia zdôrazňuje rôzne bezpečnostné prvky Fedory.

15.1. Vylepšenie zabezpečenia

Fedora neprestáva vylepšovať bezpečnostné funkcie.

Balíček glibc vo Fedore 8 mal podporu pre heslá používajúce SHA256 a SHA512. Predtým boli k dispozícii len DES a MD5. Nástroje na vytvorenie hesiel boli vo Fedore 9 rozšírené. Hašovanie hesiel použitím funkcií SHA-256 a SHA-512 je už teraz podporované.

Prepnúť nainštalovaný systém na používanie SHA-256 alebo SHA-512 môžete príkazom authconfig --passalgo=sha256 --update alebo authconfig --passalgo=sha512 --update. Tiež môžete použiť nástroj authconfig-gtk. Existujúce používateľské účty nebudú ovplyvnené, kým ich heslá nebudú zmenené.

Na novoinštalovaných systémoch je SHA-512 použité predvolene. Iné algoritmy môžu byť nastavené len pre kickstart inštalácie, použitím volieb --passalgo alebo --enablemd5 pre kickstart príkaz auth. Ak nepoužívate kickstart, použite authconfig podľa spomenutého návodu a zmeňte heslo používateľa root a heslá používateľov vytvorených po inštalácií.

Nové voľby na podporu týchto algoritmov sú teraz v libuser, pam a shadow-utils. Nie je potrebné meniť ich ručne, lebo authconfig ich nastavuje automaticky.

  • V sekcii [defaults] súboru /etc/libuser.conf je možné uvádzať nové hodnoty prepínača crypt_style a nové voľby hash_rounds_min a hash_rounds_max. Viac informácií sa nachádza v manuálovej stránke libuser.conf(5).

  • Podobne PAM modul pam_unix akceptuje nové voľby sha256, sha512 a rounds. Viac informácií sa nachádza v manuálovej stránke pam_unix(8).

  • Nové voľby ENCRYPT_METHOD, SHA_CRYPT_MIN_ROUNDS a SHA_CRYPT_MAX_ROUNDS v /etc/login.defs sú taktiež podporované. Viac informácií sa nachádza v manuálovej stránke login.defs(5). Zodpovedajúce voľby boli pridané do chpasswd(8) a newusers(8).

15.2. Všeobecné informácie

Všeobecný úvod k mnohým proaktívnym bezpečnostným vlastnostiam Fedory, aktuálny stav a politiky sú k dispozícii na http://fedoraproject.org/wiki/Security.

15.3. SELinux

Stránky projektu SELinux poskytujú rady a tipy na riešenia problémov, vysvetlivky a pripomienky k dokumentácii a odkazy. Užitočné odkazy sú:

15.4. Free IPA

Free IPA je centrálne spravovaná inštalácia identít, politík a auditu.

Inštalátor IPA servra predpokladá relatívne čistý systém, inštalovanie a konfiguráciu niekoľkých služieb:

  • inštancia Fedora Directory Servra

  • KDC

  • Apache

  • ntpd

  • TurboGears

Sú snahy o možnosť vrátenia prevedených zmien, ale proces nie je zaručený. Podobne aj príkaz ipa-client-install prepisuje nastavenie PAM (/etc/pam.conf) a Kerberos (/etc/krb5.conf).

IPA pri inštalácií nepodporuje iné inštancie Fedora Direcotry Servra na tom istom systéme, ani ak počúvajú na iných portoch. Na inštaláciu IPA musia byť ostatné inštancie odstránené, čo zvládne aj samotná inštalácia IPA.

Momentálne neexistuje mechanizmus na migráciu existujúcich používateľov do servra IPA.

Server sa sám nastaví ako vlastný klient. Ak spustenie Directory Servra alebo KDC po štarte systému zlyhá, na vyriešenie problému je potrebné naštartovať do jednopoužívateľského režimu.

Pre viac informácii navštívte stránku vlastností:

http://fedoraproject.org/wiki/Features/freeIPA

displayFooter('$Date: 2008/04/06 10:46:25 $'); ?>