initCommon(); $template->displayHeader(); ?>

14. Vývoj

[Tip] Najnovšie poznámky k vydaniu na webe

Poznámky k vydaniu mohli byť doplnené. Ich aktuálne vydanie nájdete na

http://docs.fedoraproject.org/release-notes/

Táto sekcia sa týka rôznych vývojárskych nástrojov a prostriedkov.

14.1. Nástroje

14.1.1. Kolekcia prekladačov GCC

Toto vydanie Fedory bolo zostavené prekladačom GCC 4.3.0, obsiahnutom v distribúcii.

Viac informácií o GCC 4.3 sa nachádza na:

http://gcc.gnu.org/gcc-4.3/

14.1.1.1. Generovanie kódu

Počnúc gcc-4.1.2-25 a glibc-2.6.90-14, voľba -D_FORTIFY_SOURCE=2 chráni nielen kód v jazyku C, ale aj C++. Niekoľkým bezpečnostným problémom v minulosti by bolo predídené, keby sa toto používalo skôr. Viac detailov nájdete v pôvodnom oznámení:

https://www.redhat.com/archives/fedora-devel-announce/2007-September/msg00015.html.

14.1.2. Eclipse

Toto vydanie Fedory obsahuje Fedora Eclipse, ktoré je založené na Eclipse SDK verzii 3.3.0. Môžete si prečítať stránku "New and Noteworthy" pre sériu 3.3.x, ktorá je dostupná na

http://download.eclipse.org/eclipse/downloads/drops/R-3.3-2007-06251500/whatsnew/eclipse-news.html

Poznámky k vydaniu špecifické pre 3.3.0 sú dostupné na:

http://www.eclipse.org/eclipse/development/readme_eclipse_3.3.html

Eclipse SDK je známy pod rôznymi názvami, ako "the Eclipse Platform," "the Eclipse IDE," a "Eclipse." Eclipse SDK je podklad pre kombinované vydanie dvadsaťjeden Eclipse projektov pod záštitou vydania Callisto:

http://www.eclipse.org/europa

Niekoľko týchto Europa projektov je zahrnutých vo Fedore:

Ďalšie Eclipse projekty dostupné vo Fedore sú:

Pomoc pri balíčkovaní a testovaní ďalších projektov s GCJ je vždy vítaná. Ľudí, čo sa o to zaujímajú, kontaktujte cez fedora-devel-java-list alebo kanál #fedora-java na freenode:

http://www.redhat.com/mailman/listinfo/fedora-devel-java-list/

Fedora taktiež obsahuje pluginy a funkcie, ktoré sú obzvlášť užitočné pre FLOSS hackerov, úpravy ChangeLogov pomocou eclipse-changelog, a spoluprácu s Bugzillou použitím eclipse-mylyn-bugzilla. Náš CDT balíček, eclipse-cdt, obsahuje vývojovú verziu snáh o integráciu s GNU Autotools.

Najnovšie informácie ohľadne týchto projektov môžete nájsť na stránke Projektu Fedora Eclipse:

http://sourceware.org/eclipse/

14.1.2.1. Nepribalené pluginy a funkcie

Fedora Eclipse umožňuje ne-root používateľom využívať Správcu aktualizácií na inštaláciu nezabalíčkovaných pluginov a funkcií. Takéto pluginy sa inštalujú do podadresára .eclipse používateľovho domovského priečinka. Povšimnite si, že tieto pluginy neobsahujú kód predkompilovaný GCJ, takže môžu fungovať pomalšie ako očakávate.

14.1.2.2. Alternatívne Java Runtime prostredia

Slobodné JRE neuspokojujú každého používateľa, takže Fedora umožňuje inštaláciu alternatívnych JRE. Pri inštalácií proprietárnych JRE na 64-bitových strojoch ale existuje istá prekážka.

64-bitové JNI knižnice štandardne dodávané na x86_64 systémoch vo Fedore nebežia v 32-bitovom JRE. Inými slovami: nepokúšajte sa spustiť Fedora x86_64 Eclipse balíčky na 32-bitovom JRE od firmy Sun. Neuspejete. Buď prejdite na 64-bitové proprietárne JRE, alebo nainštalujte 32-bitové verzie balíčkov, ak je to možné. Na inštaláciu 32-bitovej verzie použite nasledujúci príkaz:

yum install <package_name>.i386 

Podobne, 32-bitové JNI knižnice predvolene dodávané na ppc64 systémoch nebežia v 64-bitovom JRE. K nainštalovaniu 64-bitovej verzie použite nasledovný príkaz:

yum install <package_name>.ppc64 

14.2. Vývojárska platforma KDE 4

Fedora 9 includes KDE 4.0 (beta) development libraries. The following new packages are provided:

  • kdelibs4: KDE 4 knižnice

  • kdepimlibs: KDE 4 PIM knižnice

  • kdebase4: Základ KDE 4

Použite tieto balíčky na vývoj, zostavenie a spúšťanie KDE 4 aplikácií vnútri KDE 3 alebo nejakého iného pracovného prostredia.

Balíček kdebase4 taktiež obsahuje beta verziu správcu súborov Dolphin ako technologický náhľad. Keďže je to beta verzia, môžu sa stále vyskytovať problémy. Ak potrebujete stabilnú verziu Dolphin, nainštalujte si prosím balíček d3lphin, ktorý je založený na KDE 3 a môže byť bezpečne nainštalovaný súčasne s kdebase4.

Tieto balíčky sú navrhnuté tak, aby:

  • zodpovedali štandardnej súborovej hierarchii (FHS), a

  • aby bolo úplne bezpečné ich nainštalovať súčasne s KDE 3, vrátane balíčkov -devel balíčkov.

Na dosiahnutie tohto cieľa členovia Fedora KDE SIG spravili dve zmeny v -devel balíčkoch:

  • Symbolické odkazy na knižnice sú nainštalované v /usr/lib/kde4/devel alebo /usr/lib64/kde4/devel, v závislosti od architektúry systému.

  • Nástroje kconfig_compiler a makekdewidgets boli premenované na kconfig_compiler4 a makekdewidgets4.

Tieto zmeny by mali byť kompletne transparentné pre drvivú väčšinu KDE 4 aplikácií, ktoré na zostavenie používajú cmake, pretože FindKDE4Internal.cmake bolo upravené na prispôsobenie sa týmto zmenám.

Povšimnite si, že kdebase4 neobsahuje balíček s KDE 4 Desktopom kdebase-workspace a verzie 4 jeho komponentov ako Plasma a KWin. Balíček kdebase-workspace je stále veľmi nekompletný a nestabilný pre každodenné použitie a mohol by kolidovať s KDE 3.

displayFooter('$Date: 2008/04/06 10:46:25 $'); ?>