initCommon(); $template->displayHeader(); ?>

5. Beleške instalacije

[Savet] Najsvežije beleške o izdanju na vebu

Ovaj tekst je podložan izmenama. Za najsvežiju verziju teksta za Fedora, posetite:

http://docs.fedoraproject.org/release-notes/

[Važno] Vodič kroz Fedora instalaciju

Ako želite naučiti kako da instalirate Fedoru, pogledajte http://docs.fedoraproject.org/install-guide/.

[Savet] Instalacioni problemi nisu pokriveni u ovom izdanju beleški.

Ako naiđete na problem ili imate pitanje tokom instalacije koje nije pokriveno u ovom izdanju beleški, pogledajte http://fedoraproject.org/wiki/FAQ i url="http://fedoraproject.org/wiki/Bugs/Common">http://fedoraproject.org/wiki/Bugs/Common

Anaconda is the name of the Fedora installer. This section outlines issues related to Anaconda and installing Fedora 9.

[Primedba] Preuzimanje velikih datoteka

Ako planirate da preuzmete Fedora DVD ISO otisak, imajte u vidu da ne podržavaju sve alatke za preuzimanje datoteke veće od 2 GB. wget 1.9.1-16 i novije, curl i ncftpget nemaju ovo ograničenje, i mogu uspešno da preuzmu datoteke veće od 2 GB. BitTorrent je još jedan način za preuzimanje velikih datoteka. Za informaciju o nabavci i korišćenju torent datoteke, pogledajte http://torrent.fedoraproject.org/.

Anaconda podrazumevano isprobava valjanost instalacionog medija. Ova funkcija radi sa CD, DVD, ISO na čvrstom disku i NFS ISO instalacionim metodama. Fedora projekat preporučuje da isprobate sve instalacione medije pre započinjanja instalacionog procesa, i pre prijavljivanja bilo kojih grešaka vezanih za instalaciju. Mnoge greške su prijavljene zbog loše narezanih CD-ova ili DVD-ova.

mediacheck opcija je veoma osetljiva, tako da može izvestiti da su dobri diskovi pokvareni. Ovo je često uzrokovano programom za narezivanje koji ne uključuje popunjavanje kada pravi diskove iz ISO datoteka. Da bi koristili ovaj test. prilikom podizanja sistema pritisnite bilo koje dugme da bi ušli u meni. Onda pritisnite Tab dugme, i dodajte opciju mediacheck na spisku parametara, i pritisnite Enter.

Posle uspešnog završetka funkcije mediacheck, ponovo pokrenite računar da biste ga vratili u normalno stanje. Na mnogim sistemima ovo omogućuje bržu instalaciju sa diska. Kada ponovo pokrenete računar, možete preskočiti opciju mediacheck.

[Važno] BitTorrent samostalno proverava valjanost datoteka

Ako koristite BitTorrent, sve datoteke koje preuzmete su automatski proverene. Ako se preuzimanje datoteke uspešno završi, ne morate je proveravati. Ali kada je narežete na CD, i dalje bi trebalo da koristite mediacheck opciju.

Možete proveriti memoriju računara pre nego što instalirate Fedoru tako što ćete pritisnuti na bilo koje dugme da bi ušli u pokretački meni, onda izaberite Memory Test. Ova opcija pokreće samostalni program za proveru memorije Memtest86 umesto Anaconda-e. Memtest86 će isprobavati memoriju sve dok se ne pritisne taster Esc.

[Primedba] Dostupnost Memtest86 programa

Morate pokrenuti sistem sa prvog instalacionog diska, DVD-a, ili sa CD-a za spašavanje da bi koristili ovu mogućnost.

Fedora 9 supports graphical FTP and HTTP installations. However, the installer image must either fit in RAM or appear on local storage, such as Installation Disc 1. Therefore, only systems with more than 192MiB of RAM, or which boot from Installation Disc 1, can use the graphical installer. Systems with 192MiB RAM or less fall back to using the text-based installer automatically. If you prefer to use the text-based installer, type linux text at the boot: prompt.

5.1. Promene u Anacondi

  • Built-in support for resizing ext2, ext3, and ntfs partitions.

  • Support for installation to encrypted block devices, including the root filesystem.

  • Usaglašeno mrežno podizanje otiska ISO, uz zamenu starih boot.iso, diskboot.img i rescuecd.iso.

  • Lokacija instalatera druge faze sada ne zavisi od lokacije paketa softvera.

  • Native installation to x86 and x86_64 machines using EFI and booting via grub.

  • Ispitivanje hardvera i otkrivanje sada se oslanjaju na HAL i udev.

  • Podrška za trajnost u živim otiscima na USB diskovima.

5.2.1. Nazivi uređaja IDE

Korišćenje /dev/hdX je promenjeno na i386 i x86_64 sistemima za IDE diskove u /dev/sdX. Pogledajte belešku o važnosti onačavanja uređaja za nadogradnju sa izdanja pre Fedora 7 i ograničenja particija.

5.2.2. IDE RAID

Nisu svi IDE RAID kontroleri podržani. Ako vaš RAID kontroler još uvek nije podržan od strane dmraid paketa, možete podesiti diskove u RAID niz koristeći Linuxov softverski RAID. Za podržane kontrolere, podesite RAID funkcije u BIOS-u računara.

5.2.3. Višestruke mrežne kartice i PXE instalacija

Pojedini serveri sa višestrukim mrežnim spregama mogu da ne dodele eth0 mrežnoj sprezi koju BIOS vidi kao prvu, što može izazvati da instalater koristi drugačiju mrežnu spregu od one koju je koristio PXE. Da biste promenili ovo ponašanje, koristite sledeće u pxelinux.cfg/* datotekama za podešavanje:

IPAPPEND 2 
APPEND ksdevice=bootif

Opcije podešavanja iznad prouzrokuju da instalater koristi istu mrežnu spregu kao što BIOS i PXE koriste. Možete takođe koristiti sledeću opciju:

ksdevice=link 

Ova opcija prouzrokuje da instalater koristi prvi mrežni uređaj koji pronađe povezan na mrežni prekidač.

Pogledajte http://fedoraproject.org/wiki/DistributionUpgrades za detaljni preporučeni postupak za Fedora nadgradnju.

5.3.1. Emacs

If you are upgrading to Fedora 9 and use emacs, you must upgrade to the latest version of emacs for your prior release to ensure a clean upgrade. Fedora 8 users must have emacs-22.1-10.fc8 or later, while Fedora 7 users must have emacs-22.1-7.fc7.

To see what version of emacs is installed, run the rpm -q emacs command.

5.3.2. Ograničenja particija SCSI upravljačkog programa

Whereas older IDE drivers supported up to 63 partitions per device, SCSI devices are limited to 15 partitions per device. Anaconda uses the libata driver in the same fashion as the rest of Fedora, so it is unable to detect more than 15 partitions on an IDE disk during the installation or upgrade process.

Ako nadgrađujete sistem sa više od 15 particija, verovatno ćete morati prebaciti disk na Upravljanje logičkim diskovima (LVM). Ovo ograničenje može dovesti do konflikta sa drugim instaliranim sistemima ako ne podržavaju LVM. Većina modernih Linux distribucija podržava LVM, a upravljački programi su takođe dostupni za druge operativne sisteme.

5.3.3. Disk particije moraju biti označene

A change in the way that the Linux kernel handles storage devices means that device names like /dev/hdX or /dev/sdX may differ from the values used in earlier releases. Anaconda solves this problem by relying on partition labels or UUIDs for finding devices. If these are not present, then Anaconda presents a warning indicating that partitions need to be labelled and that the upgrade can not proceed. Systems that use Logical Volume Management (LVM) and the device mapper usually do not require relabeling.

5.3.3.1. Da biste proverili onzake disk particija

Da biste videli oznake particija, pokrenite postojeću Fedora instalaciju i unesite sledeću naredbu u odzivniku terminala:

/sbin/blkid

Potvrdite da svaki red diska u spisku ima vrednost LABEL=, poput ispod prikazane:

/dev/hdd1: LABEL="/boot" UUID="ec6a9d6c-6f05-487e-a8bd-a2594b854406" SEC_TYPE="ext2" TYPE="ext3"
5.3.3.2. Ažurirajte stavke montiranja sistema datoteka

Ako je bilo koja oznaka za sistem datoteka dodata ili promenjena, onda se stavke uređaja u datoteci /etc/fstab moraju promeniti da se podudaraju:

su -c "cp /etc/fstab /etc/fstab.orig"
su -c "gedit /etc/fstab"

Primer montiranja korišćenjem oznake je:

LABEL=f7-slash  /  ext3  defaults  1 1
5.3.3.3. Ažurirajte grub.conf korensku stavku jezgra

Ako se oznaka za / (korenski) sistem datoteka promeni, onda se pokretački parametar u grub datoteci za podešavanje takođe mora promeniti:

su -c "gedit /boot/grub/grub.conf"

Odgovarajući primer za grub liniju jezgra je:

kernel /vmlinuz-2.6.20-1.2948.fc6 ro root=LABEL=f7-slash rhgb quiet
5.3.3.4. Proverite promene napravljene u oznakama

Ako su oznake particija promenjene, ili je datoteka /etc/fstab promenjena, onda pokrenite postojeću Fedora instalaciju da bi potvrdili da se sve particije mogu montirati i da se možete uspešno prijaviti na sistem. Kada završite, pokrenite sistem sa instalacionom medijom da bi pokrenuli instalater i započeli nadgradnju.

5.3.4. Nadgradnja ili sveža instalacija

Uopšteno, preporučuje se sveža instalacija umesto nadgradnje, posebno za sisteme koji sadrže programe iz riznica sa strane. Paketi sa strane koji su ostali od prethodne instalacije možda ne budu radili kao što se očekuje na nadgrađenom Fedora sistemu. Ako odlučite da ipak nadgradite sistem, sledeći podaci mogu biti od pomoći:

  • Pre nadgradnje, napravite potpunu rezervnu kopiju sistema. Posebno sačuvajte /etc, /home, kao i /opt i /usr/local ako su prilagođeni paketi instalirani na tim mestima. Možda bi trebalo da koristite pristup pokretanja više sistema sa „klonom“ stare instalacije na alternativnoj particiji kao rezervnu opciju. U tom slučaju, napravite alternativnu pokretačku mediju, kao što je GRUB pokretačka disketa.

    [Savet] Rezerve sistemskih podešavanja

    Rezerve podešavanja u /etc su takođe korisne tokom obnavljanja sistemskih postavki posle sveže instalacije.

  • Posle završetka nadgradnje, pokrenite sledeću naredbu:

    rpm -qa --last > RPMS_by_Install_Time.txt 
    

    Pregledajte kraj ispisa za pakete koji su prethodili nadgradnji. Uklonite ili ažurirajte pakete iz riznica sa strane, ili šta god je drugo potrebno. Neki prethodno instalirani paketi možda nisu više dostupni u podešenim riznicama. Za ispis svih takvih paketa upotrebite sledeću naredbu:

    su -c "yum list extras"

5.4. Kickstart HTTP Issue

When using a Kickstart configuration file via HTTP, kickstart file retrieval may fail with an error that indicates the file could not be retrieved. Click the OK button several times without making modifications to override this error successfully. As a workaround, use one of the other supported methods to retrieve Kickstart configurations.

displayFooter('$Date: 2008/05/12 21:39:22 $'); ?>