include("site.inc"); $template = new Page; $template->initCommon(); $template->displayHeader(); ?>
Najnovšie poznámky k vydaniu na webe | |
---|---|
Poznámky k vydaniu mohli byť doplnené. Ich aktuálne vydanie nájdete na |
Inštalačná príručka Fedory | |
---|---|
Pre oboznámenie sa s inštaláciou Fedory navštívte http://docs.fedoraproject.org/install-guide/. |
Inštalačné problémy neobsiahnuté v týchto poznámkach | |
---|---|
Ak narazíte na problém alebo máte počas inštalácie otázku, ktorá nie je zahrnutá v týchto poznámkach, obráťte sa na http://fedoraproject.org/wiki/FAQ a http://fedoraproject.org/wiki/Bugs/Common. |
Inštalátor Fedory sa volá Anaconda. Táto sekcia popisuje otázky týkajúce sa Anacondy a inštalácie Fedory 9.
Sťahovanie veľkých súborov | |
---|---|
Ak sa chystáte stiahnuť Fedora DVD ISO obraz, majte na pamäti, že nie každý nástroj na sťahovanie zvládne súbory väčšie ako 2 GiB. Medzi nástroje bez tohto obmedzenia sa radia |
Anaconda predvolene testuje integritu inštalačných médií. Táto funkcia funguje s inštalačnými metódami CD, DVD, ISO na pevnom disku a NFS ISO. Projekt Fedora odporúča testovať všetky inštalačné médiá pred inštalovacím procesom a pred ohlasovaním rôznych chýb pri inštalácii. Veľa ohlásených chýb je zavinených nesprávnym napálením CD alebo DVD médií.
Funkcia mediacheck
je vysoko citlivá a môže hlásiť niektoré použiteľné disky ako chybné. Toto je často spôsobené napaľovacím softvérom, ktorý nezaŕňa výplň pri tvorení diskov z ISO súborov. Pre použitie tohto testu, pri štartovaní stlačte ľubovoľný kláves a dostanete sa do ponuky. Potom stlačte kláves Tab, pridajte voľbu mediacheck
do zoznamu parametrov a stlačte Enter.
Po úspešnom dokončení mediacheck
, reštartujte aby sa systém vrátil do pôvodného stavu. Vo mnohých systémoch sa to odráža na rýchlejšom inštalačnom procese. Voľbu mediacheck
pri novom štarte môžete už vynechať.
BitTorrent automaticky overuje integritu súborov | |
---|---|
Ak používate BitTorrent, stiahnuté súbory sú kontrolované automaticky. Ak dokončíte sťahovanie súboru, nepotrebujete ho už overovať. No keď ho vypálite na CD alebo DVD, už by ste mali použiť |
Na vykonanie testou pamäte pred nainštalovaním Fedory, stlačne lubovoľný kláves pre vstup do spúštacej ponuky, a potom zvoľte Memtest86 bude pokračovať pokiaľ nestlačíte kláves Esc.
. Táto možnosť spustí namiesto Anacondy samostatný softvér na test pamäte. Test pamäteDostupnosť Memtest86 | |
---|---|
Na použitie tejto funkcie musíte zaviesť systém z Inštalačného disku 1, z DVD, alebo zo záchranného CD. |
Fedora 9 podporuje grafické FTP a HTTP inštalácie. No inštalačný obraz sa musí buď zmestiť do operačnej pamäte alebo musí byť na lokálnom úložisku, ako napríklad prvom inštalačnom médiu. Preto len systémy s viac ako 192 MiB operačnej pamäte, alebo tie spustené z 1. inštalačného disku, môžu použiť grafický inštalátor. Systémy so 192 MiB RAM alebo menej automaticky použijú textový inštalátor. Ak preferujete používanie textovej inštalácie, pri výzve boot:
zadajte linux text
.
Zabudovaná podpora zmeny veľkosti ext2, ext3 a ntfs oddielov.
Podpora inštalácie na šifrované diskové oddiely, vrátane koreňového súborového systému.
Jednotný ISO obraz sieťového zavedenia, nahradzujúci staré boot.iso
, diskboot.img
, a rescuecd.iso
.
Umiestnenie druhej fázy inštalátora je teraz nezávislé od umiestnenia balíčkov.
Natícna inštalácia na x86
a x86_64
strojoch používajúcich EFI a zavedením prostredníctvom grub
.
Zisťovanie a rozpoznávanie hardvéru je založené na HAL a udev
.
Podpora ukladania v Live obrazoch na USB médiách.
Použitie /dev/hdX
na i386 a x86_64 pre IDE zariadenia sa zmenilo na /dev/sdX
. Pozrite si poznámky o závažnosti označenia zariadení pre povýšenia verzie z vydaní pred Fedorou 7 a obmedzenia partícií.
Nie všetky IDE RAID radiče sú podporované. Ak ešte Váš RAID radič nie je podporovaný cez dmraid, môžete skombinovať disky do RAID poľa nakonfigurovaním Linux softvérového RAIDu. Pre podporované radiče nakonfigurujte RAID funkcie v počítačovom BIOSe.
Niektoré servery s viacerými sieťovými rozhraniami nemusia priradiť názov eth0 prvému sieťovému rozhraniu, ako ho pozná BIOS. Môže to spôsobiť, ze sa inštalátor pokúsi použiť iné sieťové rozhranie, ako použilo PXE. Zmenu tohto správania docielite v konfiguračnom súbore pxelinux.cfg/*
nasledovne:
IPAPPEND 2 APPEND ksdevice=bootif
Horeuvedené nastavenia spôsobia, že inštalátor použije rovnaké sieťové rozhranie ako použil BIOS a PXE. Môžete tiež použiť nasledujúcu voľbu:
ksdevice=link
Táto voľba spôsobí, že inštalátor použije prvé nájdené sieťové rozhranie pripojené k sieťovámu prepínaču (switch).
Obráťte sa na http://fedoraproject.org/wiki/DistributionUpgrades pre detailný odporúčaný postup na aktualizáciu Fedory.
Ak aktualizujete na Fedoru 9 a používate emacs, musíte na zabezpečenie hladkého priebehu aktualizácie aktualizovať na jeho najnovšiu verziu vo vašom predchádzajúcom vydaní Fedory. Používatelia Fedory 8 majú mať emacs-22.1-10.fc8 alebo novší, používatelia Fedory 7 majú mať emacs-22.1-7.fc7.
Na zistenie nainštalovanej verzie balíčka emacs spustite príkaz rpm·-q·emacs
.
Zatiaľ čo staršie IDE ovládač podporovali až do 63 oblastí na zariadení, SCSI zariadenia sú obmedzené na 15 oblastí. Anaconda používa ovládač libata
rovnako ako zbytok Fedory, takže počas inštalácie alebo aktualizácie nemôže rozpoznať viac ako 15 oblastí na IDE disku .
Ak upgradujete systém s viac ako 15 oblasťami, budete musieť premigrovať disk na Logical Volume Management (LVM). Toto môže spôsobiť konflikty s ostatnými nainštalovanými systémami, ak nepodporujú LVM. Väčšina dnešných Linuxových distribúcií LVM podporuje a ovládače sú dostupné aj pre iné operačné systémy.
Zmena v spôsobe, akým linuxové jadro označuje úložné zariadenia znamená, že ich názvy ako /dev/hdX
alebo /dev/sdX
sa môžu odlišovať od názvov používaných v starších vydaniach. Anaconda rieši tento problém použitím označení súborových systémov. Ak tieto označenia nie sú prítomné, Anaconda zobrazí varovanie, že oblasti treba označiť a že aktualizácia nemôže prebehnúť. Systémy, ktoré používajú Logical Volume Management (LVM) a device mapper zvyčajne nepotrebujú preznačenie.
Existujúce označenia oblastí zobrazíte tak, že naštartujete existujúcu inštaláciu Fedory a do príkazového riadku zadáte:
/sbin/blkid
Overte, či každý zväzok v zozname má vo+lbu LABEL=
, ako na tomto príklade:
/dev/hdd1: LABEL="/boot" UUID="ec6a9d6c-6f05-487e-a8bd-a2594b854406" SEC_TYPE="ext2" TYPE="ext3"
Ak boli pridané alebo zmenené označenia niektorých súborových systémov, je potrebné upraviť zodpovedajúce položky v súbore /etc/fstab
:
su -c "cp /etc/fstab /etc/fstab.orig" su -c "gedit /etc/fstab"
Príklad nastavenia pripojenia súborového systému podľa jeho označenia:
LABEL=f7-slash / ext3 defaults 1 1
grub.conf
Ak bol zmenené označenie oblasti /
(koreňový zväzok), zavádzacie parametre jadra v konfigurácií grubu musia byť takisto zmenené:
su -c "gedit /boot/grub/grub.conf"
Riadok grub.conf zodpovedajúci jadru je:
kernel /vmlinuz-2.6.20-1.2948.fc6 ro root=LABEL=f7-slash rhgb quiet
Ak boli pozmenené označenia častí, alebo zmenený súbor /etc/fstab
, potom spustite existujúcu inštaláciu Fedory, aby ste sa uistili, že sa môžete prihlásiť a všetky súborové systémy sa pripájajú ako majú. Po dokončení naštartujte z inštalačného média a spustite aktualizáciu.
Čisté inštalácie sa vo všebecnosti uprednostňujú pred aktualizáciami, obzvlášť v prípadoch keď sú použité repozitáre so softvérom tretích strán. Balíčky tretích strán zostávajúce z predošlých inštalácií nemusia v aktualizovanom systéme Fedora pracovať tak, ako očakávate. Ak sa napriek tomu rozhodnete pre aktualizáciu, nasledujúce informácie Vám môžu byť užitočné:
Pred aktualizáciou systém kompletne zálohujte. Obzvlášť uchovajte /etc
, /home
, a eventuálne /opt
a /usr/local
, ak sú tam nainštalované vlastné programy. Pre prípad núdze by ste mohli chcieť použiť multi-boot metódu s kópiou starej inštalácie na inej diskove oblasti. V tomto prípade si vytvorte spúšťacie médium so zavádzačom, napríklad disketu s GRUBom.
Zálohovanie systémovej konfigurácie | |
---|---|
Zálohy konfiguračných súborov v |
Po dokončení aktualizácie spustite nasledujúci príkaz:
rpm -qa --last > RPMS_by_Install_Time.txt
Nájdite na konci výstupu balíčky, ktoré sú staršie ako aktualizácia. Tieto balíčky buď odstráňte, aktualizujte, alebo s nimi naložte podľa potreby inak. Niektoré zo skôr nainštalovaných balíčkov už nemusia byť dostupné v repozitároch. Ich zoznam zobrazíte nasledovne:
su -c "yum list extras"
Pri použití konfiguračného súboru pre Kickstart dostupného cez HTTP, získanie kickstart súboru môže zlyhať s chybou naznačujúcou, že sa súbor nepodarilo získať. Opakovaným klikaním na tlačidlo Ok bez prevedenia zmien je možné úspešne sa preniesť cez túto chybu. Iným riešením môže byť použitie Ďaľších podporovaných metód získania konfigurácie pre Kickstart.