initCommon(); $template->displayHeader(); ?>

2. Najbitnije o izdanju

[Savet] Najsvežije beleške o izdanju na vebu

Ovaj tekst je podložan izmenama. Za najsvežiju verziju teksta za Fedora, posetite:

http://docs.fedoraproject.org/release-notes/

2.1. Razgledanje Fedora sistema

Razgledanje sa slikama i video snimcima ovog uzbudljivog novog izdanja možete naći na http://fedoraproject.org/wiki/Tours/Fedora9.

2.2. Novo u Fedora sistemu

Ovo izdanje uključuje značajne nove verzije mnogih ključnih proizvoda i tehnologija. Odeljci koji slede pružaju kratak pregled znatnih promena od poslednjeg Fedora izdanja.

2.2.1. Izdanja

Fedora uključuje nekoliko različitih izdanja, koja su varijacije Fedora-e napravljena od određenog skupa softverskih paketa. Svako izdanje je kombinacija softvera koji zadovoljavaju potrebe određene vrste krajnjeg korisnika. Osim veoma malog boot.iso otiska za mrežnu instalaciju, korisnici imaju sledeći izbor izdanja:

  • Obični Fedora otisak za korisnike radnih okruženja, radnih stanice i servera. Ovo izdanje pruža dobar put za nadgradnju, kao i slično okruženje za korisnike prethodnih Fedora izdanja.

  • Jedan od nekoliko Živih otisaka koji se mogu pokrenuti sa diska ili USB fleš uređaja, a može biti instaliran na čvrsti disk po potrebi. Pogledajte „Živi“odeljak za vi

Još prilagođenih izdanja je dostupno na http://spins.fedoraproject.org. Zapamtite da svi ovi Živi otisci mogu biti korišćeni na USB diskovima preko livecd-iso-to-disk alatke dostupne u paketu livecd-tools.

2.2.2. Jigdo

Izdanja Fedora takođe su dostupna preko Jigdo. Ovaj metod distribucije može da poboljša brzinu pribavljanja instalacionih otisaka ISO. Umesto čekanja na završetak preuzimanja torenta, Jigdo traži najbrža ogledala koja može naći preko infrastrukture Upravljača ogledalima projekta Fedora, i sa njih preuzima potrebne delove. Radi optimizacije pretrage za ovim delovima, možete reći da Jigdo pregleda DVD ili CD koji već imate i preskoči suvišna preuzimanja. Ova je mogućnost posebno korisna ukoliko:

  1. Preuzeli ste sva probna i potom želite konačno izdanje, u kom slučaju već imate 90% potrebnih podataka.

  2. Preuzimate i DVD i CD komplet, u kom slučaju DVD sadrži 95% potrebnih podataka za CD komlete.

  3. Preuzimate bilo koju pobrojanu kombinaciju.

2.2.3. Svojstva

  • Ovo izdanje predstavlja GNOME 2.22. GNOME sada ima alatku za izradu fotografija i snimaka sa veb kamere, nazvanu Cheese, poboljšanu podršku za mrežni sistem datoteka, novo programče međunarodnog časovnika, podršku za kalendar Google i proizvoljno etiketiranje pošte u Evoluciji, novi pregledač Udaljene radne površine, unapređene mogućnosti dostupnosti, kao i integraciju programa PolicyKit.

  • Online Desktop (radno okruženje na vezi) pruža doživljaj radnog okruženja osmišljenog oko umreženih servisa. Najava Online Desktop-a je data kroz BigBoard, izborne bočne trake u GNOME-u.

  • KDE 4.0.2 je dostupan u KDE Živom otisku kao i na uobičajenom DVD-u.

  • Xfce 4.4.2 je dostupan kao deo ovog izdanja.

  • Upravljačmreže 0.7 donosi poboljšanu podršku za mobilni široki opseg, uključujući uređaje GSM i CDMA, i sada podržava više uređaja i ad-hok umrežavanje za deljene veze.

  • PulseAudio je sada podrazumevano instaliran i uključen. PulseAudio je napredni zvučni server usklađen sa skoro svim postojećim Linux zvučnim sistemima. PulseAudio dozvoljava zamenu audio izlaza u letu, pojedinačnu kontrolu jačine zvuka za svaki audio tok, mrežni audio i još dosta toga.

  • Compiz, kompozitni upravljač prozorima koji donosi privlačnost i korisnost radnom okruženju, podrazumevano je instaliran i korisnici okruženja GNOME i KDE ga mogu s lakoćom uključiti alatkom tima Fedora na SistemPostavkeEfekti okruženja. Kako Compiz još nije stabilan niti dovoljno sazreo da bi bio podrazumevano uključen, tekući dugoročni radovi programera Fedora na X.Org se nastavljaju. Očekuje se da će Fedora podrazumevano uključiti Compiz u sledećem izdanju.

  • Compiz Fusion, koji ponovo ujedinjuje Compiz i Beryl, takođe je dostupan u riznici softvera Fedora. Korisnici mogu s lakoćom instaliratil Compiz Fusion alatkom na ProgramiDodaj/ukloni programe ili programom yum.

  • Instalater Fedora, Anaconda, sada podržava nezavisne lokacije za instalater druge faze i pakete softvera. Preuređeni, veći otisak boot.iso sada iz ovog razloga delom sadrži instalater druge faze.

  • Potpuno slobodno i otvorenog koda Java okruženje pod nazivom OpenJDK 6 je podrazumevano instalirano. IcedTea 7, izveden iz OpenJDK-a 1.7, nije više podrazumevan program. IcedTea sadrži dodatak za veb čitače zasnovan na GCJ-u, i dostupno je za x86 i x86_64 arhitekture. GCJ je i dalje podrazumevan na PPC arhitekturi.

  • OpenOffice.org 2.4, sa mnogim novim mogućnostima, je dostupan kao deo Fedora-e 9.

  • Bluetooth uređaji i alatke sada imaju bolju grafičku i sistemsku integraciju.

  • Korisnici prenosivih računara će imati koristi od mogućnosti „quirks“ (smicalica) u HAL-u, uključujući bolju podršku za zaustavljanje/nastavljanje i multimedijalnu tastaturu.

  • Paket swfdec, koji dekodira i čita Flash animacije i video, sada je podrazumevano instaliran. Ipak, mnogi video materijali zahtevaju dodatnu podršku kodecima. Za više informacija pogledajte http://fedoraproject.org/wiki/AdditionalCodecs.

  • Fedora sada uključuje Perl 5.10.0, koji koristi manje memorije i druga poboljšanja.

  • Eclipse 3.3.1 je dostupan kao deo ovog izdanja.

  • PackageKit, novi skup grafičkih i konzolnih alatki za upravljanje softverom na više distribucija, u ovom izdanju Fedora je podrazumevano instaliran. Grafički program za ažuriranje PackageKit je takođe podrazumevano instaliran, umesto programa Pup. Iza PackageKit , performanse programa yum značajno su poboljšane. Pup i Pirut još uvek su dostupni iz riznica softvera za korisnike kojima su draži.

  • Transifex pruža prevodilačko sučelje na vebu koje dopušta korisnicima da doprinosu prevodu projekata koje Fedora udomljava, kao i mogućnost direktnog dostavljanja prevoda bilo kojem uzvodnom projektu.

  • Fedora sada nudi lakše remarkiranje Fedora derivata kroz softverski paket generic-logos. Promene u strukturi Fedora-inih ogledala takođe čine pravljenje derivata jednostavnijim.

  • Upotreba pam_console modula je uklonjena u korist kontrole pristupa kroz HAL, što radno okruženje čini savremenijim.

  • Metodi unosa u okruženju GNOME sada mogu biti dinamično pokretani i zaustavljani.

  • Ovo izdanje Fedora koristi Upstart, zamenu za /sbin/init, demon zasnovan na događajima.

  • Fedora sada uključuje TeXLive koji zamenjuje stariji, neodržavanu distribuciju TeX.

  • Fedora 9 predstavlja jezgro zasnovano na 2.6.24 izdanju.

  • Rad na pokretanju i gašenju X-a je doneo značajna poboljšanja.

2.3. Šta dalje

Predloženi planovi za sledeće Fedora izdanje su dostupni na http://fedoraproject.org/wiki/RoadMap.

displayFooter('$Date: 2008/04/06 10:46:26 $'); ?>