initCommon(); $template->displayHeader(); ?>

10. Fedora radno okruženje

[Savet] Najsvežije beleške o izdanju na vebu

Ovaj tekst je podložan izmenama. Za najsvežiju verziju teksta za Fedora, posetite:

http://docs.fedoraproject.org/release-notes/

Ovaj odeljak opisuje izmene koje se dotiču korisnika Fedora radnog okruženja.

10.1. GNOME

Ovo izdanje donosi GNOME 2.22.

GNOME uvodni ekran je namerno isključen uzvodno. Da bi ga omogućili, koristite gconf-editor ili sledeću naredbu:

gconftool-2 --set /apps/gnome-session/options/show_splash_screen --type bool true 

Prozorče zaključavanja ekrana nije povezano sa izabranim čuvarom ekrana u ovom izdanju. Da omogućite ovo, koristite gconf-editor ili sledeću naredbu:

gconftool-2 --set  --type string /apps/gnome-screensaver/lock_dialog_theme  "system"  

10.1.1. Gvfs

GNOME 2.22 sadrži novi Gvfs, virtuelni sistem datoteka u korisničkom prostoru sa podrškom za sftp, ftp, dav, smb, obexftp i druge. Sistem Gvfs zamenjuje/nasleđuje gnome-vfs.

Gvfs ima dva dela:

  • GIO, novu deljenu biblioteku koja je deo GLib i daje API za gvfs

  • Sam Gvfs, paket sa podrškom za vrste i protokole raznih sistema datoteka

Sistem Gvfs radi kao zaseban glavni demon, gvfsd, koji prati gvfs koji su trenutno montirani. Većina montiranih sistema vode se u zasebnim procesima demona. Klijenti se obraćaju montiranim sistemima kombinacijom poziva DBus (na sistemskom busu i korišćenjem direktne veze za DBus) i prilagođenim protokolom za sadržaj datoteka.

Nekoliko vrsta sistema datoteka koje je prethodno podržavao gnome-vfs možda još nemaju podršku u gvfs. U toku je rad na njihovom dodavanju kako bi se dobilo celovito rešenje.

10.1.2. Upravljač prikaza za GNOME

Upravljač prikaza za GNOME (gdm) je ažuriran na aktuelnu verziju. PolicyKit se može koristiti za kontrolu gašenja i povnog podizanja. Alatka za podešavanje gdmsetup će biti zamenjena. Među novim mogućnostima ekrana za prijavu su:

  • lepši grafički efekti

  • praćenje i upravljanje potrošnjom energije na ekranu prijave, tako da prenosni računar prelazi u stanje pripravnosti ili se isključuje kada se baterija isprazni

  • pametnije korisničke liste

  • odabirač rasporeda tastature na ekranu prijave

Za više detalja o ovoj mogućnosti:

http://fedoraproject.org/wiki/Features/NewGdm

10.2. KDE

Ovo izdanje sadrži KDE 4.0.2. Pošto paketi kdepim i kdevelop nisu deo KDE 4.0, a kdewebdev je delom dostupan (nema programa Quanta), oni se isporučuju u verzijama iz KDE 3.5.9.

KDE 4.0 sadrži nadogradnje ključnih delova, kao što je prelaz na Qt 4. Takođe uvodi više potpuno novih struktura, kao što su: Phonon, multimedijalni API; Solid, struktura za otkrivanje hardvera; Plasma, nova radna površ i panel sa mnogo novih rešenja; integrisana pretraga okruženja; kompozitnost, koju daje KWin i potpuno novi vizuelni stil, Oxygen. U izdanju KDE 4.0.2 ispravljene su greške uočene u seriji KDE 4.0.

Fedora 9 ne uključuje zastarelo radno okruženje KDE 3. Zato sadrži razvojnu platformu za KDE 3 zbog kompatibilnosti, koja može biti korišćena izgradnju i pokretanje programa za KDE 3 unutar KDE 4, ili bilo kojeg drugog okruženja. Za više detalja o tome šta je uključeno pogledajte odeljak Kompatibilnost unazad.

Pošto networkmanager ne radi sa verzijom programa NetworkManager koji je u ovom izdanju, KDE Živi otisak koristi nm-applet iz NetworkManager-gnome-a kao zamenu. Postrojenje gnome-keyring-daemon čuva lozinke za ove tehnologije šifrovanja. (Neaktivan paket knetworkmanager iz Fedora 8 samo je pozivao nm-applet i više se ne koristi).

Pošto ugrađeni upravljač prozorima KWin sada može da podrži kompozitnost i grafičke efekte, živi otisci KDE više ne uključuju Compiz/Beryl. Režim kompozitnosti/efekata u KWin nije podrazumevano uključen, što se može uraditi u systemsettings.

10.2.1. Promene radnog okruženja

  • Plasma zamenjuje stari Kicker i KDesktop. Plasma upravlja panelom i radnom površi, pa je sada moguće postaviti iste programčiće za Plasma (plasmoids) na obe oblasti, ukoliko programče podržava ograničenja u veličini koje panel nameće.

  • Stari kontrolni centar za KDE (KControl) zamenjen je programom Podešavanja sistema (systemsettings).

  • Upravnik prijave KDM koristi novi format tema. Stoga, teme za KDM koje su napisane za KDE 3 više ne rade sa verzijom programa KDM za KDE 4. KDM sada uključuje podršku za podešavanje tema, pa nema više potrebe za eksternom alatkom kdmtheme.

Svi navedeni programi se mogu naći u paketu kdebase-workspace.

10.2.2. Promene paketa i programa

  • Paketi qt , kdelibs i kdebase sada su predtsvljeni u verzijama za KDE 4, zamenjujući pakete qt4 , kdelibs4 i kdebase4 prethodnih izdanja Fedora.

  • Verzije Qt/KDE 3 su preimenovane qt3 , kdelibs3 i kdebase3 . Fedora 9 uknjučuje samo delove kdebase3 . Za detalje pogledajte odeljak Kompatibilnost unazad.

  • U aktuelnom KDE je modul kdebase podeljen na tri dela: kdebase-runtime , kdebase (još se naziva i kdebase-apps, da bi se razlikaovao od starog monolitnog kdebase ) i kdebase-workspace . Paketi Fedora odražavaju ovu deobu.

  • Fedora 9 dodaje paket kdegames3 sa igrama koje nisu još prebačene na KDE 4.

  • Dolphin, kao deo paketa kdebase , zamenjuje d3lphin .

  • Paket kdebase-workspace sada uključuje podršku za podešavanje tema KDM pa je time paket kdmtheme nepotreban.

  • Okular zamenjuje KPDF, KGhostView i KFax u kdegraphics .

  • Paket kaider zamenjuje KBabel, koji je bio deo paketa kdesdk .

  • Paket okteta zamenjuje KHexEdit, koji je bio deo paketa kdeutils .

  • Paketi kalgebra i marble sada su deo kdeedu .

  • Paket ksudoku je sada deo kdegames .

  • Paket gwenview je sada deo kdegraphics .

  • Paketi kiconedit i kcoloredit, koji su nekada bili deo kdegraphics , sada su zasebni paketi.

  • Paket kmid , koji je bio deo paketa kdemultimedia ,sada je zaseban.

  • Fedora KDE SIG odustala je od podpaketa -extras, koji sadrže zastarele ili nestabilne programe, pošto su oni ili popravljeni ili ih u KDE 4 nema.

  • Paket kdeadmin-kpackage je izdvojen iz paketa kdeadmin pošto KPackage now sada zavisi od paketa smart .

  • KDE 4 ne sadrži više modul kdeaddons. Stoga, Fedora 9 nema paket kdeaddons. Program Atlantik Designer, koji se koristi sa kdegames3 , još uvek je dostupan u paketu kdeaddons-atlantikdesigner . Paket ksig sada je zaseban, a extragear-plasma zamenjuje dodatke za Kicker. Priključci za Konqueror se pakuju zasebno, kao konq-plugins.

10.3. Bluetooth

Fedora 9 donosi nekoliko poboljšanja u radu sa Bluetooth vezom (http://fedoraproject.org/wiki/Features/BluetoothFedora9). Razvoj sledećih generacija je dostupan na:

http://fedoraproject.org/wiki/Releases/FeatureBluetooth

Slanje datoteka na uređaj Bluetooth sada je pod kontrolom programa bluetooth-sendto iz paketa bluez-gnome, koji zamenjuje gnome-obex-sen. Pošaljite datoteku iz programa Nautilus odabirom funkcije Pošalji u... sa kontekstnog menija nakon desnog klika.

gnome-user-share sada omogućava dovlačenje datoteka sa uređaja Bluetooth, a ima ugrađenu podršku za ObexFTP i ObexPush. Podelite datoteke preko SistemPostavkeInternet i mrežaDeljenje ličnih podatakaDelite javne podatke Bluetooth vezom (podrška za ObexFTP), ili dovucite podatke korišćenjem ObexPush sa LičnoDeljenje datotekaPrimite datoteke u fasciklu preuzimanja Bluetooth vezom.

Datoteke na mrežnom uređaju Bluetooth mogu se direktno videti programom Nautilus kroz GVFS, koji ima podršku za uređaje Bluetooth. Usklađivanje uređaja Bluetooth sa ličnim upravljačem iformacijama (PIM) obavlja se korišćenjem gnome-pilot

Pregledanje uređaja Bluetooth obavlja se preko kontekstnog menija dobijenog desnim klikom na ikonu Bluetooth sa panela radnog okruženja.

10.4. XULRunner

Programi koji za rad zahtevaju postojanje pokretača Gecko morali su da zavise od celovitosti programa Firefox. XULRunner predstavlja pokušaj koji čini Mozilla da se odvoji pokretač pregledača veba za programe kojima je potrebna samo ta funkcija, a ne delovi korisničkog sučelja. Ova podela donosi veću stabilnost API/ABI i čistije okruženje za izgradnju programa koji koriste Gecko. Mnogi programi u Fedora koji su ranije koristili Gecko sada se oslanjaju na XULRunner.

Za trenutno stanje posetite http://fedoraproject.org/wiki/Features/XULRunner. Da bi pomogli razvoj posetite http://fedoraproject.org/wiki/Releases/FeatureXULRunnerAPIChanges.

Za celovitu aktuelnu dokumentaciju, posetite http://developer.mozilla.org/en/docs/XULRunner.

10.5. Veb čitači

Ovo izdanje Fedora-e sadrži verziju 3.0 popularnog veb čitača Firefox. Za više podataka o njemu pogledajte http://firefox.com/. Paket nspluginwrapper je podrazumevano uvršćen čak i za 32-bitne sisteme pošto odvaja priključke u zaseban adresni prostor, što povećava bezbednost i pouzdanost pregledača.

Za informacije o programu Firefox 3.0 u Fedora, pogledajte sledeću stranicu:

http://fedoraproject.org/wiki/Features/Firefox3

10.5.1. Omogućivanje Fleš dodatka

Fedora sadrži swfdec i gnash , koji su slobodne i otvorene implementacije Fleša. Ohrabrujemo vas da ih isprobate pre nego što potražite zaštićeni priključak za Fleš od Adobe.

Korisnici Fedora x86_64 sistema moraju instalirati paket nspluginwrapper.i386 da bi omogućili 32-bitnu verziju Adobe Flash dodatka u programu Firefox za x86_64, kao i paket pulseaudio-libs.i386 da bi omogućili zvuk u dodatku.

  1. Napravite 32-bitni mozilla direktorijum za dodatke:

    su -c "mkdir -p /usr/lib/mozilla/plugins" 
    
  2. Instalirajte pakete nspluginwrapper.i386, nspluginwrapper.x86_64 i pulseaudio-lib.i386:

    su -c "yum install nspluginwrapper.{i386,x86_64} pulseaudio-libs.i386" 
    
  3. Instalirajte flash-plugin prateći uputstva gore.

    Izvršite mozilla-plugin-config da bi registrovali fleš dodatak:

    su -c "mozilla-plugin-config -i -g -v" 
    
  4. Zatvorite sve prozore Firefox-a, i ponovo pokrenite Firefox.

    Upišite about:plugins u URL polje da bi proverili da li je dodatak učitan.

10.6. Isključivanje zvučnika računara

Zvučnik ralunara je u Fedora podrazumevanoo uključen. Ukoliko to ne želite, dva su načina da utišate zvuk:

  • Smanjite mu jačinu na zadovoljavajući nivo ili ga ostavite bez tona programom alsamixer u podešavanju PC zvuk.

  • Isključite zvučnik računara na celom sistemu pokretanjem sledećih naredbi u konzoli.

su -
modprobe -r pcspkr
echo "install pcspkr :" >> /etc/modprobe.conf

10.7. Programče međunarodnog časovnika

Novo programče časovnika na panelu GNOME je prošireno podrškom za prikaz dodatnih međunarodnih vremenskih zona, kao i informacija o vremenu u zonama koje prikazuje. Ovaj posao, do kojeg je došlo spajanjem intlclock sa programčetom časovnika, doveo je do toga da bude po funkcionalnosti jednak system-config-date i programčetu za vreme. Dodatne mogućnosti: korisnici biraju proizvoljne lokacije umesto glavnih vremenskh zona; unapređenja za stare i nove funkcije i celovita informacija o vremenu prikazana u balončetu.

Pročitajte više o ovome:

http://fedoraproject.org/wiki/Releases/FeatureClockApplet

10.8. Usklađeni rečnici

Uvedena je nova podrška za proveru pravopisa, hunspell, za okruženja GNOME i KDE, kao i programe kao što su OpenOffice.org, Firefox i drugi, zasnovani na pokretaču XULRunner. Ova podrška se sastoji od skupa deljenih, višejezičkih rečnika koji se koriste sa hunspell. Ova mogućnost koristi zaseban skup opštih rečnika nevezeanih za konkretan program, što daje ujednačene predloge za pogrešno unete reči uz manje zauzeće prostora na disku eliminisanjem duplih rečnika.

Detalji o ovom projektu su ovde:

http://fedoraproject.org/wiki/Releases/FeatureDictionary

displayFooter('$Date: 2008/04/06 10:46:26 $'); ?>