initCommon(); $template->displayHeader(); ?>

2. Najbitnije o izdanju

[Savet] Najsvežije beleške o izdanju na vebu

Ovaj tekst je podložan izmenama. Za najsvežiju verziju teksta za Fedora, posetite:

http://docs.fedoraproject.org/release-notes/

2.1. Razgledanje Fedorinog sistema

Razgledanje sa slikama i video snimcima ovog uzbudljivog novog izdanja možete naći na http://fedoraproject.org/wiki/Tours/Fedora9.

2.1.1. Sažetak o izdanju

Za manje tehnički razumljiviji korisniku sažetak važnih promena u ovo izdanju, pogledajte:

http://fedoraproject.org/wiki/Releases/9/ReleaseSummary

2.2. Novo u Fedora sistemu

Ovo izdanje uključuje značajne nove verzije mnogih ključnih proizvoda i tehnologija. Odeljci koji slede pružaju kratak pregled znatnih promena od poslednjeg Fedora izdanja.

2.2.1. Izdanja

Fedora uključuje nekoliko različitih izdanja, koja su varijacije Fedore napravljena od određenog skupa softverskih paketa. Svako izdanje je kombinacija softvera koji zadovoljavaju potrebe određene vrste krajnjeg korisnika. Osim veoma malog boot.iso otiska za mrežnu instalaciju, korisnici imaju sledeći izbor izdanja:

  • Obični Fedora otisak za korisnike radnih okruženja, radnih stanice i servera. Ovo izdanje pruža dobar put za nadgradnju, kao i slično okruženje za korisnike prethodnih Fedora izdanja.

  • Jedan od nekoliko Živih otisaka koji se mogu pokrenuti sa diska ili USB fleš uređaja, a može biti instaliran na čvrsti disk po potrebi. Pogledajte „Živi“odeljak za vi

Još prilagođenih izdanja je dostupno na http://spins.fedoraproject.org. Zapamtite da svi ovi Živi otisci mogu biti korišćeni na USB diskovima preko livecd-iso-to-disk alatke dostupne u paketu livecd-tools.

2.2.2. Jigdo

Izdanja Fedora takođe su dostupna preko Jigdo. Ovaj metod distribucije može da poboljša brzinu pribavljanja instalacionih otisaka ISO. Umesto čekanja na završetak preuzimanja torenta, Jigdo traži najbrža ogledala koja može naći preko infrastrukture Upravljača ogledalima projekta Fedora, i sa njih preuzima potrebne delove. Radi optimizacije pretrage za ovim delovima, možete reći da Jigdo pregleda DVD ili CD koji već imate i preskoči suvišna preuzimanja. Ova je mogućnost posebno korisna ukoliko:

  1. Preuzeli ste sva probna i potom želite konačno izdanje, u kom slučaju već imate 90% potrebnih podataka.

  2. Preuzimate i DVD i CD komplet, u kom slučaju DVD sadrži 95% potrebnih podataka za CD komlete.

  3. Preuzimate bilo koju pobrojanu kombinaciju.

2.2.3. Svojstva

  • Ovo izdanje predstavlja GNOME 2.22. GNOME sada ima alatku za izradu fotografija i snimaka sa veb kamere, nazvanu Cheese, poboljšanu podršku za mrežni sistem datoteka, novo programče međunarodnog časovnika, podršku za kalendar Google i proizvoljno etiketiranje pošte u Evoluciji, novi pregledač Udaljene radne površine, unapređene mogućnosti dostupnosti, kao i integraciju programa PolicyKit.

  • KDE 4.0.3 je dostupan u KDE Živom otisku kao i na uobičajenom DVD-u.

  • Xfce 4.4.2 je dostupan kao deo ovog izdanja.

  • Upravljač mreže 0.7 donosi poboljšanu podršku za mobilnu brzu vezu, uključujući uređaje GSM i CDMA, i sada podržava više uređaja i ad-hok umrežavanje za deljene veze. Sada je uključen podrazumevano na instalacijama sa DVD, CD, mrežnih i živih otisaka.

  • Instalater Fedore, Anaconda, sada podržava promenu veličine particija za ext2/3 i NTFS sisteme datoteka, pravljenje i instalaciju na šifrovane sisteme datoteka, poboljšan režim spašavanja sa priborom za prvu pomoć (FIrstAidKit), nezavisna mesta za instalatera druge etape i softverskih paketa. Poboljšan je i dizajn većeg netboot.iso otiska, koji delimično zbog tog razloga predstavlja intstalater druge etape.

  • Živi USB otisak sada podržava postojanost, tako da će promene u podacima i postavkama biti sačuvane čak posle ponovnog pokretanja sistema.

  • PackageKit, novi skup grafičkih i konzolnih alatki za upravljanje softverom za više distribucija, u ovom izdanju Fedore je zamenio Pirut. Grafički program za ažuriranje PackageKit je dostupan umesto programa Pup. Osim PackageKit programa, rad programa yum je značajno poboljšan.

  • FreeIPA olakšava uređivanje nadgledanja sistema, indetiteta i polisa procesa pružajući alatke veb i komandni režim, kao i administrativne alatke koje pojednostavljuju administraciju sistema. FreeIPA sjedinjuje snagu Fedorinog imenika servera sa FreeRADIUS-om, MIT Kerberosom, NTP-om i DNS-om da bi pružio jednostavno rešenje.

  • Ext4, the next version of the mature and stable ext3 filesystem is available as a option in this release. Ext4 features better performance, higher storage capacity and several other new features.

  • Ovo izdanje Fedora koristi Upstart, zamenu za /sbin/init, demon zasnovan na događajima.

  • Firefox 3 brings a number of major improvements including a native look and feel, desktop integration, the new Places replacement for bookmarks, and a re-worked address bar.

  • Potpuno slobodno i otvorenog koda Java okruženje pod nazivom OpenJDK 6 je podrazumevano instalirano. IcedTea 7, izveden iz OpenJDK-a 1.7, nije više podrazumevan program.IcedTea sadrži dodatak za veb čitače zasnovan na GCJ-u, i dostupno je za x86 i x86_64 arhitekture. GCJ je i dalje podrazumevan na PPC arhitekturi.

  • OpenOffice.org 2.4, sa mnogim novim mogućnostima, je dostupan kao deo Fedore 9.

  • Fedora sada uključuje Perl 5.10.0, koji koristi manje memorije i druga poboljšanja.

  • Fedora sada uključuje TeXLive koji zamenjuje stariji, neodržavanu distribuciju TeX.

  • Fedora 9 predstavlja jezgro zasnovano na 2.6.25 izdanju.

  • Kernel crashes can be more automatically reported to http://www.kerneloops.org/ and diagnosed in a friendly way via the kerneloops package installed by default. Crash signatures are commonly referred to as oopses in Linux.

  • Rad na pokretanju i gašenju X-a je doneo značajna poboljšanja.

2.3. Šta dalje

Predloženi planovi za sledeće Fedora izdanje su dostupni na http://fedoraproject.org/wiki/RoadMap.

displayFooter('$Date: 2008/05/12 21:39:22 $'); ?>