initCommon(); $template->displayHeader(); ?>

18. Multimedija

[Savet] Najsvežije beleške o izdanju na vebu

Ovaj tekst je podložan izmenama. Za najsvežiju verziju teksta za Fedora, posetite:

http://docs.fedoraproject.org/release-notes/

Fedora uključuje programe za odabrane multimedijalne funkcije, uključujući puštanje, snimanje i uređivanje. Dodatni paketi su dostupni preko riznice Fedorine zbirke paketa. Za dodatne informacije o multimediji na Fedora sistemu pogledajte Multimedijalni odeljak na veb stranici Fedora projekta http://fedoraproject.org/wiki/Multimedia.

18.1. Programi za multimediju

Podrazumevana instalacija Fedora sistema uključuje Rhythmbox i Totem za puštanje multimedije. Fedora riznice uključuju mnoge druge popularne programe kao što su XMMS i KDE-ov amaroK. I GNOME i KDE imaju više programa koji se mogu koristiti sa raznim formatima. Izvori sa strane mogu nuditi dodatne programe za rad sa drugim formatima.

Totem, the default movie player for GNOME, now has the ability to switch playback back-ends without recompilation or switching packages. To install the xine back-end, run the following command as root:

yum install totem-xine

Da biste pokrenuli Totem sa xine začeljem samo jednom, izvršite sledeću komandu kao root:

totem-backend -b xine totem

To change the default back-end to xine for the entire system, run the following command as root:

totem-backend -b xine

While using the xine back-end, it is possible to temporarily use the GStreamer back-end. To use the GStreamer back-end, run the following command as root:

totem-backend -b gstreamer

18.2. Ogg i formati Xiph.Org fondacije

Fedora uključuje kompletnu podršku za Ogg medijski format i Vorbis audio, Theora video, Speex audio i FLAC audio format bez gubitaka. Ovi slobodno dostupni formati nisu opterećeni patentnim ili licencnim ograničenjima. Oni omogućavaju fleksibilnu alternativu popularnijim, zaštićenim formatima. Projekat Fedora ohrabruje korišćenje otvorenih formata umesto onih zaštićenih. Za više informacija o ovim formatima i načinom njihovog korišćenja pogledajte veb stranicu Xiph.Org fondacije na http://www.xiph.org/.

18.3. MP3, DVD, i ostali izostavljeni multimedijalni formati

Fedora riznice softvera ne nude podršku za MP3 ili DVD video puštanje ili snimanje. MP3 formati su patentirani i njihovi vlasnici nisu pružili neophodne licence. DVD video formati su patentirani i opremljeni sistemom šifrovanja. Vlasnici patenta nisu pružili neophodne licence, a kod potreban za dešifrovanje diskova zaštićenih CSS sistemom može prekršiti Digital Millennium Copyright Act, zakon o zaštiti autorskih prava u SAD. Fedora takođe isključuje ostali multimedijalni softver zbog patentnih, autorskih ili licencnih ograničenja, uključujući Flash Player firme Adobe i Real Player firme Real Media. Više o ovoj temi možete pogledati na http://fedoraproject.org/wiki/ForbiddenItems.

I dok su neke MP3 opcije dostupne za Fedora sistem, Fluendo sada nudi slobodan MP3 dodatak za GStreamer koji ima potrebnu patentnu licencu za krajnje korisnike. Ovaj dodatak omogućava MP3 podršku u programima koji koriste GStreamer strukturu u pozadini. Fedora ne uključuje ovaj zbog licencnih ograničenja, ali nudi drugo rešenje. Za više informacija posetite stranice Instalacija priključka Fluendo MP3 ili Instalacija priključka MP3 sa Codeina.

18.4. CD i DVD autorstvo i narezivanje

Fedora uključuje razne alate za lako CD i DVD pravljenje i narezivanje. GNOME korisnici mogu na diskove rezati direktno iz upravljača datoteka Nautilus. Riznice softvera Fedora za ove potrebe takođe sadrže i dodatne programe, kao što su brasero , gnomebaker , ili k3b. U konzolni alat spadaju i wodim, readom, genisoimage, i drugi popularni programi.

18.5. Animacije ekrana (Screencasts)

Fedora se može koristiti za pravljenje i puštanje animacije ekrana (screencast), odnosno snimljenih radnih sesija u grafičkom okruženju, korišćenjem otvorenih tehnologija. Fedora uključuje istanbul, koji pravi animacije ekrana korišćenjem video formata Theora i 'byzanz', koji pravi animacije ekrana u obliku animiranih datoteka GIF. Ovo je poželjan način slanja animacija ekrana za projekat Fedora bilo radi razvoja ili krajnjeg korišćenja. Za obuhvatnije uputstvo pogledajte stranicu Animiranje ekrana page.

18.6. Proširena podrška kroz dodatke

Većina medijskih programa u Fedora podržavaju korišćenje priključaka radi dodavanja podrške za dodatne medijske formate i zvučne sisteme. Neki koriste moćne multimedijske sisteme, kao što je paket gstreamer, koji upravlja podrškom za medijske formate i zvučni izlaz. Fedora nudi pakete priključaka za ovu sistemsku podršku kao i za pojedine programe. Izvori sa strane mogu ponuditi dodatne priključke za još više mogućnosti.

displayFooter('$Date: 2008/05/12 21:39:22 $'); ?>