initCommon(); $template->displayHeader(); ?>

5. Белешке инсталације

[Савет] Најсвежије белешке о издању на вебу

Овај текст је подложан изменама. За најсвежију верзију текста за Fedora, посетите:

http://docs.fedoraproject.org/release-notes/

[Важно] Водич кроз Fedora инсталацију

Ако желите научити како да инсталирате Fedora-у, погледајте http://docs.fedoraproject.org/install-guide/.

[Савет] Инсталациони проблеми нису покривени у овом издању белешки.

Ако наиђете на проблем или имате питање током инсталације које није покривено у овом издању белешки, погледајте http://fedoraproject.org/wiki/FAQ и url="http://fedoraproject.org/wiki/Bugs/Common">http://fedoraproject.org/wiki/Bugs/Common

Anaconda is the name of the Fedora installer. This section outlines issues related to Anaconda and installing Fedora 9.

[Примедба] Преузимање великих датотека

Ако планирате да преузмете Fedora ДВД ISO отисак, имајте у виду да не подржавају све алатке за преузимање датотеке веће од 2 ГБ. wget 1.9.1-16 и новије, curl и ncftpget немају ово ограничење, и могу успешно да преузму датотеке веће од 2 ГБ. BitTorrent је још један начин за преузимање великих датотека. За информацију о набавци и коришћењу торент датотеке, погледајте http://torrent.fedoraproject.org/.

Anaconda подразумевано испробава ваљаност инсталационог медија. Ова функција ради са ЦД, ДВД, ISO на чврстом диску и NFS ISO инсталационим методама. Fedora пројекат препоручује да испробате све инсталационе медије пре започињања инсталационог процеса, и пре пријављивања било којих грешака везаних за инсталацију. Многе грешке су пријављене због лоше нарезаних ЦД-ова или ДВД-ова.

mediacheck опција је веома осетљива, тако да може известити да су добри дискови покварени. Ово је често узроковано програмом за нарезивање који не укључује попуњавање када прави дискове из ISO датотека. Да би користили овај тест. приликом подизања система притисните било које дугме да би ушли у мени. Онда притисните Tab дугме, и додајте опцију mediacheck на списку параметара, и притисните Enter.

После успешног завршетка функције mediacheck, поново покрените рачунар да бисте га вратили у нормално стање. На многим системима ово омогућује бржу инсталацију са диска. Када поново покренете рачунар, можете прескочити опцију mediacheck.

[Важно] BitTorrent самостално проверава ваљаност датотека

Ако користите BitTorrent, све датотеке које преузмете су аутоматски проверене. Ако се преузимање датотеке успешно заврши, не морате је проверавати. Али када је нарежете на ЦД, и даље би требало да користите mediacheck опцију.

Можете проверити меморију рачунара пре него што инсталирате Fedora-у тако што ћете притиснути на било које дугме да би ушли у покретачки мени, онда изаберите Memory Test. Ова опција покреће самостални програм за проверу меморије Memtest86 уместо Anaconda-е. Memtest86 ће испробавати меморију све док се не притисне тастер Esc.

[Примедба] Доступност Memtest86 програма

Морате покренути систем са првог инсталационог диска, ДВД-а, или са ЦД-а за спашавање да би користили ову могућност.

Fedora 9 supports graphical FTP and HTTP installations. However, the installer image must either fit in RAM or appear on local storage, such as Installation Disc 1. Therefore, only systems with more than 192MiB of RAM, or which boot from Installation Disc 1, can use the graphical installer. Systems with 192MiB RAM or less fall back to using the text-based installer automatically. If you prefer to use the text-based installer, type linux text at the boot: prompt.

5.1. Промене у Anaconda-и

  • Built-in support for resizing ext2, ext3, and ntfs partitions.

  • Support for installation to encrypted block devices, including the root filesystem.

  • Усаглашено мрежно подизање отиска ISO, уз замену старих boot.iso, diskboot.img и rescuecd.iso.

  • Локација инсталатера друге фазе сада не зависи од локације пакета софтвера.

  • Native installation to x86 and x86_64 machines using EFI and booting via grub.

  • Испитивање хардвера и откривање сада се ослањају на HAL и udev.

  • Подршка за трајност у живим отисцима на USB дисковима.

5.2.1. Називи уређаја IDE

Коришћење /dev/hdX је промењено на i386 и x86_64 системима за IDE дискове у /dev/sdX. Погледајте белешку о важности оначавања уређаја за надоградњу са издања пре Fedora 7 и ограничења партиција.

5.2.2. IDE RAID

Нису сви IDE RAID контролери подржани. Ако ваш RAID контролер још увек није подржан од стране dmraid пакета, можете подесити дискове у RAID низ користећи Linux-ов софтверски RAID. За подржане контролере, подесите RAID функције у BIOS-у рачунара.

5.2.3. Вишеструке мрежне картице и PXE инсталација

Поједини сервери са вишеструким мрежним спрегама могу да не доделе eth0 мрежној спрези коју BIOS види као прву, што може изазвати да инсталатер користи другачију мрежну спрегу од оне коју је користио PXE. Да бисте променили ово понашање, користите следеће у pxelinux.cfg/* датотекама за подешавање:

IPAPPEND 2 
APPEND ksdevice=bootif

Опције подешавања изнад проузрокују да инсталатер користи исту мрежну спрегу као што BIOS и PXE користе. Можете такође користити следећу опцију:

ksdevice=link 

Ова опција проузрокује да инсталатер користи први мрежни уређај који пронађе повезан на мрежни прекидач.

Погледајте http://fedoraproject.org/wiki/DistributionUpgrades за детаљни препоручени поступак за Fedora надградњу.

5.3.1. Emacs

If you are upgrading to Fedora 9 and use emacs, you must upgrade to the latest version of emacs for your prior release to ensure a clean upgrade. Fedora 8 users must have emacs-22.1-10.fc8 or later, while Fedora 7 users must have emacs-22.1-7.fc7.

To see what version of emacs is installed, run the rpm -q emacs command.

5.3.2. Ограничења партиција SCSI управљачког програма

Whereas older IDE drivers supported up to 63 partitions per device, SCSI devices are limited to 15 partitions per device. Anaconda uses the libata driver in the same fashion as the rest of Fedora, so it is unable to detect more than 15 partitions on an IDE disk during the installation or upgrade process.

Ако надграђујете систем са више од 15 партиција, вероватно ћете морати пребацити диск на Управљање логичким дисковима (LVM). Ово ограничење може довести до конфликта са другим инсталираним системима ако не подржавају LVM. Већина модерних Linux дистрибуција подржава LVM, а управљачки програми су такође доступни за друге оперативне системе.

5.3.3. Диск партиције морају бити означене

A change in the way that the Linux kernel handles storage devices means that device names like /dev/hdX or /dev/sdX may differ from the values used in earlier releases. Anaconda solves this problem by relying on partition labels or UUIDs for finding devices. If these are not present, then Anaconda presents a warning indicating that partitions need to be labelled and that the upgrade can not proceed. Systems that use Logical Volume Management (LVM) and the device mapper usually do not require relabeling.

5.3.3.1. Да бисте проверили онзаке диск партиција

Да бисте видели ознаке партиција, покрените постојећу Fedora инсталацију и унесите следећу наредбу у одзивнику терминала:

/sbin/blkid

Потврдите да сваки ред диска у списку има вредност LABEL=, попут испод приказане:

/dev/hdd1: LABEL="/boot" UUID="ec6a9d6c-6f05-487e-a8bd-a2594b854406" SEC_TYPE="ext2" TYPE="ext3"
5.3.3.2. Ажурирајте ставке монтирања система датотека

Ако je било која ознака за систем датотека додата или промењена, онда се ставке уређаја у датотеци /etc/fstab морају променити да се подударају:

su -c "cp /etc/fstab /etc/fstab.orig"
su -c "gedit /etc/fstab"

Пример монтирања коришћењем ознаке је:

LABEL=f7-slash  /  ext3  defaults  1 1
5.3.3.3. Ажурирајте grub.conf коренску ставку језгра

Ако се ознака за / (коренски) систем датотека промени, онда се покретачки параметар у grub датотеци за подешавање такође мора променити:

su -c "gedit /boot/grub/grub.conf"

Одговарајући пример за grub линију језгра је:

kernel /vmlinuz-2.6.20-1.2948.fc6 ro root=LABEL=f7-slash rhgb quiet
5.3.3.4. Проверите промене направљене у ознакама

Ако су ознаке партиција промењене, или је датотека /etc/fstab промењена, онда покрените постојећу Fedora инсталацију да би потврдили да се све партиције могу монтирати и да се можете успешно пријавити на систем. Када завршите, покрените систем са инсталационом медијом да би покренули инсталатер и започели надградњу.

5.3.4. Надградња или свежа инсталација

Уопштено, препоручује се свежа инсталација уместо надградње, посебно за системе који садрже програме из ризница са стране. Пакети са стране који су остали од претходне инсталације можда не буду радили као што се очекује на надграђеном Fedora систему. Ако одлучите да ипак надградите систем, следећи подаци могу бити од помоћи:

  • Пре надградње, направите потпуну резервну копију система. Посебно сачувајте /etc, /home, као и /opt и /usr/local ако су прилагођени пакети инсталирани на тим местима. Можда би требало да користите приступ покретања више система са „клоном“ старе инсталације на алтернативној партицији као резервну опцију. У том случају, направите алтернативну покретачку медију, као што је GRUB покретачка дискета.

    [Савет] Резерве системских подешавања

    Резерве подешавања у /etc су такође корисне током обнављања системских поставки после свеже инсталације.

  • После завршетка надградње, покрените следећу наредбу:

    rpm -qa --last > RPMS_by_Install_Time.txt 
    

    Прегледајте крај исписа за пакете који су претходили надградњи. Уклоните или ажурирајте пакете из ризница са стране, или шта год је друго потребно. Неки претходно инсталирани пакети можда нису више доступни у подешеним ризницама. За испис свих таквих пакета употребите следећу наредбу:

    su -c "yum list extras"

5.4. Kickstart HTTP Issue

When using a Kickstart configuration file via HTTP, kickstart file retrieval may fail with an error that indicates the file could not be retrieved. Click the OK button several times without making modifications to override this error successfully. As a workaround, use one of the other supported methods to retrieve Kickstart configurations.

displayFooter('$Date: 2008/05/12 21:38:37 $'); ?>