include("site.inc"); $template = new Page; $template->initCommon(); $template->displayHeader(); ?>
Najnovšie poznámky k vydaniu na webe | |
---|---|
Poznámky k vydaniu mohli byť doplnené. Ich aktuálne vydanie nájdete na |
Virtualizácia vo Fedore 9 prešla významnými zmenami a ponúka nové možnosti v podpore platforiem Xen a KVM.
Xen jadro teraz využíva implementáciu paravirt ops z upstream jadra. V minulosti bolo Xen jadro vytvárané prenášaním častí Xen kódu z jadra 2.6.18 do aktuálneho jadra Fedory. Bola to namáhavá práca náročná na prácu a čas, čo často spôsobovalo, že verzia Xen jadra zaostávala za jadrom bez podpory Xen o niekoľko verzií. Toto už po začlenení paravirt ops nieje potrebné. Keď bude podpora paravirt ops začlenená do oficiálnych vydaní Xenu, nebude už pre jeho podporu potrebné samostatné jadro.
Xen jadro teraz nepodporuje Dom0. Xen Dom0 musia naďalej používať Fedoru 8. Podpora Xen Dom0 bude navrátená vo Fedore 10.
Plne virtualizované stroje s Linuxom je teraz možné inštalovať troma spôsobmi:
Cez sieť použitím PXE na zavedenie.
Z lokálnej CD-ROM mechaniky alebo ISO obrazu.
Sieťovou inštaláciou zo distribučného stromu cez FTP/HTTP/NFS.
Posledný uvedený spôsob umožňuje plne automatickú inštaláciu použitím súborov kickstart. Z hľadiska možností inštalácie to odstraňuje rozdiely medzi Xen HVM a KVM.
Viac informácií najdete na: http://fedoraproject.org/wiki/Features/XenFullvirtKernelBoot.
V predošlom vydaní bola do Fedory pridaná možnosť vzdialenej správy hosťovských domén pomocou libvirt. Keďže nebola poskytovaná možnosť vzdialenej správy úložísk, nebolo možné vzdialene pridávať hosťovské domény. Nový systém na správu úložísk vo Fedore 9 už umožňuje pridávať a odoberať zväzky pomocou libvirt.
Aplikácia virt-manager
bola v predošlom vydaní spúšťaná pod účtom root pri práci s lokálnym hypervízorom a používala consolehelper
na overenie zo systémovej relácie. Beh GTK aplikácií použitím účtu root nepatrí medzi odporúčané praktiky. Integrácia s PolicyKit teraz umožňuje spúšťať virt-manager
ako neprivilegovaný užívateľ.
V predošlom vydaní bola do Fedory začlenená podpora zabezpečenej vzdialenej správy použitím TLS/SSL a Existujúcie certifikátov. Fedora 9 vylepšuje možnosti vzdialenej správy pridaním podpory overenia voči databáze hesiel, doménovému radiču Kerberos alebo PAM. Týka sa to všetkých nástrojov používajúcich libvirt.
Virtualizácia vo Fedore tiež obsahuje tieto vylepšenia:
nový nástroj P2V, dodávaný ako Live CD, na konverziu bežnej inštalácie na virtuálneho hosťa
nový nástroj, xenner
, na beh paravirtualizovaných Xen jadier nad KVM
paravirtualizované ovládače dátových úložísk a sieťových kariet pre hostí KVM
plná podpora sledovania siete a štatistík blokových zariadení pre QEMU a KVM v balíčku libvirt a virt-top, ktorá prináša pre KVM a QEMU možnosti monitorovania pôvodne dostupné len pre Xen.