initCommon(); $template->displayHeader(); ?>

8. Poznámky k balíčkom

[Tip] Najnovšie poznámky k vydaniu na webe

Poznámky k vydaniu mohli byť doplnené. Ich aktuálne vydanie nájdete na

http://docs.fedoraproject.org/release-notes/

Nasledujúce sekcie obsahujú informácie týkajúce sa softvérových balíčkov, v ktorých prebehli výrazné zmeny pre Fedoru 9. Pre ľahší prístup sú usporiadané použitím rovnakých skupín, ktoré sú zobrazené v inštalačnom systéme.

8.1. Nástroj nastavenia zvukovej karty

Nástroj system-config-soundcard bol odstránený, pre

8.2. Perl

Fedora 9 obsahuje Perl 5.10.0, prvé "hlavné" vydanie po dlhšom čase. Samotný interpret Perlu je rýchlejší, má menšie nárokmi na pamäť a obsahuje rôzne vylepšenia týkajúce sa podpory UTF-8 a vlákien. Inštalácia Perlu je premiestniteľná, čo osenia hlavne systémoví správci a autori balíčkov. Jazyk Perl 5.10.0 bol rozšírený o operátor inteligentnej zhody ("smart match"), viacnásobné vetvenie ("switch"), pomenované zhody ("named captures"), stavové premenné a lepšie chybové hlásenia.

Viac informácií nájdete na:

http://perldoc.perl.org/perldelta.html

8.3. Zmeny v yum

Funkcia pluginu installonlyn bola začlenená do základného balíčka yum. Voľby installonlypkgs a installonly_limit sú predvolene nastavené tak, aby systém uchoval len dva balíčky jadra. Upraviť môžete zoznam balíčkov alebo ich počet, taktiež je možné túto možnosť úplne vypnúť. Viac detailov je uvedených v manuálovej stránke pre yum.conf.

V prípade, že yum zistí, že jeho databáza je uzamknutá, čaká kým sa zámok neuvoľní. Táto funkcia je užitočná ak démon kontroluje aktualizácie alebo ak použijete yum a niektoré z jeho grafických nadstavieb súbežne.

Príkaz yum teraz v konfiguračnom súbore rozpoznáva parameter cost, ktorý určuje cenu za prístup k repozitáru. Vďaka tomu je možné určiť, aby balíčky z niektorého repozitára mohli prevážiť balíčky z iného repozitára. Voľba je prednastavená na hodnotu 1000, pričom menšia hodnota znamená vyššiu prioritu (ľahší repozitár "vypláva" vyššie).

V Rawhide pre Fedoru 9 sa súbor /etc/yum.repos.d/fedora-development.repo premenoval na /etc/yum.repos.d/fedora-rawhide.repo. Odkazy na development v sbore fedora-rawhide.repo boli zmenené na rawhide. V prípade, že bol súbor /etc/yum.repos.d/fedora-development.repo zmenený, bude jeho kópia uložená ako /etc/yum.repos.d/fedora-development.repo.rpmsave. užívatelia vyvojového repozitára pravdepodobne budú musieť aktualizovať vlastné konfiguračné súbory, aby použili nový názov.

8.4. pam_mount

Služba pam_mount odteraz používa konfiguračný súbor zapísaný v XML. Súbor /etc/security/pam_mount.conf bude počas aktualizácie skonvertovaný do /etc/security/pam_mount.conf.xml nástrojom /usr/bin/convert_pam_mount_conf.pl, ktorý odstráni všetky komentáre. Ak je potrebné preniesť nastavenia špecifické pre užívateľov, musia byť skonvertované spomenutým skriptom ručne. Ukážkový pam_mount.conf.xml s podrobnými popismi dostupných volieb sa nachádza v /usr/share/doc/pam_mount-*/pam_mount.conf.xml.

8.5. TeXLive

Starý a opustený balíček s TeXom je nahradený TeXLive. Prináša balíčky s novými štýlmi a opravuje mnohé bezpečnostné problémy starej distribúcie.

8.6. LTSP

Projekt Linux Terminal Server (LTSP) bol začlenený priamo do Fedory 9. Práce pokračujú. Najnovšie správy a dokumentácia sú dostupné na:

http://k12linux.fedorahosted.org/

8.7. Balíčky s nástrojmi

Balíček nautilus-open-terminal používa pri spustení z kontextovej ponuky plochy nastavenie z GConf . Správanie podľa predchádzajúcej verzie, ktoré otvorí terminál v užívateľovom domovskom priečinku, obnovíte nasledujúcim príkazom:

gconftool-2 -s /apps/nautilus-open-terminal/desktop_opens_home_dir --type=bool true

Balíček i810switch bol odstránený. Túto funkcionalitu teraz poskytuje príkaz xrandr z balíčka xorg-x11-server-utils.

Balíček evolution-connector bol nahradený balíčkom evolution-exchange a poskytuje zhodné možnosti aj pod starým názvom.

Balíčky system-config-firewall a system-config-selinux nahrádzajú balíček system-config-security-level. Balíček system-config-selinux je súčasťou balíčka policycoreutils-gui.

Balíček pilot-link predvolene zakazuje modul visor. Užívateľom sa doporučuje skúsiť priamy prístup cez USB, prítomný v novších verziách pilot-link. Povoľuje sa predaním parametra --port usb: rôznym nástrojom z pilot-link, namiesto použitia zariadení sériového prístupu (bežne /dev/pilot alebo /dev/ttyUSB0, /dev/ttyUSB1 atď.). Napríklad:

pilot-xfer --port usb: --list

Balíčky hal-info a hal boli aktualizované, aby pomocou PolicyKit správne nastavovali prístupové práva potrebným USB zariadeniam. Ak máte existujúce ručné nastavenia, vráťte zmeny naspäť, aby sa predišlo možným konfliktom.

Pre ďalšie informácie nahliadnite do súboru README.fedora, obsiahnutého v balíčku pilot-link.

Nasledujúca právna informácia sa týka niektorých častí softvéru vo Fedore.

Portions Copyright (c) 2002-2007 Charlie Poole or Copyright (c) 2002-2004 James W. Newkirk, Michael C. Two, Alexei A. Vorontsov or Copyright (c) 2000-2002 Philip A. Craig
displayFooter('$Date: 2008/05/12 21:37:52 $'); ?>