include("site.inc"); $template = new Page; $template->initCommon(); $template->displayHeader(); ?>
Najnovšie poznámky k vydaniu na webe | |
---|---|
Poznámky k vydaniu mohli byť doplnené. Ich aktuálne vydanie nájdete na |
Fedora obsahuje aplikácie pre prácu s multimédiami, vrátanie ich prehrávania, nahrávania a úpravy. Ďalšie balíčky sú k dispozícii v repozitári Fedora Package Collection. Ďalšie informácie o multimédiách vo Fedore nájdete v sekcií Multimedia na webovej stránke projektu Fedora na http://fedoraproject.org/wiki/Multimedia.
Predvolená inštalácia Fedory zahŕňa Rhythmbox a Totem na prehrávanie médií. Repozitáre Fedory obsahujú mnoho ďalších známych programov ako prehrávač XMMS a amaroK pre KDE. GNOME aj KDE majú sortiment prehrávačov, ktoré podporujú rôzne druhy formátov. Tretie strany ponúkajú dodatočné programy na manipuláciu s ostatnými formátmi.
Totem, predvolený prehrávač videa v GNOME, teraz dokáže prepnúť prehrávací systém bez prekompilovania alebo výmeny balíčkov. Na inštaláciu podpory systému prehrávania xine spustite nasledovný príkaz ako užívateľ root:
yum install totem-xine
Totem s podporou xine pre jedno spustenie, spustíte ako root nasledovným prikazom:
totem-backend -b xine totem
Na zmenu predvoleného prehrávacieho systému na xine spustite nasledovný príkaz ako užívateľ root:
totem-backend -b xine
Počas používania systému prehrávania xine je možné dočasne použiť systém GStreamer. Na jeho použitie spustite nasledovný príkaz ako užívateľ root:
totem-backend -b gstreamer
Fedora obsahuje kompletnú podporu pre Ogg media container formát a Vorbis audio, Theora video, Speex audio a FLAC bezstratové audio formáty. Tieto voľne použiteľné formáty nie sú zaťažené patentovými alebo licenčnými obmedzeniami. Poskytujú efektívne a flexibilné alternatívy k populárnejším, ale obmedzeným formátom. Projekt Fedora doporučuje používanie otvorených formátov namiesto obmedzených. Pre viac informácií o týchto formátoch a ako ich používať navštívte webstránku Xiph.Org Foundation na http://www.xiph.org/.
Repozitáre s Fedora balíčkami nemôžu obsahovať podporu pre prehrávanie alebo nahrávanie MP3 či DVD videa. MP3 formáty sú patentované a majitelia patentu neposkytujú potrebné patentové licencie. Formáty DVD video sú patentované a vybavené šifrovacím mechanizmom. Majitelia patentov neposkytujú potrebné patentové licencie a kód potrebný na dešifrovanie zašifrovaného CSS disku môže narušiť Digital Millennium Copyright Act, autorský zákon Spojených Štátov. Fedora tiež vylučuje multimediálny softvér zaťažený patentovými, autorskými alebo licenčnými obmedzeniami, vrátane Adobe Flash Playera a Real Media Real Playera. Viac informácií na túto tému nájdete na http://fedoraproject.org/wiki/ForbiddenItems.
Popri iných možnostiach ako používať vo Fedore MP3 ponúka Fluendo voľne použiteľný MP3 plugin pre GStreamer, ktorý má potrebnú patentovú licenciu pre koncových užívateľov. Tento plugin umožňuje podporu MP3 v aplikáciach, ktoré používajú GStreamer. Fedora neobsahuje tento plugin, nakoľko preferujeme podporu otvorených formátov nezaťažených patentami. Pre viac informácií sa obráťte na stránky Inštalácia MP3 pluginu Fluendo alebo Inštalácia MP3 pluginu pomocou Codeina.
Repozitáre Fedory obsahujú rôzne nástroje pre ľahšiu tvorbu a napaľovanie CD a DVD médií. Užívatelia GNOME môžu napaľovať priamo zo správcu súborov Nautilus. Repozitáre na tieto úlohy tiež obsahujú ďalší softvér, ako napríklad brasero, gnomebaker, alebo k3b. Pre textovú konzolu sú dostupné wodim
, readom
, genisoimage
a iné obľúbené aplikácie.
Fedoru môžete použiť na na vytvorenie a prehrávanie screencastov, nahrávok obrazoviek relácií s použitím otvorených technológií. Fedora obsahuje balíček istanbul, ktorý vytvára screecasty použitím Theora video formátu a byzanz, ktorý vytvára animované obrázky GIF. Tieto videá môžu byť prehrávané použitím niektorého z prehrávačov obsiahnutých vo Fedore. Toto je preferovaný spôsob ako poskytnúť sceencasty projektu Fedora, či už pre vývojárov alebo pre koncových užívateľov. Podrobnejší návod nájdete na stránkach ScreenCasting
Väčšina prehrávačov médií vo Fedora repozitároch môže používať pluginy na pridanie podpory ďalších formátov a výstupných zvukových systémov. Niektoré na to používajú výkonné multimediálne riešenia, ako je balíček gstreamer. Repozitáre Fedory obsahujú pluginy, ktoré rozširujú možnosti týchto prehrávačov a tretie strany môžu ponúkať ešte ďalšie na pridanie netušených schopností.