initCommon(); $template->displayHeader(); ?>

10. Pulpit Fedory

[Podpowiedź] Ostatnie Informacje o wydaniu w sieci

Te informacje o wydaniu mogą zostać zaktualizowane. Aby zobaczyć najnowsze informacje o wydaniu Fedory, odwiedź:

http://docs.fedoraproject.org/release-notes/

Ta sekcja opisuje zmiany dotyczące użytkowników środowisk graficznych Fedory.

10.1. GNOME

To wydanie zawiera GNOME 2.22.

Ekran startowy GNOME został celowo wyłączony. Aby go włączyć, użyj gconf-editor lub następującego polecenia:

gconftool-2 --set /apps/gnome-session/options/show_splash_screen --type bool true 

Motyw okna dialogowego zabezpieczonego ekranu nie jest w tym wydaniu połączony z wybranym wygaszaczem. Aby to włączyć, użyj gconf-editor lub następującego polecenia:

gconftool-2 --set  --type string /apps/gnome-screensaver/lock_dialog_theme  "system"  

W tym wydaniu domyślnie włączone są migające kursory, centralnie zarządzane przez ustawienie GConf. Aby je wyłączyć, wykonaj następujące polecenie:

gconftool-2 --type bool --set /desktop/gnome/interface/cursor_blink false

10.1.1. Gvfs

GNOME 2.22 zawiera nowy moduł Gvfs, wirtualny system plików w przestrzeni użytkownika z obsługą sftp, ftp, dav, smb, obexftp i innych. System Gvfs zastępuje/jest następcą gnome-vfs.

Gvfs składa się z dwóch części:

  • GIO, nowej biblioteki współdzielonej, będącej częścią GLib i dostarczającą API dla gvfs

  • Samego Gvfs, pakietu zawierającego obsługę różnych typów systemów plików i protokołów

System Gvfs jest uruchamiany jako jeden główny serwer, gvfsd, który pilnuje obecnie zamontowanych woluminów gvfs. Większość montowań jest uruchamiana w oddzielnych procesach demonów. Klienci komunikują się z montowaniami za pomocą połączenia wywołań D-Bus i własnego protokołu dla zawartości plików.

Kilka typów systemów plików poprzednio obsługiwanych przez gnome-vfs może nie być jeszcze obsługiwanych przez gvfs. Kontynuowana jest praca, aby dostarczyć kompletne rozwiązanie dla tych typów plików.

10.1.2. Menedżer ekranu GNOME

Menedżer ekranu GNOME (gdm) został zaktualizowany do najnowszej wersji kodu, który został napisany zupełnie od nowa, głównie przez programistów Fedory.

Można używać PolicyKit, aby kontrolować wyłączanie i ponowne uruchamianie. Narzędzie konfiguracji gdmsetup obecnie nie jest dostarczane, ale zostanie zastąpione. Aby dowiedzieć się o zmianach w konfiguracji, odwiedź:

http://live.gnome.org/GDM/2.22/Configuration

Nowe funkcje dostępne na ekranie logowania to:

  • zarządzanie zasilaniem i monitorowanie na ekranie logowania, więc laptop zostanie zahibernowany lub wyłączony, gdy akumulator zostanie wyładowany

  • inteligentniejsza lista użytkowników

  • wspólne domyślne tło między oknem logowania a sesją pulpitu, bez migania przy przełączaniu

Aby dowiedzieć się więcej o tej funkcji:

http://fedoraproject.org/wiki/Features/NewGdm

Uwaga: ~/.Xclients i ~/.xsession nie są już automatycznie odczytywane podczas logowania. Jeśli używasz jednego z tych plików, zainstaluj pakiet xorg-x11-xinit-session.

10.2. KDE

To wydanie zawiera KDE 4.0.3. Ponieważ pakiety kdepim i kdevelop nie są częścią KDE 4.0, a kdewebdev jest tylko częściowo dostępny (brak Quanty) w KDE 4.0, dostarczane są wersje KDE 3.5.9 tych pakietów.

KDE 4.0 zawiera aktualizacje najważniejszych składników, takich jak port do Qt 4. Wprowadza także liczne nowe struktury, takie jak Phonon, API multimedialne; Solid, struktura integracji ze sprzętem; Plasma, napisany na nowo pulpit i panel z wieloma nowymi pomysłami; zintegrowane wyszukiwanie na pulpicie; składanie jako funkcja KWin; całkiem nowy styl wyglądu o nazwie Oxygen. KDE 4.0.3 jest wydaniem poprawkowym z serii wydań KDE 4.0.

Fedora 9 nie zawiera przestarzałego środowiska graficznego KDE 3. Zawiera jednak platformę programistyczną KDE 3, która może być używana do budowania i uruchamiania aplikacji KDE 3 w KDE 4 lub innym środowisku graficznym. Zobacz sekcję Zgodność wsteczna, aby dowidzieć się więcej o tym, co jest dołączone.

Ponieważ knetworkmanager nie działa z wersją Menedżera sieci dostępną w tym wydaniu, obrazy Live KDE używają w zastępstwie nm-applet z NetworkManager-gnome. gnome-keyring-daemon zapisuje hasła technologii szyfrowania. Pakiet knetworkmanager wywołujący nm-applet nie jest już używany.

Ponieważ natywny menedżer okien KWin opcjonalnie obsługuje teraz składanie i efekty pulpitu, obrazy Live KDE nie zawierają już Compiza/Beryla. Tryb składania/efektów KWin jest domyślnie wyłączony, ale może zostać włączony w systemsettings. Compiz (z integracją z KDE 4) jest dostępny z repozytorium w pakiecie compiz-kde.

10.2.1. Zmiany w obszarze roboczym

  • Plasma zastępuje starego Kickera i KDesktop. Plasma zarządza zarówno panelem, jak i pulpitem, więc jest możliwe umieszczanie tych samych apletów Plasmy (plazmoidów) zarówno na panelu, jak i pulpicie, jeśli aplet obsługuje ograniczenia rozmiaru wymuszone przez panel.

  • Stare Centrum sterowania KDE (KControl) zostało zastąpione przez Ustawienia systemowe (systemsettings).

  • Menedżer logowania KDM używa nowego formatu motywu. Motywy KDM napisane dla KDE 3 nie działają z KDM w KDE 4. KDM zawiera teraz obsługę konfiguracji motywu, więc zewnętrzne kdmtheme nie jest już wymagane.

Wszystkie powyższe aplikacje można znaleźć w pakiecie kdebase-workspace.

10.2.2. Zmiany w pakietach i aplikacjach

  • Pakiety qt, kdelibs i kdebase są w wersji KDE 4, zastępując pakiety qt4, kdelibs4 i kdebase4 z poprzednich wydań Fedory.

  • Wersje Qt/KDE 3 zostały nazwane qt3, kdelibs3 i kdebase3. Fedora 9 zawiera tylko część kdebase3. Zobacz sekcję Zgodność wsteczna, aby dowiedzieć się więcej.

  • Oryginalne KDE podzieliło moduł kdebase na trzy nowe moduły: kdebase-runtime, kdebase (czasami nazywane kdebase-apps, aby odróżnić od starego, monolitycznego kdebase) oraz kdebase-workspace. Ten podział został odzwierciedlony w pakietach Fedory.

  • Fedora 9 dodaje pakiet kdegames3 zawierający gry, które nie zostały jeszcze przeniesione do KDE 4.

  • Dolphin, będący częścią kdebase zastępuje d3lphina.

  • Pakiet kdebase-workspace zawiera obsługę konfiguracji motywuKDM, więc zastępuje kdmtheme.

  • Okular zastępuje KPDF, KGhostView i KFax w kdegraphics.

  • Pakiet kaider zastępuje KBabel, który był częścią kdesdk.

  • Pakiet okteta zastępuje KHexEdit, który był częścią kdeutils .

  • Pakiety kalgebra i marble są teraz częścią kdeedu.

  • Pakiet ksudoku jest teraz częścią kdegames.

  • Pakiet gwenview jest teraz częścią kdegraphics.

  • Pakiety kiconedit i kcoloredit, które były częścią kdegraphics są teraz oddzielnymi pakietami.

  • Pakiet kmid, który był częścią kdemultimedia jest teraz oddzielnym pakietem.

  • SIG KDE Fedory zdecydował o usunięciu podpakietów -extras, które zawierały przestarzałe lub niestabilne aplikacje, ponieważ zostały one naprawione lub opuszczone w KDE 4.

  • Pakiet kdeadmin-kpackage został wydzielony z kdeadmin, ponieważ KPackage zależy teraz od smarta.

  • KDE 4 opuścił moduł kdeaddons. Z tego powodu w Fedorze 9 nie ma pakietu kdeaddons. Atlantik Designer do używania z kdegames3 jest wciąż dostępny jako kdeaddons-atlantikdesigner. Aplikacja ksig i wtyczki Konquerora są teraz w swoich własnych pakietach, a extragear-plasma zastępuje dodatki Kickera.

10.3. Bluetooth

Funkcja Bluetooth w Fedorze 9 (http://fedoraproject.org/wiki/Features/BluetoothFedora9) posiada w tym wydaniu kilka ulepszeń. Przyszłe wydania są bardzo szczegółowo opisane na:

http://fedoraproject.org/wiki/Releases/FeatureBluetooth

Wysyłanie plików do urządzenia Bluetooth jest teraz obsługiwane przez program bluetooth-sendto z pakietu bluez-gnome, który zastępuje gnome-obex-sen. Wyślij plik w Nautilusie za pomocą funkcji Wyślij do... z menu kontekstowego (prawy klawisz).

Odbieranie plików z urządzenia Bluetooth jest teraz obsługiwane przez gnome-user-share, które ma wbudowaną obsługę ObexFTP i ObexPush. Współdziel pliki przez SystemPreferencjeInternet i siećOsobiste współdzielenie plikówWspółdziel pliki publiczne przez Bluetooth (obsługa ObexFTP) lub odbierz pliki używając ObexPush z pomocą OsobisteWspółdzielenie plikówPobierz pliki z folderu Pobrane przez Bluetooth.

Pliki na zdalnym urządzeniu Bluetooth mogą być przeglądane bezpośrednio w Nautilusie przez GVFS, który obsługuje urządzenia Bluetooth. Synchronizowanie urządzenia Bluetooth z urządzeniem osobistego menedżera informacji (PIM) jest wykonywane używając gnome-pilot

Przeglądanie urządzeń Bluetooth jest wykonywane przez menu kontekstowe (prawe kliknięcie) ikony Bluetooth na panelu pulpitu.

10.4. XULRunner

Aplikacje wymagające mechanizmu Gecko musiały być zależne od całego Firefoksa. XULRunner jest efektem prac Mozilli nad wydzieleniem mechanizmu przeglądarki dla aplikacji, które wymagają tylko tych funkcji, a nie części interfejsu. Ten podział dostarcza większą stabilność API/ABI i czystsze środowisko wykonalne dla aplikacji używających Gecko. Wiele aplikacji w Fedorze, które poprzednio używały Gecko są teraz budowane za pomocą XULRunnera.

Aby poznać obecny stan, zobacz http://fedoraproject.org/wiki/Features/XULRunner. Aby pomóc w rozwijaniu tej funkcji, odwiedź http://fedoraproject.org/wiki/Releases/FeatureXULRunnerAPIChanges.

Aby uzyskać dokumentację, odwiedź http://developer.mozilla.org/en/docs/XULRunner.

10.5. Przeglądarki WWW

To wydanie Fedory zawiera wersję 3.0 popularnej przeglądarki WWW Firefox. Odwiedź http://firefox.com/, aby dowiedzieć się więcej o Firefoksie. Pakiet nspluginwrapper jest domyślnie dołączony nawet na systemach 32 bitowych, ponieważ rozdziela on wtyczki i uruchamia je w ich własnej przestrzeni adresowej, co zwiększa bezpieczeństwo i niezawodność przeglądarki.

Aby dowiedzieć się więcej o Firefoksie 3.0 w Fedorze, zobacz tę stronę:

http://fedoraproject.org/wiki/Features/Firefox3

10.5.1. Włączanie wtyczki Flash

Fedora zawiera wolne implementacje open source Flasha o nazwie swfdec i gnash. Polecamy zaznajomienie się z nimi, zanim zainstalujesz własnościową wtyczkę Flasha Adobe'a.

Użytkownicy x86_64 Fedory muszą zainstalować pakiet nspluginwrapper.i386, aby włączyć 32 bitową wtyczkę Flasha Adobe'a w Firefoksie x86_64 i pakiecie pulseaudio-libs.i386, aby włączyć dźwięk we wtyczce.

  1. Utwórz folder wtyczek 32 bitowej Mozilli:

    su -c "mkdir -p /usr/lib/mozilla/plugins" 
    
  2. Zainstaluj pakiety nspluginwrapper.i386, nspluginwrapper.x86_64 oraz pulseaudio-libs.i386:

    su -c "yum install nspluginwrapper.{i386,x86_64} pulseaudio-libs.i386" 
    
  3. Zainstaluj flash-plugin, jak pokazano powyżej.

    Wykonaj mozilla-plugin-config, aby zarejestrować wtyczkę Flasha:

    su -c "mozilla-plugin-config -i -g -v" 
    
  4. Zamknij wszystkie okna Firefoksa, a potem uruchom go ponownie.

    Wpisz about:plugins w pasku adresu, aby upewnić się, że wtyczka została wczytana.

10.6. Wyłączanie głośnika PC

Głośnik PC jest domyślnie włączony w Fedorze. Jeśli nie chcesz, aby tak było, można to zmienić na dwa sposoby:

  • Zmniejsz jego głośność do akceptowalnego poziomu lub całkowicie wycisz głośnik PC w alsamixer za pomocą ustawień dla PC Speak.

  • Wyłącz głośnik PC w całym systemie wykonując następujące polecenia w konsoli.

su -
modprobe -r pcspkr
echo "install pcspkr :" >> /etc/modprobe.conf

10.7. Aplet międzynarodowego zegara

Nowy aplet zegara na panelu GNOME został rozszerzony, aby obsługiwał wyświetlanie dodatkowych, międzynarodowych stref czasowych, a także informacje o pogodzie dla każdej skonfigurowanej strefy czasowej. Ta praca, w tym połączenie intlclock z apletem zegara GNOME, dostarcza całą funkcjonalność system-config-date oraz apletu pogody. Dodatkowe funkcji to: wybór położenia zamiast strefy czasowej, ulepszony interfejs użytkownika nowych i starych funkcji oraz pełne informacje o pogodzie wyświetlane w okienku podpowiedzi.

Przeczytaj więcej o tej funkcji:

http://fedoraproject.org/wiki/Releases/FeatureClockApplet

10.8. Połączone słowniki

Nowy domyślny słownik hunspell dla środowisk graficznych GNOME i KDE, a także dla aplikacji takich jak OpenOffice.org, Firefox i inne oparte na XULRunnerze. Zawiera współdzielone, wielojęzyczne słowniki używane z hunspell. Ta funkcja używa jednego zestawu słowników, niezależnie od aplikacji, co daje ujednolicone podpowiedzi pisowni i używa mniej miejsca na dysku, dzięki eliminacji wielu słowników.

Szczegóły można poznać tutaj:

http://fedoraproject.org/wiki/Releases/FeatureDictionary

10.9. Compiz

Fedora 9 dostarcza Compiza 0.7.2, który ulepsza obsługę wielu ekranów, dodaje obsługę KDE4, dodaje konfigurowalny środkowy i prawy przycisk myszy i działania rolki myszy dla Dekoratora okien GTK. Compiz 0.7.2 zawiera wiele ulepszeń i poprawek błędów.

Aby dowiedzieć się więcej, zobacz ogłoszenie wydania Compiza 0.7.2:

http://lists.compiz-fusion.org/pipermail/community/2008-March/000168.html

10.10. Sterownik vmmouse

Z powodu błędu w sterowniku xorg-x11-drv-vmmouse pozycja myszy może nie być poprawnie wskazywana na ekranie gościa maszyny wirtualnej. Jako obejście błędu do następnej aktualizacji dodaj Option NoAutoAddDevices do sekcji ServerFlags pliku /etc/X11/xorg.conf w maszynie gościa. Utwórz sekcję, jeśli to potrzebne:

Section "ServerFlags"
	Option      "NoAutoAddDevices"
EndSection
displayFooter('$Date: 2008/05/12 21:36:30 $'); ?>