Product SiteDocumentation Site

Fedora 13

Informacje o wydaniu

Informacje o wydaniu Fedory 13

Logo

Redakcja:

Fedora Zespół dokumentacji

Informacja Prawna

Copyright © 2010 Red Hat, Inc. and others.
The text of and illustrations in this document are licensed by Red Hat under a Creative Commons Attribution–Share Alike 3.0 Unported license ("CC-BY-SA"). An explanation of CC-BY-SA is available at http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/. The original authors of this document, and Red Hat, designate the Fedora Project as the "Attribution Party" for purposes of CC-BY-SA. In accordance with CC-BY-SA, if you distribute this document or an adaptation of it, you must provide the URL for the original version.
Red Hat, as the licensor of this document, waives the right to enforce, and agrees not to assert, Section 4d of CC-BY-SA to the fullest extent permitted by applicable law.
Red Hat, Red Hat Enterprise Linux, the Shadowman logo, JBoss, MetaMatrix, Fedora, the Infinity Logo, and RHCE are trademarks of Red Hat, Inc., registered in the United States and other countries.
For guidelines on the permitted uses of the Fedora trademarks, refer to https://fedoraproject.org/wiki/Legal:Trademark_guidelines.
Linux® is the registered trademark of Linus Torvalds in the United States and other countries.
All other trademarks are the property of their respective owners.
Abstrakt
Ten dokument przedstawia szczegółowe informacje o wydaniu Fedory 13.

1. Witaj w Fedorze 13

1.1. Przegląd Fedory 13

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/OverView

Jak zawsze, Fedora nie przestaje rozwijać (http://www.fedoraproject.org/wiki/Red_Hat_contributions) i integrować najnowszego wolnego i otwartego oprogramowania (http://www.fedoraproject.org/wiki/Features). Następne sekcje zawierają krótki przegląd głównych zmian od ostatniego wydania Fedory. Aby dowiedzieć się więcej o funkcjach zawartych w Fedorze 13, można zobaczyć ich poszczególne strony na wiki, zawierających szczegółowe informacje o ich celach i stopniu ukończenia:
W trakcie cyklu wydawniczego przeprowadzono wywiady, w których osoby odpowiedzialni za nową funkcjonalność ukazują kulisy jej powstawania:
Główne nowe i ulepszone funkcje w Fedorze 13:
Inne nowości w tym wydaniu:
Funkcje Fedory 13 znajdujące się na stronie listy nowych funkcji:
Dyskusję wyjaśniającą te funkcje można znaleźć na:

1.2. Wymagania sprzętowe

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/HardwareOverview

Minimum nie zawsze wystarcza

Minimalna pamięć pokazana poniżej może nie być wystarczająca we wszystkich sytuacjach. Zwłaszcza instalacja w maszynie wirtualnej może wymagać pamięci zbliżonej do wartości zalecanej.

1.2.1. Wymagania procesora i pamięci dla architektur PPC

  • Minimalny procesor: PowerPC G3/POWER3
  • Fedora 13 obsługuje tylko generację "New World" komputerów Power Macintosh firmy Apple, dostarczanych od około 1999 roku. Mimo, że komputery "Old World" powinny działać, wymagają specjalnego programu startowego, który nie jest dołączony do dystrybucji Fedory. Fedorę zainstalowano i przetestowana także na komputerach POWER5 i POWER6.
  • Fedora 13 obsługuje komputery pSeries i te używające procesorów Cell.
  • Fedora 13 obsługuje także Sony PlayStation 3, Genesi Pegasos II i Efika.
  • Fedora 13 zawiera obsługę sprzętu komputerów P.A. Semiconductor "Electra".
  • Fedora 13 obsługuje także stacje robocze powerstation firmy Terrasoft Solutions.
  • Zalecane dla trybu tekstowego: G3 233 MHz bądź lepszy, 128 MB RAM.
  • Zalecane dla trybu graficznego: G3 400 MHz bądź lepszy, 256 MB RAM.

1.2.2. Wymagania procesora i pamięci dla architektur x86

Następujące specyfikacje procesorów używają terminologii firmy Intel. Inne procesory, takie jak firm AMD, Cyrix i VIA, które są z nimi zgodne i odpowiadają procesorom firmy Intel także mogą być używane w Fedorze. Fedora 13 wymaga procesora Intel Pentium Pro lub lepszego, a jest zoptymalizowana dla procesorów i686 i późniejszych.
  • Zalecane dla trybu tekstowego: Pentium Pro 200 MHz lub lepszy
  • Zalecane dla trybu graficznego: Pentium Pro 400 MHz lub lepszy
  • Minimum pamięci RAM dla trybu tekstowego: 256 MB
  • Minimum pamięci RAM dla trybu graficznego: 348 MB
  • Zalecana pamięć RAM dla trybu graficznego: 512 MB

1.2.3. Wymagania procesora i pamięci dla architektur x86_64

  • Minimum pamięci RAM dla trybu tekstowego: 256 MB
  • Minimum pamięci RAM dla trybu graficznego: 384 MB
  • Zalecana pamięć RAM dla trybu graficznego: 512 MB

1.2.4. Wymagania miejsca na dysku twardym dla wszystkich architektur

Wszystkie pakiety mogą zajmować ponad 9 GB miejsca na dysku. Ostateczny rozmiar jest określany przez instalowany obraz i pakiety wybrane podczas instalacji. Dodatkowe miejsce na dysku jest wymagane podczas instalacji do obsługiwania środowiska instalacyjnego. To dodatkowe miejsce na dysku odpowiada rozmiarowi pliku /Fedora/base/stage2.img (na pierwszej płycie instalacyjnej) plus rozmiar plików w /var/lib/rpm na zainstalowanym systemie.
W praktyce, te zapotrzebowanie na dodatkowe miejsce mieści się w przedziale mniej więcej od 90MB dla minimalnej instalacji do 175MB dla większej instalacji.
Dodatkowe miejsce jest również wymagane dla jakichkolwiek danych użytkownika, oraz przynajmniej 5% wolnego miejsca powinno być zachowane dla prawidłowego działania systemu.

1.3. Witaj w Fedorze

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/Welcome

Fedora jest opartym na Linuksie systemem operacyjnym, który prezentuje najnowsze wolne i otwarte oprogramowanie. Fedorę można zawsze swobodnie używać, zmieniać ją i rozprowadzać bez żadnych kosztów. Jest budowana przez ludzi z całego świata, którzy pracują razem jako społeczność: Projekt Fedora. Projekt Fedora jest otwarty i każdy może do niego dołączyć. Wychodzi on naprzeciw użytkownikom, dostarczając najlepsze wolne, otwarte oprogramowanie i treści.

Notatka

Proszę odwiedzić stronę http://docs.fedoraproject.org/release-notes/, aby zobaczyć najnowsze informacje o wydaniu Fedory, zwłaszcza jeśli przeprowadzana jest aktualizacja. Jeśli przeprowadzana jest migracja z wydania Fedory starszego niż poprzednie, powinno się także zobaczyć poprzednie informacje o wydaniu, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Można pomóc społeczności Projektu Fedora w ulepszaniu Fedory zgłaszając raporty błędów i prośby o ulepszenia. Proszę odwiedzić stronę http://fedoraproject.org/wiki/Bugs_and_feature_requests, aby dowiedzieć się więcej o zgłaszanie błędów i nowych funkcji. Dziękujemy za uczestnictwo.
Aby znaleźć więcej ogólnych informacji o Fedorze, proszę odwiedzić następujące strony WWW:

1.4. Często występujące błędy

Większość złożonego oprogramowania zawiera błędy. Jedną z przewag wolnego i otwartego oprogramowania jest możliwość zgłaszania błędów, pomagając w naprawianiu i ulepszaniu używanych przez siebie programów.
Projekt Fedora utrzymuje listę najczęstszych błędów dla każdego wydania systemu. Jest to dobre miejsce do rozpoczęcia diagnostyki problemów mogących być błędem w oprogramowaniu:

1.5. Opinie

Dziękujemy za czas poświęcony na zgłaszanie społeczności Fedory komentarzy, sugestii oraz błędów. Robiąc to, pomaga się w ulepszaniu Fedory, systemu Linux oraz wolnego oprogramowania na całym świecie. Lista najczęściej zgłaszanych błędów i znanych problemów dla tego wydania jest dostępna na http://fedoraproject.org/wiki/Common_F13_bugs.

1.5.1. Opinie są mile widziane

Jeśli użytkownik odnalazł błąd typograficzny w tym podręczniku lub ma pomysł, jak go ulepszyć, powinien się z nami skontaktować. Prosimy wysłać raport w Bugzilli: http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/ w produkcie Fedora Documentation.
Wysyłając raport błędu proszę upewnić się, że wspomniano identyfikator podręcznika: release-notes
Jeśli użytkownik ma sugestie, jak ulepszyć dokumentację, prosimy aby postarał się być jak najbardziej szczegółowy opisując swój pomysł. Jeśli odnaleziono błąd, prosimy dołączyć numer sekcji i pobliską cześć tekstu, aby można było go łatwo odnaleźć.

1.5.2. Inne sposoby na przesłanie opinii

Można dowiedzieć się więcej o procesie Bugzilli na http://fedoraproject.org/wiki/Bugs_and_feature_requests. Jeśli jednak przekazanie opinii za pomocą Bugzilli jest z jakichś powodów niekomfortowe, można spróbować także:

2. Informacje o instalacji

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/Installer

Notatka

Aby dowiedzieć się jak zainstalować Fedorę, proszę skonsultować się z Szybkim podręcznikiem instalacji Fedory dostępnym na stronie http://docs.fedoraproject.org/installation-quick-start-guide/ lub Podręcznikiem instalacji Fedory dostępnym na stronie http://docs.fedoraproject.org/install-guide/. W przypadku wystąpienia problemów lub pytań związanych z instalacją, które nie zostały opisane w tych informacjach o wydaniu, proszę odwiedzić strony http://www.fedoraproject.org/wiki/FAQ i http://www.fedoraproject.org/wiki/Bugs/Common.

2.1. boot.fedoraproject.org

Fedora 13 wprowadza nową metodę instalowania lub aktualizowania Fedory przez Internet, używając obrazów startowych dostępnych na stronie http://boot.fedoraproject.org/. Są one dostępne dla różnych nośników, w tym USB, CD i DVD oraz dyskietek. Można używać tego obrazu do uruchamiania systemu, który następnie połączy się ze zdalnym serwerem, aby uruchomić instalator. Proces jest podobny do uruchamiania przez sieć za pomocą serwera PXE (Preboot Execution Environment).
Sam proces instalacji lub aktualizacji jest taki sam, jak wykonywany z lokalnego nośnika, takiego jak płyta DVD.
W tym obrazie startowym nie ma nic specyficznego dla tej wersji Fedory, w przyszłości będzie można użyć go do instalacji lub aktualizacji do następnych wersji.

2.2. Wybieranie urządzeń przechowywania danych podczas instalacji

Na komputerach z wieloma urządzeniami do przechowywania danych (na przykład z więcej niż jednym dyskiem twardym) proces instalacji Fedory 13 różni się od poprzednich wersji. Po rozpoczęciu procesu instalacji program Anaconda pyta o wybór urządzeń do przechowywania danych, których użyć podczas instalacji. Urządzenia niewybrane są wykluczane z ustawień partycjonowania, które mają miejsce w późniejszym czasie.

2.3. Instalowanie na urządzeniach wielościeżkowych

Program Anaconda potrafi teraz instalować Fedorę na urządzeniach wielościeżkowych. Jeśli takie urządzenia są podłączone do komputera, należy wybrać opcję Wyspecjalizowane urządzenia przechowywania danych.

2.4. SSSD

Fedora 13 może wykorzystywać SSSD (System Security Services Daemon), aby umożliwiać wysokowydajne, buforowane uwierzytelnianie i wyszukiwanie tożsamości, a także obsługę uwierzytelniania w trybie offline. Pamięć podręczna danych tożsamości w trybie offline jest obsługiwana dla serwerów LDAP i FreeIPA, a uwierzytelnianie w trybie offline dostępne jest dla serwerów LDAP, Kerberos 5 i FreeIPA.
Aby użyć tej funkcji, należy wybrać opcję Użyj logowania sieciowego podczas konfigurowania systemu za pomocą programu Firstboot. Program ten jest automatycznie uruchamiany po ukończeniu instalacji i ponownym uruchomieniu komputera.

3. Zmiany w Fedorze dla użytkowników środowisk graficznych

3.1. Pulpit Fedory

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/Desktop

3.1.1. Automatyczna instalacja sterowników drukarek

Szczegóły znajdują się na Sekcja 3.3, „Drukowanie”.

3.1.2. Automatyczna instalacja pakietów językowych

Szczegóły znajdują się na Sekcja 3.4, „Umiędzynarodowienie”.

3.1.3. Integracja z PackageKit w każdym miejscu

Program Brasero zyskał możliwość automatycznego instalowania brakujących kodeków biblioteki GStreamer, kiedy są wymagane do nagrania dźwiękowej płyty CD. Program File Roller może teraz instalować brakujące narzędzia do obsługi formatów archiwów.

3.1.4. Ponownie zaprojektowany interfejs zarządzania użytkownikami

Podgląd technologii

Ta funkcja Fedory 13 jest opcjonalna, dostarczana w celu pokazania przyszłego kierunku prac i postępu.
Narzędzie do konfigurowania kont użytkowników zostało ponownie zaprojektowane od podstaw. Posiada ono funkcje do konfigurowania informacji osobistych i dodawania obrazów lub ikon użytkownikom. Pomaga także w utworzeniu silnego hasła, ustawienia dodatkowych opcji logowania, takich jak logowanie automatyczne, oraz ustalenie specjalnych ról użytkowników w przypadkach pojedynczego właściciela laptopa lub administratora systemu używanego przez wiele osób. Ta nowa funkcja została zaprojektowana i zaimplementowana przez kilku członków SIG Desktop Fedory. Szczegóły o ulepszeniach bezpieczeństwa zawartych w tej funkcji znajdują się na Sekcja 4.1, „Bezpieczeństwo”.
Aby wypróbować nowe narzędzie do konfiguracji kont użytkowników, należy zainstalować pakiety accountsdialog i accountsservice, a następnie wykonać polecenie accounts-dialog.

3.1.5. Ulepszenia Menedżera sieci obejmujące interfejs w wierszu poleceń

Proszę zobaczyć Sekcja 3.2, „Sieć”.

3.1.6. Eksperymentalna obsługa 3D przez sterownik nouveau dla kart firmy NVIDIA

Fedora 12 wprowadzała eksperymentalną obsługę 3D dla nowszych kart firmy ATI przez wolny sterownik radeon, a teraz obsługa ta została w Fedorze 13 rozszerzona do sterownika nouveau dla części kart graficznych firmy NVIDIA. Fedorze i jej sponsorowi, firmie Red Hat, zależy na ulepszaniu jakości całkowicie wolnych sterowników graficznych używających przyspieszenie sprzętowego. Mimo że wspieramy możliwość wyboru i nie zabraniamy używania zamkniętych, własnościowych sterowników, zdajemy sobie sprawę, że te sterowniki czasami nie działają z oprogramowaniem pisanym przez członków społeczności wolnego oprogramowania i powodują z nimi problemy. Szanujemy zaangażowanie społeczności poprzez nasze zaangażowanie w wolne sterowniki, które uzupełniają ich pracę, i staramy się działać wspólnie ze społecznością sterownika nouveau, aby uczynić te sterowniki lepszymi. Wystarczy zainstalować pakiet mesa-dri-drivers-experimental, aby skorzystać z tej nowej funkcji.

3.1.7. Shotwell - nowy domyślny organizator zdjęć, zastępujący GThumb

Shotwell jest organizatorem zdjęć na licencji open source, zaprojektowanym dla środowiska GNOME, który zastąpił program GThumb w Fedorze 13. Oferuje on następujące funkcje:
  • importowanie zdjęć z każdego aparatu cyfrowego obsługiwane przez bibliotekę gPhoto,
  • automatyczne organizowanie zdarzeń zawierających zdjęcia wykonane w tym samym czasie,
  • używanie etykiet do organizowania kolekcji zdjęć,
  • modyfikowanie bez niszczenia zdjęć podczas ich zmieniania, bez potrzeby używania miejsca na dysku dla każdej kopii,
  • publikowanie zdjęć do serwisów Facebook, Flickr lub Picasa,
  • automatyczne ulepszanie zdjęcia za pomocą pojedynczego kliknięcia,
  • obracanie, odbijanie i przycinanie zdjęć,
  • zmniejszanie efektu czerwonych oczu i dostosowywanie ekspozycji, nasycenia, odcienia i temperatury barwnej zdjęć,
  • modyfikowanie wszystkich zdjęć, bez potrzeby ich importowania do kolekcji programu Shotwell.
Więcej informacji o programie Shotwell można znaleźć na stronie http://yorba.org/shotwell/. Program GThumb jest cały czas dostępny w repozytorium Fedory.

3.1.8. Proste narzędzie do tworzenia kopii zapasowych Déjà Dup

Déjà Dup jest domyślnym, prostym narzędziem do tworzenia kopii zapasowych w środowisku GNOME w Fedorze 13. Ukrywa on złożoność właściwego wykonywania kopii zapasowych i używa programu duplicity.
Funkcje:
  • obsługa lokalnego i zdalnego przechowywania kopii zapasowych, w tym w serwisie Amazon S3,
  • bezpieczne szyfrowanie i kompresowanie danych,
  • kopie przyrostowe, umożliwiające przywrócenie z dowolnej kopii,
  • planowanie regularnych kopii zapasowych,
  • Dobra integracja ze środowiskiem GNOME.
3.1.8.1. Narzędzie do skanowanie Simple Scan
Simple Scan jest domyślnym narzędziem do skanowania w Fedorze 13. Simple Scan jest aplikacją łatwą w użyciu, zaprojektowaną tak, aby umożliwiać użytkownikom podłączanie skanera i importowanie obrazu lub dokumentu w odpowiednim formacie. Więcej szczegółów jest dostępnych na stronie http://lwn.net/Articles/377063/.
3.1.8.2. Menedżer kolorów dla środowiska GNOME
Zarządzanie kolorami pomaga artystom, fotografom, projektantom i innym użytkownikom ekranów i drukarek na dokładniejszą pracę używając wyłącznie wolnego oprogramowania. Zarządzanie kolorami obsługuje ustawianie tablic gamma dla większości monitorów, w tym tych podłączanych w czasie działania systemu. Użytkownicy mogą także instalować pliki ICC lub ICM dostarczane przez producentów przez ich podwójne kliknięcie, oraz skalibrowanie ekranów i skanerów za pomocą zewnętrznych urządzeń i kolorów docelowych używając pakietu ArgyllCMS. Menedżer kolorów dla środowiska GNOME został napisany przez Richarda Hughesa, inżyniera firmy Red Hat i współtwórcę Fedory.
Zarządzanie kolorami pomaga kontrolować i tworzyć bardziej dokładne wyjście kolorów dla ekranów, drukarek i skanerów.
3.1.8.3. Ulepszenia w programie Nautilus
Menedżer plików Nautilus używa teraz domyślnie trybu przeglądarki. Interfejs użytkownika dla tego trybu został przeorganizowany. Dodatkowo można teraz wyświetlać dwa katalogi w jednym oknie, dzięki nowemu trybowi rozdzielonego widoku.
Tryb otwierania katalogów w osobnych oknach jest dostępny jako opcja.
3.1.8.4. Ulepszenia w programie Gnote
Gnote jest portem programu Tomboy w języku C++. Jest domyślną aplikacją do robienia notatek w środowisku GNOME w Fedorze. Nowa wersja posiada kilka ulepszeń i poprawek błędów. Program Gnote posiada teraz kilka nowych dodatków i używa specyfikacji katalogów XDG organizacji freedesktop.org. Notatki z poprzednich wersji są automatycznie migrowane z katalogu .gnote do .local/share/gnote w katalogu domowym użytkownika.
3.1.8.5. Demon DVB środowiska GNOME
Obsługa DVB w programie Totem jest teraz obsługiwana przez Demona DVB środowiska GNOME, który wprowadza takie funkcje, jak obsługa EPG (Electronic Program Guide), łatwe dostrajanie i eksportowanie kanałów telewizyjnych przez UPnP (za pomocą programu Rygel).
3.1.8.6. Zmiany w oprogramowaniu Xfce
Obraz Xfce Fedory 13 wprowadza kilka zmian w domyślnych aplikacjach:
  • Gftp został usunięty, ponieważ jego funkcjonalność jest dostarczana przez programy Thunar i Gigolo
  • Totem został zastąpiony przez program Parole, odtwarzacz multimediów zaprojektowany dla środowiska Xfce, pamiętając o prostocie, wydajności i małym zużyciu zasobów
  • Program gnome-screensaver został zastąpiony przez Xscreensaver
  • TigerVNC został zastąpiony przez program Remmina, który obsługuje dodatkowe protokoły (RDP, XDMCP, SSH) i zwiększa integrację ze środowiskiem Xfce przez wtyczkę panelu

3.2. Sieć

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/Networking

3.2.1. Ulepszenia Menedżera sieci obejmują interfejs wiersza poleceń

Program NetworkManager w Fedorze 13 zawiera następujące większe ulepszenia:
  • obsługa starszych sieci dial-up Bluetooth, a także interfejs wiersza poleceń i lepsze wskaźniki siły sygnału. Obsługa modemów dial-up dla starszych telefonów wyposażonych w Bluetooth uzupełnia obsługę sieci PAN, już dostępną w Fedorze. Po powiązaniu telefonu można po prostu wybrać opcję Dostęp do Internetu używając telefonu komórkowego i wybrać operatora sieci komórkowej.
  • integracja z wierszem poleceń, przez narzędzie nmcli. Dzięki temu można w końcu używać Menedżera sieci w wierszu poleceń. Dostęp do Menedżera sieci z wiersza poleceń jest przydatny także użytkownikom działających w trybie poleceń, aby oszczędzać energię, na przykład w trakcie podróży.
  • siła sygnału sieci komórkowej i stan roamingu są teraz wyświetlane na ikonie stanu sieci dla wielu kart.

3.2.2. NFS

3.3. Drukowanie

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/Printing

3.3.1. Automatyczna instalacja sterowników drukarek

Fedora 13 zawiera funkcję automatycznej instalacji sterowników drukarek. Po podłączeniu drukarki USB lub równoległej program PackageKit odnajduje i instaluje odpowiedni sterownik dla producenta i modelu drukarki. Więcej informacji jest dostępnych na stronie funkcji w wiki Fedory: http://fedoraproject.org/wiki/AutomaticPrintDriverInstallation

3.4. Umiędzynarodowienie

Ta sekcja zawiera informacje o obsłudze języków w Fedorze.

3.4.1. iBus

iBus (inteligentna magistrala wprowadzania) jest strukturą wprowadzania danych dla systemu Linux, dostarczającą przyjazny użytkownikowi interfejs użytkownika dla metod wprowadzania. Aktualizacje w programie iBus w Fedorze 13 obejmują:
  • iBus obsługuje teraz tryb globalnej, współdzielonej metody wprowadzania dla wszystkich aplikacji, domyślnie jednak wciąż używa oddzielnych kontekstów.
  • iBus obsługuje teraz wyświetlanie paska języka w menu ikony stanu.
  • Mechanizm ibus-pinyin został ponownie zaimplementowany w języku C++ z ulepszoną wydajnością rozmytego pinyin.
  • Nowy pakiet ibus-fbterm dostarcza obsługę iBus w konsoli bufora ramki fbterm.
  • Mechanizm ibus-hangul obsługuje teraz wprowadzanie danych w stylu Romaja dla użytkowników języków zachodnich.
  • Pakiet ibus-table-quick został połączony z ibus-table-cangjie oraz dodano nowe tablice dla Smart Cangjie 6, Quick (klasyczne) i Easy (Big).
  • Pakiet ibus-anthy obsługuje preferencje stylu symboli i tryb konwersji.
  • Pakiet ibus-anthy obsługuje układy Thumb Shift NICOLA-J, NICOLA-F i NICOLA-A.
  • Pakiet ibus-anthy obsługuje dostosowywanie domyślnego słownika osobistego i rozszerzone słowniki osobiste.

3.4.2. Nowa czcionka dla języka chińskiego

Domyślną czcionką dla języka chińskiego uproszczonego jest teraz WQY Zenhei.

3.4.3. Lohit Dewanagari

Nowa czcionka Lohit Dewanagari zastępuje poprzednie oddzielne czcionki Lohit dla języków hindi, kaszmirskiego, konkani, maithili, marathi i nepalskiego. Wszystkie różnice w glifach dla tych języków wymagane w przyszłości mogą być obsługiwane w Lohit Dewanagari za pomocą znaczników locl czcionek Open Type.

3.4.4. Automatyczna instalacja pakietów językowych

Wiele dużych zestawów oprogramowania, takich jak OpenOffice.org, Eclipse i KDE, przechowuje swoje tłumaczenia oddzielnie, jako pakiety językowe z powodu rozmiarów. Teraz, dzięki wtyczce pakietów językowych, kiedy program yum wykrywa, że pakiet językowy jest potrzebny dla pakietu żądanego przez użytkownika, instaluje go automatycznie. Użytkownik nie musi już oddzielnie instalować obsługę języka dla tego typu zestawów. W przyszłości będzie możliwe rozszerzenie tej obsługi na całą dystrybucję. Proszę zobaczyć http://dingyichen.livejournal.com/17133.html, aby dowiedzieć się więcej.

3.4.5. Lokalizacje glibc i porządkowanie alfabetyczne

Następujące lokalizacje biblioteki glibc (Biblioteka C projektu GNU) zostały dodane lub zaktualizowane w Fedorze 13:
  • dodano kok_IN (język konkani używany w Indiach, około 3,6 miliona użytkowników) dla pisma dewanagari.
  • dodano ps_AF (język pasztuński używany w Afganistanie, około 35,5 miliona użytkowników).
  • obsługa porządkowania alfabetycznego dla języków tamilskiego i asamskiego jest dostępna we wszystkich lokalizacjach.

3.5. Multimedia

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/Multimedia

3.5.1. Lepsza obsługa kamer internetowych

Obsługa kamer internetowych jest w dalszym ciągu ulepszana w Fedorze 13. Zmiany obejmują wiele poprawek błędów i ulepszeń istniejących sterowników kamer. Sterowniki dla kilku kamer z dwoma trybami pracy (aparaty, które mogą działać jako kamery internetowe) zostały dołączone do głównej linii rozwojowej jądra.

3.5.2. Integracja KDE z PulseAudio

KDE 4.4 zawiera ulepszoną integrację z PulseAudio, domyślnym oprogramowaniem do obsługi dźwięku w Fedorze. Użytkownicy KDE mogą korzystać z następujących nowych funkcji w Fedorze 13:
  • Phonon wykrywa PulseAudio i nie pokazuje już urządzeń nieobsługiwanych przez PulseAudio, kiedy jest ono uruchomione.
  • PulseAudio zawiera teraz oprogramowanie module-device-manager, które umożliwia Phononowi zarządzanie urządzeniami PulseAudio.
  • Używając tego oprogramowania, Phonon umożliwia ustawienie priorytetów urządzeń, które można przeglądać przez PulseAudio.
  • Program KMix wyświetla teraz poziom głośności PulseAudio, w tym różne poziomy głośności dla różnych aplikacji, i umożliwiając przenoszenie aplikacji między urządzeniami.
  • Tradycyjny mechanizm ALSA dla programu KMix jest cały czas dostępny. Należy użyć polecenia export KMIX_PULSEAUDIO_DISABLE=1, aby wymusić jego użycie, nawet jeśli wykryto PulseAudio.

3.5.3. Telefonia SIP Witch

Fedora 13 zawiera telefonię SIP Witch, umozliwiając użytkownikom tworzenie i wdrażanie skalowalnych i bezpiecznych rozwiązań VoIP, zarówno do zarządzania lokalnym systemem telefonicznym opartym na protokole SIP, jak i dzwonienia do zdalnych użytkowników przez Internet, bez potrzeby używania dostawcy usługi lub centralnej usługi katalogowej. Za pomocą SIP Witch i telefonu programowego zgodnego z protokołem SIP, takiego jak Twinkle lub Empathy, użytkownicy mogą zastąpić własnościowe rozwiązania VoIP bezpieczną, bezpośrednią komunikacją używającą wyłącznie wolnego oprogramowania.

3.6. Obrazy Live Fedory

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/Live

Obraz z grami dostarcza Live DVD z wieloma spośród najlepszych gier dostępnych w Fedorze.
Dla projektantów elektroniki obraz Laboratorium elektroniczne Fedory dostarcza pełny zestaw narzędzi.
SIG obrazów Fedory (http://fedoraproject.org/wiki/SIGs/Spins) stale rozwija wyspecjalizowane obrazy Live dla szczególnych zastosowań.

3.6.1. Z Live CD do Live USB

W poprzednich wydaniach Fedory obraz Live "Desktop" był wielkości płyty CD. 700 megabajtowy limit płyty CD coraz bardziej ograniczał możliwości dostępne dla użytkowników, więc zespół Fedora Desktop tworzy od tego wydania obraz o wielkości 1 GB dla dysków USB. Obraz Live "Desktop" Fedory 13 nie zmieści się na płycie CD. Z tego powodu program OpenOffice.org jest domyślnie dostępny zamiast programu AbiWord oraz dołączony jest edytor obrazów GIMP.
Szczegółowa dokumentacja o tworzeniu Live USB jest dostępna na stronie http://fedoraproject.org/wiki/How_to_create_and_use_Live_USB.. Można także nagrać ten obraz na płycie DVD. Jeśli komputer nie obsługuje uruchamiania z USB lub nie posiada napędu DVD, można wtedy:
  • wykonać instalację sieciową
  • użyć zwykłego zestawu instalacyjnych płyt CD
  • użyć obrazu Live ze strony http://spins.fedoraproject.org z innym środowiskiem pulpitu, który jest rozmiaru płyty CD

4. Zmiany w Fedorze dla administratorów systemów

4.1. Bezpieczeństwo

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/Security

4.1.1. System certyfikacji Dogtag

System certyfikacji Dogtag (DGS) to Centrum certyfikacji (CA) klasy enterprise na licencji open source, obsługującym wszystkie aspekty zarządzania cyklem życia certyfikatów, w tym Centrum certyfikacji (CA), Menedżera przywracania danych (DRM), Menedżera Protokołu stanu certyfikatów online (OCSP), Centrum rejestracji (RA), Usługę kluczy tokenów (TKS), System przetwarzania tokenów (TPS) oraz zarządzanie kartami smart card przez Klienta bezpieczeństwa klasy enterprise (ESC).
Proszę zobaczyć stronę Systemu certyfikacji Dogtag w wiki Fedory, aby dowiedzieć się więcej — http://fedoraproject.org/w/index.php?title=Features/DogtagCertificateSystem.

4.1.2. Biała lista modprobe

Biała lista modprobe umożliwia administratorowi w sytuacjach wymagających wysokiego bezpieczeństwa ograniczanie wczytywanych modułów przez modprobe do podanej listy modułów przez niego skonfigurowanej. Te ograniczenie uniemożliwia nieuprawnionym użytkownikom wykorzystanie błędów w modułach, które nie są zwykle używane, a na przykład tylko podczas podłączania sprzętu. Ilość potencjalnie niebezpiecznego kodu w jądrze jest w ten sposób ograniczana.
modprobe może także wykonywać podane polecenia zamiast wczytywania modułu (używając dyrektywy konfiguracji install). Jest to ograniczane używając tej samej białej listy. Aby pomóc administratorom systemów w kompilacji białej listy, dodano dodatkową funkcjonalność do programu modprobe: jest możliwe zapisywanie wszystkich informacji (podobne do używania modprobe -v) do określonego pliku dziennika, w tym działań modprobe wykonywanych w obrazie initrd przez dracut. Dostarczany jest skrypt kompilujący proponowaną białą listę z danych dziennika.
Można użyć białej listy do znaczącego zmniejszenia przestrzeni jądra możliwej do zaatakowania i uniknięcia ryzyka wystąpienia błędów w rzadko używanym kodzie jądra. Przykładowy system Fedora typu "Desktop" posiada wczytane 79 modułów, z 1964 dostępnych (4%). Licząc rozmiar kodu, wliczając główny plik jądra (/boot/vmlinuz*), przykładowy system ma uruchomione 8,36 MB kodu przestrzeni jądra, z 34,66 MB dostępnego (24%).
Proszę zobaczyć stronę funkcji Białej listy modprobe w wiki Fedory, aby uzyskać pełny opis tej funkcji: http://fedoraproject.org/w/index.php?title=Features/ModprobeWhitelist

4.1.3. Okno konfiguracji kont użytkowników

Nowe Okno konfiguracji kont użytkowników zostało zaprojektowane do tworzenia nowych użytkowników i modyfikowania informacji o użytkownikach w systemach z jednym użytkownikiem lub małych wdrożeniach. Te nowe okno konfiguracji zastępuje funkcjonalność poprzednio dostępną w różnych narzędziach, takich jak system-config-user, gnome-about-me, gdmsetup i polkit-gnome-authorization, udostępniając ją w jednym miejscu.
Strona Okna konfiguracji kont użytkowników w wiki Fedory zawiera więcej szczegółów: http://fedoraproject.org/w/index.php?title=Features/UserAccountDialog

4.1.4. PolicyKit 1.0

PolicyKit 1.0 zastępuje poprzedni, przestarzały program PolicyKit i zapewnia użytkownikom środowiska KDE lepszy komfort pracy podczas używania aplikacji i pulpitu. Fedora 12 w edycji "KDE Desktop" używała Agenta uwierzytelniania środowiska GNOME. PolicyKit 1.0 umożliwia używanie w Fedorze 13 natywnego agenta uwierzytelniania środowiska KDE, KAuth.
Pełny opis tej funkcji znajduje się na stronie KDE PolicyKit One Qt w wiki Fedory: http://fedoraproject.org/w/index.php?title=Features/KDE_PolicyKitOneQt

4.2. Wirtualizacja

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/Virtualization

4.2.1. Akceleracja jądra dla sieci KVM

Funkcja Sieć VHost przenosi zadanie konwertowania deskryptorów VirtIO do skbs z powrotem z QEMU w przestrzeni użytkownika do sterownika jądra. Zmniejsza to opóźnienia o wielokrotność pięciu i zwiększa wydajność z 90% natywnej wydajności do 95% na niektórych komputerach.
Ta funkcja jest aktywowana używając opcji -netdev (zamiast -net) i dodając flagę vhost=on.
Więcej informacji znajduje się na stronie http://fedoraproject.org/wiki/Features/VHostNet

4.2.2. Stabilne adresy PCI w KVM

Goście KVM w Fedorze posiadają teraz stabilne adresy PCI, zmniejszając szanse, że goście Windows będą wymagali ponownej aktywacji po zmodyfikowaniu konfiguracji gościa.
Urządzenia maszyn wirtualnych gości KVM zachowują swoje adresy PCI, kiedy inne urządzenia są dodawane lub usuwane z konfiguracji gościa.

4.2.3. x2apic

X2apic zwiększa wydajność gości przez zmniejszenie nakładu dostępu APIC, który jest używany do programowania zegarów i wywoływania przerwań między procesorami. Umożliwiając gościom używanie x2apic zwiększa się ich wydajność.
Fedora 13 obsługuje x2apic w rolach gospodarza i gościa.
Więcej informacji znajduje się na stronie http://fedoraproject.org/wiki/Features/Virtx2apic

4.2.4. Virtio-Serial

Urządzenie PCI virtio-console może teraz obsługiwać wiele portów konsoli, a także ogólne porty dla gości uruchomionych w QEMU i KVM. Umożliwia to prostą komunikację między gościem i gospodarzem.
Więcej informacji znajduje się na stronie http://fedoraproject.org/wiki/Features/VirtioSerial

4.2.5. Repozytorium testowe technologii wirtualizacji

Repozytorium testowe technologii wirtualizacji zostało utworzone dla osób, które chcą testować najnowsze pakiety związane z wirtualizacją. To repozytorium jest przeznaczone głównie do testowania i wczesnego eksperymentowania. Nie jest przeznaczone dla wdrożeń produkcyjnych.
Więcej informacji znajduje się na stronie http://fedoraproject.org/wiki/Virtualization_Preview_Repository

4.2.6. Obsługa Xena przez jądro

Pakiet jądra w Fedorze 13 obsługuje uruchamianie jako gość domU, ale nie będzie działało jako dom0, dopóki jego obsługa nie zostanie dołączona w oryginalnym jądrze.
Ostatnie wydanie Fedory z obsługą dom0 to Fedora 8.
Uruchamianie gościa Xena domU na gospodarzu Fedory 13 wymaga opartego na KVM programu Xenner. Xenner uruchamia razem jądro gościa i mały emulator Xena jako gościa KVM.

Ważne — wymagany jest odpowiedni sprzęt

KVM wymaga sprzętowych funkcji wirtualizacji w komputerze gospodarza. Komputery bez sprzętowej obsługi wirtualizacji nie obsługują gości Xena w tym momencie.

4.3. Serwery WWW i treści

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Documentation_Web_Servers_Beat

4.3.1. Apache

Pakiet httpd został zaktualizowany z wersji 2.2.13 do 2.2.14. Ta aktualizacja zawiera tylko poprawki błędów. Szczegóły można znaleźć na stronie http://www.apache.org/dist/httpd/CHANGES_2.2.

4.4. Serwery pocztowe

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/MailServers

4.4.1. CyrusIMAP

Najnowsze stabilne wydanie serwera cyrus-imapd to 2.3.16, które zawiera obsługę replikowanych skrzynek pocztowych, ujednoliconą konfigurację "murder", opóźnione usuwanie, oddzielne partycje metadanych, rozszerzenia "Sieve" i wiele więcej. Wymaga SASLv2. Szczegóły zmian dostępne są na stronie http://cyrusimap.web.cmu.edu/imapd/changes.html.. Jeśli używane jest wykrywanie SQL, wymagane mogą być pewne zmiany (http://cyrusimap.web.cmu.edu/imapd/install-upgrade.html).

4.4.2. Dovecot

Pakiet Dovecot został zaktualizowany do wersji 1.2.11. We wcześniejszych wersjach wysyłane były czasem bardzo duże nagłówki, co mogło powodować odmowę wykonania usługi. Ta aktualizacja naprawia ten problem, a także dodaje kilka ulepszeń bezpieczeństwa. Szczegóły można znaleźć na stronie http://dovecot.org/doc/NEWS (proszę zauważyć, że Fefora 12 zawierała wersję 1.2.6).

4.4.3. Fetchmail

Fedora 13 zawiera wersję 6.3.14 pakietu fetchmail. Ta aktualizacja naprawia kilka błędów związanych z bezpieczeństwem i przywraca obsługę IMAP2 dla niektórych serwerów. Szczegóły zmian można znaleźć na stronie http://developer.berlios.de/project/shownotes.php?group_id=1824&release_id=17213.

4.4.4. Sendmail

Pakiet Sendmail został zaktualizowany do wersji 8.14.4. Wprowadzono liczne poprawki błędów, w tym kilka ulepszeń bezpieczeństwa.

4.4.5. Zarafa

Zarafa jest pakietem do pracy grupowej, będący nowością w Fedorze. Dostarcza integrację z istniejącymi serwerami pocztowymi systemu Linux i używa technologii AJAX do tworzenia interfejsu użytkownika, który jest intuicyjny dla użytkowników programu Microsoft Outlook. Program Zarafa zawiera bramy IMAP4 i POP3, a także bramę iCal/CalDAV. Łączy on użyteczność ze stabilnością i elastycznością serwera Linux.

4.5. Serwery bazodanowe

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/DatabaseServers

4.5.1. db4

Fedora 13 zawiera wersję 4.8.26 bazy danych Berkeley db4. Te wydanie zawiera ulepszoną wydajność, nowe narzędzie db_sql i dodatkowe API.

4.5.2. MySQL

Pakiet MySQL został zaktualizowany do wersji 5.1.44 (z 5.1.39). Te wydanie zawiera nowe możliwości replikacji. Proszę zobaczyć informacje o wydaniach MySQL na stronach http://lists.mysql.com/announce/664, http://lists.mysql.com/announce/660, http://lists.mysql.com/announce/654, http://lists.mysql.com/announce/645 i http://lists.mysql.com/announce/639, aby dowiedzieć się więcej.

4.5.3. PostgreSQL

Pakiet PostgreSQL został zaktualizowany do wersji 8.4.2. Mimo że jest to głównie wydanie naprawiające błędy, jeśli w bazie używane są indeksy sum kontrolnych, powinno się po aktualizacji wykonać działanie REINDEX na nich (zrzucenie danych nie jest wymagane). Pełna lista poprawek błędów znajduje się na stronie http://www.postgresql.org/docs/8.4/static/release-8-4-2.html.

4.5.4. sqlite

W Fedorze 13 pakiet sqlite został zaktualizowany z wersji 3.6.17 do 3.6.23. Te wydanie dodaje liczne nowe pragmy i funkcje, a także wiele poprawek. Pełna lista zmian znajduje się na stronie http://www.sqlite.org/changes.html.

4.6. Samba (zgodność z Windows)

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/Samba

Program Samba i jego różni klienci, dodatki i interfejsy użytkownika zostały zaktualizowane do wersji 3.5.0. Zmiany obejmują pełne rozwiązywanie dat i zapisywanie danych uwierzytelniających systemu Windows. Książka w formacie HTML Używanie Samby nie jest już dołączana, ale jest dostępna na stronie http://www.samba.org/samba/docs/using_samba/toc.html.
Wprowadzono kilka zmian w pliku smb.conf. Administratorzy powinno przejrzeć stronę http://www.samba.org/samba/history/samba-3.5.0.html, aby dowiedzieć się więcej.

4.7. Demony systemowe

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/SystemDaemons

4.7.1. mdadm

Program mdadm kontroluje urządzenia md systemu Linux (RAID zaimplementowane w oprogramowaniu, zwane także programowym RAID). Można tworzyć, składać, zgłaszać i monitorować macierze, a także w razie potrzeby przenosić zapasowe pamięci masowe między macierzami.
Wersja programu mdadm w Fedorze 13 została zaktualizowana z 3.0.2 do wersji 3.1.1. Najważniejsze zmiany obejmują:
  • nie można już zatrzymywać kontenera, kiedy jego elementy są ciągle aktywne.
  • parametr homehost został dodany do wiersza konfiguracji AUTO. Kiedy jest używany z opcją -all, ten parametr powoduje, że mdadm automatycznie składa wszystkie macierze należące do tego hosta, ale nie składa automatycznie żadnych innych macierzy.
  • poprzednio macierze z zależnościami między sobą musiały być wypisane w pliku mdadm.conf w określonym porządku. Teraz porządek nie jest ważny.

4.7.2. openssh-server

openssh-server jest demonem serwera dla protokołu SSH na licencji open source.
Wersja pakietu openssh-server w Fedorze 13 została zaktualizowana z 5.2p1 do wersji 5.4p1. Najważniejsze zmiany obejmują:
  • Protokół SSH w wersji 1 jest domyślnie wyłączony.
  • dodano obsługę tokenów PKCS#11.
  • dodano obsługę uwierzytelniania użytkowników i komputerów za pomocą certyfikatów używając nowego, minimalnego formatu certyfikatów OpenSSH (nie będącym X.509).
  • dodano tryb "netcat", który łączy standardowe wyjście klienta z pojedynczym przekierowaniem portu w serwerze.
  • dodano możliwość unieważniania kluczy dla sshd i ssh.
Aby dowiedzieć się więcej, proszę zobaczyć stronę http://www.openssh.com/txt/release-5.4.

4.8. Narzędzia serwerowe

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/ServerTools

Ta sekcja omawia zmiany i dodatki do różnych narzędzi graficznych do konfiguracji serwerów i systemu w Fedorze 13.

4.8.1. Udisks

Demon urządzeń do przechowywania danych udisks w Fedorze 13 obsługuje LVM i urządzenia wielościeżkowe. Narzędzie Palimpsest dostarcza graficzny interfejs użytkownika dla tych funkcji. Posiada także kilka innych ulepszeń interfejsu, a także opcjonalny zdalny dostęp.
Aby dowiedzieć się więcej, należy zobaczyć stronę https://fedoraproject.org/wiki/Features/UdisksImprovements.

4.9. Systemy plików

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/FileSystems

4.9.1. Btrfs

Btrfs jest tworzony jako system plików mogący zaadresować i zarządzać większą ilością plików, większymi plikami i większymi woluminami niż systemy plików ext2, ext3 i ext4. Btrfs został zaprojektowany, aby system plików był niewrażliwy na błędy oraz ułatwić wykrywanie i naprawę błędów, gdy już wystąpią. Używa sum kontrolnych, aby zapewnić poprawność danych i metadanych, a także zarządzać migawkami systemu plików, które mogą być używane jako kopie zapasowe i do naprawiania systemu plików.
Funkcja tworzenia migawek jest dostępna w Fedorze po raz pierwszy w wydaniu 13. Automatyczna migawka jest tworzona za każdym razem, kiedy menedżer pakietów yum wykonuje instalację lub aktualizację.
Ponieważ Btrfs jest ciągle eksperymentalny i w trakcie rozwoju, program instalacyjny domyślnie nie umożliwia jego użycia. Aby utworzyć partycję Btrfs na dysku, należy przekazać programowi instalacyjnemu opcję startową btrfs.

System plików Btrfs jest wciąż eksperymentalny

Fedora 13 zawiera Btrfs, aby umożliwić eksperymentowanie z tym systemem plików. Nie powinno się wybierać Btrfs dla partycji, które mają zawierać wartościowe dane, lub które są niezbędne do działania ważnych systemów.

4.9.2. NFS

Fedora 13 używa NFSv4 jako domyślnego protokołu NFS (zaktualizowano z NFSv3 w Fedorze 12).
Fedora obsługuje teraz montowanie systemów plików NFS za pomocą IPv6.

4.10. System X Window (grafika)

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/Xorg

Ta sekcja zawiera informacje związane z implementacją systemu X Window, Xorg, dostarczanego w Fedorze.

4.10.1. DisplayPort

DisplayPort jest nowym złączem i protokołem z o wiele większymi możliwościami niż DVI. Fedora 13 wprowadza obsługę DisplayPort dla kart graficznych z układami firm NVIDIA i ATI.

4.10.2. Sterowniki obrazu od osób trzecich

Proszę zobaczyć stronę sterowników Xorg osób trzecich, aby poznać szczegółowe zalecenia dotyczące ich używania: http://fedoraproject.org/wiki/Xorg/3rdPartyVideoDrivers

5. Zmiany w Fedorze dla programistów

5.1. Czas uruchamiania

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Documentation_Development_Runtime_Beat

Do zrobienia

5.2. Narzędzia

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/Devel/Tools

Fedora 13 zawiera bogaty zestaw narzędzi programistycznych, w tym wszystkie popularne języki programowania, najlepsze i najnowsze IDE oraz szeroki wybór bibliotek. Ta sekcja zawiera opis głównych zmian w Fedorze 12. Aby uzyskać pełną listę setek zaktualizowanych składników programistycznych, proszę zobaczyć Techniczne informacje o Fedorze 13 na stronie http://docs.fedoraproject.org.
Do zrobienia

5.3. Zestaw kompilatorów GCC

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/Devel/Tools/GCC

Pakiet gcc został zaktualizowany z wersji 4.4.2 do 4.4.3. Wliczają się w to pakiety gcc, gcc-c++, gcc-fortran, gcc-gnat i gcc-objc.

5.3.1. GCC używa teraz implikowanej konsolidacji DSO

Kluczowe zmiany:
  1. ld nie będzie dłużej automatycznie wyszukiwał zależności konsolidowanych obiektów.
  2. Jeśli projekt używa zarówno biblioteki A, jak i B, nie zostanie skompilowana, chyba że A i B są bezpośrednio dowiązane.
  3. Więcej wyjaśnień tej funkcji GCC znajduje się w wiki Fedory: http://fedoraproject.org/w/index.php?title=UnderstandingDSOLinkChange.
W związku z tymi zmianami, jeśli pakiet nie kompiluje się, wyświetlając komunikat podobny do tego:
/usr/bin/ld: gpx-parser.o: undefined reference to symbol 'acos@@GLIBC_2.0'
/usr/bin/ld: note: 'acos@@GLIBC_2.0' is defined in DSO /lib/libm.so.6 so try adding it to the linker command line
W takim przypadku wiersz budujący podany plik .o musi bezpośrednio dowiązywać do libm.

5.3.2. _builtin_stdarg_start zostało całkowicie usunięte z GCC 4.4.3.

_builtin_stdarg_start zwróci nieokreślone odniesienie do _builtin_stdarg_start, z powodu określenia<stdarg.h> jako przestarzałe w GCC 4.x. Powinno zostać zastąpione przez _builtin_va_start.

5.4. Java

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/Java

Do zrobienia

5.5. Haskell

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Documentation_Development_Haskell_Beat

Fedora 13 zawiera pakiet ghc-6.12.1, który teraz obsługuje współdzielone biblioteki w systemie Linux. Wszystkie pakiety biblioteki ghc w Fedorze dostarczają teraz główną bibliotekę współdzieloną do uruchamiania, obok podpakietów devel, doc i prof. Program ghc-macros został rozszerzony, aby jeszcze bardziej ułatwić tworzenie pakietów, ukrywając żmudny, podatny na błędy proces tworzenia podpakietów.
Pakiet Darcs został zaktualizowany do nowej większej wersji 2.4 zawierającej wiele nowych funkcji i ulepszeń.

5.6. Eclipse

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Documentation_Development_Eclipse_Beat

5.6.1. eclipse-mylyn

Mylyn jest interfejsem użytkownika zorientowanym na zadania dla programu Eclipse. Fedora 13 zawiera wersję 3.3.2, zaktualizowaną z 3.2.1 w Fedorze 12. Główne zmiany obejmują:
  • Mostek CDT dla programowania w językach C i C++jest teraz częścią pakietu Mylyn i uzupełnia mostek języka Java.
  • Edytor i lista zadań zostały zaktualizowane (wiele ulepszeń użyteczności).
  • Łączniki dla JIRA i Bugzilli zostały ulepszone (nowe funkcje).
  • Kilka błędów w API zostało naprawionych — proszę zobaczyć Podręcznik portowania programu Mylyn dostępny na stronie http://wiki.eclipse.org/Mylyn/Porting_Guide#Notable_API_changes_in_3.3, aby uzyskać szczegóły o zmianach API.

5.7. Jądro Linux

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Documentation_Kernel_Beat

Ta sekcja omawia zmiany oraz zawiera inne ważne informacje dotyczące jądra opartego na wersji 2.6.33 w Fedorze 13.
Fedora może dołączać dodatkowe łaty w jądrze, aby wprowadzać ulepszenia, poprawki błędów i dodatkowe funkcje. Z tego powodu jądro Fedory może nie być identyczne z tak zwanym jądrem "waniliowym", dostępnym ze strony WWW kernel.org na http://www.kernel.org.
Aby uzyskać listę tych łat, należy pobrać źródłowy pakiet RPM i wykonać następujące polecenie:
rpm -qpl kernel-<version>.src.rpm

5.7.1. Dziennik zmian

Aby uzyskać dziennik zmian pakietu, należy wykonać następujące polecenie:
rpm -q --changelog kernel-<version>
Bardziej przyjazną wersję dziennika zmian można znaleźć na stronie http://wiki.kernelnewbies.org/LinuxChanges. Skrócona i pełna lista zmian w formie "diff" jest dostępna na stronie http://kernel.org/git. Wersja Fedory jest oparta na drzewie rozwojowym Linusa.
Zmiany wprowadzone w wersji dla Fedory są dostępne na stronie http://cvs.fedoraproject.org.

5.7.2. Przygotowywanie do rozwoju jądra

Fedora 13 nie zawiera pakietu kernel-source dostarczanego przez poprzednie wersje, ponieważ do budowania zewnętrznych modułów wymagany jest teraz tylko pakiet kernel-devel.

5.7.3. Zgłaszanie błędów

Informacje na temat zgłaszania błędów w jądrze Linux znajdują się na stronie http://kernel.org/pub/linux/docs/lkml/reporting-bugs.html. Można użyć także witryny http://bugzilla.redhat.com do zgłaszania błędów specyficznych dla Fedory.

6. Zmiany w Fedorze dla specyficznych odbiorców

6.1. Co nowego w nauce i matematyce

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Documentation_Scientific_and_Technical_Beat

Fedora 13 zawiera wiele pakietów związanych z nauką i matematyką. Następujące pakiety zostały zaktualizowane w Fedorze 13.
Duża liczba innych pakietów otrzymała pomniejsze aktualizacje, w tym poprawiające błędy. Aby poznać szczegóły, proszę zobaczyć Techniczne informacje o Fedorze 13 na stronie http://docs.fedoraproject.org.

6.1.1. EMBOSS

Wersja 6.2.0 programu EMBOSS zawiera teraz możliwość odczytywania dodatkowych formatów plików, a także zaktualizowanych wersji obecnych formatów. Zawiera także liczne nowe możliwości, a także kilka zmian wymaganych w skryptach. Szczegóły o tych zmianach można znaleźć na stronie http://emboss.sourceforge.net/developers/changelog.html#0.

6.1.2. Macaulay2

Program Macaulay2 zawiera teraz certyfikację nowych pakietów, które zostały zaakceptowane do publikacji w recenzowanych czasopismach, a także wiele nowych programów i pakietów. Niektóre możliwości zostały ulepszone lub zmienione. Użytkownicy powinni przejrzeć stronę http://www.math.uiuc.edu/Macaulay2/doc/Macaulay2-1.3.1/share/doc/Macaulay2/Macaulay2Doc/html/_changes_cm_sp1.3.html, aby dowiedzieć się więcej o tych ulepszeniach.

6.1.3. R

Program R został zaktualizowany do wersji 2.10.1. Wprowadzono liczne nowe funkcje, a także wiele poprawek błędów. Szczegóły można znaleźć na stronie https://svn.r-project.org/R/trunk/NEWS (należy przewinąć do wersji 2.10 i 2.10.1). Wiele pakietów związanych z programem R i trybów programu Emacs zostało także zaktualizowanych.

6.1.4. ugene

Fedora 13 zawiera wersję 1.6.1 programu ugene. Aktualizacja jest mocno zalecana, ponieważ wprowadzono kilka poprawek poważnych błędów. Aby skompilować pakiet zamiast instalowania programu z pakietu RPM, należy przejrzeć stronę http://ugene.unipro.ru/news.html#160210 w celu uzyskania informacji o określonych działaniach, wymaganych do poprawnej aktualizacji. Nie jest to wymagane do normalnej instalacji używając programów yum lub PackageKit.

6.2. Automatyzacja projektowania elektroniki

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Documentation_EDA_Beat

Ta sekcja przedstawia zmiany w Laboratorium elektroniki w Fedorze 13. Proszę zauważyć, że wiele aplikacji w FEL jest przeznaczonych dla konkretnych społeczności. Są one przedstawione w sekcjach Projektowanie układów (która zawiera symulację i rozplanowywanie PCB) oraz Programowanie wbudowane.
Do zrobienia

6.3. Rozwijanie oprogramowania wbudowanego

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Documentation_Embedded_Development_Beat

Fedora 13 zawiera wiele pakietów obsługujących programowanie aplikacji wbudowanych na wielu platformach docelowych. Zapewniają szeroką obsługę AVR i związanych z nią części, a także mikroukładów PIC. Są też pakiety obsługujące programowanie na starszych, mniej popularnych częściach, jakich jak Z80, 8051 i innych. Aby uzyskać pełny opis proszę zobaczyć artykuł Pakiety programowania wbudowanego na wiki dostępny na stronie https://fedoraproject.org/wiki/Packages_For_Embedded_Development.

6.3.1. avrdude

Pakiet avrdude został zaktualizowany z wersji 5.8 do 5.10. Nowe wydanie zawiera obsługę dodatkowych numerów części, a także liczne dodatkowe programatory.

6.3.2. piklab

Pakiet piklab został zaktualizowany do wersji 0.15.7.
Główne zmiany obejmują:
  • Obsługa PICkit2V2 została usunięta
  • Obsługa ICD2 została znacznie ulepszona, w tym obsługa urządzeń dsPIC33
  • Zestaw narzędzi i wybór programatorów zostały przeniesione do menedżera projektów
Pełny dziennik zmian w programie Piklab znajduje się na stronie http://piklab.sourceforge.net/changelog.php.

6.3.3. mcu8051ide

Pakiet mcu8051ide został zaktualizowany do wersji 1.3.3. Poza poprawkami błędów, to wydanie zawiera także następujące nowe funkcje:
  • Debuger RS232/UART, narzędzie przeznaczone do debugowania aplikacji na prawdziwym sprzęcie
  • Lista symboli (dodana do prawego panelu)
  • Asembler posiada teraz obsługę przydzielania nazw rejestrów do stałych. Od tej wersji można pisać kod w ten sposób:
    ABC   EQU   R0
          MOV   ABC, #55h   ; <- This will be compiled as "MOV R0, #55h
    

6.3.4. gnusim8085

Fedora 13 zawiera pakiet gnusim8085 w wersji 1.3.6. Nowe wydanie jest teraz dostępne w wielu językach, a także zawiera liczne ulepszenia użyteczności i nowe funkcje. Pełny opis znajduje się w ogłoszeniu na stronie https://launchpad.net/gnusim8085/+announcement/5242.

6.3.5. avr-binutils

Pakiet avr-binutils został zaktualizowany do wersji 2.20. Zawiera liczne nowe funkcje, a także poprawki błędów. Szczegóły znajdują się w pliku NEWS projektu, dostępnego na stronie http://sourceware.org/cgi-bin/cvsweb.cgi/~checkout~/src/binutils/NEWS?rev=1.87&content-type=text/plain&cvsroot=src&only_with_tag=binutils-binutils-2_20.

6.3.6. avr-gcc

Pakiet avr-gcc został zaktualizowany do wersji 4.3.3, razem z pakietem avr-gcc-c++. Szczegóły o tej aktualizacji znajdują się w Sekcja 5.3, „Zestaw kompilatorów GCC”.

6.4. Co nowego dla hobbistycznych radiooperatorów

This beat is located here: https://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/AmateurRadio

Fedora 13 zawiera wiele aplikacji i bibliotek przydatnych dla amatorskich radiooperatorów i hobbistów elektroniki. Wiele z tych aplikacji jest dołączonych do obrazu Laboratorium elektroniczne Fedory. Interesujące aplikacje można także znaleźć w sekcjach poświęconych projektowaniu układów, tworzenia oprogramowania wbudowanego oraz nauce i matematyce. Pełna lista aplikacji krótkofalarskich zawartych w Fedorze jest dostępna w artykule Aplikacje dla hobbistycznego krótkofalarstwa na stronie https://fedoraproject.org/wiki/Applications_for_Amateur_Radio w wiki.
Ta sekcja wyjaśnia znaczące zmiany w tych aplikacjach od wydania Fedory 12. Aby uzyskać pełne informacje o wszystkich zmianach, większych lub mniejszych, należy zobaczyć Techniczne informacje o Fedorze 13 na stronie http://docs.fedoraproject.org.

6.4.1. hamlib

Pakiet hamlib został zaktualizowany do wersji 1.2.10. Nowe możliwości obejmują:
  • Nowe modele: IC-7200, PCR-1500, PCR-2500, RX-340, R&S ESMC, BC898T, Si570 AVR-USB, Paragon (szkielet)
  • Nowy mechanizm rotatora: SPID, GS-232 (nie A lub B)
  • Poprawki i funkcje:
    • TH-F7E, K2, FT-920, Yaesu NewCAT, IC-7000, IC-7800, IC-910, IC-718, IC-756PROIII, Tentec Orion, Jupiter, RX320, AOR-8000, PCR-1000, Video4Linux, wszystkie mechanizmy firmy Kenwood, GS-232A
    • wersja ABI w symbolach machanizmów
    • wyświetlanie ustawień PTT/DCD przez rig_set_conf()
    • Port równoległy PTT teraz używa interfejsu cwdaemon (STROBE+INIT)
    • dowiązania
    • aktualizacja ltdl

6.4.2. xastir

Poza wieloma poprawkami błędów w xastir 1.9.6, kształty i terminologia zostały zaktualizowane, aby spełniać wymagania standardu NIMS ICS.
Projekt Fedora jest sponsorowany przez firmę Red Hat, Inc.
Umowa licencyjna Fedory jest dołączona do każdego wydania. Dodatkowy egzemplarz do skonsultowania się dostępny jest na stronie WWW Projektu Fedora: http://fedoraproject.org/wiki/Legal/Licenses/LicenseAgreement. Tekst i ilustracje w tym dokumencie są licencjonowane przez firmę Red Hat na warunkach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported ("CC-BY-SA"). Wyjaśnienie tej licencji jest dostępne na stronie http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl. Pierwotni autorzy tego dokumentu, a także firma Red Hat, wyznaczyli Projekt Fedora jako "Autora" w rozumieniu licencji CC-BY-SA. Zgodnie z nią, rozprowadzając ten dokument lub jego adaptację należy podać adres URL oryginalnej wersji.
"Fedora" i logo Fedory są zarejestrowanymi znakami handlowymi firmy Red Hat Inc. i jest przedmiotem warunków Wytycznych używania znaku handlowego Fedora: http://fedoraproject.org/wiki/Legal/TrademarkGuidelines. Wszystkie inne znaki handlowe są własnością ich właścicieli.
Ten dokument może zawierać odnośniki do innych zasobów, które nie są kontrolowane lub zarządzane przez Projekt Fedora. Firma Red Hat Inc. nie jest odpowiedzialna za treść tych zasobów. Te odnośniki są dostarczane tylko jako udogodnienie, a dołączenie żadnego odnośnika nie oznacza poparcia Projektu Fedora lub firmy Red Hat dla tego zasobu. Zastrzegamy sobie prawo do usunięcia każdego odnośnika i zakończenia programów odnoszenia w dowolnym momencie.
Określone ograniczenia eksportu mogą odnosić się do wydań Projektu Fedory. Aby uzyskać dalsze informacje, proszę skonsultować się z http://fedoraproject.org/wiki/Legal/Export.
Następujące informacje prawne dotyczą niektórego oprogramowania w Fedorze. Portions Copyright (c) 2002-2007 Charlie Poole lub Copyright (c) 2002-2004 James W. Newkirk, Michael C. Two, Alexei A. Vorontsov lub Copyright (c) 2000-2002 Philip A. Craig
Dodatkowe informacje prawne odnośnie tego dokumentu i wydań Projektu Fedory są dostępne na stronie WWW Projektu Fedory: http://fedoraproject.org/wiki/Legal

B. Historia wersji

  • 13.0-1 piątek 19 marca 2010 John McDonough
    Port treści z wiki Fedory
  • 13.0-0 środa 17 marca 2010 Rüdiger Landmann
    Wyczyszczenie treści z Fedory 12, aby zrobić miejsce dla Fedory 13

Indeks

A

Automatyzacja projektowania elektroniki, Automatyzacja projektowania elektroniki

E

Embedded Development
Section, Rozwijanie oprogramowania wbudowanego

L

Laboratorium elektroniczne Fedory, Automatyzacja projektowania elektroniki

M

Multimedia
Section, Multimedia

O

opinie
informacje kontaktowe dla tego podręcznika, Opinie są mile widziane

S

Sterownik obrazu
Osoba trzecia, Sterowniki obrazu od osób trzecich