Virtualizace ve Fedoře 11 zahrnuje hlavní změny a nové vlastnosti, které pokračují v podpoře KVM, Xen a moho ostatních platforem virtuálních strojů.
5.3.1. Vylepšená VNC autentizace pro správu virtuálních strojů
Fedora 11 představuje možnost používat protokol SASL pro autentizaci během VNC spojení do virtuálních strojů KVM a QEMU. SASL je zásuvný systém, umožňující konfiguraci množství různých autentizačních mechanismů bez změny kódu aplikace. Používání SASL, v kombinaci s existující podporou šifrování TLS, umožní klientům, jako jsou vinagre, virt-viewer a virt-manager, bezpečné spojení s konzolí vzdáleného virtuálního stroje hostovaného na serverech s Fedorou. V prostředích s implementací Kerberos toto navíc umožňuje bezpečný single sign on na VNC server. Tato nová schopnost autentizace překonává tradiční schéma hesel VNC, které není dostačně zabezpečené.
5.3.2. Zdokonalená grafická konzole pro virtuální stroje
Předchozí konzole virtuálních hostů Fedory byly omezeny rozlišením obrazovky 800x600 a ukazatel PS2 myši operoval v režimu relativních souřadnic. Hostovanému ukazateli nebylo tak umožněno sledovat ukazatel lokálního klienta 1:1.
Fedora 11 poskytuje konzole virtuálních strojů přesnější pozicování ukazatele myši a vyšší rozlišení obrazovky. Hostované systémy u Fedory 11 mají výchozí rozlišení obrazovky alespoň 1024x768 pixelů a jsou pokytovány s USB tabletem v režimu absolutních souřadnic. Výsledkem je ukazatel myši, který sleduje ukazatel místního klienta 1:1.
5.3.3. Přiřazování PCI zařízení v KVM
Fedora 11 rozšiřuje své virtualizační schopnosti o podporu přiřazování PCI zařízení v KVM. Uživatelé KVM mohou nyní přidělit virtuálním strojům exkluzivní přístup k fyzickým PCI zařízením použitím virtualizačních nástrojů Fedory, včetně aplikace Správce virtálních strojů (Virtual Machine Manager).
Poznámka
Hardwarové požadavky: Pro dostupnost této vlastnosti je nutná podpora hardwarové platformy Intel VT-d nebo AMD.
5.3.4. Spojení KVM a QEMU
QEMU poskytuje emulátor procesoru a systému, který umožňuj uživatelů spustit hostované virtuální stroje stejné architektury jako je hostující systém nebo velmi odlišné architektury. KVM poskytuje poporu na úrovni jádra pro běžící hostované systémy stejné jako je hostující systém.
QEMU využívá výhod KVM pro přímý běh hostovaných systémů na hardwaru bez překladů vyžadovaných hostem, umožňuje tak mnohem vyšší úroveň výkonu.
Fedora 11 obsahuje spojení
qemu and
kvm RPM. Balíček
kvm je nyní zastaralý, nahrazený
pngqemu-kvm.. Spojení těchto dvou bází kódu pokračuje v rámci upstreamových projektů, ale správci balíčků Fedora se rozhodli spojit balíčky nyní s cílem snížit zátěž z hlediska údržby a poskytnout lepší podporu.
5.3.5. Povinná kontrola přístupu Svirt
Fedora 11 integruje SELinux Mandatory Access Control s Virtualizací. Virtuální stroje moho být nyní mnohem efektivněji izolovány od hostujícího systému a jeden od druhého, poskytují tak zvýšenou záruku, že bezpečnostní chyby nemohou být využity škodícími hostovanými systémy.
5.3.6. Offline manipulace s virtálním strojem
libquestFS je nová knihovna pro přístup a změnu obrazů disků hostovaného systému. Využíváním Linuxového jádra a kódu QEMU může libguestfs přistoupit ke kterémukoliv typu souborového systému hostovaného systému, ke kterému může přistoupit Linux a QEMU.
Nástroje poskytované knihovnou libguestfs:
guestfish - poskytuje interaktivní shell pro úpravu souborových systémů virtuálních strojů a vykonávání příkazů v kontextu hostovaného systému.
virt-inspector - zobrazuje verzi OS, jádro, ovladače, body připojení, aplikace, atd. ve virtuálním stroji.
Vazby (bindings) pro programovací jazyky OCaml, Perl, Python, Ruby a Java.
Pro další podrobnosti navštivte:
Fedora rovněž obsahuje tyto vylepšení virtualizace:
5.3.7.1. QEMU aktualizovaný na verzi 0.10.0
QEMU je obecný a open-source emulátor a virtualizer stroje.
Při používání jako emulátor stroje může QEMU obsluhovat operační systémy a programy vytvořené pro jeden stroj (např. desku ARM) na jiném stroji (např. vaše vlastní PC). Dosahuje velmi dobrého výkonu využíváním dynamického překladu.
Při používání jako virtualizer, QEMU dosahuje téměr nativního výkonu spouštěním kódu hostovaného systému přímo na hostujícím CPU. V tomto případě je potřeba ovladač hostujícího systému nazvaný QEMU akcelerator (též KQEMU). Režim virtualizeru vyždaje aby oba, jak hostující tak hostovaný stroj, používali x86 kompatibilní procesory.
Nové vlastnosti a vylepšení od verze 0.9.1:
Podpora TCG - již nevyžaduje GCC 3.x
Podpora akcelerace Kernel Virtual Machine
Emulace uživatelského prostoru BSD
Bluetooth emulation and host passthrough support
Podpora popisu XML registru GDB
Emulace Intel e1000
Emulace HPET
Podpora paravirtualních zařízení VirtIO
Emulace Marvel 88w8618 / MusicPal
Emulace tabletu Nokie N-series / procesoru OMAP2
Podpora výměny PCI za provozu (PCI hotplug)
Živá migrace a nové ukládací/obnovovací formáty
Curses display support
Utilita qemu-nbd pro připojování podporováných formátů bloků
Altivec podpora v emulaci PPC a nový firmware (OpenBIOS)
Nyní jsou podporovány mnohonásobné klienty VNC
Podporava TLS šifrování ve VNC
Mnoho, mnoho, opravy chyb a nové vlastnosti
5.3.7.2. KVM aktualizován na 84
KVM (Kernel-based Virtual Machine) je řešení plné virtualizace pro Linux a hardware platformy x86.
Používáním KVM je možné provozovat množství virtuálních strojů běžících s neupravenými obrazy Linuxu nebo Windows. Každý virtuální stroj má svůj soukromý virtualizovaný hardware: síťovou kartu, disk, grafickou kartu, atd.
5.3.7.3. libvirt aktualizována na verzi 0.6.1
Knihovna libvirt poskytuje API a nástroje pro interakci s virtualizačními schopnostmi posledních verzí Linuxu (a ostatních OS). libvirt je navržena jako společný jmenovatel pro všechny virtualizační technologie s podporou:
Hypervisor Xen na hostujicích systémech Linux a Solaris
Emulátor QEMU
KVM Linux hypervisor
Linuxový kontajnerový systém LXC
Linuxový kontajnerový systém OpenVZ
Ukládání na discích IDE/SCSI/USB, FibreChannel, LVM, iSCSI, a NFS
5.3.7.4. Aktualizovaný virt-manager verze 0.7.0
Balíček virt-manager poskytuje implementaci funkcionalit virtinst a libvirt v GUI.
5.3.7.5. Aktualizovaný virtinst na verzi 0.400.3
Balíček python-virtinst obsahuje nástroje pro instalaci a manipulaci vícenásobných obrazových formátů hostovaných systémů virtuálního stroje.
5.3.7.6. Aktualizovaný Xen na verzi 3.3.1
Fedora 11 podporuje zavedení jako hostovaný systém domU, ale nefunguje jako dom0 host dokud není poskytnuta taková podpor v jádře upstremového projektu. Podpora pv_ops dom0 se plánuje pro Xen 3.4.
Xen 3.3.1 je údržbové (maintenance) vydání v řadě 3.3.
Pro další podrobnosti navštivte:
5.3.8. Podpora Xen v jádře
Balíček kernel podporuje ve Fedoře 11 zavádění jako hostovaný systém domU, ale nefunguje jako dom0 dokud není taková podpora poskytnuta v upstream projektu. Práce pokračují a je naděje, že podpora bude zahrnuta v kernel 2.6.30 a Fedoře 12.
Nejnovější vydání Fedory s podporou dom0 je Fedora 8.
Zavádění hostovaného systému Xen domU v hostu Fedora 11 vyžaduje xenner založený na KVM. Xenner provozuje jádro hostovaného systému a malý amulátor Xen jako hostovaný systém KVM.
Důležité
KVM vyžaduje v hostujícím systému vlastnosti hardwarové virtualizace. Systémy bez hardwarové virtualizace v současnosti nepodporujjí hostované systémy Xen.
Pro více informací navštivte: