Product SiteDocumentation Site

6.3. Nástroje

Nové nebo aktualizované balíčky ve Fedoře 11:

6.3.1. Appliance Tools

ace
Balík nástrojů ace byl aktualizován na verzi 0.0.6, včetně balíčků ace, ace-apache, ace-banners, ace-basic-site, ace-mysql, ace-php, ace-postgres a ace-ssh.

6.3.2. Programovací jazyky

clisp
Balíček clisp (Common Lisp) je aktualizován na verzi 2.47. Obsahuje několik změn, prosíme, navštivně stránky projektu (http://clisp.cons.org).
gcc
Balík kompilátorů gcc byl aktualizován na verzi 4.4.0, obsahuje balíčky gcc, gcc-c++, gcc-gfortran, gcc-gnat, and gcc-objc.

Některé změny obsahují změny syntaxe, které mohou potenciálně poškodit existující kód.

Prosíme, pročtěte pečlivě soubory NEWS na stránkách at http://gcc.gnu.org před zahájením přechodu na výšší verzi.
gcl
GNU Common Lisp je aktualizován na verzi 2.68pre. Toto dlouho očekávané vydání opravuje mnoho chyb. Stránky projektu: http://www.gnu.org/software/gcl.
gforth
Rychlá a přenositelná implementace jazyka ANS Forth.
Fedora 11 obsahuje verzi 0.7.0 balíčku gforth.
V tomto vydání je velké množství změn v balíčku gforth. Před použitím se naléhavě doporučuje navštívit stránky projektu.
gprolog
GNU Prolog byl aktualizován na verzi 1.3.1. Změny oproti 1.3.0 mají z převážné většiny povahu opravy chyb. Programátor by si měl prostudovat soubor NEWS na http://www.gprolog.org/NEWS.
iasl
Kompilátor Intel Advanced Configuration and Power Interface byl povýšen na verzi 20090123, první aktualizaci od roku 2006. Mnoho funkcí změnilo své názvy. Před použitím by si vývojáři měli prostudovat http://www.acpica.org/download/changes.txt .
mingw32-gcc
Fedora 11 nyní obsahuje kompilátor MinGW. Nejdůležitejší vlastnost, která umožňuje vývojářům sestavovat aplikace pro Microsoft Windows i Linux z identického zdrojového kódu.
nasm
Balíček nasm byl povýšen z verze 2.03.01 na 2.05.01. Tato změna zahrnuje velké množství oprav chyb a také přidání množství nových direktiv. Pro kompletní podrobnosti navštivte seznam změn na stránkách projektu http://www.nasm.us/doc/nasmdocc.html.
ocaml
Některé ze zajímavostí ve vydání 3.11 jsou:
  • Knihovna Dynlink je nyní na některých platformách dostupná v nativním kódul.
  • Příkaz ocamldebug je nyní podporován ve Windows (porty MSVC a Mingw), ale bez vlastnosti opětovného přehrání. (Poskytnut Dmitriem Bely a Sylvainem Le Gall na OCamlCore s podporou od Lexifi.)
  • Nový port: MacOS X, AMD/Intel, 64 bits.
Pro více informací se, prosíme, obraťte na vyčerpávající seznam změn na http://caml.inria.fr/pub/distrib/ocaml-3.11/notes/Changes.
pl
The Edinburgh compatible Prolog compiler has been updated to 5.7.6. In addition to a number of bugfixes, enhancements include faster labeling for complex optimization expressions, improvements in handling additional dialects, smarter loading of libraries and extensions to YAP compatibility. Project site: http://www.swi-prolog.org.
sbcl
Verze 1.0.25 jazyka Steel Bank Common Lisp obsahuje množství vylepšení a oprav od verze 1.0.21. Pro kompletní seznam navštivte stránky http://sbcl.sourceforge.net/news.html
ucblogo
Verze 6.0 balíčku ucblogo opravuje problém s PowerPC.
yasm
Úplně přepsání asembleru NASM. Změny z 0.7.1 do 0.7.2:
  • Přidává podporu PIC do 64-bitového Mach-O.
  • Přidavá volby --prefix a --suffix pro pojmenování globálních proměnných.
  • Způsobuje, že příkaz rel foo wrt ..gotpc generuje GOTPCREL v elf64 (alias pro for rel foo wrt ..gotpcrel).
  • Přidává podporu pro nově specifikované AVX/AES instrukce, které nejsou v originální specifikaci.
  • Odstraňuje neplatnou 256-bitovou formu VPBLENDVB.
  • Optimize non-strict push with 66h override to byte size if possible.
  • Opravuje tisknutí dres v soboru binární mapy.
  • Fix GAS syntax handling of no section flags.
  • Pojmenovává absolutní symbol ve výstupu coff/win32/win64 output.
  • Další různé opravy.

6.3.3. Ladící nástroje

alleyoop
Verze 0.9.4 balíčku alleyoop je drobnou aktualizací s opravami chyb.
gdb
Verze balíčku gdb ve Fedoře (Archer) obsahuje opravy a změny, které nejsou zpětně zařazeny do starších verzích GDB. Změny této verze obsahují:
  • gdb může odladit programy zkompilované s volbou -fpie.
  • Pro gdb lze využívat skripty jazyka Python. Znamenají podporu nové vlastnosti typově specifického kvalitního tisku.
  • gdb čte pomaleji ladící informace, výsledkem je rychlejší start při používání mnoha sdílených knihoven programátorem.
  • Byl přidán nový příkaz catch syscall. Způsobuje zastavení vašeho programu v gdb při vstupu nebo ukončení syscall.
  • C++ debugging support has been improved. The expression parser handles more cases correctly, and gdb can now properly handle exceptions thrown during an inferior function call.

Považujte API Pythonu za nestabilni

API Pythonu pro gdb se stále nachází ve vývoji. V současnosti nemůžeme zaručit, že budoucí revize API zůstanou kompatibilní.
memtest86+
Samostatný tester paměti pro počítače platforem x86 a x86-64 aktualizován na verzi 2.10. Vylepšení ve v2.10:
  • Přidána podporava pro Intel Core i7 (Nehalem) CPU
  • Přidána popdpora pro procesory Intel Atom
  • Přidána podpora pro čipové sady Intel G41/G43/G45
  • Přidána podpora pro čipové sady Intel P43/P45
  • Přidána podpora pro čipovou sadu Intel US15W (Poulsbo)
  • Přidána podpora pro Intel EP80579 (Tolapai) SoC CPU
  • Added support for ICH10 Southbridge (SPD/DMI)
  • Přidána detekce Intelu 5000X
  • Now fully aware of CPU w/ L3 cache (Core i7 & K10)
  • Přidání obejití chyby s detekcí DDR3 DMI
  • Opravena detekce sady Intel 5000Z
  • Opravena frekvence paměti na AMD K10
  • Opravena detekce vyrovnávací paměti na C7/Isaiah CPU
  • Fix Memtest86+ not recognized as Linux Kernel
nemiver
Kromě několika oprav chyb umožňuje verze 0.6.4 balíčku nemiver dokonce nastavení zarážek bez současného editoru zdrojového kódu.
pylint
Balíček pylint 0.16.0 obsahuje několik oprav chyb a drobná vylepšení. Pro další podrobnosti se obraťte na stránky projektu na http://www.logilab.org/projects/pylint.
valgrind
3.4.0 je vydání s vlastnostmi, s mnoha významnými vylepšením a obvyklou sbírkou opravených chyb. Toto vydání podporuje platformy X86/Linux, AMD64/Linux, PPC32/Linux a PPC64/Linux. Přidává podporu pro současné distribuce (používající gcc 4.4, glibc 2.8 a 2.9). Pro úplné poznámky k vydání navštivte http://www.valgrind.org/docs/manual/dist.news.html.

6.3.4. Dokumentační nástroje

colordiff
Balíček colordiff byl aktualizován na verzi 1.08a. Změny (ze stránek projektu) zahrnují: Přidána podpora numerických barev, pro terminály s 256 barvami (s poděkováním Gautamu Iyerovi). Diff-typy mohou nyní být specifikovány explicitně, pokud detekce diff-typů nefunguje nebo není možná. Vrací hodnotu ukončení diff, záplata od Tima Connorse. Umožňuje obarvit vnější diff text samostatně.
doxygen
Nový balíček doxygen 1.5.8 obsahuje zcela přepsaný doxywizard, vylepšené mapování rozšíření, podporu po vietnamštinu a lepší podporu turečtiny. Navíc obsahuje několik oprav chyb popsaných na http://www.stack.nl/~dimitri/doxygen/changelog.html.
highlight
Verze 2.7 balíčku highlight obsahuje (převzato z http://www.andre-simon.de/):
  • vylepšené zvýrazňování XML- a VHDL
  • přidanou podporu pro Clojure
  • přidané obalovací šipky ve výstupu LaTeXu
texinfo
Verze 4.13 balíčku texinfo obsahuje referenční kartu, lepší podporu HTML, a podporu pro mnohobytové znakové sady. Pro všechny podrobnosti navštivte stránky projektu na http://www.gnu.org/software/texinfo/.

6.3.5. IDE a Editory

emacs
Vydání 22.3 balíčku emacs se primárně týká vyčištění starých/zastaralých vlastností. Pro všechny podrobnosti prostudujte soubor NEWS (http://www.gnu.org/software/emacs/NEWS.22.3).
eric
Fedora 11 obsahuje verzi 4.3.0 pythoního IDE eric. Pro všechny podrobnosti navštivte http://eric-ide.python-projects.org/eric-news.html.
ipython
Je obsažen balíček ipython verze 0.9.1, aktualizace verze 0.8.4. Jedná se o hlavní vydání. Pro celý příběh navštivte http://ipython.scipy.org/announcements/ann-ipython-0.9.txt.
monodevelop
Aktualizované monodevelop 1.9.2 obsahuje množství nových vlastností. Přehled o nich lze získat na http://monodevelop.com/Release_notes_for_MonoDevelop_2.0_Beta_1.
plt-scheme
Vydání s opravami chyb.

6.3.6. Nástroje pro sledování chyb a problémů

mantis
Balíček mantis byl povýšen na verzi 1.1.6. "Tato verze konečně opravuje všechny problémy s vyrovnávací pamětí minulých stabilních verzí, některé chyby v oprávněních a pář dalších různých problémů. Verze také vylepšuje existující integraci kontroly zdrojového kódu umožněním vzdálených registrací." Pro úplný seznam všech dalších změn navštivte http://www.mantisbt.org/.
trac
Balíček trac 0.11.3 obsahuje několik nových vlastností, včetně nového stroje šablon pro vytváření obsahu, nový konfigurovatelný workflow a kvalitnější podrobnější kontrolu oprávnění.
trac-mercurial-plugin
trac-mercurial-plugin 0.11.0.7 funguje s balíčkem trac verze 0.11 a poskytuje přidané vlastnosti včetně rychlého přechodu na značku nebo větev, blame support a renderery uživatelských vlastností.

6.3.7. Lexikální a parsovací nástroje

bison
Fedora 11 obsauje verzi 2.4.1 balíčku bison. Jedná se o nevýznamnou aktualizaci.

6.3.8. Make and Build Tools

automake
Vylepšení v balíčku automake 1.10.2 obsahují:
  • Změny v podpoře Libtool:
    • Příkaz distcheck funguje s Libtool 2.x i když je použita proměnná prostředí LT_OUTPUT, neboť volba config.lt je nyní odstraněna korektně.
  • Další změny:
    • Manuál je nyní distribuován pod podmínkami GNU FDL 1.3.
    • Pokud příkaz automake --add-missing způsobí instalaci kopírovacího souboru upozorní také na to, že by měl být přídán soubor s licencí do kontroly zdroje.
Navíc bylo opraveno menší množství chyb.
cmake
Balíček cmake byl povýšen na verzi 2.6.3. Tato aktualizace obashuje mnoho oprav chyb. Pro úplný seznam navštivnte http://www.cmake.org/files/v2.6/CMakeChangeLog-2.6.3.
cpanspec
Fedora 11 obsahuje verzi 1.78 balíčku cpanspec. Mimo několika oprav chyb obsahuje některé doplňkové volby pro příkazový řádek.
meld
meld 1.2.1:
  • Nyní je vyžadována verze 2.8 balíčku Pygtk.
  • Port pro třídu gtk.UIManager.
  • Handle spaces in Subversion paths.
  • Volba příkazové řádky auto-compare all při startu.
  • Příkazový řádek může zahájit několik porovnání.
  • Několik tweaků UI (lepší chování fokusu, lepší výchozí hodnoty).
patchutils
Verze 0.3.1 obsahuje několik drobných vylepšení a oprav chyb.

6.3.9. Nástroje pro správu revizí

bzr
Balíček bzr byl povýšen na verzi 1.12, která obsahuje oproti verzi 1.7 ve Fedoře 10 ohromné množství nových vlastností a oprav chyb. Pro přehled těchto vylepšení je uživatelům bzr doporučeno navšítivit stránky projektu na http://www.bazaar-vcs.org/.
cvs2svn
Balíček cvs2svn byl aktualizován na verzi 2.2.0. Kromě oprav chyb lze zde nalézt velké množství nových vlastností. Pro podrobnosti navštivte http://cvs2svn.tigris.org/source/browse/cvs2svn/tags/2.2.0/CHANGES.
darcs
Verze 2.2.0 balíčku darcs obsahuje množství nových vlastností, vedle oprav chyb. Navštivte changelog na http://allmydata.org/trac/darcs-2/browser/NEWS.
giggle
Nejdůležitejší změny ve verzi 0.4.90
  • Bylo významně pročištěno uživatelské prostředí.
  • Byl obnoven pohled prohlížení souborů a má nyní podporu anotací.
  • Kompaktní pohled je odstraněn.
  • Nyní jsou zde základy systému zásuvných modulů.
  • Revizní pohled zobrazuje avatary vyvolané z Gravataru.
git
Balíček git byl zaktualizována na verzi 1.6.2. Kromě ostatních změn sledují nyní Fedora balíčky upstreamové výchozí hodnoty a instalují většinu programů git-* mimo výchozí proměnnou prostředí PATH. Pokud využíváte skripty, které volají binární příkazy git-*, je vám doporučeno změnit je stylem použití příkazu git foo. Pokud to není proveditelné, můžete upravit vaší proměnnou PATH. Git poskytuje pro toto vhodnou metodu:
PATH=$(git --exec-path):$PATH
It is worth noting that git hooks are run with $(git --exec-path) in their PATH.
mercurial
Ve Fedoře 11 je obsažena verze 1.1.2 s velkým množstvím nových vlastností. Podívejte se na poznámky k vydání na http://www.selenic.com/mercurial/wiki/index.cgi/WhatsNew.
monotone
Kromě několika oprav chyb obsahuje nová verze 0.42 balíčku monotone následující změny:
  • Změnu výstupu příkazu automate show_conflicts; přidání výchozího řešení pro konflikty obsahu souborů a uživatelské řešení pro ostatní typy konfliktů. Změnu příkazu directory_loop_created na directory_loop.
  • Odstranění francouzských, brazilsko-portugalských a japonských překladů z distribuce pro jejich neaktuálnost. V případě, že se o ně staráte a chcete je zařadit zpět, zanechte nám zprávu na mailto:monotone-devel@nongnu.org.
... a následujíc nové vlastnosti:
  • Nový příkaz mtn ls duplicates, který vás nechá zobrazit seznam duplicitních souborů v dané revizi nebo pracovním prostoru.
  • Nová volba --no-workspace. Zajišťuje, že monotone nebere ohled na žádné prostředí, ve kterém je spouštěn.
  • Skupina nových příkazů mtn conflicts * poskytuje asynchonní vyřešení konfliktů pro slučování a propagaci.
  • Nový příkaz automate file_merge, který spustí interní slučovač řádek dvou souborů z různých revizí a zobrazí výsledky sloučení.
  • Nový příkaz automate lua k volání funkcí lua nad automate, podobný monotone hooks. Užitečný zejména k získání výchozích uživatelských hodnot, jako ignorovatelné soubory, klíče a hesla větví, spravovaných pomocí jednoho nebo více souborů monotonerc files.
  • Nový příkaz automate read_packets, který čte datové pakety jako veřejné klíče. Podobný příkazu mtn read.
  • Příkazy merge a propagate přijímají user commit zprávy; zpráva merge rev rev nebo propagate branch branch se připojí před uživatelskou zprávu. Volba --no-prefix odstraní tuto předpřipojenou zprávu.
subversion
Změny v 1.5.5 zaznamenatelné uživatelem.
  • Allow prop commits on dirs with modified children.
  • Make Cyrus auth implementation always prefer EXTERNAL to ANONYMOUS.
  • Nevytvářejte mergeinfo pro wc-wc přesuny nebo kopie
  • Nepovyšujte staré BDB souborové systémy automaticky na formát 1.5 nebo 1.4
  • Navrací mergeinfo do předchozího stavu během reverzních spojování
  • Odstraňuje mergeinfo smazané spojováním.
  • Nechá projít podřízené proxy přes txn požadavky GET a PROPFIND
  • Merge může nyní používat cíle s nekonzistentními newlines2
  • Nepovolujte seznamy změn s prázdnými řetězci
  • Remove false positive ra_neon mergeinfo errors
  • Vylepšuje výkona příkazu svn merge --reintegrate
  • Opraveno: cizí slučování uchovává UUID cizího repozitáře
  • Opraveno: správně kóduje diff hlavičky použité při vyřešení konfliktu
  • Opraveno: segfault v příkazu svn cp --parents
  • Fixed: mergeinfo for '...' maps to empty revision range
  • Fixed: segfault in BDB backend node-origins cache
  • Opraveno: chybné sloučení pokud historie cíle obsahuje obnoveni
  • Opraveno: neplatný mergeinfo vytvořený na podstromu během slučování
svn2cl
Balíček svn2cl byl aktualizován na verzi 0.11. Změny od verze 0.10:
  • Drobná vylepšení přenositelnosti.
  • Oprava pro OpenBSD shell ksh.
tkcvs
Změny ve verzi 8.2:
  • Prohlížeč Branch Browser umí nyní kreslit šipky sloučení pro slučování zaznamenávaná v Subversion 1.5 vlastnosti mergeinfo a CVSNT vlastnosti mergepoint. Dočasné řešení používáním značek není již potřeba, pokud server a klient Subversion nebo CVSNT popdporují své vlastní sledování slučování.
  • Branch Browser obsahuje novou vyhledávací schopnost, kterou můžete zvýraznit revize na diagramu dle verze, značky nebo autora.
  • Tlačítko Log v Branch Browser vždy vytváří, namísto nevhodného sledování "Log Detail" nastavení Directory Browser, úplný log revizí na vybraných větvích.
  • Pokud má váš SVN repozitář strukturu s funkcionalitou podobnou kmeni, větvím a značkám, ale s různými jmény, můžete o tom instruovat TkCSV nastavením proměnných v tkcvs_def.tcl:
    • cvscfg(svn_trunkdir)
    • cvscfg(svn_branchdir)
    • cvscfg(svn_tagdir)

6.3.10. Ostatní vývojové nástroje

amqp
Specifikace AMQP byla aktualizována na verzi 1.0.738618, odráží nejnovější práce na specifikaci. Stránky projektu: http://www.amqp.org.
binutils
Balíček binutils byl aktualizována na verzi 2.19.51.02. Jedná se drobnou aktualizaci. Navštivte stránky http://sources.redhat.com/binutils.
coccinelle (spatch)
Balíček coccinelle umožňuje napsat sémantické záplaty pro jazyk C, zejména záplaty Linuxového jádra.
Navštivte článek na portálu LWN o sémantickém záplatování (http://lwn.net/Articles/315686/) a domovskou stránku Coccinelle (http://www.emn.fr/x-info/coccoinelle).
cproto
Vedle několika oprav chyb, byly provedeny následující změny:
  • Upravený příkaz cpp pro přesměrování stderr do /dev/null pokud je zadána volba -q, pro jednotnost s non-cpp režimem
  • Přidána volba configure --disable-leaks.
  • Použijte konfigurační makro CF_XOPEN_SOURCE k zprototypování metody mkstemp() na Linuxu.
  • Odstraněnp použití metody isascii()
http://freshmeat.net/projects/cproto/
elfutils
Balíček elfutils byl aktualizovaný na verzi 0.140 (z 0.137). Vedle množství oprav chyb přidává podporu disassembleru Intel SSEE a automatické rozbalení souboru ELF. Pro úplné informace prostudujte soubor NEWS na http://fedorahosted.org/elfutils/browser/NEWS.
libtool
Fedora 11 obsahuje balíček libtool verze 2.2.6, který je kompletním přepsáním verze 1.5 ve Fedoře 10. Upstream projekt vydal množství prozatímních verzí nezahrnutých do Fedory. Pro úplnou historii navštivte stránky http://www.gnu.org/software/libtool/news.html.
livecd-tools
Balíček livecd-tools verze 021 obsahuje množství oprav chyb a opravuje několik přehlédnutí, včetně popory pro souborový systém ext4 a vytváření velkých ISO užitím UDF.
mcrypt
Verze 2.6.8 balíčku mcrypt je z většiny pročištěním zdrojového kódu a něměla by mít vliv na fukncionalitu. Podrobnosti naleznete v souboru NEWS.
scons
Balíček scons verze 1.2.0 je nevelkou aktualizací vůči verzi 1.0.0. Navštivte http://www.scons.org/CHANGES.txt pro úplný seznam změn.
srecord
Verze 1.46 obsahuje následují změny:
  • Nová volba pro filtry --x-e-length, které mohou přijmout šířku, která je rozdělena do délky bajtů, tak že můžete vložit dčlku v jednotkách slov (2) nebo dlouhých celých čísel (4).
  • Některé drobné opravy v dokumentaci.
  • Přejmenování voleb -minimum a -maximum na -minimum-address a -maximum-address, pro odstranění problémů se syntaxí příkazové řádky.
swig
Balíček swig spojuje kód C/C++/Objektové C s některými programovacími jazyky vyšší úrovně. Fedora 11 obsahuje verzi 1.3.38 s množstvím změn:
  • Vylepšení direktorů pro obalení všech chráněných členů.
  • Optimalizační funkce pro objekty vracené hodnotou.
  • Několik oprav chyb v PHP, Java, Ruby, R, C#, Python, Lua a Perl modulech.
  • Další drobné obecné opravy chyb.
Stránky projektu: http://swig.sourceforge.net/
translate-toolkit
Balíček translate-toolkit byl aktualizován na verzi 1.3.0. Jedná se velké množství změn, které týkají specifických jazyků. Pro podrobnosti prostudujte soubor ChangeLog.