Product SiteDocumentation Site

Fedora 11

Poznámky k vydání

Poznámky k vydání Fedory 11

Dale Bewley

Virtualization 

Paul Frields

Přehled 

Chitlesh Goorah

Electronic Design Automation 

Kevin Kofler

Pracovní prostředí 

Rüdiger Landmann

Instalace 

Ryan Lerch

Xorg 

John McDonough

Amatérské rádio, Nástroje pro vývoj 

Dominik Mierzejewski

Věda/Technika 

David Nalley

File Systems 

Zachary Oglesby

Multimedia 

Jens Petersen

Internacionalizace, Haskell 

Rahul Sundaram

Linux Kernel 

Miloslav Trmac

Instalační program 

Karsten Wade

Jádro 

Právní doložka

Copyright © 2009 Fedora Documentation Project. This material may only be distributed subject to the terms and conditions set forth in the Open Publication License, V1.0, (the latest version is presently available at http://www.opencontent.org/openpub/).
Fedora and the Fedora Infinity Design logo are trademarks or registered trademarks of Red Hat, Inc., in the U.S. and other countries.
Red Hat and the Red Hat "Shadow Man" logo are registered trademarks of Red Hat Inc. in the United States and other countries.
All other trademarks and copyrights referred to are the property of their respective owners.
Documentation, as with software itself, may be subject to export control. Read about Fedora Project export controls at http://fedoraproject.org/wiki/Legal/Export.
Abstrakt
Tento dokument popisuje poznámky k vydání Fedory 11.

1. Vítejte u Fedory 11

1.1. Přehled Fedory 11

Jako vždy, Fedora neustává ve vývoji (http://www.fedoraproject.org/wiki/Red_Hat_contributions) a integraci nejnovějšího svobodného a open-source softwaru (http://www.fedoraproject.org/wiki/Features). Následující kapitoly poskytují stručný přehled hlavních změn oproti předchozímu vydání Fedory. Pro více podrobností o vlastnostech obsažených ve Fedoře 11 navštivte jejich jednotlivé wiki stránky, které podrobně uvádějí jejich cíle a pokrok vývoje:
Během vývojového cyklu můžete sledovat rozhovory s vývojáři klíčových vlastností, kteří tak poskytují pohled do jejich zákulisí:
Následují hlavní vlastnosti Fedory 11:
  • Automatická instalace písma a mime typů - PackageKit byl představen uživatelům ve Fedoře 9 jako aplikace pro správu softwaru nasaditelnou na více distribucí. Schopnosti, které nabízí díky integraci s pracovním prostředím byly více k vidění ve Fedoře 10, kde poskytl automatickou instalaci kodeků. Nyní, ve Fedoře 11, PackageKit rozšiřuje tuto funkcionalitu o možnost automatické instalace písem, pokud jsou vyžadovány pro zobrazování a úpravy dokumentů. Rovněž obsahuje schopnost instalace obsluhy zvláštních typů obsahu dle potřeby. Určitá práce musí být stále ještě dokončena, aby byla k dispozici automatická instalace aplikací.
  • Ovladač hlasitosti - Uživatelé Fedory musí v současnosti procházet mnoha úrovněmi mixérů v různých aplikacích pro řádné nastavení zvukových zdrojů. Všechny tyto úrovně jsou odhaleny v ovladači hlasitosti pracovního prostředí, představující pro uživatele velmi matoucí zkušenost. PulseAudio umožňuje sjednotit ovládání hlasitosti do jednoho rozhraní, které učiní nastavení zvuku snažší a bezproblémovější.
  • Intel, ATI a Nvidia kernel modesetting - Fedora 10 učinila první kroky mezi velkými distribucemi pro využívání funkce kernel modesetting (KMS) k urychlení startu systému do grafického režimu. V tomto období jsme naznačili, že časem přidáme větší podporu pro další grafické karty. KMS bylo možné původně využívat pouze na některých kartách od ATI. Ve Fedoře 11 se tato práce rozšířila o mnoho více grafických karet, včetně Intelu a Nvidia, stejně jako další karty ATI. Ačkoliv jsme ještě neskončili, ohromně jsme rozšířili pokrytí grafických karet u funkce KMS. A předpokládáme, že zvládnem ještě více.
  • Otisk prstu - Intenzivní práce probíhala směrem ke zjednodušení používání čteček otisku prstů jako autentizačního mechanismu. V současnosti jsou zde ještě problémy a instalace/používání fprint a jeho pam modulu zabírá více času než je nutné. Cílem této vlastnosti je učinit ji ve Fedoře bezproblémovou, poskytnutím všech požadovaných součástí, společně s vhodně integrovanou konfigurací. K povolení této funkcionality uživatel při vytváření účtu zaregistruje své otisky prstů do systému. Poté se bude moci snadno bezproblémově přihlásit a autentizovat pomocí otisku jednoho prstu. Tato vlastnost usnadňuje jeden prvek správy totožnosti a je velkým krokem ve vývoji linuxového pracovního prostředí.
  • Systém vstupní metody iBus - iBus byl přepsán do jazyka C a je novou výchozí vstupní metodou pro asijské jazyky. Umožňuje dynamické přidání nebo odebrání metody vstupu během sezení v pracovním prostředí. Podporuje čínštinu (pinyin, libchewing, tabulky), indštinu (m17n), japonštinu (anthy), korejštinu (libhangul), a další. Některé vlastnosti stále ještě chybí ve srovnání se SCIM, proto se velmi vyzývá k testování a rovněž se vítá oznamování problémů a návrhů na vylepšení.
  • Presto - Za normálních okolností pokud ve Fedoře aktualizujete balíček, stáhnete celý nový balíček. Ve většině případů (zejména u velkých balíčků) většina dat v aktualizovaném balíčku je shodná s původním balíčkem, přesto stahujete celý balíček. Presto vám umožňuje stáhnout rozdíl (tzv. delta) mezi již nainstalovaným a novým balíčkem (s aktualizací). Tato funkce může snížit velikost stahovaných aktualizací až o 60 – 80 %. V tomto vydání však ve výchozí instalaci není povolena. Pro využití této funkce instalujte zásuvný modul yum-presto příkazem yum install yum-presto.
    Pro další informace navštivte wiki stránku Presto.
Některé další vlastnosti tohoto vydání:
  • Soborový systém ext4 - Po dlouhý čas zůstával v Linuxu vyspělým standardem souborý systém ext3. Souborový systém ext4 je hlavní aktualizací, která se vyznačuje zdokonaleným návrhem, dokonce lepším výkonem a spolehlivostí, podporou mnohem většího úložiště a velmi rychlými kontrolami souborového systému a odstraňování souborů. Ext4 je nyní výchozím souborovým systémem pro nové instalace.
  • Vylepšená virtualizační konzole - Ve Fedoře 10 a dřívějších verzích byla konzole virtuálního hostovaného systému omezena na rozlišení obrazovky 800x600. Cílem ve Fedoře 11 je mít přímo k použití výchozí rozlišení obrazovky alespoň 1024x768. Nové instalace F11 poskytují možnost používat ve virtualizovaných hostech ostatní zařízení rozhraní, jako je USB tablet, které host automaticky detekuje a konfiguruje. Mezi výsledky patří ukazatel myši, který sleduje ukazatel lokálního klienta 1:1 a poskytuje rozšířené schopnosti.
  • MinGW (cross kompilátor pro Windows) - Fedora 11 přináší MinGW, vývojové prostředí pro uživatele Fedory, kteří si přejí kompilovat své programu pro běh pod Windows, bez potřeby používat Windows. V minulosti museli vývojáři portovat a kompilovat všechny potřebné knihovny a nástroje a toto ohromné úsilí se mnohokrát nezávisle opakovalo. MinGW omezuje duplicitu práce vývojářů aplikací poskytnutím množství knihoven a vývojových nástrojů, které jsou již portovány pro prostředí cross kompilátoru. Vývojáři nepotřebují opět sami překompilovat aplikace, ale mohou se soustředit pouze na změny potřebné u svých vlastních aplikací.
Vlastnosti Fedory 11 uvedené na stránce seznamu vlastností:

1.2. Požadavky na hardware

1.2.1. Procesory a paměťové požadavky pro architektury PPC

  • Minimum CPU: PowerPC G3 / POWER3
  • Fedora 11 podporuje generaci New World Apple Power Macintosh, na trhu zhruba od roku 1999 dosud. Ačkoliv stroje Old World by měly fungovat, vyžadují zvláštní zavaděč, který není v distribuci Fedora obsažen. Fedora je také instalována a testována na strojích POWER5 a POWER6.
  • Fedora 11 podporuje stroje pSeries a Cell Broadband Engine.
  • Fedora 11 také podporuje Sony PlayStation 3 a Genesi Pegasos II a Efika.
  • Fedora 11 obsahuje podporu nového hardwaru pro stroje P.A. Semiconductor 'Electra'.
  • Fedora 11 rovněž podporuje pracovní stanice s velkou výpočetní silou (powerstation) Terrasoft Solutions.
  • Doporučeno pro textový režim: 233 MHz G3 nebo lepší, 128 MiB RAM.
  • Doporučeno pro grafický režim: 400 MHz G3 nebo lepší, 256 MiB RAM.

1.2.2. Procesory a paměťové požadavky pro architektury x86

Následující specifikace CPU jsou uvedeny ve smyslu procesorů Intel. Ostatní procesory, jako AMD, Cyrix a VIA, které jsou kompatibilní a ekvivalentní následujícím procesorům Intel, mohou být rovněž používány s Fedorou. Fedora 11 vyžaduje Intel Pentium nebo lepší, a je optimalizována pro procesory Pentium 4 nebo novější.
  • Doporučeno pro textový režim: 200 MHz třídy Pentium nebo lepší
  • Doporučeno pro grafický režim: 400 MHz Pentium II nebo lepší
  • Minimální RAM pro textový režim: 128 MiB
  • Minimální RAM pro grafický: 192 MiB
  • Doporučená RAM pro grafický: 256 MiB

1.2.3. Procesory a paměťové požadavky pro architektury x86_64

  • Minimální RAM pro textový režim: 256 MiB
  • Minimální RAM pro grafický: 384 MiB
  • Doporučená RAM pro grafický: 512 MiB

1.2.4. Požadavky na prostor na pevném disku pro všechny architektury

Všechny balíčky mohou zabírat na disku přes 9 GB. Konečná velikost se odvíjí od instalovaného spinu a balíčků vybraných během instalace. Další prostor na disku se vyžaduje během instalace pro podporu instalačního prostředí. Tento dodatečný prostor odpovídá velikosti souboru /Fedora/base/stage2.img (na instalačním Disku 1) s připočtením velikosti souborů v adresáři /var/lib/rpm na instalovaném systému.
Z praktického hlediska požadavky na prostor na disku se mohou různit od nejméně 90 MiB pro minimální až po dalších 175 MiB u větších instalací.
Dodatečný prostor je rovněž vyžadován pro uživatelská data a nejméně 5 % volného místa by mělo být zachováno pro bezproblémové fungování systému.

1.3. Vítejte u Fedory

Fedora je operační systém založený na Linuxu, který přináší nejnovější svobodný a open-source software. Fedora je vždy pro každého svobodná z hlediska použití, změn a šíření. Je tvořena lidmi po celém světě, kteří pracují společně jako komunita: the Fedora Project (Projekt Fedora). Projekt Fedora je otevřený a každý je vítán, pokud zamýšlí se zapojit. Projekt Fedora je v popředí pro Vás, vedoucí pokrok svobodného, otevřeného softwaru a obsahu.

Poznámka

Navštivte internetové stránky http://docs.fedoraproject.org/release-notes/ pro zhlédnutí posledních poznámek k vydání Fedory, zejména pokud přecházíte na vyšší verzi. Pokud přecházíte z vydání Fedory, které je starší než je vydání ezprostředně předchozí, měli byste čerpat dodatečné informace ze starších Poznámek k vydání.
Můžete pomoci komunitě Projektu Fedora pokračovat ve zdokonalování Fedory, pokud založíte zprávy o chybách nebo požadavky na vylepšení. Pro více informací o oznamování chyb a vlastností navštivte http://fedoraproject.org/wiki/Bugs_and_feature_requests. Děkujeme za vaši účast.
Pro obecnější informace o Fedoře navštivte následující internetové stránky:

1.4. Společné chyby

Žádný software není bezchybný. Jednou z vlastností svobodného a open-source softwaru je možnost oznamovat chyby, pomáhat s jejich opravou nebo se zdokonalováním použitelnosti softwaru.
Pro každé vydání Projektu Fedora je udržován seznam společných chyb jako výhodné místo kde začít, pokud máte problém, který může být chybou v kódu softwaru:

1.5. Zpětná vazba

Děkujeme za váš čas, který věnujete zasílání připomínek, návrhů a oznamování chyb komunitě Fedory; pomáhá to vylepšit stav Fedory, Linuxu a svobodného softwaru na celém světě.

1.5.1. Poskytování zpětné vazby na software Fedory

Pro poskytování zpětné vazby na software Fedory nebo další systémové prvky, prosíme, přečtěte si stránky http://fedoraproject.org/wiki/Bugs_and_feature_requests. Seznam obvykle oznámených chyb a známých problémů pro toto vydání je dostupný na http://fedoraproject.org/wiki/Common_F11_bugs.

1.5.2. Poskytnutí zpětné vazby na Poznámky k vydání

Domníváte-li se, že tyto poznámky k vydání mohou být jakkoliv vylepšeny, můžete poskytnout svůj názor přímo autorům jednotlivých rubrik. Lze využít několik způsobů pro poskytnutí zpětné vazby, dle priority: