initCommon(); $template->displayHeader(); ?>

3. Otvoreno o multimediji

3.1. Multimedija

Fedora uključuje programe za odabrane multimedijalne funkcije, uključujući puštanje, snimanje i uređivanje. Dodatni paketi su dostupni preko riznice Fedora-ine zbirke paketa. Za dodatne informacije o multimediji na Fedora sistemu pogledajte Multimedijalni odeljak na veb stranici Fedora projekta http://fedoraproject.org/wiki/Multimedia.

3.1.1. Programi za multimediju

Podrazumevana instalacija Fedora sistema uključuje Rhythmbox i Totem za puštanje multimedije. Fedora riznice uključuju mnoge druge popularne programe kao što su XMMS i KDE-ov Amarok. I GNOME i KDE imaju više programa koji se mogu koristiti sa raznim formatima. Izvori sa drugih riznica mogu nuditi dodatne programe za rad sa drugim formatima.

Podrazumevani puštač filmova u Gnomu, Totem, sada ima mogućnost prebacivanja pozadinskog motora bez ponovne kompilacije ili promene paketa. Da biste instalirali xine začelje, idite na Dodaj/ukloni programe i instalirajte paket totem-xine ili možete pokrenuti sledeću naredbu:

      su -c 'yum install totem-xine'
    

Da biste pokrenuli Totem sa xine začeljem samo jednom:

      su -c 'totem-backend -b xine totem'
    

Da biste promenili podrazumevano začelje na xine za čitav sistem:

      su -c 'totem-backend -b xine'
    

Moguće je da se privremeno vrati na GSreamer začelje tokom korišćenja xine-a. Da biste koristili GStreamer, pokrenite sledeću naredbu:

      su -c 'totem-backend -b gstreamer'
    

3.1.2. Ogg i formati Xiph.Org fondacije

Fedora uključuje kompletnu podršku za Ogg medijski format i Vorbis audio, Theora video, Speex audio i FLAC audio format bez gubitaka. Ovi slobodno dostupni formati nisu opterećeni patentnim ili licencnim ograničenjima. Oni omogućavaju fleksibilnu alternativu popularnijim, zaštićenim formatima. Projekat Fedora ohrabruje korišćenje otvorenih formata umesto onih zaštićenih. Za više informacija o ovim formatima i načinom njihovog korišćenja pogledajte:

3.1.3. MP3, DVD, i ostali izostavljeni multimedijalni formati

Fedora riznice softvera ne nude podršku za MP3 ili DVD video puštanje ili snimanje. MP3 formati su patentirani i njihovi vlasnici nisu pružili neophodne licence. DVD video formati su patentirani i opremljeni sistemom šifrovanja. Vlasnici patenta nisu pružili neophodne licence, a kod potreban za dešifrovanje diskova zaštićenih CSS sistemom može prekršiti Digital Millennium Copyright Act, zakon o zaštiti autorskih prava u SAD. Fedora takođe isključuje ostali multimedijalni softver zbog patentnih, autorskih ili licencnih ograničenja, uključujući Flash Player firme Adobe i Real Player firme Real Media. Više o ovoj temi možete pogledati na http://fedoraproject.org/wiki/ForbiddenItems.

I dok su neke MP3 opcije dostupne za Fedora sistem, Fluendo sada nudi slobodan MP3 dodatak za GStreamer koji ima potrebnu patentnu licencu za krajnje korisnike. Ovaj dodatak omogućava MP3 podršku u programima koji koriste GStreamer strukturu u pozadini. Fedora ne uključuje ovaj zbog licencnih ograničenja, ali nudi drugo rešenje za stari problem. Za više informacija posetite stranice:

3.1.4. CD i DVD autorstvo i narezivanje

Podrazumevana instalacija Fedora-e i Živog radnog okruženja sadrže ugrađenu mogućnost za narezivanje CDa i DVDa. Fedora uključuje razne druge alatke za lako pravljenje i narezivanje CDa i DVDa. Fedora uključuje grafičke programe poput Brasero, GnomeBaker i K3b. Terminalski programi uključeni su wodim, readom i genisoimage. Grafičke programe možete naći pod ProgramiZvuk & pokretne slike.

3.1.5. Animacije ekrana (Screencasts)

Fedora se može koristiti za pravljenje i puštanje animacije ekrana (screencasts), odnosno snimljenih radnih sesija u grafičkom okruženju, korišćenjem otvorenih tehnologija. Fedora uključuje istanbul, koji pravi animacije ekrana korišćenjem video formata Theora i byzanz, koji pravi animacije ekrana u obliku animiranih datoteka GIF. Ovo je poželjan način slanja animacija ekrana za Fedora projekat bilo radi razvoja ili krajnjeg korišćenja. Za obuhvatnije uputstvo pogledajte stranicu za animiraciju ekrana:

http://fedoraproject.org/wiki/ScreenCasting

3.1.6. Proširena podrška kroz dodatke

Većina medijskih programa u Fedora-i podržavaju korišćenje priključaka radi dodavanja podrške za dodatne medijske formate i zvučne sisteme. Neki koriste moćne multimedijske sisteme, kao što je paket gstreamer, koji upravlja podrškom za medijske formate i zvučni izlaz. Fedora nudi pakete priključaka za ovu sistemsku podršku kao i za pojedine programe. Izvori sa strane mogu ponuditi dodatne priključke za još više mogućnosti.

3.1.7. Podrška za infracrveni daljinski

Novo grafičko sučelje za LIRC daje gnome-lirc-properties program, omogućavajući laku vezu sa infracrvenim daljinskim i njegovo podešavanje. LIRC se rutinski koristi u multimedijalnim programima za realizaciju podrške za infracrvene daljinske, a korišćenje sa Rhythmbox-om i Totem-om treba da bude jednostavno kao uključivanje prijemnika za daljinski u računar i biranje Samostalno nađi u postavkama za Infracrveni daljinski.

Ako imate ranije podešeni LIRC, preporučuje se da ponovno napravite datoteke podešavanja sa programom gnome-lirc-properties. Ovo je obavezno da bi većina programa radila sa novim podešavanjem.

Pogledajte stranicu svojstava za više podataka:

https://fedoraproject.org/wiki/Features/BetterLIRCSupport

3.1.8. PulseAudio bez pucketanja

PulseAudio zvučni server je izmenjen da koristi zvučni raspored zasnovan na meraču vremena umesto tradicionalnog pristupa zasnovanog na prekidima. Ovaj pristup su uzeli drugi zvučni sistemi poput onih u Apple CoreAudio-u i Windows Vista-i. Zvučni raspored zasnovan na meraču vremena ima broj prednosti, uključujući smanjenu potrošnju struje, smanjeni broj prekida i prilagodljivo podešavanje kašnjenja po potrebi programa.

3.1.9. SELinux odbijanja u Totem-u i drugim programima zasnovanim na GStreamer-u

Users may experience SELinux denials while using Totem or other GStreamer applications to play multimedia content. The SELinux Troubleshooting tool may produce output similar to the following message:

SELinux is preventing gst-install-plu from making the program stack executable.

This situation may occur when older versions of the Fluendo MP3 codecs are installed. To solve the issue, install the latest version of the Fluendo MP3 decoder plugin, which does not require an executable stack.

displayFooter('$Date: 2009/02/26 02:30:43 $'); ?>