include("site.inc"); $template = new Page; $template->initCommon(); $template->displayHeader(); ?>
Fedora укључује програме за одабране мултимедијалне функције, укључујући пуштање, снимање и уређивање. Додатни пакети су доступни преко ризнице Fedora-ине збирке пакета. За додатне информације о мултимедији на Fedora систему погледајте Мултимедијални одељак на веб страници Fedora пројекта http://fedoraproject.org/wiki/Multimedia.
Подразумевана инсталација Fedora система укључује Rhythmbox и Тотем за пуштање мултимедије. Fedora ризнице укључују многе друге популарне програме као што су XMMS и KDE-ов Amarok. И GNOME и KDE имају више програма који се могу користити са разним форматима. Извори са других ризница могу нудити додатне програме за рад са другим форматима.
Подразумевани пуштач филмова у Гному, Totem, сада има могућност пребацивања позадинског мотора без поновне компилације или промене пакета. Да бисте инсталирали xine зачеље, идите на и инсталирајте пакет totem-xine или можете покренути следећу наредбу:
su -c 'yum install totem-xine'
Да бисте покренули Totem са xine зачељем само једном:
su -c 'totem-backend -b xine totem'
Да бисте променили подразумевано зачеље на xine за читав систем:
su -c 'totem-backend -b xine'
Могуће је да се привремено врати на GSreamer зачеље током коришћења xine-а. Да бисте користили GStreamer, покрените следећу наредбу:
su -c 'totem-backend -b gstreamer'
Fedora укључује комплетну подршку за Ogg медијски формат и Vorbis аудио, Theora видео, Speex аудио и FLAC аудио формат без губитака. Ови слободно доступни формати нису оптерећени патентним или лиценцним ограничењима. Они омогућавају флексибилну алтернативу популарнијим, заштићеним форматима. Пројекат Fedora охрабрује коришћење отворених формата уместо оних заштићених. За више информација о овим форматима и начином њиховог коришћења погледајте:
Xiph.Org фондацију на http://www.xiph.org/
Fedora ризнице софтвера не нуде подршку за MP3 или ДВД видео пуштање или снимање. MP3 формати су патентирани и њихови власници нису пружили неопходне лиценце. ДВД видео формати су патентирани и опремљени системом шифровања. Власници патента нису пружили неопходне лиценце, а код потребан за дешифровање дискова заштићених CSS системом може прекршити Digital Millennium Copyright Act, закон о заштити ауторских права у САД. Fedora такође искључује остали мултимедијални софтвер због патентних, ауторских или лиценцних ограничења, укључујући Flash Player фирме Adobe и Real Player фирме Real Media. Више о овој теми можете погледати на http://fedoraproject.org/wiki/ForbiddenItems.
И док су неке MP3 опције доступне за Fedora систем, Fluendo сада нуди слободан MP3 додатак за GStreamer који има потребну патентну лиценцу за крајње кориснике. Овај додатак омогућава MP3 подршку у програмима који користе GStreamer структуру у позадини. Fedora не укључује овај због лиценцних ограничења, али нуди друго решење за стари проблем. За више информација посетите странице:
Подразумевана инсталација Fedora-е и Живог радног окружења садрже уграђену могућност за нарезивање ЦДа и ДВДа. Fedora укључује разне друге алатке за лако прављење и нарезивање ЦДа и ДВДа. Fedora укључује графичке програме попут Brasero, GnomeBaker и K3b. Терминалски програми укључени су wodim
, readom и genisoimage. Графичке програме можете наћи под → .
Fedora се може користити за прављење и пуштање анимације екрана (screencasts), односно снимљених радних сесија у графичком окружењу, коришћењем отворених технологија. Fedora укључује istanbul
, који прави анимације екрана коришћењем видео формата Theora и byzanz
, који прави анимације екрана у облику анимираних датотека GIF. Ово је пожељан начин слања анимација екрана за Fedora пројекат било ради развоја или крајњег коришћења. За обухватније упутство погледајте страницу за анимирацију екрана:
Већина медијских програма у Fedora-и подржавају коришћење прикључака ради додавања подршке за додатне медијске формате и звучне системе. Неки користе моћне мултимедијске системе, као што је пакет gstreamer, који управља подршком за медијске формате и звучни излаз. Fedora нуди пакете прикључака за ову системску подршку као и за поједине програме. Извори са стране могу понудити додатне прикључке за још више могућности.
Ново графичко сучеље за LIRC даје gnome-lirc-properties
програм, омогућавајући лаку везу са инфрацрвеним даљинским и његово подешавање. LIRC се рутински користи у мултимедијалним програмима за реализацију подршке за инфрацрвене даљинске, а коришћење са Rhythmbox-ом и Totem-ом треба да буде једноставно као укључивање пријемника за даљински у рачунар и бирање у поставкама за .
Ако имате раније подешени LIRC, препоручује се да поновно направите датотеке подешавања са програмом gnome-lirc-properties
. Ово је обавезно да би већина програма радила са новим подешавањем.
Погледајте страницу својстава за више података:
PulseAudio звучни сервер је измењен да користи звучни распоред заснован на мерачу времена уместо традиционалног приступа заснованог на прекидима. Овај приступ су узели други звучни системи попут оних у Apple CoreAudio-у и Windows Vista-и. Звучни распоред заснован на мерачу времена има број предности, укључујући смањену потрошњу струје, смањени број прекида и прилагодљиво подешавање кашњења по потреби програма.
Users may experience SELinux denials while using Totem or other GStreamer applications to play multimedia content. The SELinux Troubleshooting tool may produce output similar to the following message:
SELinux is preventing gst-install-plu from making the program stack executable.
This situation may occur when older versions of the Fluendo MP3 codecs are installed. To solve the issue, install the latest version of the Fluendo MP3 decoder plugin, which does not require an executable stack.