The text of and illustrations in this document are licensed by Red Hat under a Creative Commons Attribution–Share Alike 3.0 Unported license ("CC-BY-SA"). An explanation of CC-BY-SA is available at http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/. The original authors of this document, and Red Hat, designate the Fedora Project as the "Attribution Party" for purposes of CC-BY-SA. In accordance with CC-BY-SA, if you distribute this document or an adaptation of it, you must provide the URL for the original version.
Red Hat, as the licensor of this document, waives the right to enforce, and agrees not to assert, Section 4d of CC-BY-SA to the fullest extent permitted by applicable law.
Red Hat, Red Hat Enterprise Linux, the Shadowman logo, JBoss, MetaMatrix, Fedora, the Infinity Logo, and RHCE are trademarks of Red Hat, Inc., registered in the United States and other countries.
Live-образ є безпечним та ефективним способом ознайомлення з операційною системою Fedora на вашому обладнанні. Якщо випробування вас задовольнили, можете встановити Live-систему для звичайного використання на жорсткому диску. При встановленні можна або замінити вашу операційну систему, або співіснувати з нею на жорсткому диску. Цей Live-образ у використанні дуже подібний до встановленої Fedora, але має певні переваги та застереження. Докладніше про це читайте на сторінці Параграф 5, “Переваги Fedora з Live-образу” та Параграф 6, “Недоліки Live-образу”.
2. Що можна робити з Live-образом?
Перед використанням Live-образу прочитайте наступний розділ, щоб отримати більше від Fedora. Також можна прочитати підказки щодо завантаження з цього носія Параграф 4, “Завантаження” . Потім вставте носій у комп'ютер та завантажтесь з нього.
3. Рекомендоване обладнання
Ця жива система успішно завантажується та працює на більшості комп'ютерів з об'ємом оперативної пам'яті 256 МБ або більше. Ваш комп'ютер повинен підтримувати завантаження з пристрою, на якому знаходиться ваш Live-образ. Наприклад, якщо Live-образ знаходиться на CD чи DVD, ваш комп'ютер має підтримувати завантаження з пристрою CD чи DVD.
4. Завантаження
Для налаштовування завантаження системи з Live-носія, вимкніть або переведіть комп'ютер у режим сну. Увімкніть комп'ютер та знайдіть на початковому екрані BIOS інформацію про клавішу виклику:
завантажувального меню, або
у Basic Input–Output System (BIOS)
Меню завантаження має перевагу. Якщо ви не знаходите потрібної інформації, перегляньте документацію до вашої системи чи материнської плати.На багатьох системах, цією клавішею є F12, F2, F1, Esc або Delete.
Більшість комп'ютерів завантажуються з жорсткого диску (або одного з кількох дисків, якщо їх декілька). Якщо у Вас є живий образ Fedora на CD чи DVD, налаштуйте запуск комп'ютера з пристрою DVD чи CD. Якщо цей образ знаходиться на накопичувачі USB, налаштуйте завантаження комп'ютера з пристрою USB.
Якщо ви вносите зміни у конфігурацію BIOS, запам'ятайте поточний завантажувальний пристрій. Це дозволить відновити початкову конфігурацію, якщо виникне потреба.
У старих комп'ютерах BIOS може не мати потрібного варіанту завантаження системи. Якщо ваш комп'ютер може завантажуватись лише з дискети чи жорсткого диску, ви не зможете завантажити живий образ Fedora. Можливо допоможе оновлення BIOS з сайту виробника вашого комп'ютера. Оновлення BIOS може містити додаткові варіанти завантаження, але потрібно бути обережним з цим. За додатковою інформацією зверніться до документації виробника. У іншому випадку, попросіть друга запустити Live-образ на його більш новому комп'ютері.
Якщо ви не встановлюєте live-образ Fedora на жорсткий диск (як описано у Параграф 8, “Встановлення Fedora з Live-образу”), то цей образ не робить ніяких змін у комп'ютері на якому запускається. Якщо у вас комп'ютер, на якому неможливо запустити live-образ, можете просто подивитись на його роботу на будь-якому новішому комп'ютері. Ніяких змін у тому комп'ютері не станеться.
5. Переваги Fedora з Live-образу
Після запуску цього Live-образу, ви маєте повний контроль. На відміну від оглядів у періодичних виданнях, не обмежені серією знімків екрану чи встановленими параметрами. Можете вільно вибирати які завдання чи програми запускати.
Live-образ дозволяє експериментувати без впливу на попереднє обчислювальне середовище, документи чи робочий стіл. Можете перевести поточну операційну систему у режим сну, перезавантажитися з Live-образу, а потім запустити оригінальну операційну систему. Попередня операційна система не зазнає змін.
Можете використовувати Live-образ для перевірки того, що Fedora може розпізнати та коректно налаштувати ваше обладнання.
Повне розпізнавання обладнання
У деяких випадках Live-образ виявляє не все обладнання вашої системи, яке підтримується при встановленні системи Fedora. Ви можете вручну налаштувати додаткові пристрої при завантаженні з Live-образу, але доведеться виконувати це щоразу при завантаженні з Live-образу.
Live-образ можна використовувати для випробування різних робочих середовищ, таких як GNOME, KDE, XFCE, чи інші. Жоден варіант не вимагає змінювати параметри встановленої у вашому комп'ютері системи Linux.Докладніше про різні робочі середовища можна дізнатися у Fedora 12 User Guide, що доступний з docs.fedoraproject.org.
"Живі" образи на USB можуть містити як область тривалого зберігання, так і окремі області для даних користувача. Область тривалого зберігання дає можливість внести зміни у середовище Fedora та зберегти ці зміни при перезавантаженні. Серед цих змін можуть бути оновлення системних програм, зміни конфігурацій та нові пакети, які ви вирішили встановити. Окрема область для даних користувача дає можливість надалі перевстановити у цьому "живому" образі більш нову версію Fedora, у той же час зберігаючи ваші документи, мультимедійні файли та іншу важливу інформацію.
6. Недоліки Live-образу
При використанні цього Live-образу CD та DVD, комп'ютер може повільніше відповідати чи потребуватиме додаткового часу для виконання операцій, порівняно з встановленою на жорсткий диск системою. Диски CD та DVD передають дані до комп'ютера значно повільніше, ніж жорсткі диски. Менше оперативної пам'яті комп'ютера доступно для завантаження програм. При запуску Live-образу з оперативної пам'яті використовується більше пам'яті у обмін на менший час відгуку.
В умовах обмеженого простору, до Live-образу включено менше програм ніж при повному встановленні Fedora. Ваші улюблені програми можуть бути відсутні у Live-образі, навіть якщо вони доступні при повному встановленні Fedora.
Тривале зберігання на "живому" USB
"Живі" USB-образи з тривалим зберіганням дають можливість встановлювати нові програми у вашу систему Fedora. Місце, доступне для нових програм, обмежене. Якщо ви збираєтесь внести численні зміни у встановлене програмне забезпечення, тоді краще одразу встановити Fedora на жорсткий диск.
Наразі неможливо встановити нову програму у Live-образ CD чи DVD, або новішу версію існуючої програми. Для випробування нової програми або нової версії програми слід або використовувати USB-образ або встановити Fedora у комп'ютер звичайним чином. Проте, якщо у вас досить оперативної пам'яті, ви можете тимчасово встановити чи оновити програми. Більшості систем потрібно більш ніж 512 МБ пам'яті для встановлення чи оновлення програм. Але ці зміни будуть втрачені при вимиканні системи з Live-образу.
Зміни також можуть бути анульовані, якщо використання пам'яті системи змусить систему перечитати початковий склад програм та чи параметрів з Live-образу CD чи DVD. Це специфічно для Live-образу CD чи DVD, та ніколи не трапляється на встановленій системі Fedora.
7. Експерименти з Live-образами
Програми можна запустити з каскадного меню чи робочого столу. Окрім того, можуть знадобитися інші функції.
7.1. Доступ до існуючих даних
Система з live-образу може отримувати доступ до даних, що зберігаються на:
дискетах
USB накопичувачах
розділах дисків
Тобто Ви можете перевірити, як Fedora працює з документами, фотографіями та мультимедійними файлами, і як файли, що створені програмами у Fedora відкриваються у вашому робочому оточенні.
7.2. Створення резервної копії даних
Цей Live-образ можна використовувати для створення резервних копій чи архівів даних, для цього ваша система повинна мати:
пристрій запису CD чи DVD
жорсткий диск з достатньою кількістю вільного простору
Файли, які використовуються попередньою операційною системою під час її запуску не використовуються цим Live-образом. Тож можете користуватись ним для копіювання файлів, які проблематично копіювати у попередній операційній системі.
8. Встановлення Fedora з Live-образу
Для встановлення системи з цього Live-образу, запустіть LiveOS як зазначено вище та виберіть Install to Hard Disk. Далі, при встановленні Fedora ви можете налаштувати бажану постійну конфігурацію. Хоча live-образ містить лише малу частину доступних у Fedora програм, це обмеження більше не стосується встановленого у комп'ютер образу Fedora.
Докладні інструкції з встановлення live-образу на комп'ютер наведені у Fedora 12 Installation Quick Start Guide, що доступний на docs.fedoraproject.org.
9. Нам потрібні ваші відгуки!
Якщо ви знайдете типографську помилку у цій довідці, або якщо маєте пропозиції щодо її покращення, ми будемо раби вас почути! Надішліть повідомлення у Bugzilla: http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/ для продукту Fedora Documentation.
При надсиланні повідомлення, не забудьте вказати ідентифікатор документу довідки: readme-live-images
Якщо ви маєте пропозиції щодо вдосконалення документації, намагайтесь точніше описати їх. Якщо знайшли помилку, будь ласка, включайте номер розділу та уривок тексту поблизу помилки, щоб її можна було швидко знайти.
A. Історія версій
Опис змін
Версія 12.1.1
Thu Oct 01 2009
RüdigerLandmann
Оновлення для Fedora 12 та інші редакторські правки.