Product SiteDocumentation Site

Fedora 13

Запис образів ISO на диск

Як завантажити образи ISO та створити CD та DVD носії

Logo

Fedora Documentation Project

Правова примітка

Copyright © 2010 Red Hat, Inc. and others.
The text of and illustrations in this document are licensed by Red Hat under a Creative Commons Attribution–Share Alike 3.0 Unported license ("CC-BY-SA"). An explanation of CC-BY-SA is available at http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/. The original authors of this document, and Red Hat, designate the Fedora Project as the "Attribution Party" for purposes of CC-BY-SA. In accordance with CC-BY-SA, if you distribute this document or an adaptation of it, you must provide the URL for the original version.
Red Hat, as the licensor of this document, waives the right to enforce, and agrees not to assert, Section 4d of CC-BY-SA to the fullest extent permitted by applicable law.
Red Hat, Red Hat Enterprise Linux, the Shadowman logo, JBoss, MetaMatrix, Fedora, the Infinity Logo, and RHCE are trademarks of Red Hat, Inc., registered in the United States and other countries.
For guidelines on the permitted uses of the Fedora trademarks, refer to https://fedoraproject.org/wiki/Legal:Trademark_guidelines.
Linux® is the registered trademark of Linus Torvalds in the United States and other countries.
All other trademarks are the property of their respective owners.
Анотація
Як завантажити образи ISO та створити CD та DVD носії

1. Вступ

Проект Fedora розповсюджує Fedora у формі ISO-образів, які можна завантажити з Internet. Можна записати ці ISO-образи на чистий CD чи DVD, а після використовувати цей диск для встановлення Fedora на комп'ютер.
У цьому документі описано, як завантажити ці файли ISO-образів та записати їх на диск за допомогою деяких простих інструментів. у документі вважається що у вас немає досвіду роботи з операційною системою Linux.

Програми інших виробників

Проект Fedora підтримує лише програмне забезпечення, що входить до складу дистрибутиву Fedora
Інше програмне забезпечення, що згадується у цьому тексті, має направити вас у правильному напрямку. Fedora не відповідає за це програмне забезпечення та не радить його, його використання описано лише винятково для зручності читача. Цей документ не є повним посібником із запису ISO у будь-якій операційній системі.

2. Завантаження

ISO-файли є досить великими, тому їх завантаження може тривати досить довго, особливо при використанні аналогових модемів. Якщо у вас повільне з'єднання з Інтернет, скористайтесь менеджером завантажень. Зазвичай, менеджери завантажень дозволяють призупиняти та відновлювати завантаження у зручний час, а також продовжувати завантаження, які були перервані.

2.1. Вибір CD чи DVD

Fedora поширюється у вигляді кількох файлів ISO-образів CD або у вигляді одного ISO-образу DVD. Можете використовувати один DVD ISO образ, якщо ваш комп'ютер задовольняє наступним вимогам:
  • Має пристрій DVD з функцією перезапису дисків
  • На ньому достатньо вільного простору на диску, щоб вмістити файл образу (приблизно 3.5 ГБ).
  • Файлова система на ньому дозволяє зберігати файли розміром більше 2 ГБ.
Для запису DVD ISO файлу на диск у комп'ютері має бути встановлений пристрій з функцією запису носіїв DVD. Якщо присутній пристрій з функцією запису лише CD носіїв (не DVD носіїв), натомість завантажте файли образів CD.
Файлова система - це спосіб організації файлів та даних у комп'ютері на пристроях збереження даних. Деякі файлові системи не можуть зберігати файли більші за 2 ГБ, що робить унеможливлює на них запис DVD-образу Fedora. FAT32 - файлова система з таким обмеженням, яка досі використовується на старих комп'ютерах. FAT32 була типовою файловою системою на комп'ютерах під керуванням операційних систем Windows 98 та Windows Me, і також використовувалась у багатьох комп'ютерах з ОС Windows 2000 та Windows XP, хоча й не була типовою для них.
Якщо на вашому комп'ютері встановлено Windows 98 чи Windows Me, не завантажуйте DVD-образ, скористайтесь CD-образами. Якщо на вашому комп'ютері встановлено Windows 2000 чи Windows XP, можете перевірити тип файлової системи на диску, наприклад, C:. Натисніть мишкою кнопку Start і двічі натисніть на My Computer. Натисніть правою кнопкою миші на диск, який треба перевірити та виберіть Properties. Відкриється діалогове вікно, у якому можна побачити формат файлової системи. На більшості комп'ютеров з Windows 2000 чи Windows XP файловою системою на дисках є NTFS, на ній можна зберігати великі файли, такі як DVD-образи.
Створіть новий каталог, куди ви можете звантажити всі ці файли. Вам знадобиться приблизно 700 Мб вільного простору для кожного ISO образа CD диска, чи 3,5 Гб для ISO образу DVD диску.

2.2. Вибір ISO-файлів

Точна названа файлів, які треба завантажити з сервера залежить від вашої системи та версії Fedora. Потрібні файли мають назву у вигляді Fedora-<версія>-<арх>-disc<номер>.iso, де "<версія>" є версією Fedora, яку ви хочете завантажити, "<арх>" є архітектурою процесора вашого комп'ютера, та "<номер>" є порядковим номером CD-диску встановлення. У випадку встановлення з DVD, у назві файлу є літери DVD.
Архітектурою процесора комп'ютера зазвичай є i386 для 32-розрядних ПК, включно з процесорами сімейств Pentium та Athlon. Для 64-розрядних ПК архітектура звичайно x86_64, включаючи процесори Athlon 64. Для комп'ютерів PowerPC архітектура — ppc, включаючи більшість Apple Macintosh, перш ніж вони перейшли на архітектуру Intel. Якщо ви не впевнені, швидше за все вам потрібна версія i386.
Наприклад, якщо ви завантажуєте Fedora 13 на комп'ютер Pentium 4, вам потрібен образ Fedora-i386-DVD.iso. Також потрібен файл CHECKSUM для перевірки коректності завантажених образів.
Зверніть увагу, також є «живі» диски Fedora. Такий диск не містить всі програми, доступні на DVD-диску чи CD-дисках, але дозволяє спробувати Fedora без встановлення. Щоб більше дізнатись про «живі» диски Fedora, зверніться до статті Fedora Live Images, що доступна за адресою http://docs.fedoraproject.org.

3. Перевірка файлів

При звантаженні файлів можуть статися помилки, навіть якщо ваша програма звантаження про них не повідомляє. Отже дуже важливо перевірити, чи не пошкоджено файли. Для цього передбачено файл CHECKSUM. У ньому міститься по одному рядку для кожного доступного ISO-файла з контрольною сумою, що називається хешем і обчислюється на основі початкових файлів образів ISO.

Автоматична перевірка помилок у BitTorrent

BitTorrent автоматично виконує перевірку цілісності при завантаженні. Якщо ваша програма BitTorrent повідомляє, що файл успішно звантажено, можете безпечно пропустити цей крок.

Стороннє програмне забезпечення

Проект Fedora та компанія Red Hat, Inc. не контролюють зовнішні перелічені вище сайти та програми, які вони пропонують.

3.1. Перевірка у графічному середовищі Windows

Існує декілька безкоштовних програм для перевірки файлів та обчислення контрольних сум з простим графічним інтерфейсом. Тут наведено посилання на деякі з них:
Виконайте настанови зі встановлення програми. Після запуску програми скористайтеся вікном вибору файлів, щоб вказати звантажений файл ISO-образу. Потім виберіть алгоритм SHA256 для обчислення контрольної суми і накажіть програмі обчислити цю контрольну суму. Програмі потрібен деякий час, оскільки для обчислення доведеться прочитати всі дані файла ISO.
Відкрийте файл CHECKSUM в текстовому редакторі, наприклад, в Notepad, для перегляду його вмісту. Переконайтеся, що контрольна сума, показана інструментом обчислення контрольних сум для кожного зі звантажених файлів ISO точно збігається з відповідною сумою з файла CHECKSUM.
Якщо усі контрольні суми збіглися, ISO-файли можна записувати на диски. Якщо ні — доведеться звантажити їх знову.

3.2. Перевірка у командному рядку Windows

Щоб перевірити файли за допомогою командного рядка, звантажте програму sha256sum.exe з сайта http://www.labtestproject.com/files/win/sha256sum/sha256sum.exe.
Програма sha256sum.exe обчислює і показує на екрані хеш-суми. Щоб скористатись цією програмою, збережіть sha256sum.exe до того самого каталогу, що й ISO-файли. Виберіть пункт Виконати... у меню «Пуск» і введіть команду запуску cmd. Відкриється вікно Командний рядок. Перейдіть до каталогу зі звантаженими файлами і запустіть sha256sum для кожного ISO-файла, як вказано нижче:
cd "C:\Documents and Settings\Owner\My Documents\My Downloads\Fedora"
sha256sum.exe Fedora-i386-DVD.iso
Програма виконується певний час, оскільки вона повинна прочитати повністю ISO файл.
Відкрийте файл CHECKSUM в текстовому редакторі, наприклад, в Notepad, для перегляду його вмісту. Переконайтеся, що контрольна сума, показана програмою sha256sum.exe для кожного зі звантажених файлів ISO точно збігається з відповідною сумою з файла CHECKSUM.
Якщо усі контрольні суми збіглися, ISO-файли можна записувати на диски. Якщо ні — доведеться звантажити їх знову.

3.3. Перевірка у Mac OS X

Щоб перевірити цілісність файлів, звантажте програму HashTab з сайта http://beeblebrox.org/.
Перетягніть кожен з файлів образів, які ви бажаєте перевірити і скиньте їх до вікна HashTab. Зверніть увагу на значення суми SHA256, яке буде показано HashTab.
Відкрийте файл CHECKSUM в текстовому редакторі, наприклад, в TextEdit, для перегляду його вмісту. Переконайтеся, що контрольна сума, показана програмою HashTab для кожного зі звантажених файлів ISO точно збігається з відповідною сумою з файла CHECKSUM.
Якщо усі контрольні суми збіглися, ISO-файли можна записувати на диски. Якщо ні — доведеться звантажити їх знову.

3.4. Перевірка у Linux

Відкрийте вікно емулятора термінала:
  • у стільниці GNOME скористайтеся пунктом меню ПрограмиСистемні інструментиТермінал, щоб відкрити вікно Термінала GNOME
  • у стільниці KDE скористайтеся пунктом меню засобу запуску програм KickoffПрограмаСистемаТермінал, щоб відкрити Konsole
Перейдіть до каталогу, де зберігаються файли образів ISO і віддайте команду sha256sum. Приклад:
$ cd Downloads
$ sha256sum Fedora-i386-DVD.iso
Відкрийте файл CHECKSUM в текстовому редакторі, наприклад, в gedit або kwrite, для перегляду його вмісту. Переконайтеся, що контрольна сума, показана програмою sha256sum для кожного зі звантажених файлів ISO точно збігається з відповідною сумою з файла CHECKSUM.
Якщо усі контрольні суми збіглися з вказаними за адресою http://fedoraproject.org/en/verify, ISO-файли можна записувати на диски. Якщо ні — доведеться звантажити їх знову.

4. Запис на носій

Процедура запису ISO-образів на диск залежить від операційної системи та наявного програмного забезпечення. У цьому розділі наведені інструкції для популярних програм для запису дисків.
Якщо ви записуєте декілька дисків Fedora, одразу ж після запису першого диску можна перевірити правильність запису та можливість завантаження комп'ютера з цих дисків. Зверніться до посібника Параграф 5, “Наступні кроки”, де описаний спосіб завантаження комп'ютера із записаного диску Fedora. Якщо ви натиснете Enter на завантажувальному екрані Fedora, програма встановлення Fedora запропонує перевірити диск. Якщо у вас виникнуть проблеми з першим диском перш, ніж ви запишете всі диски, це зекономить час та диски. Зауважте, що можливість перевірки диска існує лише при завантаженні з DVD-диска чи з першого CD-диска Fedora, але не при завантаженні «живого» диска Fedora.

4.1. Запис дисків у операційних системах Windows

4.1.1. Запис дисків за допомогою K3b

  1. Вставте чистий записуваний диск
  2. Натисніть правою кнопкою миші на завантаженому ISO-файлі. Відкриється діалогове вікно Записати на диск.
  3. У вікні Windows Disc Image Burner перевірте, що у розкривному меню Запис диску вказано коректний пристрій, і натисніть Записати.

4.1.2. Запис дисків у операційних системах Windows

Вбудована функція запису CD у Windows XP та Windows Vista не підтримує запис образів CD, а ранні операційні системи Windows до Windows XP взагалі не мають вбудованої функції запису CD. Тож, для запису образів ISO на CD чи DVD диски у ОС Windows більш ранніх за Windows 7,знадобиться окрема програма запису дисків, що підтримує запис ISO образів. Більшість програм запису дисків здатні записувати образи, але є виключення.
Наприклад, на вашому комп'ютері можуть бути встановлені такі програми для запису дисків: Nero Burning ROM та Roxio Creator. Якщо ви використовуєте ОС Windows у вас не встановлено програму для запису дисків чи ви не знаєте, яка встановлена програма може записувати ISO-образи, скористайтесь безкоштовною програмою з відкритим кодом InfraRecorder, яку можна завантажити за адресою http://www.infrarecorder.org/.
Кроки, необхідні для запису ISO-образів у деяких популярних програмах запису дисків, наведені нижче.
4.1.2.1. Використання ISO Recorder V2 Power Toy
Отримайте та встановіть ISO Recorder power toy з веб-сайту http://isorecorder.alexfeinman.com/isorecorder.htm.
  1. У програмі Explorer клацніть правою кнопкою миші на першому ISO файлі Fedora.
  2. У контекстному меню виберіть Copy image to CD.
  3. Пройдіть кроки майстра CD Recording Wizard.
  4. Повторити дію для решти ISO-файлів.
4.1.2.2. Використання Roxio Easy Media Creator 7
  1. Запустіть Creator Classic.
  2. Виберіть Other Tasks.
  3. Виберіть Burn from Disc Image File.
  4. Вкажіть перший ISO файл Fedora ISO и запишіть його.
4.1.2.3. Використання програми Nero Burning ROM 5
  1. Запустіть програми.
  2. Відкрийте меню File.
  3. Виберіть Burn Image.
  4. Вкажіть перший ISO файл Fedora ISO и запишіть його.
  5. Повторіть ці кроки для решти файлів ISO.
4.1.2.4. Використання Nero Express 6
  1. Запустіть програми.
  2. Виберіть Disc Image or Saved Project.
  3. Відкриється діалогове вікно Open. Виберіть перший файл Fedora ISO. Натисніть Open.
  4. Встановіть швидкість запису у вашому пристрою запису. Оптимальне значення залежить від обладнання.
  5. Щоб почати запис, натисніть кнопку "Далі"
  6. Повторите ці кроки для решти файлів ISO.

4.2. Запис дисків у Mac OS X

  1. Натисніть правою кнопкою миші та клацніть утримуючи Control на ISO-файлі. Відкриється контекстне меню.
  2. Виберіть Open WithDisk Utility.
  3. У вікні програми Disk Utility виберіть ISO-файл, потім у панелі інструментів натисніть кнопку Burn. З неї з'явиться діалогове вікно Burn Disc In:.
  4. Вставте чистий записуваний диск
  5. Натисніть Burn. Коли запис буде завершено, комп'ютер витягне готовий до використання диск.

4.3. Запис дисків у Linux

4.3.1. Запис дисків у середовищі робочого столу GNOME

Програма Створення CD/DVD - програма для запису для графічного середовища GNOME.
  1. Натисніть правою кнопкою миші на завантаженому ISO-файлі. Відкриється діалогове вікно Записати на диск.
  2. Натисніть кнопку Записати. Програма Створення CD/DVD попросить вставити диск, а потім запише образ на диск.

4.3.2. Запис дисків за допомогою K3b

Програма K3b - програма запису дисків для графічного середовища KDE.
  1. Для запуску K3b виберіть Головне меню програм ПрограмиМультимедіаЗапис CD та; DVD.
  2. Виберіть ІнструментиЗаписати штамп CD, щоб записати CD-диск, чи ІнструментиЗаписати штамп DVD, щоб записати DVD-диск. Відкриються діалоги Записати штамп CD чи Записати штамп Iso1660 на DVD відповідно.
  3. Використайте кнопку поруч з Штамп для запису, щоб вибрати ISO-файл.
  4. Вставте чистий диск, потім натисніть кнопку Почати. K3b запише образ на диск.

4.3.3. Запис дисків за допомогою Brasero

Brasero - програма для запису дисків, включена до багатьох дистрибутивів Linux, у різних графічних середовищах.
  1. Запустіть програму Brasero.
  2. Натисніть Записати образ.
  3. Натисніть кнопку Натисніть, щоб вибрати образ та виберіть ISO-файл, який ви завантажили.
  4. Вставте чистий диск, натисніть кнопку Записати. Brasero запише образ на диск.

5. Наступні кроки

Щоб завантажити ваш комп’ютер з записаних вами DVD або компакт-дисків, виконайте такі дії:
  1. Вставте DVD або CDROM №1 до пристрою читання і вимкніть комп’ютер так, щоб диск залишився у пристрої.
  2. Увімкніть комп’ютер. Після вмикання зверніть увагу на повідомлення щодо клавіші або комбінації клавіш, які слід натиснути для вибору пристрою завантаження (boot device). Клавіші можуть бути різним на різних апаратних конфігураціях. У багатьох системах цими клавішами є F12, F2, F1, Esc або Delete. Натисніть відповідну клавішу і виберіть як основний пристрій завантаження компакт-диск або DVD, у якому міститься диск.
    Якщо під час завантаження на екрані не буде показано меню вибору системи і вікно завантаження Fedora не з’являється невдовзі після запуску комп’ютера, ймовірно, вам слід змінити пріоритет пристроїв завантаження у BIOS комп’ютера. Відповідні інструкції можна знайти у документації щодо материнської плати вашого комп’ютера. Окремі кроки налаштування можуть бути дуже специфічними, тому тут ми їх розглядати не будемо.
  3. Після появи вікна завантаження Fedora ви можете продовжити процедуру встановлення Fedora. Загальні настанови для більшості стаціонарних та портативних комп’ютерів можна знайти у Короткому довіднику щодо встановлення Fedora 13. Повну версію настанов наведено у Підручнику зі встановлення Fedora 13. Доступ до обох документів можна отримати за допомогою сайта http://docs.fedoraproject.org.

6. Нам потрібні ваші відгуки!

Якщо ви знайдете типографську помилку у цій довідці, або якщо маєте пропозиції щодо її покращення, ми будемо раби вас почути! Надішліть повідомлення у Bugzilla: http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/ для продукту Fedora Documentation.
При надсиланні повідомлення, не забудьте вказати ідентифікатор документу довідки: readme-burning-isos
Якщо ви маєте пропозиції щодо вдосконалення документації, намагайтесь точніше описати їх. Якщо знайшли помилку, будь ласка, включайте номер розділу та уривок тексту поблизу помилки, щоб її можна було швидко знайти.

A. Журнал версій

Опис змін
Версія 13.1.0Mon Apr 12 2010Rüdiger Landmann
Оновлення для Fedora 13
Додано настанови щодо Windows 7