The text of and illustrations in this document are licensed by Red Hat under a Creative Commons Attribution–Share Alike 3.0 Unported license ("CC-BY-SA"). An explanation of CC-BY-SA is available at http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/. The original authors of this document, and Red Hat, designate the Fedora Project as the "Attribution Party" for purposes of CC-BY-SA. In accordance with CC-BY-SA, if you distribute this document or an adaptation of it, you must provide the URL for the original version.
Red Hat, as the licensor of this document, waives the right to enforce, and agrees not to assert, Section 4d of CC-BY-SA to the fullest extent permitted by applicable law.
Red Hat, Red Hat Enterprise Linux, the Shadowman logo, JBoss, MetaMatrix, Fedora, the Infinity Logo, and RHCE are trademarks of Red Hat, Inc., registered in the United States and other countries.
Linux® is the registered trademark of Linus Torvalds in the United States and other countries.
All other trademarks are the property of their respective owners.
Сажетак
Како преузети ISO отиске и направити ЦД и ДВД медијуме
1. Увод
Пројекат Fedora дистрибуира Fedora систем у облику датотека ISO отиска које можете преузети са Интернета. Можете пренети, или нарезати, ове датотеке ISO отиска на празан ЦД или ДВД и онда употребити овај диск ради инсталације Fedora система на рачунар.
Овај документ вам приказује како да преузмете ове датотеке отиска и нарежете их на диск употребом неколико уобичајених алатки. Овај документ претпоставља да немате искуства са Linux системом.
Софтвер са стране
Пројекат Fedora подржава само софтвер који је део Fedora дистрибуције
Други софтвер који се спомиње у овом чланку има намеру да упути корисника у добром правцу. Пројекат Fedora не сноси одговорност за нити одобрава те пакете софтвера, и њихова употреба је овде описана чисто као погодност за читаоца. Ово није намењено да буде свеобухватан водич за резање ISO-а под сваким оперативним системом.
2. Преузимање
ISO датотеке су велике, тако да њихово преузимање може потрајати, нарочито ако за то користите модем. Ако имате спору везу са Интернетом, размотрите употребу управника преузимања. Управници преузимања вам обично омогућавају да поново отпочнете преузимање у згодно време и да наставите преузимање које је прекинуто.
2.1. Бирање ЦД-а или ДВД-а
Fedora се дистрибуира као неколико ISO датотека отиска величине ЦД-а, или као једна ISO датотека отиска величине ДВД-а. Можете употребити једну ДВД ISO датотеку ако рачунар испуњава следеће предуслове:
Има ДВД-уписив или ДВД-преписив уређај.
Има довољно складишног простора доступног за чување датотеке отиска (отприлике 3.5 ГБ).
Користи систем датотека који може складиштити датотеке веће од 2 ГБ.
Да бисте записали ДВД ISO датотеку на диск, ваш рачунар мора да има уређај који може писати по ДВД медијуму. Ако рачунар има уређај који пише само по ЦД медијуму а не и по ДВД медијуму, преузмите датотеке величине ЦД-а уместо.
Систем датотека је метода коју рачунар користи за организацију датотека и података на својим складишним уређајима. Неки системи датотека не могу складиштити датотеке веће од 2 ГБ, што би их спречило да ускладиште Fedora ДВД отисак, који је отприлике 3.5 ГБ. FAT32 је систем датотека који је још увек у широкој употреби на старијим рачунарима и који је ограничен у овом смислу. FAT32 је био подразумевани систем датотека за рачунаре који су користили Windows 98 и Windows Me оперативне системе, а такође је био употребљаван на многим рачунарима са Windows 2000 и Windows XP оперативним системима, иако није био подразумевани избор.
Ако ваш рачунар користи Windows 98 или Windows Me, немојте преузимати датотеку ДВД отиска; преузмите датотеке ЦД отиска уместо. Ако ваш рачунар користи Windows 2000 или Windows XP, можете проверити формат диска као што је C:. Притисните дугме Start потом My Computer. Десним притиском на диск кога желите да проверите изаберите Properties. Добијено прозорче приказује формат тог система датотека. Већина дискова у рачунарима који користе Windows 2000 или Windows XP су форматирани као NTFS, систем датотека који може руковати ДВД отисцима.
Направите нови директоријум у који ћете преузети све датотеке које су вам потребне. Потребно је отприлике 700 МБ доступног слободног простора за сваку ISO датотеку величине ЦД-а, или око 3.5 ГБ за ISO датотеку величине ДВД-а.
2.2. Бирање ISO датотека
Тачне датотеке које су вам потребне за преузимање са сервера зависе од вашег система и Fedora верзије коју преузимате. Потребне датотеке су именоване у облику Fedora-<верзија>-<арх>-disc<број>.iso, где је „<верзија>“ Fedora верзија коју желите да преузмете, „<арх>“ је архитектура процесора у рачунару, и „<број>“ је број диска за сваки од инсталационих ЦД-ова. У случају инсталационог ДВД-а, DVD се појављује у имену датотеке.
Архитектура процесора рачунара је обично i386 за 32-битне PC-је, укључујући Pentium и Athlon фамилије процесора. Архитектура је обично x86_64 за 64-битне PC-је, укључујући Athlon 64 фамилију процесора. Архитектура је обично ppc за PowerPC рачунаре, укључујући већину из Apple Macintosh понуде пре него што су почели да користе Intel чипове за MacBook. Ако нисте сигурни, ваш систем вероватно захтева i386 верзије.
На пример, ако преузимате Fedora 13 систем за Pentium 4 рачунар, исправна датотека је Fedora-i386-DVD.iso. Може вам такође затребати и датотека CHECKSUM како бисте проверили да су датотеке које сте преузели целовите и исправне.
Примите к знању да је живи Fedora ЦД такође доступан. Овај диск не садржи све пакете софтвера доступне на ДВД-у или комплету ЦД-ова, али вам дозвољава да испробате Fedora систем пре његове инсталације на рачунар. Погледајте чланак Живи Fedora отисци који је доступан са http://docs.fedoraproject.org да бисте сазнали више.
3. Провера датотека
Може доћи до грешака у преузимању, иако ваш управник преузимања не пријави ниједну. Због тога је јако важно да се провери да датотеке нису искварене на неки начин. Ово је намена CHECKSUM датотеке. Она садржи по један ред за сваку доступну ISO датотеку са кодом за проверу садржаја који се зове хеш израчунатим са првобитном ISO датотеком.
BitTorrent самостална провера грешака
BitTorrent самостално изводи ову проверу грешака током преузимања. Ако BitTorrent програм пријављује да су све датотеке успешно преузете, можете безбедно прескочити овај корак.
Софтвер са стране
Пројекат Fedora и Red Hat, Inc. немају контролу над спољашњим локацијама као што су оне наведене у одељцима испод, или над програмима које оне пружају.
3.1. Провера у Windows графичком окружењу
Постоји неколико бесплатних производа доступних за сврхе провере и хеширање датотека, а који имају упери-и-притисни сучеље. Ево веза ка некима од њих:
Пратите пружена упутства за инсталацију програма. Када покренете програм, употребите доступне алатке за одабир датотека како бисте изабрали преузете ISO датотеке одраза. Потом изаберите SHA256 алгоритам за рачунање и покрените алатку. Програму ће требати неко време док не заврши, јер мора да прочита целу ISO датотеку.
Отворите датотеку CHECKSUM у уређивачу текста, као што је Notepad, да бисте видели њен садржај. Уверите се да се хеш кога приказује хеш алат за сваку од преузетих ISO датотека тачно подудара са одговарајућим хешом у CHECKSUM датотеци.
Ако се сви хешеви поклапају, можете нарезати ISO датотеку на диск. Ако се нека датотека не поклапа, преузмите је поново.
Програм sha256sum.exe израчунава и приказује хешеве. Да бисте га употребили, сачувајте sha256sum.exe у исти директоријум са ISO датотекама. Изаберите Run... из Start менија и онда унесите cmd као име програма да бисте покренули Command Prompt прозор. Затим се пребаците у директоријум за преузимање. Извршите sha256sum над сваком ISO датотеком овако:
cd "C:\Documents and Settings\Owner\My Documents\My Downloads\Fedora"
sha256sum.exe Fedora-i386-DVD.iso
Програму ће требати неко време док не заврши, јер мора да прочита целу ISO датотеку.
Отворите датотеку CHECKSUM у уређивачу текста, као што је Notepad, да бисте видели њен садржај. Уверите се да се хеш кога приказује sha256sum.exe за сваку од преузетих ISO датотека тачно подудара са одговарајућим хешом у CHECKSUM датотеци.
Ако се сви хешеви поклапају, можете нарезати ISO датотеку на диск. Ако се нека датотека не поклапа, преузмите је поново.
3.3. Провера у Mac OS X систему
Да бисте проверили датотеке, преузмите програм HashTab који је доступан на http://beeblebrox.org/.
Превуците сваку датотеку Fedora одраза коју желите да проверите, и спустите је на HashTab. Забележите SHA256 вредност коју прикаже HashTab.
Отворите датотеку CHECKSUM у уређивачу текста, као што је TextEdit, да бисте видели њен садржај. Уверите се да се хеш кога приказује HashTab за сваку од преузетих ISO датотека тачно подудара са одговарајућим хешом у CHECKSUM датотеци.
Ако се сви хешеви поклапају, можете нарезати ISO датотеку на диск. Ако се нека датотека не поклапа, преузмите је поново.
3.4. Провера у Linux систему
Отворите емулатор терминала:
у радном окружењу GNOME, притисните Програми → Системске алатке → Терминал да бисте отворили GNOME терминал
у радном окружењу KDE, притисните Одскочни покретач програма → Програми → Систем → Терминал да бисте отворили Конзолу
Пребаците се у директоријум који садржи датотеке ISO одраза, затим извршите sha256sum, на пример:
$ cd Downloads
$ sha256sum Fedora-i386-DVD.iso
Отворите датотеку CHECKSUM у уређивачу текста, као што је gedit или kwrite, да бисте видели њен садржај. Уверите се да се хеш кога приказује sha256sum за сваку од преузетих ISO датотека тачно подудара са одговарајућим хешом у CHECKSUM датотеци.
Ако се сви хешеви поклапају са хешевима нађеним на http://fedoraproject.org/sr/verify, можете нарезати ISO датотеку на диск. Ако се нека датотека не поклапа, преузмите је поново.
4. Нарезивање
Поступак резања ISO отиска на диск се разликује зависно од вашег оперативног система и софтвера који вам је доступан. Овај одељак пружа водич за неке популарне алатке за резање дискова.
Ако режете комплет Fedora ЦД-ова, можете испитати да ли дискове режете исправно и да се ваш рачунар може покренути са ових дискова чим сте нарезали први диск у комплету. Погледајте Одељак 5, „Наредни кораци“ да бисте научили како да покренете рачунар са Fedora диска. Ако притиснете Enter на екрану при покретању Fedora система, Fedora инсталатер ће вам понудити прилику да испитате диск. Ако откријете проблем са првим диском пре него што нарежете цео комплет, могли бисте да уштедите време и дискове. Примите к знању да је опција за испитивање диска доступна када покренете систем са Fedora ДВД-а, или CDROM-а бр. 1 из комплета Fedora ЦД-ова, али није када покрећете систем са живог Fedora ЦД-а.
4.1. Резање дискова под Windows оперативним системом
4.1.1. Резање дискова са Windows 7 системом
Уметните празан, уписив диск.
Десним дугметом притисните на датотеку ISO отиска и изаберите Burn disc image.
У прозору Windows Disc Image Burner, проверите да ли је идентификован исправан уређај у падајућем менију Disc burner, а затим притисните Burn.
4.1.2. Резање дискова са старијим Windows оперативним системом
Могућности ЦД резања уграђене у Windows XP и Windows Vista системе не могу да нарежу ЦД-ове из отисака и Windows оперативни системи пре Windows XP-а уопште нису имали уграђену способност ЦД резања. Стога, да бисте претворили датотеке ISO отиска у ЦД или ДВД на Windows оперативним системима пре Windows 7, потребан вам је посебан софтвер за резање дискова који може руковати датотекама ISO отиска. Иако је то истина за већину софтвера за резање дискова, изузеци постоје.
Примери популарног софтвера за резање ЦД-ова на Windows систему којег можда већ имате на рачунару укључују Nero Burning ROM и Roxio Creator. Ако користите Windows оперативни систем на вашем рачунару а немате инсталиран софтвер за резање дискова (или нисте сигурни да ли тај софтвер може резати дискове из датотека отиска), програм InfraRecorder је одговарајућа алтернатива доступан са http://www.infrarecorder.org/, бесплатан је, и отвореног кода.
Кораци неопходни за резање ISO отиска на дискове за неколико популарних програма за резање ЦД-ова су наведени испод.
4.1.2.1. Користећи ISO Recorder V2 напредну играчку
У разгледачу датотека Explorer, притисните десним дугметом на прву Fedora ISO датотеку.
Из контекст менија изаберите Copy image to CD.
Пратите кораке наведене у прозорчету CD Recording Wizard.
Поновите исто за преостале ISO датотеке.
4.1.2.2. Користећи Roxio Easy Media Creator 7
Покрените Creator Classic.
Изаберите Other Tasks.
Изаберите Burn from Disc Image File.
Одаберите Fedora ISO датотеку и нарежите је.
4.1.2.3. Користећи Nero Burning ROM 5
Покрените програм.
Отворите мени File.
Изаберите Burn Image.
Одаберите Fedora ISO датотеку и нарежите је.
Поновите горње кораке за сваку од преосталих ISO датотека.
4.1.2.4. Користећи Nero Express 6
Покрените програм.
Изаберите Disc Image or Saved Project.
Појавиће се Open прозорче за отварање. Одаберите прву Fedora ISO датотеку. Притисните Open.
Поставите брзину нарезивања записивача диска. Оптимална брзина зависи од вашег хардвера.
Притисните „Next“ за нарезивање.
Поновите кораке изнад за преостале ISO датотеке.
4.2. Резање дискова под Mac OS X системом
Притисните десним дугметом, или држећи Control, на ISO датотеку. Појавиће се контекстни мени.
Притисните Open With → Disk Utility.
У прозору Disk Utility, притисните на ISO датотеку, потом притисните икону Burn на траци са алаткама. Лист Burn Disc In ће исклизнути испод траке са алатима.
Уметните празан, уписив диск.
Притисните Burn. када се резање заврши, ваш рачунар ће избацити диск спреман за употребу.
4.3. Резање дискова под Linux системом
4.3.1. Резање у радном окружењу GNOME
Израда дискова је софтвер за резање дискова интегрисан у радно окружење GNOME.
Десним дугметом притисните на датотеку ISO отиска коју сте преузели. Појавиће се прозорче Упиши на диск.
Притисните дугме Упиши. Израда дискова ће вас подстаћи да уметнете диск, а затим ће нарезати датотеку отиска на диск.
4.3.2. Резање дискова програмом К3б
К3б је подразумевани софтвер за резање дискова у радном окружењу KDE.
Притисните Одскочни покретач програма → Програми → Мултимедија → Резање ЦД-ова и ДВД-ова да бисте покренули К3б.
Притисните Алатке → Нарежи CD одраз за резање ЦД-а, или Алатке → Нарежи ДВД ISO одраз за резање ДВД-а. Појавиће се прозорче Нарежи CD одраз или Нарежи Iso1660 одраз на DVD.
Употребите дугме поред оквира Одраз за нарезивање да бисте разгледали за датотеку ISO одраза.
Уметните празан диск, затим притисните дугме Покрени. К3б ће нарезати датотеку одраза на диск.
4.3.3. Резање дискова Бразером
Бразеро је софтвер за резање дискова укључен у многе Linux дистрибуције, у разним радним окружењима.
Покрените Бразеро.
Притисните Burn image.
Притисните Притисните овде за избор одраза и разгледајте за датотеку ISO одраза коју сте преузели.
Уметните празан диск, затим притисните дугме Упиши. Бразеро ће нарезати датотеку одраза на диск.
5. Наредни кораци
Да бисте покренули ваш рачунар са ДВД-а или ЦД-ова које сте управо израдили:
Уметните ДВД или CDROM бр. 1, затим искључите рачунар док је диск још увек у уређају.
Покрените рачунар поново. Док се рачунар покреће, пазите на поруку која вам каже да притиснете одређени тастер ради избора уређаја за покретање система. Овај тастер се разликује од рачунара до рачунара али, на већини система, захтевани тастер ће бити F12, F2, F1, Esc, или Delete. Притисните захтевани тастер и изаберите ЦД или ДВД уређај који садржи ваш диск.
Ако вам рачунар не понуди мени за покретање система, и покретачки Fedora екран се не појави убрзо након покретања рачунара, можда ћете морати да промените поредак покретања у BIOS-у. Погледајте документацију која је дошла уз ваш рачунар за упутства. Детаљи овог поступка се знатно разликују од рачунара до рачунара.
Када се појави покретачки Fedora екран, можете наставити са инсталацијом Fedora система. Погледајте Водич за брзи почетак Fedora 13 инсталације за основна упутства за већину стоних и преносивих рачунара, или Водич кроз Fedora 13 инсталацију за пун комплет упутстава за инсталацију. Оба документа су доступна на http://docs.fedoraproject.org.
6. Потребне су нам повратне информације!
Ако пронађете штампарску грешку у овом приручнику, или ако сте смислили начин како овај приручник учинити бољим, волели бисмо да нам јавите! Поднесите извештај у Бубаждаји: http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/ за производ Fedora Documentation.
Када подносите извештај о грешци, постарајте се да споменете идентификатор приручника: readme-burning-isos
Ако имате предлог за побољшање документације, покушајте да будете што је могуће одређенији када га описујете. Ако сте пронашли грешку, приложите број одељка и нешто окружујућег текста како бисмо га лако пронашли.