Fedora 12

Rezanje ISO odraza na disk

Kako preuzeti ISO odraze i napraviti CD i DVD medijume

Logo

Projekat Fedora dokumentacije

pravna napomena

Copyright © 2009 Red Hat, Inc. and others.
The text of and illustrations in this document are licensed by Red Hat under a Creative Commons Attribution–Share Alike 3.0 Unported license ("CC-BY-SA"). An explanation of CC-BY-SA is available at http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/. The original authors of this document, and Red Hat, designate the Fedora Project as the "Attribution Party" for purposes of CC-BY-SA. In accordance with CC-BY-SA, if you distribute this document or an adaptation of it, you must provide the URL for the original version.
Red Hat, as the licensor of this document, waives the right to enforce, and agrees not to assert, Section 4d of CC-BY-SA to the fullest extent permitted by applicable law.
Red Hat, Red Hat Enterprise Linux, the Shadowman logo, JBoss, MetaMatrix, Fedora, the Infinity Logo, and RHCE are trademarks of Red Hat, Inc., registered in the United States and other countries.
For guidelines on the permitted uses of the Fedora trademarks, refer to https://fedoraproject.org/wiki/Legal:Trademark_guidelines.
Linux® is the registered trademark of Linus Torvalds in the United States and other countries.
All other trademarks are the property of their respective owners.
Sažetak
Kako preuzeti ISO odraze i napraviti CD i DVD medijume

1. Uvod
2. Preuzimanje
2.1. Biranje CD-a ili DVD-a
2.2. Biranje ISO datoteka
3. Provera datoteka
3.1. Provera u Windows grafičkom okruženju
3.2. Provera na Windows komandnoj liniji
3.3. Provera u Mac OS X sistemu
3.4. Provera u Linux sistemu
4. Narezivanje
4.1. Rezanje diskova pod Windows operativnim sistemom
4.2. Rezanje diskova pod Mac OS X sistemom
4.3. Rezanje diskova pod Linux sistemom
5. Naredni koraci
6. Potrebne su nam povratne informacije!
A. Istorija revizija

1. Uvod

Projekat Fedora distribuira Fedora sistem u obliku datoteka ISO odraza koje možete preuzeti sa Interneta. Možete preneti, ili narezati, ove datoteke ISO odraza na prazan CD ili DVD i onda upotrebiti ovaj disk radi instalacije Fedora sistema na računar.
Ovaj dokument vam prikazuje kako da preuzmete ove datoteke odraza i narežete ih na disk upotrebom nekoliko uobičajenih alatki. Ovaj dokument pretpostavlja da nemate iskustva sa Linux sistemom.

Third-party software

Projekat Fedora podržava samo softver koji je deo Fedora distribucije
Drugi softver koji se spominje u ovom članku ima nameru da uputi korisnika u dobrom pravcu. Projekat Fedora ne snosi odgovornost za niti odobrava te pakete softvera, i njihova upotreba je ovde opisana čisto kao pogodnost za čitaoca. Ovo nije namenjeno da bude sveobuhvatan vodič za rezanje ISO-a pod svakim operativnim sistemom.

2. Preuzimanje

ISO datoteke su velike, tako da njihovo preuzimanje može potrajati, naročito ako za to koristite modem. Ako imate sporu vezu sa Internetom, razmotrite upotrebu upravnika preuzimanja. Upravnici preuzimanja vam obično omogućavaju da ponovo otpočnete preuzimanje u zgodno vreme i da nastavite preuzimanje koje je prekinuto.

2.1. Biranje CD-a ili DVD-a

Fedora se distribuira kao nekoliko ISO datoteka odraza veličine CD-a, ili kao jedna ISO datoteka odraza veličine DVD-a. Možete upotrebiti jednu DVD ISO datoteku ako računar ispunjava sledeće preduslove:
  • Ima DVD-upisiv ili DVD-prepisiv uređaj.
  • Ima dovoljno skladišnog prostora dostupnog za čuvanje datoteke odraza (otprilike 3.5 GB).
  • Koristi sistem datoteka koji može skladištiti datoteke veće od 2 GB.
Da biste zapisali DVD ISO datoteku na disk, vaš računar mora da ima uređaj koji može pisati po DVD medijumu. Ako računar ima uređaj koji piše samo po CD medijumu a ne i po DVD medijumu, preuzmite datoteke veličine CD-a umesto.
Sistem datoteka je metoda koju računar koristi za organizaciju datoteka i podataka na svojim skladišnim uređajima. Neki sistemi datoteka ne mogu skladištiti datoteke veće od 2 GB, što bi ih sprečilo da uskladište Fedora DVD odraz, koji je otprilike 3.5 GB. FAT32 je sistem datoteka koji je još uvek u širokoj upotrebi na starijim računarima i koji je ograničen u ovom smislu. FAT32 je bio podrazumevani sistem datoteka za računare koji su koristili Windows 98 i Windows Me operativne sisteme, a takođe je bio upotrebljavan na mnogim računarima sa Windows 2000 i Windows XP operativnim sistemima, iako nije bio podrazumevani izbor.
Ako vaš računar koristi Windows 98 ili Windows Me, nemojte preuzimati datoteku DVD odraza; preuzmite datoteke CD odraza umesto. Ako vaš računar koristi Windows 2000 ili Windows XP, možete proveriti format diska kao što je C:. Pritisnite dugme Start potom My Computer. Desnim pritiskom na disk koga želite da proverite izaberite Properties. Dobijeno prozorče prikazuje format tog sistema datoteka. Većina diskova u računarima koji koriste Windows 2000 ili Windows XP su formatirani kao NTFS, sistem datoteka koji može rukovati DVD odrazima.
Napravite novi direktorijum u koji ćete preuzeti sve datoteke koje su vam potrebne. Potrebno je otprilike 700 MB dostupnog slobodnog prostora za svaku ISO datoteku veličine CD-a, ili oko 3.5 GB za ISO datoteku veličine DVD-a.

2.2. Biranje ISO datoteka

Tačne datoteke koje su vam potrebne za preuzimanje sa servera zavise od vašeg sistema i Fedora verzije koju preuzimate. Potrebne datoteke su imenovane u obliku Fedora-<verzija>-<arh>-disc<broj>.iso, gde je „<verzija>“ Fedora verzija koju želite da preuzmete, „<arh>“ je arhitektura procesora u računaru, i „<broj>“ je broj diska za svaki od instalacionih CD-ova. U slučaju instalacionog DVD-a, DVD se pojavljuje u imenu datoteke.
Arhitektura procesora računara je obično i386 za 32-bitne PC-je, uključujući Pentium i Athlon familije procesora. Arhitektura je obično x86_64 za 64-bitne PC-je, uključujući Athlon 64 familiju procesora. Arhitektura je obično ppc za PowerPC računare, uključujući većinu iz Apple Macintosh ponude pre nego što su počeli da koriste Intel čipove za MacBook. Ako niste sigurni, vaš sistem verovatno zahteva i386 verzije.
Na primer, ako preuzimate Fedora 12 sistem za Pentium 4 računar, ispravna datoteka je Fedora-i386-DVD.iso. Može vam takođe zatrebati i datoteka CHECKSUM kako biste proverili da su datoteke koje ste preuzeli celovite i ispravne.
Primite k znanju da je živi Fedora CD takođe dostupan. Ovaj disk ne sadrži sve pakete softvera dostupne na DVD-u ili kompletu CD-ova, ali vam dozvoljava da isprobate Fedora sistem pre njegove instalacije na računar. Pogledajte članak Živi Fedora odrazi koji je dostupan sa http://docs.fedoraproject.org da biste saznali više.

3. Provera datoteka

Može doći do grešaka u preuzimanju, iako vaš upravnik preuzimanja ne prijavi nijednu. Zbog toga je jako važno da se proveri da datoteke nisu iskvarene na neki način. Ovo je namena CHECKSUM datoteke. Ona sadrži po jedan red za svaku dostupnu ISO datoteku sa kodom za proveru sadržaja koji se zove heš izračunatim sa prvobitnom ISO datotekom.

BitTorrent samostalna provera grešaka

BitTorrent samostalno izvodi ovu proveru grešaka tokom preuzimanja. Ako BitTorrent program prijavljuje da su sve datoteke uspešno preuzete, možete bezbedno preskočiti ovaj korak.

Third-party software

Projekat Fedora i Red Hat, Inc. nemaju kontrolu nad spoljašnjim lokacijama kao što su one navedene u odeljcima ispod, ili nad programima koje one pružaju.

3.1. Provera u Windows grafičkom okruženju

Postoji nekoliko besplatnih proizvoda dostupnih za svrhe provere i heširanje datoteka, a koji imaju uperi-i-pritisni sučelje. Evo veza ka nekima od njih:
Pratite pružena uputstva za instalaciju programa. Kada pokrenete program, upotrebite dostupne alatke za odabir datoteka kako biste izabrali preuzete ISO datoteke odraza. Potom izaberite SHA256 algoritam za računanje i pokrenite alatku. Programu će trebati neko vreme dok ne završi, jer mora da pročita celu ISO datoteku.
Otvorite datoteku CHECKSUM u uređivaču teksta, kao što je Notepad, da biste videli njen sadržaj. Uverite se da se heš koga prikazuje heš alat za svaku od preuzetih ISO datoteka tačno podudara sa odgovarajućim hešom u CHECKSUM datoteci.
Ako se svi heševi poklapaju, možete narezati ISO datoteku na disk. Ako se neka datoteka ne poklapa, preuzmite je ponovo.

3.2. Provera na Windows komandnoj liniji

Da biste proverili datoteke koristeći komandnu liniju, preuzmite program sha256sum.exe koji je dostupan sa http://www.labtestproject.com/files/win/sha256sum/sha256sum.exe.
Program sha256sum.exe izračunava i prikazuje heševe. Da biste ga upotrebili, sačuvajte sha256sum.exe u isti direktorijum sa ISO datotekama. Izaberite Run... iz Start menija i onda unesite cmd kao ime programa da biste pokrenuli Command Prompt prozor. Zatim se prebacite u direktorijum za preuzimanje. Izvršite sha256sum nad svakom ISO datotekom ovako:
cd "C:\Documents and Settings\Owner\My Documents\My Downloads\Fedora"
sha256sum.exe Fedora-i386-DVD.iso
Programu će trebati neko vreme dok ne završi, jer mora da pročita celu ISO datoteku.
Otvorite datoteku CHECKSUM u uređivaču teksta, kao što je Notepad, da biste videli njen sadržaj. Uverite se da se heš koga prikazuje sha256sum.exe za svaku od preuzetih ISO datoteka tačno podudara sa odgovarajućim hešom u CHECKSUM datoteci.
Ako se svi heševi poklapaju, možete narezati ISO datoteku na disk. Ako se neka datoteka ne poklapa, preuzmite je ponovo.

3.3. Provera u Mac OS X sistemu

Da biste proverili datoteke, preuzmite program HashTab koji je dostupan na http://beeblebrox.org/.
Prevucite svaku datoteku Fedora odraza koju želite da proverite, i spustite je na HashTab. Zabeležite SHA256 vrednost koju prikaže HashTab.
Otvorite datoteku CHECKSUM u uređivaču teksta, kao što je TextEdit, da biste videli njen sadržaj. Uverite se da se heš koga prikazuje HashTab za svaku od preuzetih ISO datoteka tačno podudara sa odgovarajućim hešom u CHECKSUM datoteci.
Ako se svi heševi poklapaju, možete narezati ISO datoteku na disk. Ako se neka datoteka ne poklapa, preuzmite je ponovo.

3.4. Provera u Linux sistemu

Otvorite emulator terminala:
  • u radnom okruženju GNOME, pritisnite ProgramiSistemske alatkeTerminal da biste otvorili GNOME terminal
  • u radnom okruženju KDE, pritisnite Odskočni pokretač programaProgramiSistemTerminal da biste otvorili Konzolu
Prebacite se u direktorijum koji sadrži datoteke ISO odraza, zatim izvršite sha256sum, na primer:
$ cd Downloads
$ sha256sum Fedora-i386-DVD.iso
Otvorite datoteku CHECKSUM u uređivaču teksta, kao što je gedit ili kwrite, da biste videli njen sadržaj. Uverite se da se heš koga prikazuje sha256sum za svaku od preuzetih ISO datoteka tačno podudara sa odgovarajućim hešom u CHECKSUM datoteci.
Ako se svi heševi poklapaju, možete narezati ISO datoteku na disk. Ako se neka datoteka ne poklapa, preuzmite je ponovo.

4. Narezivanje

Postupak rezanja ISO odraza na disk se razlikuje zavisno od vašeg operativnog sistema i softvera koji vam je dostupan. Ovaj odeljak pruža vodič za neke popularne alatke za rezanje diskova.
Ako režete komplet Fedora CD-ova, možete ispitati da li diskove režete ispravno i da se vaš računar može pokrenuti sa ovih diskova čim ste narezali prvi disk u kompletu. Pogledajte Odeljak 5, „Naredni koraci“ da biste naučili kako da pokrenete računar sa Fedora diska. Ako pritisnete Enter na ekranu pri Fedora pokretanju sistema, Fedora instalater će vam ponuditi priliku da ispitate disk. Ako otkrijete problem sa prvim diskom pre nego što narežete ceo komplet, mogli biste da uštedite vreme i diskove. Primite k znanju da je opcija za ispitivanje diska dostupna kada pokrenete sistem sa Fedora DVD-a, ili CDROM-a br. 1 iz kompleta Fedora CD-ova, ali nije kada pokrećete sistem sa živog Fedora CD-a.

4.1. Rezanje diskova pod Windows operativnim sistemom

Da biste pretvorili datoteku ISO odraza u CD ili DVD, trebaće vam softver za rezanje diskova koji može da rukuje datotekama ISO odraza. Iako je ovo istina za većinu softvera za rezanje diskova, postoje izuzeci.
Obratite posebnu pažnju da mogućnost rezanja CD-ova koja je ugrađena u Windows XP i Windows Vista sisteme ne može rezati CD-ove od odraza i da raniji Windows operativni sistemi podrazumevano nisu imali instaliranu bilo kakvu sposobnost rezanja CD-ova. Stoga, ako vaš računar ima instaliran Windows operativni sistem, trebaće vam zasebno parče softvera za taj zadatak. Primeri popularnog softvera za rezanje CD-ova na Windows sistemu kojeg možda već imate na računaru uključuju Nero Burning ROM i Roxio Creator. Ako koristite Windows operativni sistem na vašem računaru a nemate instaliran softver za rezanje diskova (ili niste sigurni da li taj softver može rezati diskove od datoteka odraza), program InfraRecorder je odgovarajuća alternativa dostupan sa http://www.infrarecorder.org/, besplatan je, i otvorenog koda.
Koraci neophodni za rezanje ISO odraza na diskove za nekoliko popularnih programa za rezanje CD-ova su navedeni ispod.

4.1.1. Koristeći ISO Recorder V2 naprednu igračku

Nabavite i instalirajte ISO Recorder naprednu igračku sa veb lokacije http://isorecorder.alexfeinman.com/isorecorder.htm.
  1. U razgledaču datoteka Explorer, pritisnite desnim dugmetom na prvu Fedora ISO datoteku.
  2. Iz kontekst menija izaberite Copy image to CD.
  3. Pratite korake navedene u prozorčetu CD Recording Wizard.
  4. Ponovite isto za preostale ISO datoteke.

4.1.2. Koristeći Roxio Easy Media Creator 7

  1. Pokrenite Creator Classic.
  2. Izaberite Other Tasks.
  3. Izaberite Burn from Disc Image File.
  4. Odaberite Fedora ISO datoteku i narežite je.

4.1.3. Koristeći Nero Burning ROM 5

  1. Pokrenite program.
  2. Otvorite meni File.
  3. Izaberite Burn Image.
  4. Odaberite Fedora ISO datoteku i narežite je.
  5. Ponovite gornje korake za svaku od preostalih ISO datoteka.

4.1.4. Koristeći Nero Express 6

  1. Pokrenite program.
  2. Izaberite Disc Image or Saved Project.
  3. Pojaviće se Open prozorče za otvaranje. Odaberite prvu Fedora ISO datoteku. Pritisnite Open.
  4. Postavite brzinu narezivanja zapisivača diska. Optimalna brzina zavisi od vašeg hardvera.
  5. Pritisnite „Next“ za narezivanje.
  6. Ponovite korake iznad za preostale ISO datoteke.

4.2. Rezanje diskova pod Mac OS X sistemom

  1. Pritisnite desnim dugmetom, ili držeći Control, na ISO datoteku. Pojaviće se kontekstni meni.
  2. Pritisnite Open WithDisk Utility.
  3. U prozoru Disk Utility, pritisnite na ISO datoteku, potom pritisnite ikonu Burn na traci sa alatkama. List Burn Disc In će iskliznuti ispod trake sa alatima.
  4. Umetnite prazan, upisiv disk.
  5. Pritisnite Burn. kada se rezanje završi, vaš računar će izbaciti disk spreman za upotrebu.

4.3. Rezanje diskova pod Linux sistemom

4.3.1. Rezanje u radnom okruženju GNOME

Izrada diskova je softver za rezanje diskova integrisan u radno okruženje GNOME.
  1. Desnim dugmetom pritisnite na datoteku ISO odraza koju ste preuzeli. Pojaviće se prozorče Upiši na disk.
  2. Pritisnite dugme Upiši. Izrada diskova će vas podstaći da umetnete disk, a zatim će narezati datoteku odraza na disk.

4.3.2. Rezanje diskova programom K3b

K3b je podrazumevani softver za rezanje diskova u radnom okruženju KDE.
  1. Pritisnite Odskočni pokretač programaProgramiMultimedijaRezanje CD-ova i DVD-ova da biste pokrenuli K3b.
  2. Pritisnite AlatkeNareži CD odraz za rezanje CD-a, ili AlatkeNareži DVD ISO odraz za rezanje DVD-a. Pojaviće se prozorče Nareži CD odraz ili Nareži Iso1660 odraz na DVD.
  3. Upotrebite dugme pored okvira Odraz za narezivanje da biste razgledali za datoteku ISO odraza.
  4. Umetnite prazan disk, zatim pritisnite dugme Pokreni. K3b će narezati datoteku odraza na disk.

4.3.3. Rezanje diskova Braserom

Brasero je softver za rezanje diskova uključen u mnoge Linux distribucije, u raznim radnim okruženjima.
  1. Pokrenite Brasero.
  2. Pritisnite Burn image.
  3. Pritisnite Pritisnite ovde za izbor odraza i razgledajte za datoteku ISO odraza koju ste preuzeli.
  4. Umetnite prazan disk, zatim pritisnite dugme Upiši. Brasero će narezati datoteku odraza na disk.

5. Naredni koraci

Da biste pokrenuli vaš računar sa DVD-a ili CD-ova koje ste upravo izradili:
  1. Umetnite DVD ili CDROM br. 1, zatim isključite računar dok je disk još uvek u uređaju.
  2. Pokrenite računar ponovo. Dok se računar pokreće, pazite na poruku koja vam kaže da pritisnete određeni taster radi izbora uređaja za pokretanje sistema. Ovaj taster se razlikuje od računara do računara ali, na većini sistema, zahtevani tatser će biti F12, F2, F1, Esc, ili Delete. Pritisnite zahtevani taster i izaberite CD ili DVD uređaj koji sadrži vaš disk.
    Ako vam računar ne ponudi meni za pokretanje sistema, i pokretački Fedora ekran se ne pojavi ubrzo nakon pokretanja računara, možda ćete morati da promenite poredak pokretanja u BIOS-u. Pogledajte dokumentaciju koja je došla uz vaš računar za uputstva. Detalji ovog postupka se znatno razlikuju od računara do računara.
  3. Kada se pojavi pokretački Fedora ekran, možete nastaviti sa instalacijom Fedora sistema. Pogledajte Vodič za brzi početak Fedora 12 instalacije za osnovna uputstva za većinu stonih i prenosivih računara, ili Vodič kroz Fedora 12 instalaciju za pun komplet uputstava za instalaciju. Oba dokumenta su dostupna na http://docs.fedoraproject.org.

6. Potrebne su nam povratne informacije!

Kada podnosite izveštaj o grešci, postarajte se da spomenete identifikator priručnika: readme-burning-isos
Ako imate predlog za poboljšanje dokumentacije, pokušajte da budete što je moguće određeniji kada ga opisujete. Ako ste pronašli grešku, priložite broj odeljka i nešto okružujućeg teksta kako bismo ga lako pronašli.

A. Istorija revizija

Istorija revizija
Revizija 12.0.0Thu Oct 01 2009Rüdiger Landmann
Ažurirano za Fedora 12, uputstva proširena van Windows operativnih sistema, ažurirana provera za SHA256. Uključuje materijal o narezivanju diskova za Mac OS X koji je napisao Brian Forté <bforte@redhat.com>.
Revizija 11.0.0Fri May 01 2009Paul W. Frields
Osveženo za Fedora 11
Revizija 10.0.0Fri Nov 07 2008Karsten Wade
Osveženo za Fedora 10