The text of and illustrations in this document are licensed by Red Hat under a Creative Commons Attribution–Share Alike 3.0 Unported license ("CC-BY-SA"). An explanation of CC-BY-SA is available at http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/. The original authors of this document, and Red Hat, designate the Fedora Project as the "Attribution Party" for purposes of CC-BY-SA. In accordance with CC-BY-SA, if you distribute this document or an adaptation of it, you must provide the URL for the original version.
Red Hat, as the licensor of this document, waives the right to enforce, and agrees not to assert, Section 4d of CC-BY-SA to the fullest extent permitted by applicable law.
Red Hat, Red Hat Enterprise Linux, the Shadowman logo, JBoss, MetaMatrix, Fedora, the Infinity Logo, and RHCE are trademarks of Red Hat, Inc., registered in the United States and other countries.
Fedora projekt distribuuje Fedoru jako ISO obrazy, které si můžete stáhnout z internetu. Můžete vypálit tyto disky na prázdné CD nebo DVD a pak použít pro instalaci Fedory na váš počítač.
Tento dokument vysvětluje jak tyto obrazy stáhnout a vypálit na disk, při použití pár základních nástrojů. Předpokládáme, že čtenář nemá žádnou zkušenost s Linuxem.
Third-party software
Fedora Projekt podporuje pouze software, který je součástí distribuce Fedory.
Ostatní software, který je zmíněn v tomto dokumentu je zde proto, aby uživatele navedl správným směrem. Fedora není zodpovědná a ani neposkytuje podporu pro tento software, a jeho použití je zde popsáno jako jedna z možností pro uživatele. Tato příručka není zamýšlena jako kompletní průvodce vypalování ISO obrazů na všech operačních systémech.
2. Stáhnutí
ISO soubory jsou velké a může trvat dlouho než se stáhnou. Obzvláště pokud máte vytáčené připojení. Pokud máte pomalé připojení k internetu, můžete zkusit použít program pro správu stahování. Program pro správu stahování, většinou umožňuje pozastavit stahování a obnovit ho ve vhodných časech a pokračovat od stejného místa jste skončili.
2.1. Výběr CD nebo DVD
Fedora je distribuována na několika ISO obrazech o velikosti CD, nebo na jednom ISO obrazu o velikosti DVD. Můžete použít DVD ISO pokud Váš počítač splňuje následující požadavky:
Má mechaniku, která umí vypalovat zapisovací/přepisovací DVD disky.
Má dostatek místa na disku pro stažený obraz (přibližně 3.5 GB).
Používá souborový systém, který umí uchovat soubory větší než 2 GB.
Pro vypálení DVD ISO obrazu na medium, musí mí Váš počítač mechaniku, která umí vypalovat DVD média. Pokud máte pouze CD mechaniku stáhněte si CD ISO obrazy.
Souborový systém je způsob, kterým počítače používají pro organizaci dat na úložných zařízení. Některé souborové systémy neumí ukládat soubory větší než 2 GB, což by zabránilo uložit DVD obraz Fedory, který má přibližně 3.5 GB. FAT32 je souborový sytém s těmito omezeními a je stéle často používán. FAT32 byl souborový systém používaný v operačních systémech Windows 98 and Windows Me, a byl také použit v mnoha operačních systémech Windows 2000 and Windows XP , ačkoliv nebyl nastaven jako předvolený.
Pokud váš počítač používá Windows 98 nebo Windows Me, nestahujte DVD obraz. Stáhněte místo toho CD obraz C:, Klikněte na Start menu a pak Můj Počítač. Pravým tlačítkem na disk, na který chcete zkontrolovat, a vyberte Vlastnosti. V okně, které se Vám zobrazí, uvidíte typ souborového systému. Většina disků na počítačích, které používají Windows 2000 nebo Windows XP, jsou naformátované na souborvý sytém NTFS, který umí pracovat s velkými soubory.
Vytvořte nový adresář kam uložíte stažené soubory Budete potřebovat přibližně 700MiB volného místa na každý stažený CD ISO soubor nebo přibližně 3.5 GiB na DVD ISO soubor.
2.2. Výběr ISO souborů
Soubory, které potřebujte stáhnout ze serveru se liší podle Vašeho sytému a verze Fedory, kterou stahujete. Soubory jsou pojmenované takto Fedora-<verze>-<arch>-disk<poradi>.iso, kde "<verze>" je verze Fedory, kterou chcete stáhnout "<arch>" je architektura Vašeho počítače "<pořadí>" je číslo disku instalačního CD. V případě instalačního DVD, je použité iznačení DVD v názvu souboru.
Architektura procesoru je obvykle i386 pro 32-bit PC, do které například patří Pentium a Athlon procesory. x86_64 pro 64-bit PC do které například patří Athlon 64 procesory. Architektura ppc zahrnuje většinu Apple' Macintosh před tím než začali používat procesory od společnosti Intel v počítačích Mac Book. Pokud jste na pochybách pak použijte verzi i386.
Například, pokud stahujete Fedoru 12 pro počítač s procesorem Pentium 4 pak správný soubor je Fedora-i386-DVD.iso. Také můžete potřebovat soubor CHECKSUM pro ověření zda byl obraz stáhnout celý a bez chyb.
Všimněte si, že je možné také použít Fedora Live CD. Tento disk neobsahuje veškeré programy, které jsou dostupné na DVD nebo CD, ale umožní vám vyzkoušet Fedoru před samotnou instalací na váš počítač.Viz také Fedora Live Images dostupný z http://docs.fedoraproject.org.
3. Ověření souborů
Během stahování se mohou objevit chyby, i když se zdá, že vše proběhlo v pořádku. Je tedy velmi důležité ověřit zda není soubor poškozen. K tomuto účelu slouží soubor CHECKSUM. Tento soubor obsahuje jednu řádku kde je zaznamenán ověřovací kód, pro každý ISO soubor. Tomuto kódu se říká hash a byl vypočítán pro originální ISO soubor.
Automatické ověřování chyb v BitTorrentu
BitTorrent samostatně provádí kontrolu chyb během stahování. Pokud Vaše aplikace BitTorrent říká, že všechny soubory byly v pořádku staženy pak můžete tento krok vynechat.
Third-party software
Fedora Projekt a Red Hat, s.r.o. nemá žádnou kontrolu nad externími stránkami, jako například ty co jsou uvedeny níže a nad programy, které nabízejí.
3.1. Ověření v grafickém prostředí systému Windows
Zdarma existuje mnoho programů s grafickým rozhraním, které umí ověřit a vypočítat hash. Zde jsou odkazy na několik z nich:
Nainstalujte program. Spusťte program a pomocí nástroje pro výběr souborů vyberte stažené ISO orazy. Pak vyberte SHA256 algoritmus pro výpočet kódu hash a spusťte program. Programu bude chvilku trvat než hash kód vypočítá, protože musí přečíst celé ISO.
Otevřete soubor CHECKSUM textovým editorem, například Notepad. Zkontrolujte zda hash kód vypočítaný programem pro každý ISO soubor přesně souhlasí s hash kódy v souboru CHECKSUM.
Pokud všechny hash kódy souhlasí můžete vypálit ISO soubor na disk. Pokud hash kódy nesouhlasí bude potřeba ISO soubory, pro které jsou hashe různé, stáhnout znovu.
Program sha256sum.exe umí vypočítat a zobrazit hash kódy. Program sha256sum.exe uložte do stejného adresáře s ISO soubory. Vyberte Spustit... ze Start menu a napište cmd pro spuštění okna Command Prompt. Přejděte do adresáře s ISO soubory a spusťte sha256sum.exe se jménem ISO souboru takto:
cd "C:\Documents and Settings\Owner\My Documents\My Downloads\Fedora"
sha256sum.exe Fedora-i386-DVD.iso
Programu bude chvilku trvat než hash kód vypočítá, protože musí přečíst celé ISO.
Otevřete soubor CHECKSUM textovým editorem, například Notepad. Zkontrolujte zda hash kód vypočítaný programem pro každý ISO soubor přesně souhlasí s hash kódy v souboru CHECKSUM.
Pokud všechny hash kódy souhlasí můžete vypálit ISO soubor na disk. Pokud hash kódy nesouhlasí bude potřeba ISO soubory, pro které jsou hashe různé, stáhnout znovu.
3.3. Ověření v Mac OS X
Pro kontrolu souborů je potřeba stáhnout program HashTab dostupný z http://beeblebrox.org/.
Přetáhněte obrazy Fedory, které chcete ověřit do okna programu HashTab. Zapište si SHA256 hodnoty, které HashTab zaborazil.
Otevřete soubor CHECKSUM textovým editorem, například TextEdit. Zkontrolujte zda hash kód vypočítaný programem pro každý ISO soubor přesně souhlasí s hash kódy v souboru CHECKSUM.
Pokud všechny hash kódy souhlasí můžete vypálit ISO soubor na disk. Pokud hash kódy nesouhlasí bude potřeba ISO soubory, pro které jsou hashe různé, stáhnout znovu.
3.4. Ověření souborů v Linuxu
Otevřete terminal:
v prostředí GNOME, klikněte na Aplikace → Systémové Nástroje → Terminal a otevřete GNOME Terminal
v prostředí KDE, klikněte na Kickoff Application Launcher → Applications → System → Terminal otevřete Konsole
Přejděte do adresáře, kde máte uložené ISO obrazy a spusťte například sha256sum:
$ cd Downloads
$ sha256sum Fedora-i386-DVD.iso
Otevřete soubor CHECKSUM textovým editorem, například Notepad. Zkontrolujte zda hash kód vypočítaný programem pro každý ISO soubor přesně souhlasí s hash kódy v souboru CHECKSUM.
Pokud všechny hash kódy souhlasí můžete vypálit ISO soubor na disk. Pokud hash kódy nesouhlasí bude potřeba ISO soubory, pro které jsou hashe různé, stáhnout znovu.
4. Vypalování
Vypalování ISO obrazů se liší podle vašeho operačního systému a programů, které používáte. Tato část vás provede použitím několika populárních programů na vypalování.
Pokud pálíte CD s Fedorou, můžete vyzkoušet zda jsou disky správně vypálené, a zda váš počítač může z těchto disků nastartovat, hned jak máte vypálený první disk. Zde 5 – „Další kroky“ je vysvětleno jak nastartovat počítaš pomocí disku s Fedorou. Pokud stisknete Enter v bootovací obrazovce Fedory, pak vám nabídne instalační program otestování disku. Pokud program ukáže nějaké problémy s prvním diskem, můžete ušetřit čas a nevypalovat ostatní disky. Test disků je přístupný, pokud nastartujete z Fedora DVD nebo CDROM#1, ale ne pokud použijete Fedora Live CD.
4.1. Vypalování disků v operačním systému Windows.
Pro vypálení ISO obrazu na CD nebo DVD, potřebujete vypalovací program, který umí zacházet s ISO obrazy. Většina vypalovacích programů toto umí, ale existují vyjímky.
Například Windows XP a Windows Vista neumí vypalovat ISO obrazy a starší systémy Windows neumí v základní konfiguraci vypalovat vůbec. Pokud tedy máte počítač s instalovaným operačním systémem Windows, potřebujete mít vypalovací program. Mezi vypalovací programy se řadí například Nero Burning ROM a Roxio Creator. Pokud nemáte nainstalovaný žádný vypalovací program (nebo si nejste jisti zda váš program umí vypalovat ISO obrazy), můžete použít InfraRecorder, který si stáhnete http://www.infrarecorder.org/. Tento program je zdarma a šířený pod otevřenými licencemi.
Kroky potřebné k vypálení ISO obrazu na disk pomocí několika programů na vypalování jsou uvedeny níže.
4.1.1. Použití programu The ISO Recorder V2 Power Toy
Ve správci souborů Explorer, klikněte pravým tlačítkem na soubor Fedora ISO.
V kontextovém menu vyberte Kopíruj obraz na CD.
Následujte kroky v návodu CD Recording Wizard.
Zopakujte pro ostatní ISO soubory.
4.1.2. Použití programu Roxio Easy Media Creator 7
Start Creator Classic.
Vyberte Other Tasks.
Vyberte Burn from Disc Image File.
Vyberte soubor Fedora ISO a vypalte ho.
4.1.3. Použití programu Nero Burning ROM 5
Spusťte program.
Otevřete Soubormenu.
Vyberte Burn Image.
Vyberte soubor Fedora ISO a vypalte ho.
Zopakujte pro ostatní ISO soubory.
4.1.4. Použití programu Nero Express 6
Spusťte program.
Vyberte Disc Image or Saved Project.
Ukáže se okno Open. Vyberte první ISO Fedory a klikněte na Open.
Nastavte zápisovou rychlost vhodnou pro Vaši vypalovací mechaniku.
Klikněte na Next tu burn.
Zopakujte to pro ostatní soubory ISO.
4.2. Vypalování pod Mac OS X
Klikněte pravým tlačítkem nebo Control-klik na ISO soubor a ukáže se kontextové nabídka.
Klikněte na Otevřít v → Disk Utility.
V okně Disk Utility, kliněte na ISO soubor, pak kliněte na ikonu Vypálit v nástrojové liště. Burn Disc In sheet slides down from the toolbar.
Vložte prázdný a zapisovatelný disk.
Kliněte na Burn. Když vypalování skončí, váš počítač vysune vypálený disk.
4.3. Vypalování pod Linuxem
4.3.1. Vypalováním disků na Gnome desktop
CD/DVD Creator je vypalovací program, který je součástí prostředí GNOME.
Pravým tlačítkem klikněte na obraz ISO, který jste stáhly.Objeví se okno Zapsat na disk.
Klikněte na tlačítko Zapsat. CD/DVD Creator si vyžádá vložení CD/DVD a pak vypálí obraz na disk.
4.3.2. Vypalování pomocí K3b
K3b je standardní program pro vypalování v prostředí KDE.
Klikněte na Kickoff Application Launcher → Applications → Multimedia → CD & DVD Burning pro spuštění K3b.
Klikněte na Tools → Burn CD Image pro vypálení CD, nebo Tools → Burn DVD ISO Image pro vypálení DVD. The Burn CD Image nebo Burn Iso1660 Image to DVD pak se ukáže dialog.
Použijte tlačítko vedle Image to burn pro nalezení ISO obrazu v souborovém systému.
Vložte prázdný disk a pak klikněte na tlačítko Start. K3b vypálí obraz na disk.
4.3.3. Vypalování pomocí Brasero
Brasero je vypalovací program, který je součástí mnoha Linuxových distribucí a mnoha prostředí.
Spuštění programu Brasero.
Vyberte Vypálit obraz.
Klikněte na Pro vybrání obrazu klinkněte zde a najděte ISO obraz na disku.
Vložte prázdný disk a klikněte na tlačítkoVypálit. Brasero vypálí obraz na disk.
5. Další kroky
Nastartování počítače z právě vypálených CD nebo DVD:
Vložte DVD nebo první CD, a pak vypněte počítač s diskem v mechanice.
Restartujte počítač. Při startu počítače by jste měli vidět zprávu, která vám říká, aby jste stiskli klávesu pro výběr boot device. Klávesa se může lišit počítač od počítače, ale na většině systémů to je buď F2, F1, Esc, nebo Delete. Stiskněte požadovanou klávesu a vyberte CD nebo DVD mechaniku, která obsahuje disk.
Pokud vám váš počítač nenabídl tuto obrazovku a startovací obrazovka Fedory se neukázala krátce po startu počítače, budete muset pravděpodobně změnit pořadí načítaní operačního systému v BIOSu. Návod bude v příručce k vašemu počítači. Postup se mezi počítači může lišit.
Když se objeví úvodní obrazovka Fedory, můžete pokračovat v instalaci. Pro základní instalační instrukce použijte Fedora 12 Rychlá instalační příručka nebo plná instalační příručka Fedora 12 Instalační příručka. Oba dokumenty jsou dostupné na http://docs.fedoraproject.org.
6. Potřebujeme zpětnou vazbu!
Pokud najdete v tomto manuálu typografickou chybu nebo máte návrh na jeho vylepšení, rádi se o tom dozvíme! Zapište prosím záznam do Bugzilly: http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/ k produktu Fedora Documentation.
Při zadávání hlášení o chybě vždy uveďte identifikátor manuálu: readme-burning-isos
Máte-li nějaký návrh na vylepšení dokumentace, pokuste se být při jeho popisu co nejkonkrétnější. Najdete-li chybu, uveďte prosím číslo oddílu a část okolního textu, abychom ji jednoduše našli.
A. Historie Oprav
Přehled revizí
Revize 12.0.0
Thu Oct 01 2009
RüdigerLandmann
Aktualizace pro Fedora 12, rozšířené instrukce pro operační systém Windows, aktualizace o SHA256. Zapracování materiálů o vypalování disků na sytstému Mac OS X napsané Brian Forté <bforte@redhat.com>.