Fedora 12

Stručná příručka instalace

Stažení a instalace Fedory 12 na většině pracovních stanic a laptopech

Logo

Red Hat Engineering Content Services

Fedora Documentation Project

Sestavil

Rüdiger Landmann

Red Hat Engineering Content Services

Právní doložka

Copyright © 2009 Red Hat, Inc. and others.
The text of and illustrations in this document are licensed by Red Hat under a Creative Commons Attribution–Share Alike 3.0 Unported license ("CC-BY-SA"). An explanation of CC-BY-SA is available at http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/. The original authors of this document, and Red Hat, designate the Fedora Project as the "Attribution Party" for purposes of CC-BY-SA. In accordance with CC-BY-SA, if you distribute this document or an adaptation of it, you must provide the URL for the original version.
Red Hat, as the licensor of this document, waives the right to enforce, and agrees not to assert, Section 4d of CC-BY-SA to the fullest extent permitted by applicable law.
Red Hat, Red Hat Enterprise Linux, the Shadowman logo, JBoss, MetaMatrix, Fedora, the Infinity Logo, and RHCE are trademarks of Red Hat, Inc., registered in the United States and other countries.
For guidelines on the permitted uses of the Fedora trademarks, refer to https://fedoraproject.org/wiki/Legal:Trademark_guidelines.
Linux® is the registered trademark of Linus Torvalds in the United States and other countries.
All other trademarks are the property of their respective owners.
Abstrakt
Tento dokument vám názorně ukáže jak stáhnout a nainstalovat Fedoru. Neobsahuje všechny možnosti, ale popisuje kroky, které budou fungovat ve většině situacích na většině běžného hardwaru.

1. Úvod
2. Požadavky
3. Stáhněte soubor obrazu Fedora live CD
4. Vypalte soubor obrazu na CD
5. Zaveďte váš systém z CD
6. Přihlašte se do live systému Fedory
7. Vítejte u Fedory
8. Language Selection
9. Keyboard Configuration
10. Inicializace pevného disku
11. Přechod na vyšší verzi systému
12. Konfigurace sítě
13. Nastavení časového pásma
14. Nastavte heslo superuživatele
15. Nastavení diskových oddílů
16. Uložte změny na disk.
17. Konfigurace zavaděče systému
18. Package Group Selection
19. Instalace balíčků
20. První spuštění
21. Licenční smlouva
22. Uživatel systému
23. Čas a datum
24. Hardwarový profil
25. Vaše instalace je dokončena
26. Potřebujeme zpětnou vazbu!
A. Package Group Selection
A.1. Úprava zvoleného softwaru
B. Historie revizí

1. Úvod

Tento návod vám ukazuje, jak stáhnout obraz live CD Fedory 12, vypálit tento obraz na disk a použít tento disk k instalaci Fedory 12 na typickou pracovní stanici nebo notebook. Návod není úplným popisem instalačního procesu a všech jeho možností — pro více podrobností využijte Installační příručka Fedory 12 dostupnou na http://docs.fedoraproject.org/install-guide/f12/.

2. Požadavky

K vytvoření live CD Fedory potřebujete:
  • vysokorychlostní připojení k Internetu.
  • počítač s vypalovací CD nebo DVD mechanikou.
  • software, který vám umožní vytvořit CD ze souboru obrazu.
  • prázdné, zapisovatelné CD.
Nemáte-li rychlé připojení k Internetu, nebo pokud máte problém s vytvořením bootovacího média, stažení nemusí být správnou volbou. Distribuční DVD nebo CD s Fedorou jsou dostupné z několika online zdrojů po celém svět za minimální náklady. Použijte váš oblíbený webový vyhledávač k zjištění lokality prodejce, nebo navštivte http://fedoraproject.org/wiki/Distribution.
Počítač, na který hodláte nainstalovat z živého CD Fedoru 12 by měl mít:
  • CD nebo DVD mechaniku a možnost z ní bootovat.
  • procesor o frekvenci 400 MHz nebo lepší
  • alespoň 256 MB paměti (RAM)
  • alespoň 10 GB místa na pevném disku.
Tyto specifikace představují holé minimum pro provoz Fedory v grafickém režimu. Téměř každý notebook nebo stolní PC vyrobené během posledních 10 let bude splňovat tyto požadavky. Pro více detailů ohledně Fedory 12,nahlédněte doPoznámek k vydání Fedory 12, dostupných na http://docs.fedoraproject.org/release-notes/f12/.
Pokud váš počítač nemá CD nebo DVD mechaniku, či z ní není schopen bootovat, je možné, že budete moci nainstalovat Fedoru z USB zařízení pro ukládání dat, například z USB klíčenky. Pro bližší instrukce nahlédněte na stránku liveusb-creator , jež se nachází na https://fedorahosted.org/liveusb-creator/.

Máte již Fedoru 12 na CD, DVD nebo živém USB médiu?

Pokud již máte Fedoru 12 na CD, DVD nebo živém USB médiu, můžete i přesto využít tuto příručku, protože mnoho kroků bude podobných. Přeskočte na 5 – „Zaveďte váš systém z CD“, pak
  • následujte instrukce, pokud již máte živé CD nebo živé USB zařízení Fedory 12.
  • přeskočte na 7 – „Vítejte u Fedory“, pokud máte DVD nebo set šesti CD Fedory 12.

3. Stáhněte soubor obrazu Fedora live CD

Soubor obrazu live CD Fedory 12 je k dispozici na http://download.fedoraproject.org/pub/fedora/linux/releases/12/Live/i686/Fedora-12-i686-Live.iso. Stáhněte a uložte tento soubor na váš počítač.

4. Vypalte soubor obrazu na CD

Přesný sled kroků, které vedou k vytvoření CD ze souboru obrazu se velmi různí s každým počítačem. Závisí totiž na použitém operačním systému a vypalovacím softwaru. Tento postup použijte jako obecný návod. Na vašem počítači bude možné některé kroky vynechat nebo bude nutné některé kroky provést v jiném pořadí, než jak je uvedeno zde.
Ujistěte se, že váš vypalovací software je schopný vytvářet disky ze souborů obrazu. Ačkoliv většina vypalovacích programů toto zvládají, existují výjimky, které potvrzují pravidlo.
Zejména vemte na vědomí, že program pro vypalování CD obsažený ve Windows XP nebo Windows Vista neumí vypalovat CD z obrazů, a že dřívější operační systémy Windows neměly ve své výchozí instalaci vypalovací schopnosti žádné. Proto, pokud váš počítač má nainstalovaný operační systém Windows, potřebujete pro tento úkol zvláštní software. Příklady oblíbených vypalovacích programů pro Windows, které již můžete na svém počítači mít jsou Nero Burning ROM nebo Roxio Creator. Pokud používáte na svém počítači operační systém Windows a nemáte nainstalován vypalovací program (nebo si nejste jisti, že program umí vypalovat disky ze souborů obrazu), InfraRecorder je vhodnou alternativou, dostupnou na http://www.infrarecorder.org/ a je zdarma a open source.
Disk Utility nainstalovaný jako výchozí s Mac OS X na počítačích Apple již shopnost vypalovat CD z obrazů má vestavěnu. Nejvíce využívánaé vypalovací programy pro Linux, jako např. Brasero a K3b, tuto schopnost mají rovněž.
  1. Vložte prázdné, zapisovatelné CD do vypalovací mechaniky vašeho počítače. Na některých počítačích se po vložení disku zobrazí okno s několika možnostmi. Pokud se tak stane, hledejte možnost, která spustí váš vypalovací program. Pokud takovou možnost nevidíte, zavřete oknoa spusťte program ručně.
  2. Spusťte váš vypalovací program. Na některých počítačích tak můžete učinit kliknutím pravým tlačítkem myši (nebo kombinací s ctrl) na soubor obrazu a vybráním volby z nabídky s popiskem jako Kopírovat obraz na CD nebo Kopírovat obraz CD nebo DVD. Ostatní počítače vám mohou nabídnout volbu nabídky pro spuštění vámi vybraného vypalovacího programu buď přímo, nebo s podobnou volbou jako Otevřít s .... Není-li na vašem počítači dostupná žádná z těchto voleb, spusťte program z ikony na vaší pracovní ploše, v programech z nabídky jako je Start na operačních systémech Windows, nebo v adresáři Programy na Macu.
  3. Ve vašem vypalovacím programu zvolte možnost vypálit CD ze soboru obrazu. Např. v Nero Burning ROM se tato možnost nazývá Burn Image a je umístěna v nabídce Soubor.
    Povšimněte si, že při používání určitých vypalovacích programů mužete tento krok vynechat; např. Disk Utility na počítačích Mac OS X ji nevyžaduje.
  4. Najděte v prohlížeči souborů stažený soubor obrazu Fedory live CD a označte ho pro vypalování.
  5. Klikněte na tlačítko, které spustí vypalovací proces.

Zkontrolujte CD

Po skončení vypalování, najděte v prohlížeči souborů CD a zkontrolujte jeho obsah. Pokud jste disk vypálili správně, měl by obsahovat několik souborů a adresářů, vč. GPL, README, LiveOS, EFI a isolinux. Pokud vidíte pouze jediný soubor s názvem Fedora-12-i686-Live.iso, vypálili jste na CD samotný soubor obrazu, namísto vypálení CD ze souboru obrazu. V tomto případě nemůžete toto CD použít a musíte vypalování zopakovat.

5. Zaveďte váš systém z CD

Zapněte váš počítač, vložte CD s živým obrazem (live CD) Fedory 12 do CD nebo DVD mechaniky a restartujte počítač s ponechaným diskem v mechanice. V ideálním případě byste měli zakrátko uvidět spouštěcí obrazovku Fedory a deseti vteřinové odpočítávání:
Spouštěcí obrazovka CD s živým obrazem Fedory
Spouštěcí obrazovka zobrazuje časové odpočítávání.
Obrázek 1. Spouštěcí obrazovka CD s živým obrazem Fedory

Pokud tuto obrazovku neuvidíte, je možné, že potřebujete vybrat volbu pro spuštění počítače z CD ručně. Zapněte váš počítač a sledujte úvodní obrazovku BIOS pro příkaz, který sděluje, jakou klávesu použít pro:
  • spouštěcí nabídku, nebo
  • utilitu nastavení BIOS
Upřednostňuje se zvolení spuštěcí nabídky. Pokud takový příkaz neuvidíte, použijte dokumentaci výrobce vašeho počítače nebo základní desky pro zjištění správné klávesy. Na mnoha systémech bude touto klávesou F12, F2, F1, Esc nebo Delete.

6. Přihlašte se do live systému Fedory

Po deseti-vteřinovém odpočítání zavede váš počítač Fedora live systém a zobrazí vám přihlašovací obrazovku:
Přihlašovací obrazovka live systému Fedory
Přihlašovací obrazovka live systému Fedory. V dolní části se nachází lišta s rozbalovacími nabídkami pro jazyk a rozložení klávesnice. Dialogový rámeček uprostřed obrazovky obsahuje tlačítko Přihlásit.
Obrázek 2. Přihlašovací obrazovka live systému Fedory

  1. Klikněte na nabídky v šedé liště v dolní části obrazovky pro výběr vašeho jazyka a rozložení klávesnice.
  2. Klikněte na tlačítko Přihlásit. Zavede se pracovní prostředí live systému Fedory.
Pracovní prostředí live systému Fedory se skládá z nabídkových lišt v horní a dolní části obrazovky a čtyř ikon na pracovní ploše. Poklepejte na ikonu s nápisem Instalovat na pevný disk ke spuštění instalačního programu.
Pracovní prostředí live systému Fedory
Pracovní prostředí live systému Fedory. Jsou zde nabídkové lišty dole a nahoře obrazovky a ikony Počítač, Domov liveuser, Koš a Instalovat na pevný disk na samotné pracovní ploše.
Obrázek 3. Pracovní prostředí live systému Fedory

7. Vítejte u Fedory

Uvítací obrazovka po vás nebude vyžadovat žádný vstup.
Vítejte u Fedory 12
Klikněte na tlačítko Další pro pokračování.

8. Language Selection

Pomocí vaší myši vyberte jazyk, který chcete používat během instalace (přečtěte si 4 – „Language Selection“).
Jazyk, který zde vyberete, bude výchozím jazykem operačního systému po instalaci. Výběr vhodného jazyka pomůže také určit konfiguraci vaší časové zóny později při instalaci. Instalační program se pokusí určit odpovídající časovou zónu na základě vašich voleb na této obrazovce.
Language Selection
Obrazovka s výběrem jazyka.
Obrázek 4. Language Selection

Po výběru vhodného jazyka klikněte na Další pro pokračování.

9. Keyboard Configuration

Pomocí myši vyberte správné rozložení vaší klávesnice (např. Angličtina (USA)), kterou upřednostňujete pro instalaci a výchozí systém (viz. obrázek níže).
Po provedení vašeho výběru klikněte pro pokračování na Next.
Keyboard Configuration
Obrazovka nastavení klávesnice
Obrázek 5. Keyboard Configuration

10. Inicializace pevného disku

Pokud nejsou nalezeny žádné tabulky rozdělení pevného disku ke čtení, instalační program se zeptá na inicializaci pevného disku. Tato operace učiní jakákoliv existující data na pevném disku nečitelná. Má-li váš systém zcela nový pevný disk bez nainstalovaného operačního systému, nebo jste smazali všechny oddíly na pevném disku, klikněte na tlačítko Nová inicializace disku.
Varovná obrazovka – inicializace pevného disku
Varovná obrazovka – inicializace pevného disku
Obrázek 6. Varovná obrazovka – inicializace pevného disku

11. Přechod na vyšší verzi systému

Obsahuje-li váš systém instalaci Fedory nebo Red Hat Linuxu, objeví se dialog, který se dotáže, zda chcete instalovat vyšší verzi (upgrade). K provedení přechodu současného systému na vyšší verzi vyberte příslušnou instalaci z rozbalovacího seznamu a zvolte Další.
Obrazovka přechodu na vyšší verzi (upgrade)
Obrazovka přechodu na vyšší verzi.
Obrázek 7. Obrazovka přechodu na vyšší verzi (upgrade)

12. Konfigurace sítě

Nastavení vás vybídne k zadání názvu a doménového jména tohoto počítače ve formátu hostname.domainname. Mnoho sítí poskytuje službu DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), která automaticky poskytuje připojeným systémům název domény a uživateli umožňuje zadat název (hostname) počítače.
Pokud nemáte zvláštní potřebu upravit název počítače a jméno domény, výchozí nastavení localhost.localdomain je povětšinou pro vás dobrou volbou.
Nastavení názvu počítače
Nastavení názvu počítače
Obrázek 8. Nastavení názvu počítače

13. Nastavení časového pásma

Nastavte vaše časové pásmo výběrem města, které je nejbližší oblasti, kde se nachází Váš počítač. Klikněte na mapu, abyste přiblížili vybranou zeměpisnou oblast světa.
Odteď jsou tu dva způsoby, jak si můžete vybrat časové pásmo:
  • Klikněte myší na interaktivní mapu, abyste vybrali konkrétní město (znázorněné žlutou tečkou). Objeví se červené X , které bude znázorňovat váš výběr.
  • Pro výběr časového pásma můžete také posouvat skrz seznam ve spodní části obrazovky. Myší klikněte na oblast, abyste zvýraznili svůj výběr.
Nastavení časového pásma
Obrazovka nastavení časového pásma.
Obrázek 9. Nastavení časového pásma

Vyberte Další pro pokračování.

14. Nastavte heslo superuživatele

Nastavení účtu a hesla superuživatele je jedním z nejdůležitějších kroků během instalace. Váš účet superuživatele je podobný účtu správce systému užívaného systémy Microsoft Windows. Účet superuživatele je používán k instalaci a přechodu na vyšší verze balíčků RPM a provádí většinu údržby systému. Přihlášení jako root vám poskytuje úplnou kontrolu nad vaším systémem.
Heslo superuživatele
Nastavení vašeho hesla superuživatele.
Obrázek 10. Heslo superuživatele

Vložte heslo superuživatele root do políčka Heslo superuživatele. Z důvodu bezpečnosti zobrazí Fedora zadávané znaky jako hvězdičky. Zadejte stejné heslo do políčka Potvrďte pro kontrolu správnosti. Po nastavení hesla superuživatele stiskněte pro pokračování tlačítko Další.

15. Nastavení diskových oddílů

Na této obrazovce si můžete vybrat vytvoření výchozího rozdělení, nebo ruční rozdělení použitím volby Vytvořit oddíly ručně.
První čtyři možnosti umožňují provést automatickou instalaci bez nutnosti provést rozdělení disku(-ů) vámi samotnými. Pokud nejste s rozdělováním vašeho systému na oddíly příliš seznámeni, doporučujeme vám nepoužít volbu vytvořit oddíly ručně a místo toho nechat instalační program vytvořit oddíly za vás.
Vytvořit výchozí rozdělení
Automatické rozdělení disku.
Obrázek 11. Vytvořit výchozí rozdělení

Vytvoření výchozího rozdělení vám dovoluje zachovat určitou kontrolu ohledně toho, jaká data jsou s vašeho systému odstraněna (pokud nějaká). Vaše možnosti jsou:
  • Použít celý disk — zvolte tuto možnost k odstranění všech oddílů na vašem pevném disku(-cích) (odstraněny budou i oddíly vytvořené jinými operačními systémy, jako jsou oddíly Windows VFAT nebo NTFS.

    Varování

    Pokud zvolíte tuto možnost, všechna data na vybraném pevném disku(-cích) budou instalačním programem smazána. Volbu nepoužívejte, pokud máte informace, které chcete uchovat na pevném disku, na který chcete Fedoru instalovat.
  • Nahradit existující Linuxový systém — zvolte tuto možnost k odstranění jen Linuxových oddílů (oddíly vytvořené předchozími instalacemi Linuxu). Neodstraňuje jiné oddíly, které můžete mít na pevném disku(-ích) (např. oddíly VFAT nebo FAT32).
  • Zmenšit současný systém — zvolte tuto možnost pro ruční změnšení vašich současných dat a odddílů a instalaci Fedory ve výchozím rozdělení na uvolněné místo.

    Varování

    Pokud zmenšíte oddíly, na kterých jsou nainstalovány jiné operační systémy, nemusí být možné tyto systémy používat. Ačkoliv tato volba rozdělení nepoškodí data, operační systémy nejčastěji vyžadují na svých oddílech určité volné místo. Před zmenšením oddílu s nainstalovaným operačním systémem, který budete chtít nadále používat, byste měli zjistit, kolik volného místa mu potřebujete ponechat.
  • Použít volné místo — zvolte tuto možnost k zachování vašich dat a oddílů. Předpokladem je, že máte na svém pevném disku(-cích) dostatek volného místa.
Použitím vaší myši vyberte úložný disk(-y), na který chcete nainstalovat Fedoru. Pokud máte dva nebo více disků, můžete si vybrat disk(-y), který by měl obsahovat tuto instalaci. Nevybrané disky a všechna data na nich zůstávají nedotčeny.
Po provedení vašich voleb klikněte pro pokračování na Další.

16. Uložte změny na disk.

Instalační program vás vybídne k potvrzení vámi zvoleného nastavení rozdělení. Klikněte na Zapsat změny na disk, aby instalační program rozdělil váš pevný disk a instaloval Fedoru.
Uložení konfigurace uložiště na disk
Dialogový box Zapsání configurace úložiště na disk vám umožňuje zvolit Zapsat změny na disk nebo Zpět.
Obrázek 12. Uložení konfigurace uložiště na disk

Jste-li si jisti, že chcete pokračovat, klikněte na Zapsat změny na disk.

Poslední šance k bezpečnému odvolání změn

Až do tohoto momentu instalačního procesu neprovedl instalační program ve vašem počítači žádné trvalé změny. Po kliknutí na Zapsat změny na disk alokuje instalační program prostor na vašem pevném disku a do tohoto prostoru začne přenášet Fedoru. V záležitosti na vašich volbách rozdělení disku se může tento proces skládat z odstranění dat, které již na vašem počítači existují.
Pro kontrolu kterýchkoliv vašich voleb, které jste učinili do tohoto okamžiku, klikněte na Zpět. K úplnému zrušení instalace vypněte počítač. Pro vypnutí většiny počítačů v této fázi na několik sekund podržte stisknuté tlačítko napájení.
Po kliknutí na Zapsat změny na disk dovolte, aby se dokončil instalační proces. Pokud se proces přeruší (např. vypnutím nebo restartováním počítače, a nebo přerušením dodávky elektrického proudu), nebudete pravděpodobně moci váš počítač používat, dokud nerestartujete nebo nedokončíte instalační proces Fedory, nebo nenainstalujete jiný operační systém.

17. Konfigurace zavaděče systému

U některých voleb rozdělení disku se zobrazí obrazovka konfigurace zavěděče systému. Pokud se obrazovka nezobrazí, přejděte na 18 – „Package Group Selection“.
GRUB (GRand Unified Bootloader), instalovaný jako výchozí, je velmi mocný zavaděč systému. GRUB umí zavést rozličné svobodné operační systémy, stejně jako proprietární operační systémy s řetezovým zaváděním (mechanismus pro zavádění nepodporovaných operačních systémů, jako je DOS nebo Windows, zavedením dalšího zavěděče).
Konfigurace zavaděče systému
Nastavte, jak byste rádi spouštěli systém.
Obrázek 13. Konfigurace zavaděče systému

Pokud nejsou na vašem počítači žádné další operační systémy, nebo zcela odstraňujete kterýkoliv další operační systém, instalační program nainstaluje GRUB jako váš zavaděč bez jakéhokoliv dalšího zásahu. V tomto případě můžete pokračovat na 18 – „Package Group Selection“.
Pokud již máte nainstalované jiné operační systémy, Fedora se je pokusí automaticky nalézt a nakonfigurovat GRUB tak, aby je zaváděl. Pokud je GRUB nedetekuje, můžete kterýkoliv dodatečný operační systém nakonfigurovat ručně.
Pro přidání, odstranění nebo změnu nastavení nalezeného operačního systému použijte nabídnuté volby.
Přidat
Vyberte Přidat k zahrnutí dodatečného operačního systému do GRUBu.
Z rozbalovacího seznamu vyberte diskový oddíl, který obsahuje zaveditelný operační systém, a přidělte záznamu popisek. GRUB zobrazí tento popisek ve své spouštěcí nabídce.
Změnit
Pro změnu záznamu ve spouštěcí nabídce GRUBu vyberte záznam a poté zvolte Změnit.
Odstranit
K odstranění záznamu ze spouštěcí nabídky GRUBu vyberte záznam a poté zvolte Odstranit.
Zvolte Výchozí vedle preferovaného zaváděcího oddílu ke zvolení vašeho výchozího zaveditelného OS. V instalaci nebudete moci pokračovat dále, pokud nezvolíte výchozí zaváděcí obraz.

18. Package Group Selection

Instalujete-li z live obrazu Fedory, nemůžete provést výběr balíčků. Tato instalační metoda přenáší raději kopii live obrazu, než instaluje balíčky z repositáře. Pro změnu výběru balíčků dokončete instalaci a poté použijte aplikaci Přidat/Odebrat Software k provedení požadovaných změn.
Pokud instalujete Fedoru z DVD nebo sady šesti CD, navštivte A – „Package Group Selection pro podrobnosti o výběru balíčků.

19. Instalace balíčků

V tomto okamžiku se nemusíte ničím zabývat dokud nejsou nainstalovány všechny balíčky. Jak rychle se toto stane záleží na množství vámi vybraných balíčků a rychlosti vašeho počítače.
Po skončení instalace, vyberte tlačítko Restartovat k restartování vašeho počítače. Fedora před restartem počítače vysune všechny vložené disky.

20. První spuštění

Aplikace Firstboot se spouští při prvním spuštění nového systému Fedory. Použijte Firstboot ke konfiguraci systému pro použítí před vaším přihlášením.
Uvítací obrazovka při prvním spuštění
Uvítací obrazovka při prvním spuštění
Obrázek 14. Uvítací obrazovka při prvním spuštění

Vyberte tlačítko Další ke spuštění Firstboot.

21. Licenční smlouva

Tato obrazovka zobrazuje celkové licenční podmínky Fedory. Na každý softwarový balíček ve Fedoře se vztahuje jeho vlastní licence. Všechny návody a doporučení k licencím Fedory jsou umístěny na http://fedoraproject.org/wiki/Legal/Licenses.
Obrazovka s licencí při prvním spuštění
Obrazovka s licencí při prvním spuštění
Obrázek 15. Obrazovka s licencí při prvním spuštění

Souhlasíte-li s ustanoveními licence, vyberte tlačítko Další.

22. Uživatel systému

Vytvořte pro sebe účet uživatele s touto obrazovkou. Vždy používejte raději tento účet k přihlašování do vašeho systému Fedory, než účet root.
Obrazovka k vytvoření uživatele při prvním spuštění
Obrazovka k vytvoření uživatele při prvním spuštění
Obrázek 16. Obrazovka k vytvoření uživatele při prvním spuštění

23. Čas a datum

Nemá-li váš systém přístup k internetu nebo NTP serveru, nastavte datum a čas pro váš systém ručně na této obrazovce. V opačném případě použijte NTP (Network Time Protocol) servery k uchování přesnosti hodin. NTP poskytuje služby synchronizace času počítačům na stejné síti. Internet obsahuje mnoho počítačů, které nabízejí veřejné služby NTP.

Obrazovka hardwarového profilu při prvním spuštění
Obrazovka hardwarového profilu při prvním spuštění
Obrázek 18. Obrazovka hardwarového profilu při prvním spuštění

Dobrovolně přispět k této důležité práci, vyberte Odeslat profil. Rozhodnete-li se neposílat žádná data profilu, neměňte výchozí nastavení. Vyberte Konec a pokračujte k přihlašovací obrazovce.

25. Vaše instalace je dokončena

Fedora je nyní nainstalována na vašem počítači. Přihlašte se jménem uživatele a heslem, kterého jste vytvořili během instalačního procesu.
Ke zjištění více o Fedoře navštivte internetovou stránku Projektu Fedora na http://fedoraproject.org/. Potřebujete-li pomoc při instalaci nebo používání Fedory, navštivte http://fedoraproject.org/en/get-help.

26. Potřebujeme zpětnou vazbu!

Při zadávání hlášení o chybě vždy uveďte identifikátor manuálu: installation-quick-start-guide
Máte-li nějaký návrh na vylepšení dokumentace, pokuste se být při jeho popisu co nejkonkrétnější. Najdete-li chybu, uveďte prosím číslo oddílu a část okolního textu, abychom ji jednoduše našli.

A. Package Group Selection

Pouze DVD nebo sada šesti CD

Instalujete-li Fedoru z live CD, na tuto obrazovku nenarazíte.
Zobrazí se obrazovka Instalace standardních balíčků s podrobnostmi sady výchozích balíčků pro vaši instalaci Fedory.
Package Group Selection
Vyberte si skupiny balíčků, které chcete nainstalovat.
Obrázek A.1. Package Group Selection

Instalační proces Fedory standardně nahraje výběr softwaru, který je vhodný pro desktopový systém. Pro zahrnutí nebo odstranění softwaru pro společné úlohy vyberte příslušné položky ze seznamu:
Kancelář a produktivita
Tato volba poskytuje kancelářský balík OpenOffice.org, aplikaci pro projektové řízení Planner, grafické nástroje, jako např. GIMP, a mulitmediální aplikace.
Vývoj softwaru
Tato volba poskytuje nezbytné nástroje pro překlad softwaru na vašem systému Fedora.
Webový server
Tato volba poskytuje webový server Apache.
Přejete-li si upravovat množinu balíčků dále, na obrazovce vyberte možnost Upravit nyní. Kliknutím na tlačítko Další vás přenese na obrazovku Výběr skupin balíčků.

B. Historie revizí