The text of and illustrations in this document are licensed by Red Hat under a Creative Commons Attribution–Share Alike 3.0 Unported license ("CC-BY-SA"). An explanation of CC-BY-SA is available at http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/. The original authors of this document, and Red Hat, designate the Fedora Project as the "Attribution Party" for purposes of CC-BY-SA. In accordance with CC-BY-SA, if you distribute this document or an adaptation of it, you must provide the URL for the original version.
Red Hat, as the licensor of this document, waives the right to enforce, and agrees not to assert, Section 4d of CC-BY-SA to the fullest extent permitted by applicable law.
Red Hat, Red Hat Enterprise Linux, the Shadowman logo, JBoss, MetaMatrix, Fedora, the Infinity Logo, and RHCE are trademarks of Red Hat, Inc., registered in the United States and other countries.
Linux® is the registered trademark of Linus Torvalds in the United States and other countries.
All other trademarks are the property of their respective owners.
Abstrakt
Ten dokument pokazuje, jak pobrać i zainstalować Fedorę. Nie
obejmuje każdej możliwej sytuacji, ale opisuje kroki działające w
większości sytuacji na najczęściej używanym sprzęcie.
Ten przewodnik pokazuje, jak pobrać obraz Live CD Fedory 11, nagrać ten obraz na płytę i użyć jej do zainstalowania Fedory 11 na typowym komputerze biurowym lub laptopie. Ten przewodnik nie jest kompletnym opisem procesu instalacji i wszystkich jej opcji — aby dowiedzieć się więcej, zobacz Przewodnik po instalacji Fedory 11, dostępny na http://docs.fedoraproject.org/install-guide/f11/.
2. Wymagania
Aby utworzyć Live CD Fedory, potrzebujesz:
szerokopasmowe połączenie z Internetem.
komputer z nagrywarką płyt CD lub DVD.
oprogramowane umożliwiające tworzenie płyt CD z pliku obrazu.
czystą, nagrywalną płytę CD.
Jeśli nie masz szybkiego połączenia z Internetem lub masz problem z tworzeniem nośników startowych, pobieranie może nie być możliwe. Nośniki dystrybucji CD i DVD Fedory są dostępne z wielu źródeł online na całym świecie za minimalną cenę. Użyj swojej ulubionej wyszukiwarki WWW, aby znaleźć producenta, lub odwiedź http://fedoraproject.org/wiki/Distribution.
Komputer, na którym chcesz zainstalować Fedorę 11 z Live CD powinien posiadać:
napęd CD lub DVD i możliwość uruchamiania z tego napędu.
procesor 400 MHz lub szybszy
co najmniej 256 MB pamięci (RAM)
co najmniej 10 GB miejsca na dysku twardym.
Te specyfikacje przedstawiają podstawowe minimum, aby używać Fedory w trybie graficznym. Prawie każdy laptop lub komputer biurowy wyprodukowany w czasie ostatnich dziesięciu lat spełnia te wymagania. Aby dowiedzieć się więcej o wymaganiach sprzętowych Fedory 11, zobacz Informacje o wydaniu Fedory 11, dostępne na http://docs.fedoraproject.org/release-notes/f11/pl-PL/.
Jeśli komputer nie posiada napędu CD lub DVD, albo nie ma możliwości uruchamiania z niego, można zainstalować Fedorę z urządzenia pamięci USB, takiego jak nośnik USB typu flash. Zobacz stronę liveusb-creator na https://fedorahosted.org/liveusb-creator/, aby dowiedzieć się więcej.
Posiadasz już Fedorę 11 na płycie CD, DVD lub nośniku USB?
Jeśli posiadasz już Fedorę 11 na nośniku CD, DVD lub Live USB, możesz dalej używać tego przewodnika, ponieważ wiele kroków będzie podobnych. Przejdź od razu do Sekcja 5, „Uruchom komputer z płyty CD”, a następnie
kontynuuj wykonywanie instrukcji w kolejności, jeśli posiadasz Fedorę 11 na Live CD lub urządzeniu Live USB.
przejdź od razu do Sekcja 7, „Witaj w Fedorze”, jeśli posiadasz Fedorę 11 na płycie DVD lub zestawie sześciu płyt CD.
Dokładny proces tworzenia płyty CD z pliku obrazu znacznie różni się w zależności od komputera, systemu operacyjnego i zainstalowanego oprogramowania do nagrywania płyt. Użyj tej procedury jako ogólnego przewodnika. Możesz ominąć niektóre kroki na swoim komputerze lub wykonać je w innej kolejności od opisanej poniżej.
Upewnij się, że oprogramowanie do nagrywania płyt ma możliwość nagrywania płyt z plików obrazów. Mimo, że tak jest z większością oprogramowania, istnieją wyjątki.
W szczególności zwróć uwagę, że funkcja nagrywania płyt CD wbudowana w Windows XP w Windows Vista nie może nagrywać płyt CD z obrazów, a wcześniejsze systemy operacyjne Windows domyślnie nie posiadają żadnych możliwości nagrywania płyt CD. W związku z tym, jeśli komputer posiada zainstalowany system operacyjny Windows, potrzebujesz oddzielnego oprogramowania do tego zadania. Przykłady popularnego oprogramowania do nagrywania płyt CD dla Windows, które możesz już posiadać na komputerze to Nero Burning ROM i Roxio Creator. Jeśli używasz systemu operacyjnego Windows i nie posiadasz zainstalowanego oprogramowania do nagrywania płyt CD (lub nie jesteś pewny, czy oprogramowanie może nagrywać płyty z plików obrazów), InfraRecorder jest odpowiednią alternatywą, dostępną z http://www.infrarecorder.org/, oraz jest wolna i otwarta.
Oprogramowanie Narzędzie do obsługi dysków domyślnie zainstalowane w Mac OS X na komputerach Apple posiada już wbudowaną możliwość nagrywania płyt CD z obrazów. Większość szeroko używanego oprogramowania do nagrywania płyt CD dla Linuksa, takie jak Brasero i K3b, także mają taką możliwość.
Umieść czystą, zapisywalną płytę CD do nagrywarki CD lub DVD komputera. Na niektórych komputerach po umieszczeniu płyty otworzy się okno i wyświetli różne opcje. Jeśli zobaczysz takie okno, poszukaj opcji uruchomienia wybranego programu do nagrywania. Jeśli nie zobaczysz takiej opcji, zamknij okno i ręcznie uruchom program.
Uruchom program do nagrywania płyt. Na niektórych komputerach można to zrobić przez naciśnięcie prawym przyciskiem (lub klawiszem Control) na pliku obrazu i wybieraniu opcji menu z etykietą taką jak Skopiuj obraz na płytę CD lub Skopiuj obraz CD lub DVD. Inne komputery mogą dostarczać opcję menu uruchomienia wybranego programu do nagrywania płyt, bezpośrednio lub za pomocą opcji takiej jak Otwórz za pomocą. Jeśli żadna z tych opcji nie jest dostępna na komputerze, uruchom program za pomocą ikony na pulpicie lub w menu aplikacji, takiej jak menu Start w systemach operacyjnych Windows lub w folderze Aplikacje Maca.
W programie do nagrywania płyt wybierz opcję nagrywania płyty Cd z pliku obrazu. Na przykład w Nero Burning ROM ta opcja nazywa się Nagraj obraz i jest położona w menu Plik.
Zauważ, że można pominąć ten krok używając części oprogramowania do nagrywania płyt CD, na przykład Narzędzie do obsługi dysków w Mac OS X go nie wymaga.
Znajdź plik obrazu Live CD Fedory, który poprzednio pobrałeś i wybierz go do nagrania.
Naciśnij przycisk, który rozpoczyna proces nagrywania.
Sprawdź płytę CD
Po zakończeniu procesu nagrywania, przejdź do płyty CD i sprawdź jej zawartość. Jeśli poprawnie nagrano płytę, powinna zawierać liczne pliki i foldery, w tym GPL, README, LiveOS, EFI i isolinux. Jeśli widzisz tylko jeden plik o nazwie Fedora-11-i686-Live.iso, nagrano sam plik obrazu na płytę CD, zamiast nagrania płyty CD z pliku obrazu. W takim przypadku nie możesz użyj tej płyty i musisz spróbować ponownie.
5. Uruchom komputer z płyty CD
Włącz komputer, włóż płytę Live CD Fedory 11 do napędu CD lub DVD i uruchom go ponownie z tą płytą w napędzie. W najlepszym przypadku powinieneś zobaczyć ekran startowy Fedory i dziesięciosekundowe odliczanie:
Ekran startowy wyświetla licznik.
Rysunek 1. Ekran startowy Live CD Fedory
Jeśli nie widzisz tego ekranu, musisz ręcznie wybrać opcję, aby uruchomić komputer z płyty CD. Włącz komputer i przyjrzyj się początkowemu ekranowi BIOS-u. Zaczekaj na tekst, który wskaże klawisz, jakiego powinieneś użyć, aby przejść do:
menu startowego lub
narzędzia ustawiania BIOS-u
Najlepiej jest, jeśli pojawi się menu startowe. Jeśli taki tekst się nie pojawi, możesz poszukać właściwych klawiszy w dokumentacji komputera lub płyty głównej. W wielu systemach wymagany klawisz to F12, F2, F1, Esc lub Delete.
6. Zaloguj się do systemu Fedora Live
Po dziesięciosekundowym odliczaniu komputer wczyta system Live Fedory i przedstawi ekran logowania:
Ekran logowania systemu Live Fedory. Pasek menu zawierający menu języka i układu klawiatury pojawia się na dole. Okno dialogowe na środku ekranu zawiera przycisk Zaloguj się.
Rysunek 2. Ekran logowania systemu Fedora Live
Naciśnij na menu na szarym pasku na dole ekranu, aby wybrać język i układ klawiatury.
Naciśnij przycisk Zaloguj się. Zostanie wczytany pulpit systemu Live Fedory.
Pulpit systemu Live Fedory składa się z pasków menu na górze i dole ekranu plus ikony na pulpicie. Naciśnij dwa razy na ikonę o nazwie Zainstaluj na dysku twardym, aby uruchomić program instalacyjny.
Pulpit systemu Live Fedory. Znajdują się na nim paski menu na górze i dole ekranu oraz ikony Komputer, Katalog użytkownika liveuser, Kosz i Zainstaluj na dysku twardym na samym pulpicie.
Wybrany język będzie domyślnym językiem systemu operacyjnego po instalacji. Wybranie odpowiedniego języka pomaga później także w ustaleniu konfiguracji strefy czasowej. Program instalacyjny spróbuje określić odpowiednią strefę w oparciu o dane z tego ekranu.
Ekran wyboru języka.
Rysunek 4. Language Selection
Po wybraniu odpowiedniego języka naciśnij Dalej, aby kontynuować.
9. Keyboard Configuration
Używając myszy, wybierz poprawny typ układu (na przykład polski) dla klawiatury, który chciałbyś używać w trakcie instalacji i po niej (zobacz rysunek poniżej).
Po dokonaniu wyboru naciśnij Dalej, aby kontynuować.
Ekran konfiguracji klawiatury
Rysunek 5. Keyboard Configuration
10. Inicjowanie dysku twardego
Jeśli na istniejących dyskach twardych nie zostaną znalezione żadne czytelne tablice partycji, program instalacyjny zażąda zainicjowania dysku twardego. Te działanie spowoduje, że wszystkie istniejące dane na dysku twardym będą nieczytelne. Jeśli system posiada zupełnie nowy dysk twardy bez zainstalowanego żadnego systemu operacyjne lub usunięto z niego wszystkie partycje, naciśnij Ponownie zainicjuj dysk.
Jeśli system zawiera instalację Fedory lub Red Hat Linuksa, pojawi się okno dialogowe z pytaniem, czy zaktualizować tę instalację. Aby przeprowadzić aktualizację istniejącego systemu, wybierz go z listy i naciśnij Dalej.
Ekran aktualizacji.
Rysunek 7. Ekran aktualizacji
12. Konfiguracja sieci
Narzędzie ustawień poprosi o podanie nazwy komputera i nazwy domeny w formacie nazwakomputera.nazwadomeny. Większość sieci posiada usługę DHCP (Protokół dynamicznej konfiguracji komputera), która automatycznie dostarcza podłączonym systemom nazwę domeny, pozostawiając użytkownikowi podanie nazwy komputera.
Jeśli nie posiadasz specyficznych wymagań co do dostosowania nazwy komputera i domeny, domyślne ustawienie localhost.localdomain jest dobrym wyborem dla większości użytkowników.
Ustawianie nazwy komputera
Rysunek 8. Ustawianie nazwy komputera
13. Wybór strefy czasowej
Ustaw strefę czasową wybierając miasto najbliższe fizycznemu położeniu komputera. Naciśnij na mapie, aby przybliżyć dany obszar geograficzny świata.
W tym momencie dostępne są dwa sposoby wybrania strefy czasowej:
Używając myszy naciśnij na interaktywnej mapie, aby wybrać określone miasto (reprezentowane przez żółtą kropkę). Pojawi się czerwony X wskazujący wybór.
Można także przewinąć listę na dole ekranu, by wybrać strefę czasową. Używając myszy naciśnij na położeniu, aby wyróżnić swój wybór.
Ekran konfiguracji strefy czasowej.
Rysunek 9. Konfigurowanie strefy czasowej
Naciśnij Dalej, aby kontynuować.
14. Ustaw hasło roota
Ustawienie konta i hasła roota jest jednym z najważniejszych kroków podczas instalacji. Konto roota jest podobne do konta administratora używanego na komputerach Microsoft Windows. Jest używane do instalowania pakietów RPM, aktualizowania ich oraz wykonywania większości zadań administracyjnych w systemie. Logowanie się jako roota daje całkowitą kontrolę nad systemem.
Ustawianie hasła roota.
Rysunek 10. Hasło roota
Podaj hasło roota w polu Hasło roota. Fedora dla bezpieczeństwa wyświetla znaki jako gwiazdki. Podaj to samo hasło w polu Potwierdź, aby upewnić się, że jest poprawne. Kiedy ustawisz hasło roota, naciśnij Dalej, aby kontynuować.
15. Ustawienia partycjonowania dysku
Na tym ekranie można wybrać utworzenie domyślnego układu lub wybranie ręcznego partycjonowania za pomocą opcji Utwórz własny układ.
Pierwsze cztery opcje umożliwiają wykonanie automatycznej instalacji bez potrzeby samodzielnego partycjonowania dysków. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby zrobić to samodzielnie, zalecane jest nie wybieranie własnego układu i pozwolenie programu instalacyjnemu na partycjonowanie.
Automatyczne partycjonowanie.
Rysunek 11. Utwórz domyślny układ
Utworzenie domyślnego układu umożliwia zachowanie pewnej kontroli nad tym, jakie dane zostaną usunięte (jeśli w ogóle) z systemu. Opcje to:
Użyj cały dysk — wybierz tę opcję, aby usunąć wszystkie partycje na dyskach twardych (w tym partycji utworzonych przez inne systemy operacyjne, takie jak partycje VFAT lub NTFS Windows).
Ostrzeżenie
Jeśli wybierzesz tę opcję, wszystkie dane na wybranych dyskach twardych zostaną usunięte przez program instalacyjny. Nie wybieraj tej opcji, jeśli na dyskach twardych, na których instalujesz Fedorę znajdują się ważne informacje.
Zastąp istniejący system linuksowy — wybierz tę opcję, aby usunąć tylko partycje linuksowe (partycje utworzone przez poprzednie instalacje Linuksa). Inne partycje, które możesz posiadać na dyskach twardych (takie jak partycje VFAT lub FAT32) nie zostaną usunięte.
Zmniejsz istniejący system — wybierz tę opcję, aby ręcznie zmienić rozmiar istniejących danych i partycji i zainstalować domyślny układ Fedory w uwolnionej przestrzeni.
Ostrzeżenie
Jeśli zmniejszysz partycje, na których są zainstalowane inne systemy operacyjne, można utracić możliwość ich używania. Mimo, że ta opcja partycjonowania nie usuwa danych, systemy operacyjne zwykle wymagają trochę wolnego miejsca na swoich partycjach. Zanim zmienisz rozmiar partycji, na której znajduje się system operacyjny, którego będziesz chciał jeszcze używać, dowiedz się jak dużo wolnego miejsca musisz zostawić.
Użyj wolne miejsce — wybierz tę opcję, aby zachować obecne dane i partycje, przyjmując, że masz wystarczająco wolnego miejsca na dyskach twardych.
Używając myszy, wybierz dyski pamięci masowej, na których chcesz zainstalować Fedorę. Jeśli posiadasz dwa lub więcej dysków, możesz wybrać, który powinien zawierać tę instalację, Niewybrane dyski i dane na nich nie zostaną naruszone.
Naciśnij Dalej kiedy wybierzesz, aby kontynuować.
16. Zapisz zmiany na dysku
Instalator poprosi o potwierdzenie wybranych opcji partycjonowania. Naciśnij Zapisz zmiany na dysku, aby umożliwić instalatorowi spartycjonowanie dysku twardego i zainstalowanie Fedory.
Pole dialogowe Zapisywanie konfiguracji pamięci masowej na dysku umożliwia wybranie Zapisz zmiany na dysku lub Wstecz.
Rysunek 12. Zapisywanie konfiguracji pamięci masowej na dysku
Jeśli jesteś pewny, że chcesz kontynuować, naciśnij Zapisz zmiany na dysku.
Ostatnia szansa na bezpieczne anulowanie
Do tej chwili w procesie instalacji instalator nie wprowadził żadnych ostatecznych zmian na komputerze. Kiedy naciśniesz Zapisz zmiany na dysku, instalator przydzieli przestrzeń na dysku twardym i rozpocznie przenoszenie Fedory w to miejsce. W zależności od wybranych opcji partycjonowania ten proces może zawierać usuwanie danych już istniejących na komputerze.
Aby jeszcze raz przejrzeć dokonane dotychczas wybory, naciśnij Wstecz. Aby całkowicie anulować instalację, wyłącz komputer. Aby wyłączyć większość komputerów na tym etapie, należy nacisnąć przycisk zasilania i przytrzymać go przez kilka sekund.
Po naciśnięciu Zapisz zmiany na dysku, pozwól procesowi instalacji się zakończyć. Jeśli ten proces zostanie zakłócony (na przykład przez wyłączenie lub ponowne uruchomienie komputera, albo przez przerwę w zasilaniu), prawdopodobnie nie będzie można używać komputera, dopóki nie uruchomi się go ponownie i zakończy proces instalacji Fedory lub zainstaluje inny system operacyjny.
17. Konfiguracja programu startowego
Niektóre opcje partycjonowania spowodują pojawienie się ekranu konfiguracji programu startowego. Jeśli nie widzisz tego ekranu, przejdź do Sekcja 18, „Package Group Selection”.
GRUB, który jest domyślnie instalowany, jest programem startowym o bardzo dużych możliwościach. GRUB może wczytywać wiele wolnych systemów operacyjnych, a także systemy własnościowe za pomocą techniki "chain-loading" (mechanizm wczytywania nieobsługiwanych systemów operacyjnych, takich jak DOS lub Windows, przez wczytywanie innego programu startowego).
Skonfiguruj, jak chciałbyś uruchamiać system.
Rysunek 13. Konfiguracja programu startowego
Jeśli na komputerze nie ma innych systemów operacyjnych lub całkowicie usuwasz wszystkie inne systemy, program instalacyjny zainstaluje GRUB-a jako program startowy bez żadnego powiadamiania. W takim przypadku kontynuuj na Sekcja 18, „Package Group Selection”.
Jeśli posiadasz już zainstalowane inne systemy operacyjne, Fedora spróbuje je automatycznie wykryć i skonfigurować GRUB-a, aby je uruchamiał. Można ręcznie skonfigurować dodatkowe systemy operacyjne, jeśli GRUB ich nie wykryje.
Aby dodać, usunąć lub zmienić ustawienia wykrytego systemu operacyjnego, użyj podanych opcji.
Dodaj
Wybierz Dodaj, aby dołączyć dodatkowy system operacyjny w GRUB-ie.
Wybierz partycję dysku zawierającą startowy system operacyjny z listy i podaj etykietę wpisu. GRUB wyświetla tę etykietę w swoim menu startowym.
Edytuj
Aby zmienić wpis w menu startowym GRUB-a, wybierz wpis, a następnie Edytuj.
Usuń
Aby usunąć wpis z menu startowego GRUB-a, wybierz wpis, a następnie Usuń.
Wybierz Domyślnie obok preferowanej partycji startowej, aby wybrać domyślnie uruchamiany system operacyjny. Nie można przejść dalej w instalacji, jeśli nie zostanie wybrany domyślny obraz startowy.
18. Package Group Selection
Jeśli instalujesz z obrazu Live Fedory, nie możesz wybrać pakietów. Ta metoda instalacji przenosi kopię obrazu Live zamiast instalować pakiety z repozytorium. Aby zmienić wybór pakietów zakończ instalację, a następnie użyj aplikacji Dodaj/usuń oprogramowanie, aby wprowadzić żądane zmiany.
Jeśli instalujesz Fedorę z płyty DVD lub zestawu sześciu płyt CD, zobacz Dodatek A, Package Group Selection, aby poznać szczegóły wyboru pakietów.
19. Instalowanie pakietów
W tej chwili nie ma już niczego do zrobienia, dopóki wszystkie pakiety nie zostaną zainstalowane. Czas trwania zależy od ilości pakietów, które wybrano i prędkości komputera.
Po zakończeniu instalacji wybierz Uruchom ponownie, aby ponownie uruchomić komputer. Fedora wysunie wszystkie włożone płyty przed wyłączeniem komputera.
20. Narzędzie pierwszego uruchomienia
Narzędzie pierwszego uruchomienia jest uruchamiane za pierwszym razem, kiedy włączysz nowy system Fedora. Użyj Narzędzia pierwszego uruchomienia, aby skonfigurować system do użycia przed zalogowaniem się.
Ekran powitalny narzędzia pierwszego uruchomienia
Rysunek 14. Ekran powitalny narzędzia pierwszego uruchomienia
Naciśnij Dalej, aby uruchomić aplikację Pierwsze uruchomienie.
21. Umowa licencyjna
Ten ekran wyświetla ogólne warunki licencyjne Fedory. Każdy pakiet oprogramowania w Fedorze jest rozpowszechniany na warunkach swojej własnej licencji. Wszystkie wskazówki dotyczące licencji w Fedorze znajdują się na http://fedoraproject.org/wiki/Legal/Licenses.
Ekran licencji narzędzia pierwszego uruchomienia
Rysunek 15. Ekran licencji narzędzia pierwszego uruchomienia
Jeśli zgadzasz się z warunkami licencji, wybierz Dalej.
22. Użytkownik systemowy
Utwórz na tym ekranie konto użytkownika dla siebie. Zawsze używaj tego konta, aby zalogować się do systemu Fedora, zamiast używać konta roota.
Ekran tworzenia użytkownika narzędzia pierwszego uruchomienia
Rysunek 16. Ekran tworzenia użytkownika narzędzia pierwszego uruchomienia
23. Data i czas
Jeśli system nie posiada dostępu do Internetu lub sieciowego serwera czasu, ręcznie ustaw datę i czas systemu na tym ekranie. W innym przypadku użyj serwerów
NTP (Sieciowego protokołu czasu), aby zarządzać dokładnością zegara. NTP dostarcza sługę synchronizowania czasu komputerom w tej samej sieci. Internet zawiera wiele komputerów, które oferują publiczne usługi NTP.
Ekran daty i czas narzędzia pierwszego uruchomienia
Rysunek 17. Ekran daty i czas narzędzia pierwszego uruchomienia
24. Profil sprzętu
Narzędzie pierwszego uruchomienia wyświetla ekran, który umożliwia anonimowe wysłanie informacji o sprzęcie do Projektu Fedora. Programiści używają tych szczegółów na temat sprzętu, aby umożliwić dalsze wsparcie. Można przeczytać więcej o tym projekcie i jego rozwoju na http://smolts.org/.
Ekran profilu sprzętu narzędzia pierwszego uruchomienia
Rysunek 18. Ekran profilu sprzętu narzędzia pierwszego uruchomienia
Aby dołączyć do tej ważnej pracy, wybierz Wyślij profil. Jeśli nie wybierzesz wysłania żadnych danych profilu, nie zmieniaj domyślnego wyboru. Wybierz Zakończ, aby przejść do ekranu logowania.
25. Instalacja została zakończona
Fedora jest teraz zainstalowana na komputerze. Zaloguj się za pomocą nazwy użytkownika i hasła, które utworzyłeś podczas procesu instalacji.
Jeśli użytkownik odnalazł błąd typograficzny w tym podręczniku lub ma pomysł, jak go ulepszyć, powinien się z nami skontaktować. Prosimy wysłać raport w Bugzilli: http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/ w produkcie Fedora Documentation.
Wysyłając raport błędu proszę upewnić się, że wspomniano identyfikator podręcznika: installation-quick-start-guide
Jeśli użytkownik ma sugestie, jak ulepszyć dokumentację, prosimy aby postarał się być jak najbardziej szczegółowy opisując swój pomysł. Jeśli odnaleziono błąd, prosimy dołączyć numer sekcji i pobliską cześć tekstu, aby można było go łatwo odnaleźć.
A. Package Group Selection
Tylko płyta DVD lub zestaw sześciu płyt CD
Ten ekran nie zostanie wyświetlony podczas instalowania Fedory z Live CD.
Pojawi się ekran Domyślnie instalowane pakiety oraz szczegóły domyślnego zestawu pakietów dla instalacji Fedory.
Wybierz, które grupy pakietów chcesz zainstalować.
Rysunek A.1. Package Group Selection
Domyślnie proces instalacji Fedory wczytuje wybór oprogramowania, który jest odpowiedni dla systemu biurowego. Aby dołączyć lub usunąć oprogramowanie do częstych zdań, wybierz odpowiednie elementy z listy:
Biuro i praca biurowa
Ta opcja dostarcza pakiet biurowy OpenOffice.org, aplikację zarządzania projektami Planner, narzędzia graficzne, takie jak GIMP oraz aplikacje multimedialne.
Rozwój oprogramowania
Ta opcja dostarcza narzędzia niezbędne do kompilowania oprogramowania w systemie Fedora.
Serwer WWW
Ta opcja dostarcza serwer WWW Apache.
Aby dostosować zestaw oprogramowania, wybierz opcję Dostosuj teraz na ekranie. Naciśnięcie Dalej przeniesie na ekran Wybór grup pakietów.
A.1. Dostosowywanie wyboru oprogramowania
Wybierz dodanie lub usunięcie opcjonalnych pakietów z tej grupy.
Rysunek A.2. Szczegóły grupy pakietów
Fedora rozdziela oprogramowanie na
grupy pakietów. Aby ułatwić używanie, ekran wyboru pakietów wyświetla te grupy jako kategorie.
Można wybrać grupy pakietów które grupują razem składniki spełniające podobne funkcje (na przykład System X Window i Edytory), poszczególne pakiety lub połączenie tych dwóch.
Kiedy wybierzesz żądane pakiety, wybierz Dalej, aby kontynuować. Fedora sprawdzi wybór i automatycznie doda wszystkie dodatkowe pakiety wymagane, aby używać wybranego oprogramowania. Kiedy skończysz wybieranie pakietów, naciśnij Zamknij, aby zapisać wybór pakietów opcjonalnych i wrócić do głównego ekranu wyboru pakietów.
B. Historia wersji
Historia zmian
Zmiana 0.1
Tue Jul 14 2009
RüdigerLandmann
Początkowa wersja z sekcjami skopiowanymi z Przewodnika po instalacji Fedory 11 i Readme obrazów Live