release-notes - en to da translation catalogue (161 entries)

en: Red Hat, Inc. and others
da: Red Hat, Inc. og andre

en: Push new version for final
da: Frigiv ny version for endelig

en: X Window System (Graphics)
da: Vinduesystemet X (grafik)

en: X Configuration Changes
da: Ændringar i X-konfigurationen

en: All other hardware, such as monitors (both LCD and CRT), USB mice, and touchpads should be detected and configured automatically.
da: All anden maskinel, som skærmar (både LCD og CRT), USB-møss og styrplattor skal detekteres og konfigureres automatisk.

en: If the <filename>/etc/X11/xorg.conf</filename> configuration file is not present, X also automatically detects the appropriate driver, and assumes a 105-key US keyboard layout.
da: Om konfigurationsfilen <filename>/etc/X11/xorg.conf</filename> ikke findes detekterer X også automatisk en læmplig drivrutine og antar en 105-tasts-USA tastbordslayout.

en: Latest Release Notes on the Web
da: Seneste utgåvenoteringarna på webben

en: To find out more general information about Fedora, refer to the following Web pages:
da: For at finde mere generell information om Fedora, gå til følgende webpladser:

en: Document Links
da: Dokumentlænker

en: Web Servers
da: Webservere

en: Virtualization
da: Virtualisering

en: Types of Virtualization
da: Typer af virtualisering

en: Guest Operating Systems
da: Gæstoperativsystem

en: Security
da: Sikkerhed

en: General Information
da: Allmæn information

en: The SELinux project pages have troubleshooting tips, explanations, and pointers to documentation and references. Some useful links include the following:
da: Projektsiderne for SELinux har fejlsøgningstips, forklaringar og referenser til dokumentation. En del brugelige lænker inkluderer følgende:

en: Fedora Project
da: Fedora Projektet

en: In addition to the website, the following mailing lists are available:
da: Forutom webpladsen er følgende e-postlistor tilgængelige:

en: <ulink url="mailto:fedora-devel-list@redhat.com">fedora-devel-list@redhat.com</ulink>, for developers, developers, developers
da: <ulink url="mailto:fedora-devel-list@redhat.com">fedora-devel-list@redhat.com</ulink>, for udvikler, udvikler, udvikler

en: <ulink url="mailto:fedora-docs-list@redhat.com">fedora-docs-list@redhat.com</ulink>, for participants of the Documentation Project
da: <ulink url="mailto:fedora-docs-list@redhat.com">fedora-docs-list@redhat.com</ulink>, for deltagare i Documentation Project

en: IRC Channels
da: IRC-kanaler

en: The Fedora Project and Red Hat have no control over the Fedora Project IRC channels or their content.
da: Fedora Project og Red Hat har ingen kontrol over Fedora Project IRC-kanaler eller dets indhold.

en: Package Notes
da: Pakkenoteringar

en: Package Changes
da: Pakkeforændringar

en: This list is automatically generated
da: Denne liste er automatisk genereret

en: This list is automatically generated. It is not a good choice for translation.
da: Denne liste er automatisk genereret. Den er ikke læmplig at oversætte.

en: Release Highlights
da: Udgavens højdpunkter

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Performance
da: Ydelse

en: System Administration
da: Systemadministration

en: Road Map
da: Vægkarta

en: Multimedia Players
da: Multimediaspelare

en: Ogg and Xiph.Org Foundation Formats
da: Ogg og Xiph.Org Foundation format

en: MP3, DVD, and Other Excluded Multimedia Formats
da: MP3, DVD og andre uteslutna multimedia-format

en: CD and DVD Authoring and Burning
da: CD og DVD-forfattande og brænding

en: Screencasts
da: Skrivebordsinspelninger

en: Extended Support through Plugins
da: Utøget understøttelse ved indstiksmoduler

en: Fedora Legacy - Community Maintenance Project
da: Fedora Legacy - Gemenskabens underhållsprojekt

en: Linux Kernel
da: Linux-kernen

en: To obtain a list of these patches, download the source RPM package and run the following command against it:
da: For at få tag i en liste over programfixar, indlæse ned RPM-pakken med kildekoden og kør følgende kommando mot den:

en: Changelog
da: Ændringslogg

en: To retrieve a log of changes to the package, run the following command:
da: For at få en logg med de ændringar i pakken som gjorts kan du køre følgende kommando:

en: Kernel Flavors
da: Kærn-variåndter

en: Default Kernel Provides SMP
da: Standardkernen understøtter SMP

en: PowerPC Kernel Support
da: Stød for kerne på PowerPC

en: Reporting Bugs
da: Rapportere fejl

en: Preparing for Kernel Development
da: Forberedelser for kerneudvikling

en: Java and java-gcj-compat
da: Java og java-gcj-compat

en: Include Location and Version Information in Bug Reports
da: Inkludér plads- og versions-information i fejlrapporter

en: When making a bug report, be sure to include the output from these commands:
da: Når du skabar en fejlrapport bør du forsikra dig om at du inkluderer uddata fra disse kommandon:

en: Handling Java and Java-like Packages
da: Håndtér Java og Java-lignende pakke

en: Handling Java Applets
da: Håndtér Java Applets

en: Fedora and the JPackage Java Packages
da: Fedora og Java-pakken fra JPackage

en: Mixing Packages from Fedora and JPackage
da: Blandning af pakke fra Fedora og JPackage

en: Research package compatibility before you install software from both the Fedora and JPackage repositories on the same system. Incompatible packages may cause complex issues.
da: Undersøg kompatibilitet mellem pakken inden du installerer programmel fra både Fedora og JPackage datalager på samme system. Inkompatibla pakke kan forårsage komplicerede problem.

en: Installation Notes
da: Installationsnoteringar

en: Downloading Large Files
da: Nerladdning af stora filer

en: The <option>mediacheck</option> function is highly sensitive, and may report some usable discs as faulty. This result is often caused by disc writing software that does not include padding when creating discs from ISO files. For best results with <option>mediacheck</option>, boot with the following option:
da: <option>mediacheck</option> funktionen er høgst kænslig, og kan rapportere en del skiver som fejlagtiga. Dette resultat forårsages ofte af skivbrændar-program som ikke inkluderer padding når skiver skabas fra ISO filer. For bedste resultat med <option>mediacheck</option>, starte op med følgende flag:

en: You must boot from Installation Disc 1 or a rescue CD in order to use this feature.
da: Du skal starte fra installationsskiva 1 eller en ræddningsskiva for at kunne bruge denne funktion.

en: Changes in Anaconda
da: Forændringar i Anaconda

en: Installation Related Issues
da: Installationsrelaterede problem

en: Sony VAIO Notebooks
da: Sony VAIO bærbare maskiner

en: IDE RAID
da: IDE-RAID

en: Multiple NICs and PXE Installation
da: Installation med flere netværkskort og PXE

en: This option causes the installer to use the first network device it finds that is linked to a network switch.
da: Denne flag gør at installationsprogrammet bruger den første netværksenhed den finder som er lænked til en netværks-switch.

en: Upgrade Related Issues
da: Opgraderingsrelaterede problemer

en: In general, fresh installations are recommended over upgrades, particularly for systems that include software from third-party repositories. Third-party packages remaining from a previous installation may not work as expected on an upgraded Fedora system. If you decide to perform an upgrade anyway, the following information may be helpful:
da: Generelt set anbefales nyinstallationer framfor opgraderingar, specielt for system som inkluderer tredjeparts-datalager. Tredjeparts-pakke som er kvar fra tidligere installation måske ikke fungerer som væntat efter en opgradering af Fedora. Om du ændå vælger at opgradere, følgende information kan være til hjælp:

en: System Configuration Backups
da: Sikkerhedskopior af systemkonfigurationen

en: After you complete the upgrade, run the following command:
da: Efter du slutfort opgraderingeringen, kør følgende kommando:

en: Inspect the end of the output for packages that pre-date the upgrade. Remove or upgrade those packages from third-party repositories, or otherwise deal with them as necessary.
da: Inspektér slutningen på utskriften for pakke som er daterede før opgraderingen. Fjern eller opgradér de pakke fra tredjeparts-datalager, eller handlinga dem om så er nødvendigt.

en: Internationalization (i18n)
da: Internationalisering (i18n)

en: Language Installation
da: Sproginstallation

en: Language
da: Sprog

en: Trigger hotkeys
da: Triggersnabbtaster

en: all
da: alle

en: Space
da: Mellanslag

en: Japanese
da: Japanska

en: Korean
da: Koreanska

en: Shift
da: Skift

en: File Systems
da: Filsystem

en: Encrypted FS Support Unavailable During Install
da: Stød for krypteret FS ej tilgængeligt under installation

en: The following example shows an <filename>/etc/crypttab</filename> entry for a swap partition:
da: Følgende eksempel viser en <filename>/etc/crypttab</filename>-post for en utvæxlingspartition:

en: Create the encrypted volume using <command>cryptsetup luksFormat</command>
da: Opret den krypterede volymen ved bruge <command>cryptsetup luksFormat</command>

en: Add the necessary entry to <filename>/etc/crypttab</filename>
da: Tilføj det nødvendige raderne i <filename>/etc/crypttab</filename>

en: Set up the volume manually using <command>cryptsetup luksOpen</command> or reboot
da: Sætt op volymen manuelt ved bruge <command>cryptsetup luksOpen</command> eller starte om

en: Create a filesystem on the encrypted volume
da: Opret et filsystem på den krypterede volymen

en: Set up an <filename>/etc/fstab</filename> entry
da: Sætt op en <filename>/etc/fstab</filename> linje

en: Feedback
da: Tilbagekoppling

en: Thank you for taking the time to provide your comments, suggestions, and bug reports to the Fedora community. By doing so, you help improve the state of Fedora, Linux, and free software worldwide.
da: Tack for at du tar dig tid at sende dine kommentarer, forslag og fejlrapporter til Fedora gemenskaben. Genom at gøre det, hjælper du til at forbedra Fedora, Linux og fri programmel over hele værlden.

en: Providing Feedback on Fedora Software
da: Ge tilbagekoppling på utgåvenoteringar for Fedora Software

en: Providing Feedback on Release Notes
da: Ge tilbagekoppling på utgåvenoteringar

en: Feedback for Release Notes Only
da: Forslag kun for utgåvenoteringar

en: This section concerns feedback on the release notes themselves.
da: Denne sektion berør tilbagekoppling på sjælva utgåvenoteringarna.

en: If you feel these release notes could be improved in any way, you can provide your feedback directly to the beat writers. Here are several ways to do so, in order of preference:
da: Om du tycker at disse utgåvenoteringar kan forbedras på nogen måde så kan du give din tilbagekoppling direkte til gebitskribenterna. Hær er flere sætt at gøre det på, sorteret på foretrukket kontaktmåde:

en: Email <ulink url="mailto:relnotes@fedoraproject.org">relnotes@fedoraproject.org</ulink>
da: E-post <ulink url="mailto:relnotes@fedoraproject.org">relnotes@fedoraproject.org</ulink>

en: Games and Entertainment
da: Spil og underhållning

en: Development
da: Udviklingsværktøj

en: This section covers various development tools and features.
da: Denne sektion dækker diverse udviklingsværktøj.

en: Tools
da: Værktøj

en: GCC Compiler Collection
da: GCC-oversættersamlingen

en: This release of Fedora has been built with GCC 4.1, which is included with the distribution.
da: Denne udgave af Fedora er byggd med GCC 4.1, hvilken er inkluderet i distributionen.

en: Likewise, the 32-bit JNI libraries shipped by default on ppc64 systems do not run with a 64-bit JRE. To install the 64-bit version, use the following command:
da: På samme sætt, kan ikke 32-bitars JNI-bibliotek som levereres som standard på ppc64-system ikke køres med en 64-bitars JRE. For at installere 64-bitars versionen, brug følgende kommando:

en: Fedora Desktop
da: Fedoras skrivebord

en: This section details changes that affect Fedora graphical desktop users.
da: Denne sektion beskriver ændringar som påvirker brugere af Fedoras grafiske skrivebord.

en: The GNOME splash screen has been disabled upstream intentionally. To enable it, use <command>gconf-editor</command> or the following command:
da: GNOMEs skvættskærm har avsiktligt deaktiverets opstrøms. For at aktivere den, brug <command>gconf-editor</command> eller følgende kommando:

en: The lock screen dialog theme is not connected to the selected screensaver in this release. To enable it, use <command>gconf-editor</command> or the following command:
da: Dialogtemat for låsskærmen er ikke ansluten til den valgte skærmslæckaren i denne udgave. For at aktivere den, brug <command>gconf-editor</command> ellerfølgende kommando:

en: Web Browsers
da: Weblæsare

en: Mail Clients
da: E-postklienter

en: The <package>mail-notification</package> package has been split. The <application>Evolution</application> plugin is now in a separate package called <package>mail-notification-evolution-plugin</package>. When you update the <package>mail-notification</package> package, the plugin is added automatically.
da: Pakken <package>mail-notification</package> har delads op . Indstiksmodulet <application>Evolution</application> er i et separat pakke kallat <package>mail-notification-evolution-plugin</package>. Når du  opdateret pakken <package>mail-notification</package>, læggs indstiksmodulet til automatisk .

en: Database Servers
da: Databasservere

en: Upgrading Databases
da: Opgradér databaser

en: Colophon
da: Kolofon

en: As we use the term, a <emphasis>colophon</emphasis>:
da: Som vi bruger termen, en <emphasis>kolofon</emphasis>:

en: recognizes contributors and provides accountability, and
da: tillkænnager medarbejdare og tillfor troværdighed, og

en: explains tools and production methods.
da: forklarer værktøjer og produktionsmetoder.

en: Contributors
da: Bidragsgivare

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/AnthonyGreen">Anthony Green</ulink> (beat writer)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/AnthonyGreen">Anthony Green</ulink> (gebitskribent)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/ChrisLennert">Chris Lennert</ulink> (beat writer)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/ChrisLennert">Chris Lennert</ulink> (gebitskribent)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/DaveMalcolm">Dave Malcolm</ulink> (beat writer)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/DaveMalcolm">Dave Malcolm</ulink> (gebitskribent)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/DavidEisenstein">David Eisenstein</ulink> (beat writer)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/DavidEisenstein">David Eisenstein</ulink> (gebitskribent)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/DavidWoodhouse">David Woodhouse</ulink> (beat writer)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/DavidWoodhouse">David Woodhouse</ulink> (gebitskribent)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/GavinHenry">Gavin Henry</ulink> (beat writer)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/GavinHenry">Gavin Henry</ulink> (gebitskribent)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/JensPetersen">Jens Petersen</ulink> (beat writer)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/JensPetersen">Jens Petersen</ulink> (gebitskribent)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/JoeOrton">Joe Orton</ulink> (beat writer)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/JoeOrton">Joe Orton</ulink> (gebitskribent)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/JoshBressers">Josh Bressers</ulink> (beat writer)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/JoshBressers">Josh Bressers</ulink> (gebitskribent)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/KarstenWade">Karsten Wade</ulink> (beat writer, editor, co-publisher)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/KarstenWade">Karsten Wade</ulink> (gebitskribent, redigerere, medpublicist)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/LuyaTshimbalanga">Luya Tshimbalanga</ulink> (beat writer)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/LuyaTshimbalanga">Luya Tshimbalanga</ulink> (gebitskribent)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/PaulWFrields">Paul W. Frields</ulink> (tools, editor)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/PaulWFrields">Paul W. Frields</ulink> (værktøj, redigerere)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/RahulSundaram">Rahul Sundaram</ulink> (beat writer, editor)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/RahulSundaram">Rahul Sundaram</ulink> (gebitskribent, redigerere)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/SteveDickson">Steve Dickson</ulink> (beat writer)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/SteveDickson">Steve Dickson</ulink> (gebitskribent)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/ThomasGraf">Thomas Graf</ulink> (beat writer)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/ThomasGraf">Thomas Graf</ulink> (gebitskribent)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/TommyReynolds">Tommy Reynolds</ulink> (tools)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/TommyReynolds">Tommy Reynolds</ulink> (værktøj)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/YoshinariTakaoka">Yoshinari Takaoka</ulink> (translator, tools)
da: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/YoshinariTakaoka">Yoshinari Takaoka</ulink> (øversættere, værktøj)

en: ... and many more translators. Refer to the Web-updated version of these release notes as we add translators after release:
da: ... og mange fler oversættere. Gå til den web-opdaterede versionen af disse utgåvenoteringar eftersom vi lægger til oversættere efter udgaven:

en: Production Methods
da: Produktionsmetoder

en: Backwards Compatibility
da: Bakåtkompatibilitet

en: Enter the password for the <systemitem class="username">root</systemitem> account when prompted.
da: Angiv adgangskoden for kontot <systemitem class="username">root</systemitem> når det efterspørges.

en: Compiler Compatibility
da: Oversætterkompatibilitet

en: Architecture Specific Notes
da: Arkitekturspecifikke noteringar

en: To list all packages with their architecture using <command>rpm</command>, run the following command:
da: For at liste alle pakke med deres arkitekturer, ved at bruge <command>rpm</command>, kør følgende kommando:

en: You can add this to <filename>/etc/rpm/macros</filename> (for a system wide setting) or <filename>~/.rpmmacros</filename> (for a per-user setting). It changes the default query to list the architecture:
da: Du kan tilføje dette til <filename>/etc/rpm/macros</filename> (for en system-ved indstilling) eller <filename>~/.rpmmacros</filename> (for en per-brugere indstilling). Det ændrer standardforspørgen til at udskrive arkitekturen:

en: PPC Specifics for Fedora
da: Specifikt for Fedora på PPC

en: Minimum CPU: PowerPC G3 / POWER3
da: Minimal CPU: PowerPC G3 / POWER3

en: Recommended for text-mode: 233 MHz G3 or better, 128MiB RAM.
da: Anbefalet for teksttilstand: 233 MHz G3 eller bedre, 128 MB RAM.

en: Recommended for graphical: 400 MHz G3 or better, 256MiB RAM.
da: Anbefalet for grafisk tilstand: 400 MHz G3 eller bedre, 256 MB RAM.

en: Additional space is also required for any user data, and at least 5% free space should be maintained for proper system operation.
da: Yderligare plads behøvs for bruger-data, og mindst 5% fritt plads skal bibeholdas for et fungerende system.

en: The Apple keyboard
da: Apple-tastbordet

en: 64-bit IBM pSeries (POWER4/POWER5), current iSeries models
da: 64-bit IBM pSeries (POWER4/POWER5), nuværende iSeries-modeller

en: 32-bit CHRP (IBM RS/6000 and others)
da: 32-bit CHRP (IBM RS/6000 og andra)

en: At the time of writing, firmware with full support for ISO9660 file systems has not yet been released for the Pegasos. You can use the network boot image, however. At the OpenFirmware prompt, enter the following command:
da: Når dette skrevs, har firmware med fullt understøttelse for ISO9660-filsystem ikke endnu slæppts for Pegasos. Du kan dock bruge netværksstart-afbilden image.På OpenFirmware-prompten, angive følgende kommando:

en: Network booting
da: Start fra netværket

en: The <command>yaboot</command> loader supports TFTP booting for IBM pSeries and Apple Macintosh. The Fedora Project encourages the use of <command>yaboot</command> over the <command>netboot</command> images.
da: Startprogrammet <command>yaboot</command> understøtter TFTP-start for IBM pSeries og Apple Macintosh. Fedora Project opmuntrer brugen af <command>yaboot</command> framfor <command>netboot</command>-afbilder.

en: x86 Specifics for Fedora
da: Specifikt for Fedora på x86

en: Recommended for text-mode: 200 MHz Pentium-class or better
da: Anbefalet for teksttilstand: 200 MHz Pentium-klasse eller bedre

en: Recommended for graphical: 400 MHz Pentium II or better
da: Anbefalet for grafisk tilstand: 400 MHz Pentium II eller bedre

en: Minimum RAM for text-mode: 128MiB
da: Minimum RAM for teksttilstand: 128MiB

en: Minimum RAM for graphical: 192MiB
da: Minimum RAM for grafisk: 192MB

en: Recommended RAM for graphical: 256MiB
da: Anbefalet RAM for grafisk: 256MB

en: x86_64 Specifics for Fedora
da: Specifikt for Fedora på x86_64

en: Minimum RAM for graphical: 256MiB
da: Minimum RAM for grafisk: 256MB

en: Recommended RAM for graphical: 512MiB
da: Anbefalet RAM for grafisk: 512MB
