release notes - en to ca translation catalogue (173 entries)

en: Red Hat, Inc. and others
ca: Red Hat, inc. i d'altres

en: Fedora Release Notes
ca: Notes de l'alliberament de Fedora

en: Important information about this release of Fedora
ca: Informació important quant a aquest alliberament de Fedora

en: Push new version for final
ca: Estableix la nova versió com a final

en: X Window System (Graphics)
ca: Sistema de finestres X (imatges)

en: This section contains information related to the X Window System implementation, X.org, provided with Fedora.
ca: Aquesta secció conté informació relacionada amb el sistema de finestres X proporcionat amb Fedora, X.org.

en: X Configuration Changes
ca: Canvis en la configuració d'X

en: The graphics driver
ca: El controlador gràfic

en: The keyboard map
ca: El mapa de teclat

en: All other hardware, such as monitors (both LCD and CRT), USB mice, and touchpads should be detected and configured automatically.
ca: La resta de maquinari, com ara els monitors (tant LCD com CRT), els ratolins USB, i els ratolins tàctils s'haurien de detectar i configurar automàticament.

en: Fedora 7 contains two drivers for Intel integrated graphics controllers:
ca: La Fedora 7 conté dos controladors per als processadors gràfics integrats d'Intel:

en: Welcome to Fedora
ca: Benvingut a Fedora

en: The Fedora Project is a Red Hat sponsored and community supported open source project. Its goal is the rapid progress of free and open source software and content. The Fedora Project makes use of public forums, open processes, rapid innovation, meritocracy, and transparency in pursuit of the best operating system and platform that free and open source software can provide.
ca: El Projecte Fedora és un projecte de codi obert patrocinat per Red Hat i recolzat per una gran comunitat. El seu objectiu és el ràpid progrés del programari i continguts lliures i de codi obert. El Projecte Fedora es basa en fòrums públics, processos oberts, ràpida innovació, meritocràcia i transparència per a obtenir el millor sistema operatiu i plataforma que el programari lliure i de codi obert pugui proporcionar.

en: Latest Release Notes on the Web
ca: Últimes notes de l'alliberament a la web

en: These release notes may be updated. Visit <ulink url="http://docs.fedoraproject.org/release-notes/">http://docs.fedoraproject.org/release-notes/</ulink> to view the latest release notes for Fedora.
ca: Aquestes notes de l'alliberament poden haver estat actualitzades. Visiteu <ulink url ="http://fedora.redhat.com/docs/release-notes/"/> per a veure les darreres notes de la versió per a Fedora.

en: You can help the Fedora Project community continue to improve Fedora if you file bug reports and enhancement requests. Refer to <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/BugsAndFeatureRequests">http://fedoraproject.org/wiki/BugsAndFeatureRequests</ulink> for more information about bugs. Thank you for your participation.
ca: Podeu ajudar a que la comunitat del projecte Fedora continuï millorant la Fedora si empleneu informes d'errors i suggeriments de millores. Consulteu <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/BugsAndFeatureRequests">http://fedoraproject.org/wiki/BugsAndFeatureRequests</ulink> per a més informació quant als errors. Moltes gràcies per la vostra participació.

en: To find out more general information about Fedora, refer to the following Web pages:
ca: Per trobar informació més general quant a la Fedora, consulteu les següents pàgines web:

en: Fedora Overview (<ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Overview">http://fedoraproject.org/wiki/Overview</ulink>)
ca: Resum de Fedora (<ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Overview">http://fedoraproject.org/wiki/Overview</ulink>)

en: Fedora FAQ (<ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/FAQ">http://fedoraproject.org/wiki/FAQ</ulink>)
ca: PMF de Fedora (<ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/FAQ">http://fedoraproject.org/wiki/FAQ</ulink>)

en: Help and Support (<ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Communicate">http://fedoraproject.org/wiki/Communicate</ulink>)
ca: Ajuda tècnica (<ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Communicate">http://fedoraproject.org/wiki/Communicate</ulink>)

en: Participate in the Fedora Project (<ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Join">http://fedoraproject.org/wiki/Join</ulink>)
ca: Participeu en el projecte Fedora (<ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Join">http://fedoraproject.org/wiki/Join</ulink>)

en: Document Links
ca: Enllaços a documents

en: Web Servers
ca: Servidors web

en: Virtualization
ca: Virtualització

en: Virtualization in Fedora 7 supports both Xen and KVM virtualization platforms. The <systemitem class="library">libvirt</systemitem> API and its corresponding tools, <application>virt-manager</application> and <command>virsh</command>, have been updated to support both KVM and Xen. Users can choose which virtualization platform to install, and use the same tools without regard to that choice.
ca: La virtualització a Fedora 7 permet emprar les plataformes Xen i KVM. S'han actualitzat l'API <systemitem class="library">libvirt</systemitem> i les seves eines corresponents, el <application>virt-manager</application> i el <command>virsh</command>, per poder treballar en ambdues plataformes. Els usuaris poden escollir quina de les dues instal·lar, i fer servir les mateixes eines.

en: Xen in Fedora 7 is based on version 3.0.4.
ca: Fedora 7 fa servir Xen 3.0.4.

en: KVM in Fedora 7 is based on version 19-1.
ca: Fedora 7 fa servir KVM versió 19-1.

en: For more information on the differences between Xen and KVM, refer to <ulink url="http://virt.kernelnewbies.org/TechComparison"/>. For more information on installing and using virtualization in Fedora 7, refer to <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Docs/Fedora7VirtQuickStart"/>.
ca: Per a més informació quant a les diferències entre Xen i KVM, consulteu <ulink url="http://virt.kernelnewbies.org/TechComparison"/>. Per a més informació quant a la instal·lació i ús de virtualització a Fedora 7, consulteu <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Docs/Fedora7VirtQuickStart"/>.

en: Types of Virtualization
ca: Tipus de virtualització

en: Guest Operating Systems
ca: Sistemes operatius amfitrions

en: Changes to the Virtualization Packages
ca: Canvis en els paquets de virtualització

en: Security
ca: Seguretat

en: General Information
ca: Informació general

en: Fedora Project
ca: Projecte Fedora

en: The goal of the Fedora Project is to work with the Linux community to build a complete, general-purpose operating system exclusively from open source software. Development is done in a public forum. The project produces releases of Fedora approximately 2 times a year, with a public release schedule available at <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Releases/Schedule">http://fedoraproject.org/wiki/Releases/Schedule</ulink>. The Red Hat engineering team continues to participate in building Fedora and invites and encourages more outside participation than was possible in the past. By using this more open process, we hope to provide an operating system more in line with the ideals of free software and more appealing to the open source community. For more information, refer to the Fedora Project website at <ulink url="http://fedoraproject.org">http://fedoraproject.org</ulink>.
ca: L'objectiu del Projecte Fedora és treballar amb la comunitat Linux per a construir un sistema operatiu de propòsit general exclusivament format per programari de codi obert. El desenvolupament es realitza en un fòrum públic. El projecte produeix alliberaments de Fedora aproximadament 2 vegades l'any, amb un calendari d'alliberaments disponible a <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Releases/Schedule">http://fedoraproject.org/wiki/Releases/Schedule</ulink>. L'equip d'enginyers de Red Hat continua participant en la creació de Fedora i invita i anima a la participació des d'enfora més del que s'havia aconseguit en el passat. Fent servir aquest procés més obert esperem proporcionar un sistema operatiu més alineat amb els ideals del programari lliure i més atractiu per a la comunitat del codi obert. Per a més informació, referiu-vos a la web del Projecte Fedora a <ulink url="http://fedoraproject.org">http://fedoraproject.org</ulink>.

en: The Fedora Project is driven by the individuals that contribute to it. As a tester, developer, documenter, or translator, you can make a difference. See <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Join">http://fedoraproject.org/wiki/Join</ulink> for details. For information on the channels of communication for Fedora users and contributors, refer to <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Communicate">http://fedoraproject.org/wiki/Communicate</ulink>.
ca: El projecte Fedora el dirigeixen persones individuals que hi col·laboren. Com a provador, desenvolupador, documentador o traductor, podeu marcar les diferències. Veieu els detalls a <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/HelpWanted">http://fedoraproject.org/wiki/HelpWanted</ulink>. Per a més informació quant als canals de comunicació per als usuaris de Fedora i els col·laboradors, consulteu <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Communicate"/>.

en: In addition to the website, the following mailing lists are available:
ca: A més del lloc web, estan disponibles les següents llistes de correu:

en: <ulink url="mailto:fedora-list@redhat.com">fedora-list@redhat.com</ulink>, for users of Fedora releases
ca: <ulink url="mailto:fedora-list@redhat.com">fedora-list@redhat.com</ulink>, per a usuaris de Fedora

en: <ulink url="mailto:fedora-test-list@redhat.com">fedora-test-list@redhat.com</ulink>, for testers of Fedora test releases
ca: <ulink url="mailto:fedora-test-list@redhat.com">fedora-test-list@redhat.com</ulink>, per a provadors de versions de test de Fedora

en: <ulink url="mailto:fedora-devel-list@redhat.com">fedora-devel-list@redhat.com</ulink>, for developers, developers, developers
ca: <ulink url="mailto:fedora-devel-list@redhat.com">fedora-devel-list@redhat.com</ulink>, per a desenvolupadors només

en: <ulink url="mailto:fedora-docs-list@redhat.com">fedora-docs-list@redhat.com</ulink>, for participants of the Documentation Project
ca: <ulink url="mailto:fedora-docs-list@redhat.com">fedora-docs-list@redhat.com</ulink>, per a participants en el projecte de documentació

en: To subscribe to any of these lists, send an email with the word "subscribe" in the subject to <replaceable>&lt;listname&gt;-request</replaceable>, where <replaceable>&lt;listname&gt;</replaceable> is one of the above list names. Alternately, you can subscribe to Fedora mailing lists through the Web interface at <ulink url="http://www.redhat.com/mailman/listinfo/">http://www.redhat.com/mailman/listinfo/</ulink>.
ca: Per subscriure-us a aquestes llistes, envieu un correu electrònic amb la paraula «subscribe» en l'assumpte a l'adreça <replaceable>&lt;nom de la llista&gt;-request</replaceable>, on <replaceable>&lt;nom de la llista&gt;</replaceable> és un dels noms de llista d'adalt. Alternativament, es poden subscriure a les llistes de correu de Fedora a través de la interfície web a <ulink url="http://www.redhat.com/mailman/listinfo/">http://www.redhat.com/mailman/listinfo/</ulink>.

en: The Fedora Project also uses several IRC (Internet Relay Chat) channels. IRC is a real-time, text-based form of communication, similar to Instant Messaging. With it, you may have conversations with multiple people in an open channel, or chat with someone privately one-on-one. To talk with other Fedora Project participants via IRC, access the Freenode IRC network. Refer to the Freenode website at <ulink url="http://www.freenode.net/">http://www.freenode.net/</ulink> for more information.
ca: El projecte Fedora també usa múltiples canals IRC (xat d'internet). L'IRC és un mitjà de comunicació en temps real basat en text semblant a la missatgeria instantània. Podeu mantenir converses amb molta gent en un canal obert, o xatejar amb algú privadament. Per parlar amb gent del projecte Fedora mitjançant IRC, accediu a la xarxa IRC de Freenode. Consulteu el lloc web a <ulink url="http://www.freenode.net/">http://www.freenode.net/</ulink> per a més informació.

en: Fedora Project participants frequent the #fedora channel on the Freenode network, while Fedora Project developers may often be found on the #fedora-devel channel. Some of the larger projects may have their own channels as well. This information may be found on the webpage for the project, and at <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Communicate">http://fedoraproject.org/wiki/Communicate</ulink>.
ca: Els participants en el projecte Fedora solen ser al canal #fedora a la xarxa Freenode, mentre que els desenvolupadors del projecte Fedora solen ser al canal #fedora-devel. Alguns dels projectes més grans tenen els seus propis canals. Aquesta informació es pot trobar a la pàgina web de cada projecte, i a <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Communicate">http://fedoraproject.org/wiki/Communicate</ulink>.

en: In order to talk on the #fedora channel, you need to register your nickname, or <firstterm>nick</firstterm>. Instructions are given when you <command>/join</command> the channel.
ca: Per parlar en el canal #fedora, heu de registrar el vostre <firstterm>sobrenom</firstterm>. Se us donaran instruccions quan us uniu (<command>/join</command>) al canal.

en: IRC Channels
ca: Canals d'IRC

en: The Fedora Project and Red Hat have no control over the Fedora Project IRC channels or their content.
ca: El Projecte Fedora i Red Hat no tenen control sobre els canals IRC del Projecte Fedora o el seu contingut.

en: Package Notes
ca: Notes quant als paquets

en: The following sections contain information regarding software packages that have undergone significant changes for Fedora 7. For easier access, they are generally organized using the same groups that are shown in the installation system.
ca: Les següents seccions contenen informació relacionada amb els paquets de programari que han sofert canvis important per a Fedora 7. Per a un accés més senzill, s'organitzen generalment fent servir els mateixos grups que es mostren en el sistema d'instal·lació.

en: <application>Gaim</application> Renamed to <application>Pidgin</application>
ca: El <application>Gaim</application> s'ha reanomenta <application>Pidgin</application>.

en: The <application>Gaim</application> instant messenger has been renamed to <application>Pidgin</application> to avoid possible trademark infringement issues.
ca: L'aplicació de missatgeria instantànina <application>Gaim</application> s'ha reanomenat <application>Pidgin</application> per a evitar les possibles violacions de marques registrades.

en: Packages with ".fc6" Tag
ca: Paquets amb l'etiqueta «.fc6»

en: Perl Package Split
ca: Separació del Perl en paquets

en: System Tools
ca: Eines del sistema

en: Engineering and Scientific
ca: Enginyeria i aplicacions científiques

en: Package Changes
ca: Canvis als paquets

en: This list is automatically generated
ca: Aquesta llista s'ha generat automàticament

en: This list is automatically generated. It is not a good choice for translation.
ca: Aquesta llista es genera automàticament. No cal traduir-la.

en: For a list of which packages were updated since the previous release, refer to <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/PackageChanges/UpdatedPackages">http://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/PackageChanges/UpdatedPackages</ulink>. You can also find a comparison of major packages between all Fedora versions at <ulink url="http://distrowatch.com/fedora">http://distrowatch.com/fedora</ulink>.
ca: Per obtenir una llista de paquets actualitzats des del darrer alliberament, consulteu <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/PackageChanges/UpdatedPackages">http://fedoraproject.org/wiki/Docs/Beats/PackageChanges/UpdatedPackages</ulink>. També podeu obtenir una comparació dels canvis més importants entre les versions de Fedora a <ulink url="http://distrowatch.com/fedora">http://distrowatch.com/fedora</ulink>.

en: Release Highlights
ca: Aspectes més destacats

en: Fedora Tour
ca: Passejada per Fedora

en: You can find a tour filled with pictures and videos of this exciting new release at <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Tours/Fedora7">http://fedoraproject.org/wiki/Tours/Fedora7</ulink>.
ca: Podeu fer una passejada per vídeos i imatges d'aquest nou alliberament a <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Tours/Fedora7">http://fedoraproject.org/wiki/Tours/Fedora7</ulink>.

en: New in Fedora
ca: Novetats a Fedora

en: This release includes significant new versions of many key components and technologies. The following sections provide a brief overview of major changes from the last release of Fedora.
ca: Aquesta versió inclou noves versions significants de la majora dels components clau i tecnologies. Les següents seccions proporcionen un breu resum dels majors canvis des del darrer alliberament de Fedora.

en: Spins
ca: Customitzacions

en: For the first time, Fedora includes several different spins with combinations of software to meet the requirements of end users. In addition to a very small <package>boot.iso</package> image for network installation, users have the following choices:
ca: Per primera vegada, Fedora inclou múltiples customitzacions amb combinacions de programari per a satisfer els requeriments dels usuaris finals. A banda d'una petita imatge <package>boot.iso</package> per a instal·lació en xarxa, els usuaris disposen de les següents eleccions:

en: GNOME and KDE desktop environment based bootable Live images that can be installed to a hard disk. These spins are meant for desktop users who prefer a single disk installation and for sharing Fedora with friends, family, and event attendees.
ca: Entorn d'escriptori GNOME i KDE basat en imatges arrencables que es poden instal·lar en un disc dur. Aquestes customitzacions estan destinades als usuaris d'escriptori que prefereixen una única instal·lació de disc i per a compartir amb amics, família i assistents a demostracions.

en: A regular image for desktops, workstations, and server users. This spin provides a good upgrade path and similar environment for users of previous releases of Fedora.
ca: Una imatge normal per a usuaris d'escriptoris, estacions de treball i servidors. Aquesta customització proporciona un bon camí d'actualització i un entorn semblant per als usuaris de versions anteriors de Fedora.

en: A set of DVD images that includes all software available in the Fedora repository. This spin is intended for distribution to users who do not have broadband Internet access and prefer to have software available on disc.
ca: Un conjunt d'imatges en DVD que inclouen tot el programari disponible en els repositoris de Fedora. Aquesta customització està orientada cap als usuaris que no disposen d'accés a Internet de banda ampla i prefereixen disposar del programari en un disc.

en: Desktop
ca: Escriptori

en: This release features GNOME 2.18 and KDE 3.5.6.
ca: Aquest alliberament proporciona el GNOME 2.18 i el KD3 3.5.6.

en: http://www.gnome.org/start/2.18/notes/en/
ca: http://www.gnome.org/start/2.18/notes/ca/

en: Fast user switching is well integrated in this release. Developers have enabled this feature through extensive development work on <package>ConsoleKit</package> and full integration throughout the distribution.
ca: El canvi ràpid d'usuari s'ha integrat adecuadament en aquest alliberament. Els desenvolupadors han habilitat aquesta característica mitjançant un gran treball de desenvolupament en el <package>ConsoleKit</package>, i la integració en tots els aspectes de la distribució.

en: Display devices can be hot plugged and work automatically, thanks to the inclusion of Xorg Server 1.3.
ca: Els dispositius de visualització es poden connectar sense haver de reiniciar, gràcies a la inclusió del servidor Xorg 1.3.

en: This release provides a number of firmware packages for enhanced wireless networking. <application>NetworkManager</application> presents a graphical interface that allows user to quickly switch between wireless and wired networks for increased mobility. <application>NetworkManager</application> is installed by default in both GNOME and KDE Live CDs.
ca: Aquest alliberament proporciona un gran nombre de paquets per a millorar el treball amb xarxes sense fil. El <application>NetworkManager</application> mostra una interfície gràfica que permet als usuaris canviar entre xarxes cablejades o sense fil, i així millorar la mobilitat. El <application>NetworkManager</application> s'ha instal·lat de manera predeterminada en els Live CD de GNOME i KDE.

en: Fedora 7 includes a refreshing new "Flying High" theme, which is part of a continuous team effort from the community and the Fedora Artwork Project:
ca: Fedora 7 inclou un nou tema anomenat «Volant alt», que forma part de l'esforç continu de l'equip i la comunitat del projecte de gràfics.

en: Firefox 2 includes a host of new features including an inline spell checker, built-in phishing protection, and the ability to resume browsing sessions.
ca: El Firefox 2 inclou un munt de noves característiques, incloent un revisor otrogràfic integrat, protecció contra la pesca electrònica i la capacitat de recuperar sessions de navegació.

en: This release features integration of a new FireWire stack in the kernel for more robust device handling.
ca: Aquest alliberament presenta la integració d'una nova pila FireWire en el nucli per a gestionar millor els dispositius.

en: Fedora now includes improved power management through implementation of dynamic ticks in the kernel.
ca: Fedora inclou una gestió d'energia millorada gràcies a la implementació de tics dinàmics en el nucli.

en: This release partially consolidates dictionaries used by desktop applications, which provides a consistent desktop experience while saving resources.
ca: Aquest alliberament consolida parcialment els diccionaris emprats per les aplicacions de l'escriptori, que proporcionen una experiència més consistent, a la vegada que s'estalvia recursos.

en: Fedora now integrates the experimental <package>nouveau</package> driver within Xorg and the kernel. The <package>nouveau</package> driver aims to provide free and open source 3D drivers for nVidia cards. End users are asked to provide feedback on this feature to the project developers, to further the goal of having fully functional 3D drivers by default.
ca: Fedora ara integra el controlador experimental <package>nouveau</package> dintre d'Xorg i del nucli. El controlador <package>nouveau</package> proporciona control·ladors 3D lliures i de codi obert per a les targetes nVidia. Els usuaris finals poden enviar informació quant a aquesta nova característica als desenvolupadors del projecte, per a arribar a aconseguir controladors 3D completament funcionals.

en: Performance
ca: Rendiment

en: In this release, the performance of <command>yum</command>, <application>Pirut</application>, and <application>Pup</application> have been significantly improved.
ca: En aquest alliberament, s'ha millorat considerablement el rendiment de les aplicacions <command>yum</command>, <application>Pirut</application>, i <application>Pup</application>.

en: System Administration
ca: Administració del sistema

en: Road Map
ca: Mapa de ruta

en: The proposed plans for the next release of Fedora are available at <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/RoadMap">http://fedoraproject.org/wiki/RoadMap</ulink>.
ca: Els plans proposats per al següent alliberament de Fedora estan disponibles a <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/RoadMap">http://fedoraproject.org/wiki/RoadMap</ulink>.

en: Multimedia
ca: Multimèdia

en: Multimedia Players
ca: Reproductors multimèdia

en: Ogg and Xiph.Org Foundation Formats
ca: Formats Ogg i Xiph.Org Foundation

en: MP3, DVD, and Other Excluded Multimedia Formats
ca: MP3, DVD i altres formats multimèdia exclosos

en: Mail Servers
ca: Servidors de correu

en: Fedora Live Images
ca: Imatges live de Fedora

en: Fedora 7 i386 Desktop CD. This is a CD sized image for i386 machines. It includes the GNOME desktop environment, integrates all supported Fedora locales, and features a basic set of the productivity applications available in Fedora.
ca: Fedora 7 i386 Desktop CD. Aquesta és una imatge de mida CD per a ordinadors i386. Inclou l'entorn d'escriptori Gnome, integra totes les llengües en què s'ha traduït Fedora i presenta un conjunt bàsic d'aplicacions de productivitat disponibles a Fedora.

en: Fedora 7 x86_64 Desktop DVD. This is a DVD sized image for x86_64 machines. The feature set is the same as in the i386 Desktop CD and includes multilib packages.
ca: Fedora 7 x86_64 Desktop DVD. Aquesta és una imatge de mida DVD per a ordinadors x86_64. Les característiques són iguals a les del «Desktop CD», i inclou paquets multilib.

en: Usage Information
ca: Informació d'ús

en: The Live images should boot on any machine that supports booting from CD-ROM. Upon booting the CD, you can log in and use the desktop environment as the <systemitem class="username">fedora</systemitem> user. Leave the password prompt blank to login. The Live images do not automatically login so users can select a preferred language. After logging in, if you wish to install the contents of the live image to your hard drive, click on the <guilabel>Install to Hard Drive</guilabel> icon on the desktop.
ca: Aquestes imatges poden arrencar en qualsevol ordinador que disposi d'arrencada des del CD-ROM. Després d'arrencar el CD, podeu entrar i emprar l'entorn d'escriptori com a usuari <systemitem class="username">fedora</systemitem>. No cal que introduïu cap contrasenya. Abans d'entrar, els usuaris poden seleccionar la seva llengua preferida. Si més endavant voleu instal·lar el contingut del CD en el vostre disc dur, cliqueu en la icona <guilabel>Instal·la en el disc dur</guilabel>.

en: Linux Kernel
ca: Nucli del Linux

en: Version
ca: Versió

en: Changelog
ca: Llista de canvis

en: Java and java-gcj-compat
ca: Java i java-gcj-compat

en: Fedora Does Not Include Java
ca: La Fedora no inclou Java

en: Handling Java Applets
ca: Gestió de miniaplicacions Java

en: Installation Notes
ca: Notes relacionades amb la instal·lació

en: <application>Anaconda</application> is the name of the Fedora installer. This section outlines issues related to <application>Anaconda</application> and installing Fedora 7.
ca: Aquesta secció ressalta aquells aspectes relacionats amb l'<application>Anaconda</application> (el programa d'instal·lació de Fedora) i amb la instal·lació de Fedora 7.

en: Downloading Large Files
ca: Descàrrega de fitxers grans

en: BitTorrent Automatically Verifies File Integrity
ca: El BitTorrent verifica automàticament la integritat dels fitxers

en: Memtest86 Availability
ca: Disponibilitat del Memtest86

en: Changes in Anaconda
ca: Canvis a l'Anaconda

en: Installation Related Issues
ca: Incidències relaciondes amb la instal·lació

en: Sony VAIO Notebooks
ca: Portàtils Sony VAIO

en: Some Sony VAIO notebook systems may experience problems installing Fedora from CD-ROM. If this happens, restart the installation process and add the following option to the boot command line:
ca: Alguns portàtils Sony VAIO poden tenir problemes instal·lant Fedora des del CD-ROM. Si això succeeix, reinicieu el procés d'instal·lació i afegiu la següent opció des de la línia d'ordres:

en: Installation should proceed normally, and any devices not detected are configured the first time Fedora is booted.
ca: La instal·lació hauria de procedir amb normalitat, i qualsevol dispositiu no detectat serà configurat la primera vegada que arrenqueu Fedora.

en: IDE RAID
ca: RAID IDE

en: Not all IDE RAID controllers are supported. If your RAID controller is not yet supported by <package>dmraid</package>, you may combine drives into RAID arrays by configuring Linux software RAID. For supported controllers, configure the RAID functions in the computer BIOS.
ca: No es troben disponibles tots els control·ladors IDE RAID. Si el control·lador RAID no està suportat pel <package>dmraid</package>, podeu combinar unitats en agrupacions RAID configurant el RAID de programari de Linux. Per als control·ladors disponibles, configureu les funcions RAID en la BIOS de l'ordinador.

en: Upgrade Related Issues
ca: Incidències relacionades amb l'actualització

en: After you complete the upgrade, run the following command:
ca: Un cop hagueu finalitzat l'actualització, executeu aquesta ordre:

en: Internationalization (i18n)
ca: Internacionalització (i18n)

en: Language Installation
ca: Llengua d'instal·lació

en: Input Methods
ca: Mètodes d'entrada

en: Language
ca: Llengua

en: all
ca: totes

en: Space
ca: Espai

en: Japanese
ca: Japonès

en: <placeholder-1/> or <keycombo><placeholder-2/><placeholder-3/></keycombo>
ca: <placeholder-1/> o <keycombo><placeholder-2/><placeholder-3/></keycombo>

en: Korean
ca: Coreà

en: Shift
ca: Majúscula

en: <keycombo><placeholder-1/><placeholder-2/></keycombo> or <placeholder-3/>
ca: <keycombo><placeholder-1/><placeholder-2/></keycombo> o <placeholder-3/>

en: File Systems
ca: Sistemes de fitxers

en: Games and Entertainment
ca: Jocs i entreteniments

en: The Fedora Project website features a section dedicated to games that details many of the available games, including overviews and installation instructions. For more information, refer to <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Games">http://fedoraproject.org/wiki/Games</ulink>.
ca: El lloc web del projecte Fedora presenta una secció que detalla molts dels jocs disponibles, incloent resums i instruccions d'instal·lació. Per a més informació, consulteu <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Games">http://fedoraproject.org/wiki/Games</ulink>.

en: Development
ca: Desenvolupament

en: Tools
ca: Eines

en: Fedora Desktop
ca: Escriptori Fedora

en: This section details changes that affect Fedora graphical desktop users.
ca: Aquesta secció detalla els canvis que afecten als usuaris de l'escriptori gràfic Fedora.

en: Localized Common User Directories (xdg-user-dirs)
ca: Localització dels directoris d'usuari comuns (xdg-user-dirs)

en: This release of Fedora now includes the new common user directory structure, <systemitem>xdg-user-dirs</systemitem>. Features of these new user directories include:
ca: Aquest alliberament de Fedora inclou la nova estructura de directoris d'usuari comuns, <systemitem>xdg-user-dirs</systemitem>. Inclouen les següents característiques:

en: Directory names can be localized (translated)
ca: Els noms dels directoris es poden traduir

en: Includes a set of common directories by default, such as for documents, music, pictures, and downloads.
ca: S'inclouen un conjunt de directoris comuns predeterminats, per a documents, música, imatges i descàrregues.

en: Web Browsers
ca: Navegadors web

en: Mail Clients
ca: Clients de correu

en: Database Servers
ca: Servidors de bases de dades

en: Upgrading Databases
ca: Actualització de bases de dades

en: Contributors
ca: Col·laboradors

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/AmanAlam">Amanpreet Singh Alam</ulink> (translator - Punjabi)
ca: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/AmanAlam">Amanpreet Singh Alam</ulink> (traductor - Punjabi)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/AndrewMartynov">Andrew Martynov</ulink> (translator - Russian)
ca: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/AndrewMartynov">Andrew Martynov</ulink> (traductor - Rus)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/TommyReynolds">Tommy Reynolds</ulink> (tools)
ca: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/TommyReynolds">Tommy Reynolds</ulink> (eines)

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/YoshinariTakaoka">Yoshinari Takaoka</ulink> (translator, tools)
ca: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/YoshinariTakaoka">Yoshinari Takaoka</ulink> (traductor, eines)

en: Backwards Compatibility
ca: Compatibilitat amb versions anteriors

en: Fedora provides legacy system libraries for compatibility with older software. This software is part of the <guilabel>Legacy Software Development</guilabel> group, which is not installed by default. Users who require this functionality may select this group either during installation or after the installation process is complete. To install the package group on a Fedora system, use <menuchoice><guimenu>Applications</guimenu><guimenuitem>Add/Remove Software</guimenuitem></menuchoice> (<application>Pirut</application>) or enter the following command in a terminal window:
ca: Fedora Core proporciona biblioteques de sistema antigues per a compatibilitat amb programari antic. Aquest programari és part del grup <guilabel>Desenvolupament de programari antic</guilabel>, que no s'instal·la per defecte. Els usuaris que necessiten aquesta funcionalitat poden seleccionar-ho bé durant la instal·lació o després de completar el procès. Per instal·lar el grup de paquets en un sistema Fedora, useu <menuchoice><guimenu>Aplicacions</guimenu><guimenuitem>Afegeix/suprimeix programari</guimenuitem></menuchoice> (<application>Pirut</application>) o introduïu la següent ordre en una finestra de terminal:

en: Enter the password for the <systemitem class="username">root</systemitem> account when prompted.
ca: Introduïu la contrasenya per al compte de superusuari <systemitem class="username">root</systemitem> quan es demani.

en: Compiler Compatibility
ca: Compatibilitat de compiladors

en: Hard disk space
ca: Espai de disc dur

en: The Apple keyboard
ca: Teclat d'Apple

en: 32-bit CHRP (IBM RS/6000 and others)
ca: 32-bit CHRP (IBM RS/6000 i altres)

en: Network booting
ca: Arrencada des de xarxa

en: x86 Specifics for Fedora
ca: Informació específica d'x86 per a Fedora

en: This section covers specific information about Fedora and the x86 hardware platform.
ca: Aquesta secció cobreix informació específica quant a Fedora i el maquinari x86.

en: Hardware requirements for x86
ca: Requeriments de maquinari per a x86

en: In order to use specific features of Fedora 7 during or after installation, you may need to know details of other hardware components such as video and network cards.
ca: Per a poder emprar característiques específiques de Fedora 7 durant o després de la instal·lació, hauríeu de conèixer els detalls d'altres components de maquinari, com ara targetes de vídeo i xarxa.

en: The following CPU specifications are stated in terms of Intel processors. Other processors, such as those from AMD, Cyrix, and VIA that are compatible with and equivalent to the following Intel processors, may also be used with Fedora.
ca: Les següents especificacions de CPU es corresponen amb els processadors d'Intel. Altres processadors compatibles equivalents, com ara els d'AMD, Cyrix i VIA, també es poden emprar amb Fedora.

en: Fedora 7 requires an Intel Pentium or better processor, and is optimized for Pentium 4 and later processors.
ca: Fedora 7 necessita un processador Intel Pentium o millor, i s'ha optimitzat per a processadors Pentium 4 i superiors.

en: Recommended for text-mode: 200 MHz Pentium-class or better
ca: Recomanat per al mode de text: 200 MHz Pentium o millor

en: Recommended for graphical: 400 MHz Pentium II or better
ca: Recomanat per al mode gràfic: 400 MHz Pentium II o millor

en: Minimum RAM for text-mode: 128MiB
ca: Memòria mínima per al mode text: 128MiB

en: Minimum RAM for graphical: 192MiB
ca: Memòria mínima per al mode gràfic: 192MiB

en: Recommended RAM for graphical: 256MiB
ca: Memòria recomanada per al mode gràfic: 256MiB

en: x86_64 Specifics for Fedora
ca: Informació específica d'x86_64 per a Fedora

en: This section covers specific information about Fedora and the x86_64 hardware platform.
ca: Aquesta secció cobreix informació específica quant a Fedora i la plataforma de maquinari x86_64.

en: Hardware requirements for x86_64
ca: Requeriments de maquinari per a x86_64

en: Memory requirements for x86_64
ca: Requeriments de memòria per a x86_64

en: Minimum RAM for graphical: 256MiB
ca: Memòria RAM mínima per al mode gràfic: 256MiB

en: Recommended RAM for graphical: 512MiB
ca: Memòria RAM recomanada per al mode gràfic: 512MiB

en: Hard disk space requirements for x86_64
ca: Requisits d'espai de disc dur per a x86_64
