release-notes - en to sv translation catalogue (43 entries)

en: Red Hat, Inc. and others
sv: Red Hat, Inc. och andra

en: Fedora Homepage
sv: Hemsida för Fedora

en: Web browser local home page
sv: Webbläsarens lokala hemsida

en: Push new version for final
sv: Nytt versionsnummer för final

en: Fedora Project - Start Page
sv: Fedora Project - Startsida

en: Web
sv: Webb

en: Not filtered by license
sv: Ej filtrerad av licens

en: Free to use or share
sv: Fri att använda eller dela

en: Free to use or share commercially
sv: Fritt att använda och dela ut kommersiellt

en: Free to use, share or modify
sv: Fritt att använda, dela ut eller ändra

en: Free to use, share or modify commercially
sv: Fritt att använda, dela ut eller ändra kommersiellt

en: Return results that are <select name="as_rights"><placeholder-1/><placeholder-2/><placeholder-3/><placeholder-4/><placeholder-5/></select>
sv: Returnera resultat som är <select name="as_rights"><placeholder-1/><placeholder-2/><placeholder-3/><placeholder-4/><placeholder-5/></select>

en: About Fedora
sv: Om Fedora

en: Welcome to Fedora!
sv: Välkommen till Fedora!

en: This page is where you can learn more about Fedora and the Fedora Project in general. Use the resources listed here to get started with this release, and to find solutions to common problems you might encounter.
sv: På denna sida kan du lära dig mer om Fedora och Fedora Project i allmänhet.Använd resurserna listade här för att komma igång med denna utgåva och hitta lösningar på vanliga problem du kan stöta på.

en: Documents that are not stored on your system and require a connection to the Internet are marked with the following icon: <placeholder-1/>
sv: Dokument som inte är lagrade på ditt system och kräver en anslutning till Internet är markerade med följande ikon: <placeholder-1/>

en: This page is available in the following languages:
sv: Denna sida finns på följande språk:

en: Fedora Documentation
sv: Dokumentation för Fedora

en: Fedora Release Notes
sv: Utgåvenoteringar för Fedora

en: The Release Notes provide a detailed overview of this release of Fedora, including what's new, notes specific to your computer architecture, and tips for smoother system operation. This document is highly recommended for every installation or upgrade of your Fedora system.
sv: Utgåvenoteringarna ger en detaljerad översikt av denna utgåva av Fedora, inklusive vad som är nytt, noteringar specifikt för din dators arkitektur och tips för mjukare systemkörning. Detta dokument rekommenderas varmt för varje installation och uppgradering av ditt Fedora-system.

en: The Release Notes are available in the following languages:
sv: Utgåvenoteringarna finns på följande språk:

en: Installation Guide
sv: Installationshandledning

en: The <ulink url="http://docs.fedoraproject.org/install-guide/"><placeholder-1/></ulink> helps you install Fedora on desktops, laptops and servers.
sv: <ulink url="http://docs.fedoraproject.org/install-guide/"><placeholder-1/></ulink> hjälper dig installera Fedora på stationära, bärbara datorer och servrar.

en: Fedora Desktop User Guide
sv: Användarhandledning för Fedoras skrivbordsmiljö

en: The Desktop User Guide explains how to accomplish specific tasks using desktop applications. It covers activities such as using the desktop, accessing media, communicating on the Internet, using office productivity applications, and playing multimedia and games.
sv: Användarhandledningen för skrivbordet förklarar hur man åstadkommer specifika arbetsuppgifter genom att använda skrivbordsprogram. Den täcker aktiviteter som att använda skrivbordet, använda media, kommunicera med Internet, använda kontorsprogram och spela multimedia och spel.

en: draft
sv: utkast

en: The Desktop User Guide is currently available as a <placeholder-1/> in <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Docs/Drafts/DesktopUserGuide"><placeholder-2/></ulink>.
sv: Användarhandledningen för skrivbordet finns för närvarande som ett <placeholder-1/> på <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Docs/Drafts/DesktopUserGuide"><placeholder-2/></ulink>.

en: Other Resources
sv: Andra resurser

en: The Fedora Project website contains a wealth of information. Here are some pages of interest:
sv: Webbplatsen för Fedora Project innehåller en mängd information. Här är en del sidor som kan vara intressanta:

en: Overview of Fedora
sv: Översikt av Fedora

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Overview"><placeholder-1/></ulink>: What Fedora is, and what makes it special
sv: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Overview"><placeholder-1/></ulink>: Vad Fedora är och vad som gör det speciellt

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/FAQ"><placeholder-1/></ulink>: Frequently asked questions about Fedora and their answers
sv: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/FAQ"><placeholder-1/></ulink>: Vanligt förekommande frågor om Fedora och deras svar

en: Communicate
sv: Kommunicera

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Communicate"><placeholder-1/></ulink>: Ways to interact with a strong, global community of users and contributors that is ready to help you and listen to your feedback
sv: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Communicate"><placeholder-1/></ulink>: Olika sätt att kommunicera med en stark, global gemenskap av användare och bidragsgivare som är redo att hjälpa dig och lyssna på din återkoppling

en: Participate
sv: Deltaga

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Join"><placeholder-1/></ulink>: Ways you can make a change by helping with Fedora
sv: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Join"><placeholder-1/></ulink>: Olika sätt du kan göra nytta genom att hjälpa till med Fedora

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/people/"><placeholder-1/></ulink>: Read what Fedora Project contributors around the planet have to say
sv: <ulink url="http://fedoraproject.org/people/"><placeholder-1/></ulink>: Läs vad bidragsgivare till Fedora Project, som finns runt om i världen, har att säga

en: Community Websites
sv: Gemenskapens webbplatser

en: as is
sv: i befintligt skick

en: The documentation provided in these sites is provided <placeholder-1/>, and neither Red Hat nor the Fedora Project have any control over their content.
sv: Dokumentationen på dessa webbplatser är <placeholder-1/> och varken Red Hat eller Fedora har någon kontroll över dess innehåll.

en: Fedora News
sv: Nyheter för Fedora

en: <ulink url="http://fedoranews.org"><placeholder-1/></ulink>: A public community news and information site for Fedora users
sv: <ulink url="http://fedoranews.org"><placeholder-1/></ulink>: En publik nyhets- och informationsplats för användare av Fedora

en: <ulink url="http://fedoraforum.org"><placeholder-1/></ulink>: The formally endorsed forums of the Fedora Project
sv: <ulink url="http://fedoraforum.org"><placeholder-1/></ulink>: Det formellt godkända forumen för Fedora Project
