release-notes - en to fi translation catalogue (47 entries)

en: Red Hat, Inc. and others
fi: Red Hat, Inc. ja muita

en: Fedora Homepage
fi: Fedoran kotisivu

en: Web browser local home page
fi: WWW-selaimen paikallinen kotisivu

en: Zero-day update for F8
fi: Julkaisupäivän päivitys F8:lle

en: Push new version for final
fi: Uusi versio lopullista julkaisua varten

en: Fedora Project - Start Page
fi: Fedora-projekti – Aloitussivu

en: Web
fi: WWW

en: Not filtered by license
fi: Ei lisenssien estämä

en: Free to use or share
fi: Vapaa käyttää ja jakaa

en: Free to use or share commercially
fi: Vapaa käyttää ja jakaa kaupallisesti

en: Free to use, share or modify
fi: Vapaa käyttää, jakaa tai muokata

en: Free to use, share or modify commercially
fi: Vapaa käyttää, jakaa tai muokata kaupallisesti

en: Return results that are <select name="as_rights"><placeholder-1/><placeholder-2/><placeholder-3/><placeholder-4/><placeholder-5/></select>
fi: Palauta tulokset, jotka ovat <select name="as_rights"><placeholder-1/><placeholder-2/><placeholder-3/><placeholder-4/><placeholder-5/></select>

en: Reach higher. <placeholder-1/> now available.
fi: Kurkota korkeammalle. <placeholder-1/> nyt saatavilla.

en: About Fedora
fi: Tietoja Fedorasta

en: Welcome to Fedora!
fi: Tervetuloa Fedoraan!

en: This page is where you can learn more about Fedora and the Fedora Project in general. Use the resources listed here to get started with this release, and to find solutions to common problems you might encounter.
fi: Tämän sivun kautta löytyy tietoa Fedorasta ja Fedora-projektista. Käytä tässä esiteltyjä lähteitä päästäksesi alkuun tämän julkaisun kanssa, ja ratkaistaksesi mahdollisesti eteen tulevia yleisiä ongelmia.

en: Documents that are not stored on your system and require a connection to the Internet are marked with the following icon: <placeholder-1/>
fi: Sivut, joita ei ole varastoitu tälle koneelle, ja joiden katselu vaatii Internet-yhteyden, on merkitty seuraavalla kuvakkeella: <placeholder-1/>

en: This page is available in the following languages:
fi: Tämä sivu on saatavana seuraavilla kielillä:

en: Fedora Documentation
fi: Fedoran dokumentaatio

en: Fedora Release Notes
fi: Fedoran julkaisutiedot

en: The Release Notes provide a detailed overview of this release of Fedora, including what's new, notes specific to your computer architecture, and tips for smoother system operation. This document is highly recommended for every installation or upgrade of your Fedora system.
fi: Julkaisutiedot antavat yksityiskohtaisen yleiskatsauksen tähän Fedoran julkaisuun. Julkaisutiedoissa kerrotaan uusista ominaisuuksista, tietokonearkkitehtuurikohtaisista seikoista sekä annetaan vinkkejä järjestelmän sujuvaan käyttöön. Jokaisen Fedoran asentajan tai päivittäjän on suositeltavaa tutustua julkaisutietoihin.

en: The Release Notes are available in the following languages:
fi: Julkaisutiedot ovat saatavilla seuraavilla kielillä:

en: Installation Guide
fi: Asennusopas

en: The <ulink url="http://docs.fedoraproject.org/install-guide/"><placeholder-1/></ulink> helps you install Fedora on desktops, laptops and servers.
fi: <ulink url="http://docs.fedoraproject.org/install-guide/"><placeholder-1/></ulink> auttaa Fedoran asennuksessa työpöytäkäyttöön, kannettaviin koneisiin ja palvelimiin.

en: Fedora Desktop User Guide
fi: Fedoran työpöytäkäyttäjän opas

en: The Desktop User Guide explains how to accomplish specific tasks using desktop applications. It covers activities such as using the desktop, accessing media, communicating on the Internet, using office productivity applications, and playing multimedia and games.
fi: Työpöytäkäyttäjän opas neuvoo työpöytäsovellusten käytössä erilaisiin tehtäviin. Se käsittelee esimerkiksi työpöydän käyttöä, siirrettävien tallennusvälineiden käyttöä, viestintää Internetin välityksellä, toimistosovellusten käyttöä, pelien pelaamista sekä multimediatiedostojen toistoa.

en: draft
fi: luonnoksena

en: The Desktop User Guide is currently available as a <placeholder-1/> in <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Docs/Drafts/DesktopUserGuide"><placeholder-2/></ulink>.
fi: Työpöytäkäyttäjän opas on tällä hetkellä saatavilla <placeholder-1/> osoitteesta <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Docs/Drafts/DesktopUserGuide"><placeholder-2/></ulink>.

en: Other Resources
fi: Muut lähteet

en: Fedora Project
fi: Fedora-projekti

en: The Fedora Project website contains a wealth of information. Here are some pages of interest:
fi: Fedora-projektin www-sivusto sisältää runsaasti tietoa. Tässä muutamia kiinnostavia sivuja:

en: Overview of Fedora
fi: Yleiskatsaus Fedoraan

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Overview"><placeholder-1/></ulink>: What Fedora is, and what makes it special
fi: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Overview"><placeholder-1/></ulink>: Mikä on Fedora, ja miksi se on erityinen

en: Fedora FAQ
fi: Fedora-FAQ

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/FAQ"><placeholder-1/></ulink>: Frequently asked questions about Fedora and their answers
fi: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/FAQ"><placeholder-1/></ulink>: Usein esitettyjä kysymyksiä Fedorasta vastauksineen

en: Communicate
fi: Yhteydenpito

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Communicate"><placeholder-1/></ulink>: Ways to interact with a strong, global community of users and contributors that is ready to help you and listen to your feedback
fi: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Communicate"><placeholder-1/></ulink>: Vahva, maailmanlaajuinen käyttäjien ja kehittäjien yhteisö valmiina neuvomaan ja vastaanottamaan palautetta

en: Participate
fi: Osallistuminen

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Join"><placeholder-1/></ulink>: Ways you can make a change by helping with Fedora
fi: <ulink url="http://fedoraproject.org/wiki/Join"><placeholder-1/></ulink>: Osallistu Fedoran kehittämiseen ja parantamiseen

en: Planet Fedora
fi: Fedora-planeetta

en: <ulink url="http://fedoraproject.org/people/"><placeholder-1/></ulink>: Read what Fedora Project contributors around the planet have to say
fi: <ulink url="http://fedoraproject.org/people/"><placeholder-1/></ulink>: Lue mitä sanottavaa on Fedora-projektin kehittäjillä ympäri maailman

en: Community Websites
fi: Yhteisön www-sivustot

en: as is
fi: sellaisenaan

en: The documentation provided in these sites is provided <placeholder-1/>, and neither Red Hat nor the Fedora Project have any control over their content.
fi: Näillä sivustoilla oleva dokumentaatio on tarjolla <placeholder-1/>, eivätkä Red Hat tai Fedora-projekti valvo niiden sisältöä.

en: <ulink url="http://fedoranews.org"><placeholder-1/></ulink>: A public community news and information site for Fedora users
fi: <ulink url="http://fedoranews.org"><placeholder-1/></ulink>: Yhteisön julkinen uutis- ja tiedotussivusto Fedoran käyttäjille

en: <ulink url="http://fedoraforum.org"><placeholder-1/></ulink>: The formally endorsed forums of the Fedora Project
fi: <ulink url="http://fedoraforum.org"><placeholder-1/></ulink>: Virallisesti tuettu Fedora-projektin foorumi
